Adobe uvedla Photoshop Elements 9 a Premiere Elements 9 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Adobe uvedla Photoshop Elements 9 a Premiere Elements 9

22. září 2010, 00.00 | Photoshop Elements 9 obsahuje prvky z Photoshopu CS5 a přináší Elements Organizer také na Mac. A Premiere Elements 9 se poprvé dodává též pro Mac, nabízí nový Organizer a funkce pro snazší úpravu filmů.

V úterý Adobe vydala nové verze dvou svých programů určených pro běžné uživatele, totiž obrazový editor Photoshop Elements 9 a střihový program Premiere Elements 9, oba ve variantách pro Windows a pro Mac OS X (předchozí verze 8 obou programů se objevily loni v září). Nejprve se podívejme, co nového přináší Photoshop Elements 9:

Photoshop Elements 9 přináší na Mac Elements Organizer

Photoshop Elements 9, zjednodušená varianta „velkého“ Photoshopu zaměřená na technicky méně zdatné uživatele, sice nabízí nejvíc novinek pro Mac, ale ledacos přidává i pod Windows, přehled nových funkcí v češtině najdete tady.

V oblasti úprav obrazu doplňuje prvky převzaté z Photoshopu CS5, jeho inteligentní vyplňování Photoshop Elements 9 integroval do bodového retušovacího štětce. Z fotografií odstraní vybrané objekty, aniž by to bylo příliš znát, protože štětec provede analýzu okolí objektů, využít se to dá také pro tvorbu fotografických panorámat.

Funkce Photomerge Style Match umožní uplatnit styl určité fotografie na další snímky. Nově půjde používat masky vrstev při skládání snímků na sebe, maskami lze měnit průhlednost jednotlivých oblastí a zobrazovat tak požadované části vrstvených fotografií. A k fotografiím se dají doplňovat další oživující efekty, program navíc nabízí podrobné pokyny, jak jich dosáhnout.

Hodně změn přináší též přibalený Elements Organizer (na Macu se objevuje poprvé, v předchozích verzích chyběl) sloužící jako centrum pro import, správu a prohlížení fotografií a videonahrávek. Z Organizeru se nyní dají fotografie sdílet na Facebooku (a na Flickru) a s pomocí přibalených šablon lze vytvářet kalendáře, pohlednice a fotoalba pro tisk, stejně jako elektronická alba a prezentace.

Organizer navíc nabízí automatický analyzátor obsahu snímků, například jejich jasu a kontrastu, navrhující popisná klíčová slova a dále poskytuje funkci pro vyhledávání lidí. Pod Windows tohle obsahovala už verze 8, ale na Macu je to samozřejmě, stejně jako celý Organizer, novinka. (Fotografický software Applu ovšem nabízí podobné funkce.) Na Macu lze mimoto používat k ovládání programu gesta více prstů podporovaná novými multi-touch trackpady.

Přehled novinek (v češtině) proti dosavadním verzím Photoshopu Elements pod Windows a Mac OS X najdete zde, má podobu přehledné tabulky.

Photoshop Elements 9 pro Mac vyžaduje vícejádrový procesor Intel a Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší, varianta pro Windows potřebuje Windows XP SP2 nebo vyšší. Na obou platformách se požaduje alespoň 1 GB RAM (2 GB RAM pro práci s HD videem) a 3 GB prostoru na disku (podrobněji všechny požadavky popisuje tahle stránka, jež navíc naznačuje, že pod Windows bude dostupná česká lokalizace, ale na Macu nikoli).

V USA se program prodává za 100 USD, u nás bude jeho cena pravděpodobně podobná jako za předchozí verzí 8, tedy kolem 2 000 Kč.

Premiere Elements 9 se poprvé nabízí jak pro Windows, tak pro Mac

Spolu s novou verzí Photoshopu Elements Adobe pravidelně vydává stejně očíslovanou verzi střihového programu pro běžné uživatele Premiere Elements, avšak letos je to poprvé, co tento program vychází jak pro Windows, tak též pro Mac (dosud se dodával jenom pro Windows).

Ovšem Premiere Elements 9 přináší zajímavé novinky i pod Windows. Stejně jako Photoshop Elements nyní používá Organizer sloužící jako centrum pro snadný přístup k videoklipům a fotografiím z jednoho místa. Umí snadno importovat různé formáty souborů z řady zařízení včetně kompaktních kapesních videokamer (typu kamer Flip) a digitálních zrcadlovek schopných nahrávat video. Automatický analyzátor sám popíše nejzajímavější a nejkvalitnější nahrávky, což usnadní jejich roztřídění.

Dále vylepšeny byly funkce pro snadnou úpravu videa, nahrávky lze nechat automaticky ořezat, mohou se stabilizovat roztřesené záběry a nechat zkorigovat barvy a osvětlení. Snazší bude také řešení problémů se zvukem, s jeho hlasitostí a čistotou a s hlukem pozadí.

Z importovaných nahrávek se dají snadno a rychle vytvořit zpracované filmy, případně se na ně mohou uplatnit různé efekty, jako třeba komiksový vzhled, stačí efekt na film přetáhnout a upustit. Adobe navíc tvrdí, že provedla výkonnostní optimalizace, takže by zpracování a přehrávání filmů měly být plynulé, a to i v HD rozlišení.

A samozřejmě opět přibyly funkce pro sdílení, také Premiere Elements 9 umožňuje přímo z Organizeru sdílet videa a fotografie na Facebooku (a samozřejmě na YouTube, ale to pod Windows uměly už předchozí verze). Zajímavou novinku představuje možnost interaktivního přehrávání vytvořeného filmu z Webu ve stylu DVD, program k tomu poskytuje potřebné funkce a služby.

Přehled novinek Premiere Elements 9 v češtině najdete tady a tato tabulka porovnává schopnosti verze 9 s jejími předchůdci (pod Windows, na Macu je samozřejmě program úplně nový).

Premiere Elements 9 na Macu vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší a vícejádrový procesor Intel, na PC potřebuje Windows XP SP 2 či vyšší. Na obou platformách dále požaduje 2 GB RAM (pro SD video pod Windows stačí i 1 GB RAM), 4 GB na disku pro instalaci programu a dalších 5 GB pro dodatečný obsah. Podrobný popis všech požadavků se nalézá zde.

Cena Premiere Elements 9 v USA opět činí 100 USD, u nás by to mělo být něco kolem 2 000 Kč.

Dodává se také společné balení obou programů

Vzhledem k tomu, že oba výše popsané programy mají dost společného, Adobe logicky nabízí též balík zahrnující jak Photoshop Elements 9, tak Premiere Elements 9, zajišťující základní funkce pro zpracování fotografií a videa. A protože oba programy teď existují i pro Mac OS X, dodává se tenhle balík rovněž pro Mac. Jeho cena je výhodnější, v USS stojí 150 USD, tedy o 50 USD méně, než kdyby se programy pořídily samostatně, u nás by se měl prodávat zhruba za 3 000 Kč.

Tento článek slouží pouze jako základní seznámení s novinkami obou programů, pochopitelně vychází z materiálů Adobe, ale brzy se jistě objeví (například na Grafice) podrobnější recenze, jež popíšou jak jejich přednosti, tak slabiny (z téhle stránky si mezitím můžete stáhnout jejich zkušební verze).

Ovšem již teď lze říci, že zesílila hlavně podpora Maců, Adobe nyní nabízí jak pro Windows, tak pro Mac OS X zcela rovnocenná řešení (je však možné, že česká lokalizace bude dostupná jenom pod Windows).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: