Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPadu

4. dubna 2011, 00.00 | Applu již počínají docházet doprodávané zlevněné původní iPady. A patentová žádost Applu naznačuje, že by mohl na iPad přenést také aplikaci iWeb.

iPad 2 sice už není žhavou novinkou, ale stále přicházejí zprávy spojené s těmito přístroji:

Applu již začínají docházet zásoby původních iPadů

Počátkem března Apple představil nový iPad 2 a od 3. března se už přístroj prodává v USA, prodej v dalších 25 zemích světa (včetně České republiky) začal 25. března.

V nabídce ovšem stále ještě zůstává původní iPad, který se brzy po uvedení iPadu 2 začal v USA prodávat se slevou, nové kusy za cenu o 100 USD nižší, repasované dokonce až o 170 USD levněji. (Mimochodem, u nás původní iPad před uvedením nové generace rovněž zlevnil.)

A tyto zlevněné iPady první generace si své kupce našly, protože Applu již počínají docházet. Konkrétně minulý týden webový obchod Applu přestal nabízet v rámci výprodeje původního iPadu 16GB WiFi model, ostatní modely se nadále dodávají za snížené ceny. Těžko překvapí, že jako první došel ten úplně nejlevnější model, lze ovšem očekávat, že postupně se budou vyčerpávat i zásoby zbývajících iPadů první generace.

V některých zemích se sice nadále prodává pouze původní iPad, ale výroba se teď samozřejmě plně zaměřila na iPad 2, protože poptávka po něm zůstává pořád velmi vysoká a přetrvávají potíže s jejím uspokojením. Analytici proto již věští, že by se v letošním roce mohlo odbýt až 40 milionů kusů nového iPadu. To se ovšem uvidí až za rok, ale iPad 2 očividně nemá nouzi o zákazníky.

Apple možná plánuje na iPad přenést také iWeb

Když už mluvíme o iPadu, je celkem zřejmé, že Apple hodlá na svůj tablet přenášet další aplikace z Maců. Připomeňme, že při představení iPadu 2 současně uvedl též aplikace iMovie a GarageBand pro iPad, přičemž aplikace kancelářského balíku iWork uvolnil již loni spolu s prvním iPadem.

A nyní se zdá, že by k aplikacím převzatým z Mac OS X mohl přibýt také program iWeb. Ten ovšem v balíku iLife ’11 zaujímá poněkud podřadné postavení, stále zůstává ve verzi 3, jež se nezměnila od předchozího balíku iLife '09 (letos v únoru sice vyšla pro iWeb nová verze 3.0.3, ale ta přinesla pouze drobné opravy) a iWeb se ani nenabízí samostatně v Mac App Store. To vše vedlo k dohadům, že se Apple chystá tenhle program nahradit něčím jiným.

Avšak nově zveřejněná patentová žádost Applu naznačuje, že i když pod Mac OS X iWeb zrovna neprosperuje, mohl by se dostat na iPad. Server Patently Apple soustavně sleduje patentovou činnost Applu a minulý týden si všiml, že v patentové žádosti z loňského dubna, která popisuje zařízení, metody a grafická uživatelská rozhraní pro manipulace s objekty uživatelského rozhraní, se mimo jiné uvádí seznam aplikací navržených tak, aby využívaly gesta a dotykové obrazovky na zařízeních jako je iPad.

Článek Patently Apple se z větší části zabývá jiným patentem na „inteligentní pero“, ale ten nás v dané souvislosti příliš nezajímá, zde se soustředíme na zmínku o iWebu pro iPad.

Dotyčný seznam aplikací totiž uvádí kancelářské aplikace Pages, Numbers a Keynotez balíku iWork a také program iWeb pro tvorbu webů. Ten samozřejmě zatím pro iPad není, avšak seznam ho popisuje jako integrální součást systému iPadu pro přípravu elektronických dokumentů. Patently Apple z toho vyvozuje, že se Apple chystá iWeb přenést na iPad v blízké budoucnosti (pochopitelně uzpůsobený pro jeho dotykové ovládání stejně jako ostatní zmíněné aplikace).

Jisté to přirozeně není, ale smysl by to dávalo, tento program umožňuje snadnou tvorbu webů i nezkušeným uživatelům pomocí šablon a přestože nevyžaduje službu MobileMe, umí s ní spolupracovat, účet u MobileMe se dá použít k publikování v něm vytvořených stránek.

Verze aplikace iWeb pro iPad by se mohla uplatnit zejména v amerických vzdělávacích organizacích, kde se od studentů často vyžaduje navržení a publikování vlastní webové stránky. iPady se v těchto institucích už docela uchytily a dodatečný nástroj pro snadnou tvorbu webů přímo na nich by pomohl k jejich ještě většímu rozšíření.

Apple začal inzerovat iPad 2 jako nástroj řešení úloh

Odpovídalo by to způsobu, jakým teď Apple počal iPad 2 inzerovat, totiž jako prostředek snadného řešení různých úloh. Tak alespoň vyznívá první televizní reklama na iPad 2 nazvaná „Věříme“. Tento 30sekundový šot se vyhýbá jakékoli zmínce o technických specifikacích, místo toho tvrdí, že „samotná technologie nestačí“.

Především předvádí přirozeně působící uživatelská rozhraní aplikací iBooks a GarageBand a fotografické aplikace. To má dokázat, že u iPadu technologie „jde z cesty“ a vzniká něco zvláštního. Reklama (jež se již dá najít na YouTube) tak ukazuje, že iPad 2 je hlavně prostředek pro snadné řešení úloh. A do toho by přirozeně zapadal též iWeb.

Je pochopitelně ještě brzy říkat, že jsme svědky nového trendu, možná však Apple skutečně začne u iPadu zdůrazňovat jeho možnosti snadného zařizování různých úloh, což by mu mohlo dále pomoci proti konkurenci vychvalující spíše technické detaily (a bylo by to v souladu s přístupem Applu k iOS obecně).

A podobně by mohl začít Apple představovat též Macy, což ovšem záleží hlavně na tom, jaké vlastně má další plány s iOS a Mac OS X. Více bychom se měli dozvědět na vývojářské konferenci WWDC 2011, která začíná 6. června.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: