Výkonnostní testy modernizovaných Maců mini - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Výkonnostní testy modernizovaných Maců mini

4. listopadu 2009, 00.00 | V říjnu zmodernizované Macy mini za stejnou cenu poskytují vyšší výkony, rozdíly mezi letošními modely však nejsou nijak závratné.

Když Apple 20. října uvedl řadu hardwarových novinek, patřily k nim též mírně modernizované Macy mini. Změny, k nimž došlo, již MůjMac popsal, základním, už předtím nabízeným modelům se jenom o něco zlepšily parametry, hlavní novinku tvořila nová serverová konfigurace.

Základní modely s klientskou variantou Mac OS X tedy doznaly pouze drobných vylepšení, přesto bude jistě zajímavé zjistit, jaký mají vliv na jejich výkon. A právě to se rozhodl ověřit Macworld, který pravidelně provádí výkonnostní testy nových Maců.

Pochopitelně nemohl vynechat současnou dávku nových strojů, a tak nyní postupně zveřejňuje výsledky jejich testů. O výsledcích přepracovaného bílého „unibody“ MacBooku jsme vás již informovali, teď tedy přišly na řadu Macy mini.

Stručná rekapitulace změn nových Maců mini

Macworld testoval jen základní modely, serverový Mac mini ještě k dispozici neměl (hodlá ho otestovat později samostatně), proto si nejprve v krátkosti zopakujme, k jakým změnám u těchto strojů došlo.

V zásadě se jedná o stejné počítače, jaké Apple uvedl letos v březnu, jenom nyní mají lepší standardní vybavení. Levnější model (v USA prodávaný za 599 USD, u nás stojí 14 990 Kč) nově nabízí procesor Core 2 Duo na 2,26 GHz, 2 GB RAM a 160GB disk, zatímco předtím obsahoval 2GHz procesor, 1 GB RAM a 120GB disk.

Dražší model (za 799 USD nebo 21 990 Kč) dostal 2,53GHz procesor a 4 GB RAM, namísto předchozího 2GHz čipu a 2 GB RAM, kapacita disku pořád činí stejných 320 GB.

Vše ostatní zůstalo při starém, nijak se nezměnila přípojná rozhraní ani základní deska, tyto stroje přirozeně nadále používají integrovanou grafiku GeForce 9400 M. A od konce srpna se stejně jako všechny ostatní nové Macy samozřejmě dodávají se Snow Leopardem.

Použité testy

Macworld právě přechází na nové benchmarkové testy, novou testovací sadu Speedmark 6 reagující na příchod Snow Leoparda teprve připravuje, proto použil sbírku 19 testů jednotlivých aplikací a úloh Finderu. Sedmnáct z těchto testů dává výsledky v podobě časového údaje, takže pro každý testovaný stroj lze navíc zjistit celkový čas potřebný k jejich vykonání.

Takovýmto způsobem bylo možné zjistit výkon počítačů v jednotlivých aplikacích a úlohách a celkové časy dovolují do jisté míry i jejich celkové vzájemné porovnání.

Macy užité v testech

Do svých srovnávacích testů Macworld zařazuje jen Macy mini, protože předpokládá, že uživatelé, co si je pořizují, jsou dost specifičtí a nemají valný zájem o jiné Macy, snaží se tak především zjistit, nakolik se od sebe liší výkon jednotlivých modelů. (Výsledky výkonnostních testů březnových Maců mini, tehdy ovšem ještě pod Leopardem, najdete tady.)

13mm06032009f.jpg

Testovaly se pochopitelně oba nové modely, levnější 2,26GHz stroj navíc ve dvou konfiguracích, jednak se standardními 2 GB RAM, jednak s RAM rozšířenou na 4 GB.

A jejich výkony se porovnávaly se dvěma staršími Macy mini, s 2GHz modelem z letošního března osazeným 2 GB RAM (tedy s předchozím vyšším základním modelem) a s 1,83GHz Macem mini ze srpna 2007, rovněž vybaveným 2 GB RAM (tento stroj jako jediný používal integrovanou grafiku Intel GMA 950), z čehož lze usoudit, jak si nové modely výkonnostně stojí proti svým předchůdcům. Všechny zkoumané Macy mini pracovaly pod Mac OS X 10.6.1.

Výsledky výkonnostních testů

Výsledky všech 19 testů a celkové časy jednotlivých strojů najdete v tabulce v příslušném článku Macworldu. Podívejme se, co nám prozradí:

Rozdíly mezi letošními modely

Nový vyšší základní model Macu mini, s 2,53GHz procesorem a 4 GB RAM, samozřejmě v testech podával znatelně vyšší výkony a byl též rychlejší než levnější 2,26GHz model. Jeho celkový čas oproti 2,26GHz Macu mini se 2 GB RAM vyšel o 10 procent kratší, když se však levnější model vybavil 4 GB RAM, snížil se rozdíl celkových časů na 7,4 procenta.

V testech Photoshopu CS4 byl 2,53GHz Mac mini asi o 9 procent rychlejší než standardní 2,26GHz model, avšak když se slabšímu stroji rozšířila paměť na 4 GB, rozdíl se zmenšil na 6 procent.

Zvlášť výrazné rozdíly mezi oběma základními modely Macu mini se projevily v testech Cinebench (11 procent ve prospěch dražšího stroje) a v testu importu fotografií do iPhota (28 procent), rozšíření RAM na levnějším modelu odstup sice zase trochu zmenšilo, ale přesto zůstal citelný.

Pokud jde o srovnání nového dražšího Macu mini s jeho březnovým předchůdcem, 2GHz strojem se 2 GB RAM, nový 2,53GHz model potřeboval k dokončení všech časových testů o 16 procent kratší dobu, v testech Photoshopu byl o 15 procent rychlejší a v testech Aperture o 16 procent.

A lepší výkony než předchozí vyšší základní model podává i nový levnější 2,26GHz Mac mini, který nyní také obsahuje 2 GB RAM. Nový stroj měl o 8 procent lepší celkový čas, testy Photoshopu zpracoval o 7 procent rychleji, v Aperture získal pětiprocentní náskok. (Březnový levnější model používal stejný 2GHz procesor jako jeho dražší protějšek, ale měl jenom 1 GB RAM, proto nebyl do těchto testů vůbec zařazen, ty totiž vyžadují minimálně 2 GB paměti.)

Srovnání s Macem mini předchozí generace

Rozdíly proti předloňskému 1,83GHz Macu mini byly přirozeně mnohem výraznější, vzhledem ke značné hardwarové odlišnosti staršího stroje. Ten totiž užívá 2 GB 667MHz RAM DDR2, zatímco všechny letošní Macy mini nasazují 1066MHz RAM DDR3 a liší se i jejich grafika a základní čipová sada, předloňský model využívá nepříliš výkonnou integrovanou grafiku Intel GMA 950 a odpovídající čipovou sadu.

Celkový čas nového 2,53GHz modelu proto byl o 36 procent lepší než čas stroje z roku 2007, nový 2,26GHz Mac mini potřeboval o 29 procent kratší celkový čas. Tomu odpovídaly i rozdíly v jednotlivých testech, zejména v těch náročných na výkon procesoru.

Výkon grafiky a disku

Co se týče výkonu 3D grafiky, měřeném na hře Call of Duty 4, nepřekvapivě všechny stroje s GeForce 9400M daly téměř shodné výsledky, nové Macy mini dosáhly 18,3 snímku/s, zatímco jejich březnoví předchůdci 18,4 snímku/s. Protože všechny měly aspoň 2 GB RAM, integrovaná grafika si mohla vždy vyhradit 256 MB z operační paměti (narozdíl od dříve nabízené konfigurace s 1 GB RAM), což vedlo k tak podobným výsledkům. Naopak model z roku 2007 se slabou grafikou Intel test Call of Duty 4 vůbec nedokázal provést.

Testy Finderu ovlivňuje především výkon pevného disku, výsledky letošních Maců mini se příliš neliší, což ukazuje, že používají podobné nebo stejné disky. Vidět je to zejména na testu duplikace složky, v testech ZIP archívu se u 2,53GHz stroje se již také projevil vyšší výkon procesoru, předloňský 1,83GHz Mac mini ovšem výrazně zaostal i v těchto testech, jasný důsledek jeho celkově zastaralé hardwarové architektury.

Zhodnocení výsledků

Výkonnostní testy modernizovaných Maců mini přinesly očekávatelné výsledky. Nové modely jednoznačně poskytují lepší poměr ceny a výkonu, levnější 2,26GHz Mac mini konečně nabízí i ve standardní konfiguraci vybavení odpovídající nárokům současných aplikací a zároveň se zvětšil výkonnostní odstup obou základních modelů, díky nasazení 2,53GHz procesoru a 4 GB RAM do dražšího Macu mini.

Proti březnovým konfiguracím teď cenovému rozdílu základních modelů lépe odpovídají rozdíly v jejich vybavení, stále však bude třeba zvážit, zda se spíše nevyplatí pořídit si levnější model a dovybavit ho komponentami (RAM a větším diskem) třetích dodavatelů, testy jasně ukazují, že po rozšíření RAM levnějšího Macu mini na 4 GB se výkonnostní odstup obou modelů dost zmenší.

Modernizované Macy mini přinášejí za stejnou cenu vyšší výkon a lepší vybavení, na druhou stranu rozdíly samozřejmě nejsou tak velké, aby se vlastníkům jarních modelů vyplatilo přecházet, rozšířením RAM a případně též výměnou pevného disku mohou dosáhnout skoro stejných zlepšení (nové stroje si zachovají náskok jenom v úlohách zvlášť náročných na výkon procesoru).

Zato výkonnostní odstup proti předchozí generaci Maců Mini s integrovanou grafikou Intel se dále zvýšil a přechod na nový model se nyní vyplatí ještě o něco víc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

domaci server

Autor: bcl Muž

Založeno: 04.11.2009, 02:11
Odpovědí: 0

oplati sa urobit si z toho domaci server?
(file server, itunes server, web server atd..)

Odpovědět na příspěvek

RE: domaci server

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 04.11.2009, 07:54

Otazka do pranice, ale podle mne se to vyplati s levnejsim modelem a doplnit (po zaruce) rychlejsi disk a RAM. Server neni zase tak narocny na procesor. Ja osobne o tom uvazuji, ale cekam, zda se preci jen nezacne v Cesku prodavat Mac Mini Server.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: domaci server

Autor: Martin S Muž

Založeno: 04.11.2009, 10:12

Taky o tom už delší dobu uvažuji že bych jej posadil pod televizi ale jak se u nás ukáže MacMini server tak to bude celkem rychlej stroj a můžu jej zase plně využívat. Teď mám 2,4GHz 4GB ram pokud bude Mac mini s 2,53GHz 4GB ram tak to bude dobrej stroj na práci i doma. Zajímalo by mě to řešení server jaké má ten system výhody oproti klasik Snow Leopard?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: domaci server

Autor: kubbing Muž

Založeno: 04.11.2009, 17:54

Vymenou RAM a HDD se neztraci zaruka. Vyzkouseno na Mac Mini 2009. Je to napsano dokonce i na oficialnich strankach US Apple a shoduji se v tomto nazoru i lide na forech.

V servisu nemaji sanci poznat, ze jste se dovnitr dobyval (spachtli, velikym nozem na maslo, ...)

Odpovědět na příspěvek

RE: domaci server

Autor: Duso Muž

Založeno: 04.11.2009, 16:55

lacnejsiu & uspornejsiu variantu poskladas z :

Intel Atom CPU, 2 GB RAM, 1TB RAID 1, *BSD pripadne Linux

co na domaci server uplne postaci

> oplati sa urobit si z toho domaci server?
> (file server, itunes server, web server atd..)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: domaci server

Autor: mara Muž

Založeno: 05.11.2009, 23:04

Jasne to poskladas, ale nejde tak ani o HW jako system takovej.Nekdo treba nema naladu se ladit konfigurace ve vi editoru, a stravit nad tim treba tyden nebo 14 dnu :) Zalezi taky na vecech co chces na tom stroji mit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: domaci server

Autor: bcl Muž

Založeno: 06.11.2009, 03:55

skvele, ak mi to prides zadarmo nainstalovat a vzdy ked bude nejaky problem, prides ho vyriesit, tak to je skutocne lacnejsie. Vyhoda MACu a Winodw sje v tom, ze aj ked som magor, dokazem to nainstalovat a prevadzkovat. Ale linux nie, ani nemam chut sa to ucit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: domaci server

Autor: Duso Muž

Založeno: 06.11.2009, 08:10

chlapy (mara, bcl) rozumiem, vzdy je to nieco za nieco. Len som sa chcel podelit ze existuje ina varianta ktora je vpoho & ktora mi uplne vyhovuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: domaci server

Autor: mara Muž

Založeno: 06.11.2009, 08:34

Jasne kazdymu vyhovuje neco jinyho, nechtel jsem, aby to vyznelo, ze Linux nebo *BSD je spatny. Mam par Linuxovejch serveru, vlastne vsechny moznosti co Ti poskytuje Snow Leopard server postavis na Linuxu/*BSD jen je rozdil za jak dlouho :) Takze rozhodne neodsuzuju lidi co pouzivaji neco jinyho, kazdej system ma svy vyhody a nevyhody.

Odpovědět na příspěvek

Dovybavení

Autor: Martin Muž

Založeno: 04.11.2009, 08:17
Odpovědí: 0

Koupit slabší model, doplnit na 4GB RAM a vyměnit disk za SSD - buď Intel nebo G-Monster-V3 od Photofast a bude počítač jako hrom.

Odpovědět na příspěvek

mini 2,53 vs. macbook pro 13 2,53

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 04.11.2009, 10:10
Odpovědí: 0

Ahoj, docela by mě zajímalo jak by proti sobě vypadali tyhle stroje, když mají vpodstatě stejné vnitřnosti. A ještě jedno srovnání a to se slabším iMacem, který se cenově blíží. Monitor navíc by nebyl na škodu...:-)))

Odpovědět na příspěvek

žloutne ?

Autor: Krtek Muž

Založeno: 04.11.2009, 10:17
Odpovědí: 0

Koukam na tu fotku 3 minimaxů a fakt takhle časem zežloutne ? Už je to znát i na tom prostřednim kousku. To je celkem škoda.

Odpovědět na příspěvek

RE: žloutne ?

Autor: J J Muž

Založeno: 04.11.2009, 19:34

Záleží na tom, jak hodně je vystaven Slunci. Nejstarší kousek u nás doma je z první série PPC, celou dobu byl ve stínu a je pořád bílý. V práci mám jeden novější, když je jasno, tak na něj svítí Slunce ca 3 hodiny denně a ten vypadá zhruba jako ten prostřední. IMHO to bude záviset i na tom, jak se povedla jaká série.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: