MujMAC: Nejčtenější a nejdiskutovanější články roku 2002 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

MujMAC: Nejčtenější a nejdiskutovanější články roku 2002

30. prosince 2002, 00.00 | Jelikož je konec roku již opravdu za dveřmi (a mnoho čtenářů si tento článek přečte až v roce 2003), podívali jsme, co hýbalo děním na MujMACu, jaké články byly nejčtenější, jaká témata uživatele zajímala nejvíce a o čem diskutovali nejvíce - či nejvášnivěji.

Jelikož je konec roku již opravdu za dveřmi (a mnoho čtenářů si tento článek přečte až v roce 2003), podívali jsme, co hýbalo děním na MujMACu, jaké články byly nejčtenější, jaká témata uživatele zajímala nejvíce a o čem diskutovali nejvíce - či nejvášnivěji.

Celkem jsme pro vás v roce 2002 vydali 355 článků, k tomu nespočet krátkých zpráviček. Přinesli jsme vám mnoho recenzí hardware i software, řadu článků o Mac OS X ale i o dalších programech a technologiích. Pravidelně jsme pro vás zpravodajsky pokrývali velké Apple veletrhy, přímo z místa dění jsme přinášeli články z Macworld San Francisco v lednu, z Macworld New York v červenci, z Apple Expo v září v Paříži a také z Invexu v Brně, kam jsme spolu s místním distributorem, CDS, po letech vrátili Apple. Věnovali jsme se tématům které zajímají všechny uživatele na světe, ale i tématům lokálním, jako je podpora češtiny v Jaguaru, ceny počítačů u nás a další. Kromě toho jsme vydali dvě knížky určené pro uživatele Maců - kromě toho, že Mac OS X krok za krokem byl první Mac-titul po mnoha letech, hned poté jsme trhli rekord v počtu titulů pro Maca za rok druhým titulem DVD krok za krokem. Ale teď se již pojďme podívat na to, co vás v jednotlivých měsících nejvíce zaujalo. Jenom poznámka - pokud budete pročítat starší diskuse a budete mít pocit, že se k nim prostě MUSÍTE vyjádřit, samozřejmě můžete - vzhledem ke staří článků však příliš nepočítejte s odpovědi. Odkazy na články se otevřou vždy v novém okně.

V lednu se pravidelně koná Macworld San Francisco, patrně nejdůležitější Apple akce v roce. My již nyní dokončujeme přípravy před ročníkem 2003, který se koná příští týden, ovšem v lednu roku 2002 vás nejvíce zaujal nový iMac, který byl na tomto veletrhu představen. Podrobné informace, navíc doplněné o dojmy z první ruky jsme vám přinesli v článku "iMac v. 2.0". Nejbouřlivěji se diskutovalo u článku "Apple vs. pověry", ve kterém jsem popisovali jak tzv. mýt megahertzů (vyšší kmitočet se nerovná nutné rychlejší), tak novou kampaň, přesvědčující uživatele Windows, že Mac je stejně vhodný i pro jejich běžnou práci. Diskuse se (bohužel) ztrhla v běžnou hádku Mac vs. PC, jakých jsme už zažili mnoho.

V únoru vás jednoznačně nejvíce zaujal opět nový iMac - to jsme již měli šanci vyzkoušet "Nový iMac na vlastní kůži" a porovnat jeho výkonnost s ostatními stroji. Jelikož právě iMac byl největší bombou zimy, a zastínil i nové modely PowerMaců, není se čemu divit, že se o iMacu v únoru také nejvíce diskutovalo.

Z březnových článků se největší pozornosti dočkalo oznámení o vydání publikace Mac OS X krok za krokem "Česká příručka: Mac OS X krok za krokem" - první publikace vydavatelství Grafika Publishing, které vydává i server MujMAC, a především první publikace o Mac OS X (to, že se také jednalo o první Mac-titul po mnoha letech jsme se již zmínili). Přijetí knihy uživateli nás příjemně potěšilo, i když je samozřejmé, že se nemůžeme titulem, určeným především pro základní seznámení s novým systémem, zavděčit všem, i těm pokročilejším a tedy náročnějším uživatelům. Pokud chcete ovlivnit podobu nových, připravovaných titulů o Mac OS X, zaměřených jak na začátečníky, tak pro pokročilé, napište nám do redakce vaše připomínky, velmi je uvítáme! Nejdiskutovanějším článkem se stala nabídka Apple na levnější iMacy, výměnou za starší Macy nebo PC, aneb "Zbavte se svého šrotu".

To že nový hardware táhne, se potvrdilo v dubnu - to vás nejvíce zajímaly informace o upgradovaném PowerBooku Titanium a především zcela novém eMacu, tedy jakémsi přímém následníkovi původního iMaca: "Nové počítače od Apple: eMac a nová verze Titania". Kromě nových počítačů se hojně diskutovalo na téma Nové počítače od Apple: eMac a nová verze Titania"Podpora češtiny v Mac OS X" pro tehdy aktuální verzi Mac OS 10.1. Ačkoliv je podpora v Jaguaru (10.2) již lepší, stále je to jedna z nejvíce kritizovaných vlastností systému.


V květnu Apple (kromě řady dalších hardwarových novinek) oficiálně oznámil, že Nové počítače od Apple: eMac a nová verze Titania"Mac OS je mrtev, ať žije Mac OS X!". Devítce vystrojili parádní funus a ačkoliv pro ní nejeden uživatel a určitě i vývojář slzu uronil, nedá se svítit - od roku 2002 Apple již pro tento systém nevyvíjí (poslední verze programů jsou již zpravidla pouze pro OS X) a v roce 2003 se s OS 9 naposledy potkáme na nových počítačích. Samozřejmě, často se s tímto systémem ještě budete potkávat v praxi, nic to ale nemění na tom, že budoucnost platformy leží v OS X. Proto se například také hojně diskutovalo u článku "Dock tajemství zbavený", který popisuje některé méně zřejmě vlastnosti tohoto dominantního prvku Mac OS X.

Červnovým tahákem byl první praktický pohled na preview verzi QuickTime 6 (QuickTime 6 - veřejný pohled), který především přináší podporu pro nový formát MPEG-4, který vychází z principů QuickTIme. V tomto měsíci také Apple spustil novou reklamní kampaň Switch, která příběhy uživatelů přesvědčuje uživatele Windows, že Mac je pro ně lepší. To samozřejmě rozvířilo věčnou diskusi, jak se můžete přesvědčit u článku "Směr Apple - vpřed!"

-
Ačkoliv se v červenci konal Macworld New York, díky tomu, že nic převratného nepřinesl (kromě informací o vysokých cenách Jaguara a .Mac), nejvíce vás zaujal článek o efektovém videoprogramu Shake, který Apple na počátku roku koupil: "Shake: protřepat, promíchat". Shake se používá v řadě hollywoodských trháků pro strhující vizuální efekty. Pravděpodobně vás vůbec nepřekvapí, že se zuřivě diskutovalo u článku "Apple a ceny u nás", ve kterém jsme začali pravidelně monitorovat ceny Apple u nás a poukazovat na přemrštěné ceny nejen v porovnání se západní Evropou, ale také například se sousedním Polskem. Věříme, že na poklesu cen, který nastal na podzim, má svůj podíl i naše "osvěta".

V srpnu se ukázalo, že uživatelé Maců chtějí mít stejné možností jako uživatelé Windows, i když na ně Apple často nemyslí - proto čtenáře nejvíce potěšil článek "DivX - Jak na to?", který přináší řadu užitečných informací, jak přehrávat videoformát DivX na Macu. V praxi k nám také dorazil Mac OS X 10.2, proto jsme se mu začali věnovat v sérii článků, počínaje "Mac OS X 10.2: Instalace a kompatibilita", kde se novému systému začali pro změnu věnovat také uživatelé.


Nejvíce pozornosti a také nejvíce diskutovaný byl v září článek "Mac OS X for Intel?" - podle tvrzení, která se objevují na internetu, má Apple přichystaný Mac OS X běžící na procesorech Intel/AMD a v pravý čas ho použije. Něco jako Blaničtí rytíři.

O tom, co trápí naše uživatele v souvislosti s programy Adobe jsme si povídali v říjnu s pány z Adobe a Amos software. Jak dopadl náš "Rozhovor s Adobe: o lokalizaci a zvířátkách" se můžete podívat sami, a také sami posoudit, jak dlouho trvá Adobe, v současné době asi nejvýznamnější firmě produkující programy pro Mac OS X, dostát svým slibům. V září jsme diskutovali o Marklaru, tajemné verzi OS X pro Intel, v říjnu se objevila přece jen hmatatelnější vize budoucnosti Maců, informace o procesoru IBM PowerPC 970: "IBM PowerPC 970 - budoucnost Maců?"

Ačkoliv QuickTime a na něj navázané produkty, jako je iMovie, poskytují i běžným uživatelům široké možnosti, stále zůstávají některé otázky bez jasných a přehledných odpovědí - je to především otázka exportu výsledného produktu do podoby kvalitní, a přitom co nejméně náročné na místi. Tomu se věnuje listopadový nejčtenější článek "Zamyšlení nad zálohováním videa". V listopadu jsme si také položili otázku, kam směřuje společnost "Quark: do nebíčka, nebo do peklíčka?". Odpovědi, které dali čtenáři, si můžete přečíst.

I v prosinci je "neposlušná" firma Quark na MujMACu populární: podle všeho se jí podařilo přesvědčit Apple, aby trochu slevil ze svého plánu dodávat v roce 2003 Macy jen s Mac OS X . Jak tvrdý asi Quark musel být: "Quark vrací úder?". V prosinci jsme také vyzvali uživatele, aby se vyjádřili k otázce, která se nepřímo proplétá řadou diskusí, především oblíbené soupeření Mac vs. PC: "Jsme fanatici?"

Věříme, že články, které jsme vám roce 2002 přinesli, pro vás byly zajímavé, poučné a užitečné, a že tomu tak bude i u článků, které na našem serveru najdete v roce 2003.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: