Pověsti o hardwaru: modernizovaný Mac mini na Macworld Expu 2009. (17.12.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůInformace

Pověsti o hardwaru: modernizovaný Mac mini na Macworld Expu 2009. (17.12.08)

17. prosince 2008, 02.00 | Na výstavě Macworld Expo 2009 v lednu by se mohl údajně konečně objevit inovovaný Mac mini.

Protože výstava Macworld Expo 2009 začne v San Franciscu již zhruba za tři týdny (5. ledna), opět se vynořují spekulace, co by tam Apple mohl představit.

Na přetřes znovu přichází otázka modernizace Macu mini. Nové pověsti přináší server Wired. S ním se měl spojit zaměstnanec Applu, který Wired informoval, že se modernizovaný Mac mini objeví právě na Macworld Expu. Zaměstnanec pochopitelně vyžaduje anonymitu (jinak by už u Applu dlouho nepracoval) a není ochoten poskytnout další podrobnosti, Wired proto rozvíjí vlastní úvahy, jak by nový Mac mini mohl vypadat.

Dosavadní vývoj okolo Macu mini

O tom, že by Mac mini potřeboval modernizaci, nepochybuje asi nikdo, tento stroj se vůbec nezměnil od srpna 2007 (a již tehdy byly provedené úpravy považovány za nedostatečné), přitom Apple své počítače aspoň mírně inovuje zhruba po šesti měsících.

macmini10-1f.jpg

Tak dlouhá nečinnost Applu vyvolávala dohady o tom, zda nehodlá tento model ukončit bez náhrady (AppleInsider ho poprvé pohřbil už v květnu 2007, ale letos na jaře mu znovu vrátil naději na další život).

Apple však zatím Mac mini nadále prodává a nedává nijak najevo, že by se ho chtěl zbavit. A přes značnou zastaralost svého hardwaru Mac mini jde na odbyt docela dobře, kupříkladu na Amazonu zůstává v pětici nejprodávanějších stolních počítačů (v současnosti drží třetí místo).

Spekulace o možných vlastnostech nových modelů

Zmíněný zaměstnanec Applu potvrdil Wiredu, že nový Mac mini bude skutečně ohlášen v lednu, není ovšem příliš pravděpodobné, že by hlavní novinku výstavy tvořil právě tento stroj. (Vloni jí byl MacBook Air a předloni iPhone, oba stroje se ovšem na trh dostaly až mnohem později.) Na druhou stranu, zatím není vůbec jasné, s čím by vlastně měl Apple na Macworld Expo přijít, pověsti o Macu mini představují první konkrétnější náznak, jaký se objevil.

Dohady serveru Wired

Protože zdroj nesdělil bližší podrobnosti, Wired sám spekuluje, jak by mohl nový Mac mini vypadat, pomáhá si analogiemi s novými MacBooky.

Předpokládá, že stroj bude mít stříbřité pouzdro vyrobené z hliníku. Některé komponenty přestanou používat PVC a Apple bude, vzhledem k malým rozměrům a nízkému příkonu, nový Mac mini vychvalovat jako „dosud nejzelenější Mac“.

Pro grafický výstup Apple opět užije DisplayPort a jako optická mechanika poslouží SuperDrive (Blu-ray mechanika je nanejvýš nepravděpodobná, protože Steve Jobs se o tomto formátu vyjadřuje velice nepříznivě.)

Nový Mac mini se bude dodávat se 2 GB RAM, rozšiřitelnými na 4 GB (dnes se prodává s 1 GB RAM, rozšiřitelným na 2 GB), nové pouzdro snad umožní snazší rozšiřování paměti než současný model. Stroj by měl obsahovat pevný disk s kapacitou alespoň 160 GB (menší kapacity se ostatně již ani příliš nenabízejí) a na výběr bude (podle Wiredu) ze dvou různě taktovaných procesorů: Core 2 Duo na 2 GHz a na 2,3 GHz (dnes se dodávají procesory s frekvencemi 1,83 a 2 GHz).

Wired se dále domnívá, že výše taktovaný model nasadí integrovanou grafiku nVidie, podobnou té, jaká se objevila v nových MacBoocích (včetně MacBooku Air), což by zajistilo celkem přijatelný výkon ve hrách (jak dokládají testy, oproti integrované grafice Intelu výkon ve hrách vzrůstá až šestinásobně). Níže taktovaný 2GHz Mac mini by však podle dohadů Wiredu měl nadále užívat integrovanou grafiku Intelu, nejspíš GMA X3100, jakou dnes nabízí nejlevnější bílý 13” MacBook. Jedná se však o pouhou spekulaci, stejně dobře by mohl Apple nasadit grafiku nVidie do obou modelů.

Pokud jde o ceny, Wired odhaduje, že nižší model bude stát 500 USD a vyšší model 700 USD, tedy o 100 USD méně než současné Macy mini, kvůli nastupující recesi. Zrovna tohle je ovšem těžké předvídat, prozatím se Apple k zlevňování příliš nemá, asi bude hodně záležet na vývoji ekonomiky v příštím roce. (Předběžné údaje o prodeji Maců v USA za listopad však skutečně naznačují stagnaci poptávky, takže zlevnění by asi bylo na místě.)

Připomínky AppleInsideru

AppleInsider sice upozorňuje, že se jedná o spekulace Wiredu, ale v zásadě s jeho vývody souhlasí, protože se víceméně shodují s tím, co zjistil ze svých zdrojů. Ty už dříve naznačily, že se modernizace Macu mini skutečně chystá, ostatně informace firmy Macminicolo.net se do značné míry podobaly spekulacím Wiredu (ten nejspíš vychází právě z nich).

Nejpravděpodobnějším se jeví nasazení Mini DisplayPortu, protože Apple slibuje, že ho postupně nasadí do všech Maců. (Nový Mac mini tak půjde hladce připojit k 24” monitoru LED Cinema Display, avšak pro připojení k většině monitorů ostatních výrobců bude potřebný adaptér). Také lze předpokládat zvětšení maximální kapacity operační paměti (stávající hardware nedovoluje nasadit více než 3 GB RAM).

03mm12122008f.jpg

Dost pravděpodobné se jeví i užití rozhraní SATA též pro optickou mechaniku (dnes používá rozhraní SATA jen disk, optická mechanika nikoli, ta ještě zůstává u dnes již ustupujícího rozhraní IDE), což by dovolilo také nasazení dvou disků do Macu mini (uvažuje se, že by druhý pevný disk bylo možné dát namísto optické mechaniky), to by se hodilo hlavně pro energeticky nenáročné servery.

Závěrečné shrnutí

Je však třeba si uvědomit, že se pohybujeme v rovině čirých spekulací, zatím není vůbec jasné, s čím Apple na Macworld Expo přijde, nebyl ještě potvrzen ani zahajovací projev Steva Jobse (pořadatel výstavy IDG s ním přirozeně počítal).

A v úterý Apple oznámil, že příští rok Jobs na Macworld Expu skutečně nevystoupí, místo něj bude mít projev Philip Schiller, viceprezident pro globální marketing produktů, a to až 6. ledna. Navíc to bude poslední účast Applu na této výstavě (a všech ostatních), protože kamenné obchody Applu a jeho web lákají stále více lidí, takže Apple už nepovažuje účast na výstavách za přínosnou.

Investiční banka Goldman Sachs, respektive její analytici, již v pondělí přišla s tvrzením, že Apple na Macworld Expu žádné významné novinky nepředstaví, což přispělo k mírnému poklesu jeho akcií. „Výkony“ analytiků v souvislosti se současnou finanční a dnes už i ekonomickou krizí sice velkou důvěru v jejich schopnosti předvídání nevzbuzují, avšak nové oznámení Applu zesiluje pravděpodobnost, že v San Franciscu opravdu mnoho novinek k vidění nebude.

A tak zůstává jistou jenom nejistota, nikdo dnes neumí říci, co vlastně Apple v lednu v San Franciscu předvede, což platí také pro nový Mac mini. Nezbývá nám tedy, než počkat do ledna příštího roku.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: