Výkonnostní testy: srovnání nových iMaců se staršími modely. (15.5.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výkonnostní testy: srovnání nových iMaců se staršími modely. (15.5.08)

15. května 2008, 06.00 | Macworld porovnal aplikační výkon nových iMaců s jejich staršími předchůdci až po iMac G5.

V tomto článku probereme další srovnávací benchmarkové testy Macworldu pro nové iMacy. Jinak se pro Macy prakticky žádné další významné novinky neobjevily, o to více však přišlo zpráv k iPhonu, případní zájemci je najdou ve druhém dnešním článku.

Nyní se tedy podívejme na ony nové srovnávací testy iMaců:

Povaha nových srovnávacích testů a důvod jejich provedení

Nové iMacy s 45nm procesorem už zevšedněly, stále se však objevují další jejich testy. Macworld sice své základní aplikační benchmarkové testy dokončil před víc než týdnem, ale nyní přichází s dalšími, tentokrát nové modely srovnává se staršími iMacy.

Ve zmíněných dřívějších testech se porovnávaly nové 45nm iMacy se svými bezprostředními předchůdci z loňského srpna (tedy s „hliníkovými“ iMacy první generace.) Takováto měření ukazují, o kolik nové stroje pokročily dále oproti minulé generaci, lze tak určit, nakolik přínosná daná modernizace je. V případě iMaců se ukázalo, že letošní modely za stejnou cenu přinášejí docela podstatné zvýšení výkonu.

Jenže v praxi jen málo uživatelů, kteří si svůj iMac pořídili loni v srpnu či ještě později, hned půjde koupit nový letošní iMac – zvlášť když se tentokrát u většiny modelů skutečně změnil pouze procesor.

Avšak majitelé starších strojů – prvotních iMaců s Intely anebo dokonce ještě strojů s procesorem G5 – po nových iMacích sáhnou s mnohem větší pravděpodobností, samozřejmě i oni (vlastně především oni) potřebují objektivní srovnání výkonnosti, jež jim ukáže, jaká posílení mohou očekávat, jestliže přejdou na nové stroje.

Zcela objektivní výkonnostní testy sice asi vytvořit nejde, ale aplikační benchmarkové testy, jaké užívá Macworld, se nejvíce blíží skutečnému používání, měly by tedy ukázat, o kolik nové iMacy urychlují práci proti starším strojům. A právě z tohoto důvodu Macworld provedl srovnávací testy oproti starším iMacům.

iMacy zařazené do testů

Jako v předchozích testech Macworld použil všechny tři nové standardní modely iMaců, tedy 20“ iMac na 2,4 GHz (úvodní model), dále 2,66GHz 20“ model a nejvyšší model s 24“ displejem a 2,8GHz procesorem.

K porovnání užil tři staré iMacy, co znamenaly výkonnostní předěl v době svého uvedení na trh – iMac G5, iMac s Intelem Core Duo a jeden z prvních iMaců s Core 2 Duo.

Nejstarším srovnávacím modelem byl 20” iMac G5 na 2,1 GHz, který na trh přišel v říjnu 2005 za cenu 1 699 USD. Dodával se s 512 MB pevně připájené RAM, volná zůstávala pouze jedna DIMM patice, kterou lze osadit 2GB DIMM modulem. Kvůli objektivitě testů mají všechny zkoumané stroje 2 GB RAM, v daném případě byl tedy iMac G5 rozšířen na 2,5 GB RAM. Tento stroj používal grafickou kartu ATI Radeon X600 XT se 128 MB DDR SDRAM a 250GB SATA disk.

První iMacy s Intely užívaly procesor Core Duo, proto Macworld chtěl do testů zahrnout také tento typ. Zde vyvstal problém v tom, že se podařilo sehnat pouze poněkud okleštěný model dodávaný jen do škol. Tato verze iMacu se počala prodávat v červnu 2006 za 899 USD. Nabízel 17“ LCD monitor, procesor Core Duo na 1,83 GHz a 80GB SATA disk. Kvůli co možná nejnižší ceně však bylo jeho ostatní vybavení o dost slabší než u jiných iMaců z té doby, namísto DVD vypalovačky SuperDrive obsahoval pouze kombinovanou optickou mechaniku a používal integrovanou grafiku Intel GMA950 místo karty ATI Radeon X1600. Také v jeho případě byla pro testy rozšířena RAM, dva 256MB DIMM moduly nahradily dva nové moduly po 1 GB.

A jako poslední srovnávací model posloužil jeden z prvních iMaců s procesorem Core 2 Duo, 17” model s 2GHz procesorem uvedený na trh v lednu 2007. Stál stejně jako dnešní úvodní model, přičemž přinášel 160GB SATA disk, grafickou kartu ATI Radeon X1600, DVD vypalovačku SuperDrive a 1 GB RAM (pro účely testů byla opět rozšířena na 2 GB).

Výsledky testů

Popis testů, tabulku výsledků testů a jejich rozbor najdete tady. Jako vždy byly použity benchmarkové testy Speedmark 5.

Největší výkonnostní rozdíl se pochopitelně objevil mezi novým 24“ iMacem za 1 799 USD a iMacem G5, časový odstup dvou a půl roku se patřičně projevil. Celkové skóre v testech Speedmark nového 24“ iMacu bylo proti jeho předchůdci s PowerPC G5 téměř dvojnásobné, v některých dílčích testech vyšly ještě větší rozdíly, k dokončení testů Compressoru a iMovie potřeboval iMac G5 víc než třikrát delší dobu. Obdobně dopadl i test hry Quake 4, nový 24” iMac s grafickou kartou ATI Radeon HD 2600 osazenou 256 MB RAM zvládl 68 snímků/s, zatímco iMac G5 s necelými 20 snímky/s byl opět víc než třikrát pomalejší a jeho výsledek spadá pod hranici hratelnosti.

Pro školy určený iMac s Intelem Core Duo na 1,83 GHz si nevedl o mnoho lépe než iMac G5 a v testu grafiky dopadl ještě hůře než PowerPC stroj. Zde se samozřejmě projevila slabost integrované grafiky, pro Quake 4 dala zcela nepoužitelných 5,5 snímků/s. Tento stroj spadá do kategorie nejnižších modelů, měl by se tedy srovnávat s nejnovějším úvodním modelem na 2,4 GHz. Celkové skóre nového úvodního iMacu bylo proti modelu s Core Duo lepší o 51 procent, v testech Photoshopu a Cinemy 4D rozdíl činil 31 procent ve prospěch nového stroje a test Compressoru zvládl nový iMac za méně než poloviční dobu. Co se týče výkonu ve hrách, nejslabší 45nm iMac sice není žádný přeborník, avšak 30,9 snímku/s pro Quake 4 stále vypadá docela dobře proti zmiňovanému 5,5 snímku/s. A graficky výkonnější nové iMacy se zhruba 68 snímky/s v Quaku 4 se již nacházejí úplně jinde.

Mezi nejnovějšími modely a prvním iMacem s Core 2 Duo přirozeně byly rozdíly nejmenší. Celkové skóre nového 2,4GHz iMacu proti staršímu stroji s 2GHz procesorem Core 2 Duo vycházelo lepší o 16 procent. V dílčích testech se projevily ještě výraznější rozdíly, pro vykreslování v Cinemě 4D činil náskok nového iMacu 19 procent a v MPEG kódování Compressorem dokonce 27 procent. V herních testech byly výsledky všech strojů dost srovnatelné, přesto nový úvodní model dosáhl vyšších rychlostí jak v Quaku 4, tak v Unreal Tournamentu 2004. V tomto případě sice už výkonnostní rozdíly nevycházely tak velké, jenže nový model nabízí také 20“ displej namísto obrazovky se 17“ úhlopříčkou.

Zhodnocení výsledků

Z výše popsaných testů plyne, že každá nová generace iMaců přináší skutečně znatelný nárůst výkonu, hlavní otázkou potom zůstává, kdy se vyplatí přechod na nový model.

Majitelé iMaců s procesory Core 2 Duo příliš velkou motivaci k přechodu nemají (s výjimkou větší obrazovky nových strojů), výkonnostní rozdíl mezi prvním úvodním iMacem s Core 2 Duo a současným úvodním modelem není nijak výrazný.

Naopak vlastníci iMaců se staršími procesory po přechodu na dnešní modely zaznamenají docela podstatný rozdíl. Platí to již pro stroje s Intely Core Duo, zvlášť pokud měly slabší též ostatní vybavení. A těm, kdo se stále ještě drží iMacu s PowerPC G5, nové stroje přinesou skutečně výrazné urychlení, zejména jestli sáhnou po nových modelech s výkonnější grafickou kartou, výkon ve hrách se dostane do zcela nové kategorie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

obrázky

Autor: ERT Muž

Založeno: 15.05.2008, 08:01
Odpovědí: 0

a dát graf do článku,at ho nemusim hledat po všech odkazech?

Odpovědět na příspěvek

RE: obrázky

Autor: steen Muž

Založeno: 15.05.2008, 09:05

pravda, chodil bych na mujmac casteji kdyby byly v clankach i fotky...takhle sem ted lezu jednou tydne maximalne.

Odpovědět na příspěvek

RE: obrázky

Autor: Petr Muž

Založeno: 15.05.2008, 09:12

to nema cenu resit. Skoda casu. Uz jsem to tady driv nekolikrat napsal. Stacila by aspon nejake oziveni misto vecnych hor textu. Od dob pana Krale jde cela kvalita a rozmanitost informaci do kopru. Dnes jsem Mujmac navstivil jen proto, ze me vysledky novych iMacu zajimaji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: obrázky

Autor: ERT Muž

Založeno: 15.05.2008, 10:27

díky za odpovědi,už je to v řešení,max je tam budu dodávat sám

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: obrázky

Autor: Filip H. Muž

Založeno: 15.05.2008, 11:55

taky bych byl pro, drive jsem na mujmac chodil casteji.. a zase bych chodil.. ozvieni by neskodilo

Odpovědět na příspěvek

obrazovka

Autor: Ben Muž

Založeno: 16.05.2008, 09:01
Odpovědí: 0

zajimavy clanek, obzvlaste pro majitele iMacu (mezi ktere patrim)
dekuji
jen jsem uplne nepochopil argumenty o obrazovkach v porovnani se stroji s Core 2 Duo
ty prece mely jak 20" tak 24"
takze jaka vyhoda novych stroju zde je?
navic hodne diskutovane parametry TN panelu novych 20" modelu povazuji osobne za silny argument proti prechodu na novy iMac
radeji ozelim mirny narust vykonu a zustanu u lepsiho displeje

Odpovědět na příspěvek

RE: obrazovka

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 16.05.2008, 10:45

Jde o to, ze Macworld porovnával stroje stejné cenové kategorie a tehdejší úvodní model měl 17" obrazovku (ty s 20" a 24" byly dražší), zatímco ten dnešní nejlevnější má 20".

Souhlasím s Vámi tom, že 20" TN panel není zrovna velká výhra, ostatně už kvůli tomu byla na Apple podána žaloba (neviděl jsem zprávy, jak to s tím pokračuje dál, nejspíš se nyní soudce vůbec snaží pochopit, o co jde).

TN panely ostatně zaplavují celý trh, Apple se prostě přidal k trendu (ne že by mě to těšilo) maximálních úspor i za cenu nižší kvality. V této souvislosti je docela poučná debata u tohohle článku - http://www.cdr.cz/a/24300
, mimochodem tam popisovaná nová výrobní technologie LG by teoreticky mohla zlevnit i kvalitnější panely.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: