Aperture 3.1: notná dávka oprav a vylepšení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Aperture 3.1: notná dávka oprav a vylepšení

Aperture

27. října 2010, 00.00 | Aperture 3 se po třech drobných setinkových verzích dočkal prvního velkého balíku oprav s označením 3.1. Kromě spolupráce s iLife 11 připravili vývojáři přes dvě stovky oprav a vylepšení, takže se aktualizace rozhodně vyplatí.

Aperture 3.1 se objevil 20. 10. 2010 ve spojení s uvedením iLife 11. Nicméně řada uživatelů jej objevuje až nyní, protože pro jeho instalaci je potřeba nejprve nainstalovat ProKit Upgrade 6.0.1. Až poté software update nabídne i Aperture 3.1. Ten kromě zmíněné podpory spolupráce primárně s iPhoto 11 přináší na dvě stovky dalších vylepšení a oprav. Jde tedy o kumulovaný, poměrně významný upgrade, který sice nenabízí nové funkce, ale v běžné práci přináší řadu příjemných vylepšení.

Nová práce s knihovnami
První velmi významnou skupinu změn tvoří úprava vnitřní struktury knihoven Aperture a práce s nimi. Po prvním otevření knihovny ve verzi 3.1 dojde k její aktualizaci. To znamená, že se na jednu stranu stane nečitelnou pro starší verze Aperture včetně 3.0.3, ale na druhou stranu se vám odmění výrazně rychlejším otvíráním, rychlejším průběhem oprav pomocí Repair Database a Rebuild Database a stabilnějším ukládáním náhledů snímků. Pokud jste se stejně jako já setkali s jevem, při kterém se u některých snímků zobrazovaly thumbnaily otočené o 90 stupňů, přestože snímky byly v pořádku, tak i tento problém je vyřešen. Celá aktualizace knihovny je velmi rychlá a v mém konkrétním případě knihovny s cca 20.000 snímky trvala necelé dvě minuty.

Co se týče oprav vnitřní struktury, aktualizací databáze knihovny to nekončí. Při prvním opuštění Aperture dojde i k aktualizaci jednotlivých záznamů všech fotografií, což souvisí se změněnou práce s metadaty a hlavně s retušovacím nástrojem. V mém případě to trvalo cca 5 minut, ale co je důležitější, verze 3.1 přináší výrazně rychlejší ukládání informací o sdílených náhledech, takže následující vypínání Aperture je mnohem svižnější.

Řada oprav u nástrojů a nastavení
Zdá se, že uvedením verze 3.0 vývojáři v práci nepolevili a verze 3.1 viditelně zcela přepracovala renderovací algoritmus, který aplikuje nástroje a nastavení. Změnila se rychlost výpočtu snad u všech nástrojů a seznam změn je opravdu úctyhodný. Výrazně se tak zrychlilo používání všech retušovacích nástrojů, rozmazávání, doostřování, potlačování šumu, korekce gradační křivky, úrovní, světel a stínů, a dokonce i rotace. Úpravy se netýkají jen rychlosti, ale i kvality výstupu. Opraveny byly chyby u redukce červených očí, rotace i quick brushes, a zároveň se zlepšila kvalita výstupu. Zmizely i chybičky týkající se výpočtu náhledů, korektního zobrazování hodnot v HUD či známého zpomalení při zoomu na 100% pohled.
Cvičně jsem vyzkoušel vyexportovat několik v poslední době výrazně upravovaných snímků a asi u třetiny z nich je posun v kvalitě opravdu viditelný. A co je hlavní, rychlost práce s Aperture, a to zejména se štětci a retušovacími nástroji, je citelně lepší.

Faces o trochu použitelnější
Funkce Faces (tváře) je v případě Aperture problematická již od jejího uvedení. Proto asi nepřekvapí, že i v této oblasti se změnila řada věcí. Popis novinek slibuje opravu hned šesti chyb zobrazování v režimu Faces. Co je důležitější, slibuje korektní zápis informací z Faces do IPTC, a hlavně v případě párů JPEG+RAW zpracování pouze JPEGu, což by pro některé uživatele mohlo znamenat výrazné zrychlení. Přesto Faces po letmém vyzkoušení zůstávají stále proklatě pomalé.

Slideshow s novými exporty
Kromě několika chyb se slideshow konečně dočkalo upraveného exportu. Na výběr máme nově kromě H.264 i klasický MPEG-4. Přibyla exportní nastavení přímo pro AppleTV a iPad, což také Aperture citelně chybělo. Z důležitých chyb již nedochází ke změnám poměru stran fotek, a hlavně se do prezentací korektně přenášejí úpravy provedené na fotkách po jejich zařazení do prezentace.

Places a import GPS dat
Pokud jste bojovali s umísťováním fotografií na importovanou GPS trasu stejně jako já, mám pro vás dobrou zprávu. Chyba nebyla v nás, byla v Aperture - a je opravena. Nyní vše funguje, jak popisuje návod, a to spolehlivě.

Metadata
Pokud si zapnete Keyword HUD, nestačíte se divit. Nově se zobrazuje, kolikrát bylo dané klíčové slovo použito ve vaší knihovně, nedochází k duplikaci klíčových slov, která uměla být někdy pěkně otravná, a stejně jako v iPhoto 11 vidíte, kde a kolikrát byla daná fotografie použita.

Opravy spolupráce s iPhoto
Novinka kromě podpory nových funkcí z iPhoto 11 kupodivu opravuje řadu chyb spojených s iPhoto 8 knihovnami. Platí to pro korektní práci s referenced files, správným přebíráním smart albums, korektním přenesením orientace fotografií, a hidden fotografie se přenášejí jako Rejected.

Další příjemné drobnosti
V první řadě bych vyzvedl, že konečně panuje nějaký systém v uspořádání fotografií exportovaných do iPadu a iPhonu: jsou řazeny podle data pořízení – sláva! Bylo opraveno zobrazování indikátorů průběhu načítání knihovny a Activity monitoru. Zrychlilo vyhledávání, pokud máte v knihovně použito hodně klíčových slov. Přibyla podpora importu BMP formátu. Bylo opraveno rotování snímků u některých modelů fotoaparátů. Bylo opraveno fotografování přímo přes kabel neboli Tethering. Zrychlil export, zejména v případě většího počtu snímků či projektů. Přišla podpora více účtů pro MobileMe, Facebook a Flicker. A například se již korektně aplikují profily při náhledu tisku.

Závěr
Pokud používáte Aperture 3, pak se nahrát balík skoro 380 MB dat verze 3.1 rozhodně vyplatí. Kromě oprav desítek drobných chyb došlo k zásadním úpravám algoritmů aplikujících nástroje a úpravy, takže je Aperture nejen rychlejší, ale produkuje kvalitnější fotografie. A to je něco, co u bezplatného upgradu určitě potěší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: