Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Drobné zprávy o softwaru pro Macy
7. února 2011, 00.00 | Do vývojářských portálů se opět vrátila GM verze Xcode 4. A pro aplikace Mac App Store lze nově generovat propagační kódy.
Kolem Maců se v současné době příliš mnoho neděje (chyba v čipových sadách Intelu pro procesory Sandy Bridge pravděpodobně zpozdí uvedení nových modelů) a také na poli softwaru pro ně se mnoho novinek neobjevilo, za zmínku tak stojí jen tyto dvě drobné zprávy:
Vývojářům se opět nabízí GM verze Xcode 4
Integrované vývojové prostředí Xcode pro tvorbu aplikací Mac OS X a iOS se zřejmě již brzy dočká nové, zásadně přepracované verze 4. Jak jsme informovali minulý pátek, minulý čtvrtek se na vývojářských portálech Applu pro Macy a pro iOS objevila GM (Golden Master) verze Xcode 4.
Připomeňme, že na čtvrté verzi svého vývojového prostředí Apple pracuje už delší dobu, první předběžnou verzi vývojáři obdrželi loni v červnu na konferenci WWDC 2010 a brzy poté na webu Applu přibyla veřejně přístupná stránka popisující, co Xcode 4 přináší nového (MůjMac popsal hlavní změny Xcode 4 koncem loňského června). Apple potom vydával další následné předběžné vývojářské verze, skončil u šesté, uvolněné počátkem ledna.
A minulý týden přišla GM verze, velké dohady však vzbudila její doprovodná dokumentace, protože uváděla, že Xcode vyžaduje Mac OS X 10.7 Lion nebo vyšší. To se ihned zdálo jako nanejvýš nepravděpodobné, neboť Mac OS X Lion slibuje Apple vydat až letos v létě (a vývojáři dosud nedostali žádnou jeho předběžnou verzi) a navíc je prakticky vyloučené, aby nová verze hlavního vývojového prostředí Applu nepodporovala Snow Leoparda.
Apple ovšem tuto GM verzi velice rychle zase stáhl, zjevně s ní něco nebylo v pořádku. Brzy poté se ale GM verze v příslušných portálech objevila znovu a tentokrát již bez jakékoli zmínky o Mac OS X 10.7 Lion. A zdá se, že na samotném softwaru se nic nezměnilo, aktualizována byla zřejmě jenom dokumentace, takže asi opravdu šlo o pouhý překlep, který bylo třeba odstranit, aby nevyvolával zmatek.
Ti, kdo měli možnost se znovu vydanou GM verzí pracovat, uvádějí, že vyžaduje Mac s procesorem Intel provozující Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší, což se vcelku dalo čekat, stačí jí aktuální verze Snow Leoparda. S Xcode 4 GM se dodávají vývojářské sady pro Mac OS X 10.6 Snow Leoparda a pro iOS 4.2, samozřejmě je kompatibilní též se soubory projektů současných stabilních verzí Xcode 3.2.x.
Už také dorazily konkrétnější zprávy o tom, v čem se GM verze liší od předchozí šesté předběžné verze (verze Developer Preview 6). Měla by řešit problém s editací .nib souborů v předešlé verzi a v organizátoru projektů se nyní již objevují nové stavové snímky, když projekt sám žádné takové snímky nezahrnuje.
Xcode 4 zavádí nové uživatelské rozhraní pracující s jediným oknem, přidává k němu některé nové prvky a nástroj Interface Builder pro grafický návrh uživatelských rozhraní aplikací integruje přímo do hlavního vývojového prostředí Xcode.
Názory na nové uživatelské rozhraní se pochopitelně jako obvykle značně různí, čtvrtá verze Xcode však obsahuje i nové nástroje pro snazší odhalování a opravy chyb v kódu, novou verzi LLVM kompilátoru a nový výkonnější debugger LLDB, jenž by měl spotřebovávat méně paměti než současný debugger GDB.
Nový kompilátor a debugger slibují generovat účinnější a stabilnější programový kód, který bude klást menší požadavky na hardware, jinými slovy, aplikace vytvořené v Xcode 4 budou (doufejme) rychlejší, méně náročné a nebudou tak často padat.
A když je teď dostupná zřejmě již definitivní GM verze Xcode 4, nemělo by už dlouho trvat, než se na příslušných portálech objeví ostrá verze (podle některých zdrojů by mělo být možné již s GM verzí připravovat aplikace, jež půjde zasílat do obchodů App Store a Mac App Store).
Bude však samozřejmě ještě nějakou dobu trvat, než se nové vývojové prostředí prosadí ve větším měřítku, ale dá se čekat, že na aplikacích Mac OS X a iOS se to začne projevovat ještě letos.
Obchod Mac App Store nyní dovoluje generovat propagační kódy
Od 6. ledna funguje obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X. Umožňuje snadno získávat a instalovat aplikace pro Macy, platí však pro něj řada omezení (i když ne tak přísných jako v případě App Store pro iOS), mimo jiné neposkytuje zkušební verze aplikací.
To se samozřejmě dá řešit například tím, že tvůrce aplikace zkušební verzi nabídne na svém webu, ale jak si všiml server MacStories, minulý týden nově přibyla další možnost známá z App Store pro iOS již několik let.
Pro ten lze ve službě iTunes Connect (z níž vývojáři zasílají své aplikace do obchodů Applu a spravují je) generovat pro vybranou aplikaci propagační kódy (promo codes), které umožní určitému počtu lidí (až 50) si danou aplikaci stáhnout a nainstalovat zdarma. (Apple zavedl tuhle možnost pro iOS od prosince 2008.)
Mac App Store však tuto funkci dosud nenabízel, teprve minulý čtvrtek došlo ke změně, aktualizace iTunes Connect doplnila možnost generování propagačních kódů i pro aplikace tohoto obchodu.
Kódy lze uplatnit pro všechny regionální pobočky Mac App Store po celém světě a stejně jako v případě aplikací iOS také zde je možné si vyžádat pro každou verzi dané aplikace až 50 takovýchto kódů. Průvodce iTunes Connect Developer Guide byl doplněn o popis nové funkce.
Příslušný kód jeho příjemce uplatní velice snadno, stačí v postranní liště Mac App Store najet na tlačítko „Redeem“ a do následného dialogového okna zadat daný kód.
Apple tak odstranil jeden z nedostatků Mac App Store, na který si mnozí vývojáři dost stěžovali, protože tyto kódy podle nich představují nejlepší způsob, jak pořádat soutěže o aplikace a různé propagační akce. A samozřejmě se takto dají velice jednoduše poskytnout bezplatné kopie aplikací vybraným recenzentům. Není divu, že se tahle změna dočkala značně příznivého přijetí.