Nové iMacy: první výkonnostní testy Macworldu a Primate Labs (5.5.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Nové iMacy: první výkonnostní testy Macworldu a Primate Labs (5.5.08)

5. května 2008, 02.00 | Macworld provedl první neúplné aplikační testy nových iMaců. A Primate Labs podrobila nové iMacy svým syntetickým benchmarkovým testům.

Kvůli státnímu svátku (který se však v USA neslaví) se za minulý týden nahromadilo trochu více zpráv, jež jsem se pokusil zpracovat přes víkend. Pro zvýšení přehlednosti jsem je rozdělil do tří článků. V tomhle najdete informace o výkonnostních testech nových iMaců. Druhý článek shrnuje zprávy o iPhonu. A třetí článek obsahuje aktuální informace související s iTunes Store.

A teď se podívejme na výsledky zkoumání výkonu iMaců:

Macworld začal testovat nové iMacy

Minulé pondělí Apple uvedl na trh inovované iMacy. Nedošlo k velkým změnám, u většiny modelů se pouze objevil nový 45nm procesor Penryn (protože iMac používá mobilní procesor, skutečně se jedná o Penryny, někdy se toto označení nepřesně užívá pro všechny 45nm procesory Intelu). Ty nabízejí o něco vyšší taktovací frekvence než jejich 65nm předchůdci Merom, ale hlavně zvětšují sekundární cache paměť ze 4 na 6 MB a navíc přinášejí i vyšší taktovací frekvence systémové (FSB) sběrnice a paměti. Penryny používají 1066MHz FSB sběrnici (oproti 800MHz sběrnici předchozích modelů) a 800MHz RAM (namísto 667MHz RAM).

Podle očekávání se objevily první nezávislé výkonnostní testy těchto nových strojů. Jako obvykle se do testování pustil Macworld. Opatřil si všechny tři standardně nabízené konfigurace a též na zakázku dodávaný model s procesorem na 3,06 GHz. Opět prověřuje výkon počítačů ve skutečných aplikacích pomocí testovací sady Speedmark 5, což dovoluje získat poměrně přesný přehled o tom, jak se tyto stroje budou chovat při praktickém používání.

Macy nasazené do testů

Macworld však zatím stačil provést pouze část testů, zveřejnil výsledky jen pro dva nové modely: základní 20“ iMac na 2,4 GHz za 1 199 USD a 24“ iMac na 3,06 GHz za 2 199 USD. Popis testů a tabulku výsledků najdete tady.

Nové iMacy se přirozeně srovnávaly s jinými Macy, konkrétně s 20“ iMacem na 2,4 GHz a 20“ iMacem na 2 GHz z loňského srpna (jedná se o první „hliníkové“ iMacy), dále s loňským 24“ iMacem s procesorem Core 2 Extreme na 2,8 GHz (tehdejší nejvyšší model na zakázku) a navíc ještě s Macem Pro vybaveným dvěma čtyřjádrovými Xeony na 2,8 Hz (současný standardní model).

Pro zajištění objektivity testování byly všechny tyto stroje vybaveny 2 GB RAM a pracovaly pod Mac OS X 10.5.2.

Výsledky testů

Nový základní model iMacu dosáhl v testech Speedmark 5 celkového skóre 230, asi o 13 procent lepšího oproti loňskému základnímu modelu (ten používal 2GHz Merom). Lepší výsledky poskytl i v jednotlivých dílčích testech, s výjimkou testu hry Quake 4, kde se výsledky téměř nelišily (nijak překvapivé, protože se nezměnila grafická karta).

Avšak ve srovnání s loňským 2,4GHz modelem nový 2,4GHz iMac předvedl skóre nižší o 3 procenta, navzdory procesoru Penryn. To se snadno vysvětlí. Loňský 20“ iMac s 2,4GHz procesorem představoval střední model, proto byl vybaven lepší grafickou kartou a větším pevným diskem než nový základní model, což se ve výsledcích projevilo. Navíc nový základní model stojí o 300 USD méně než předchozí 2,4GHz stroj, takže jeho výsledky lze považovat za uspokojivé. (Výsledky pro současný střední model na 2,66GHz zatím nejsou k dispozici, nepochybně však budou proti jeho předchůdci podobně lepší jako v případě základních modelů).

Nový 2,4GHz iMac byl však výkonnější než předchozí 2,4GHz model v testu MPEG kódování programem Compressor, zde se zřejmě projevily vyšší taktovací frekvence systémové sběrnice a operační paměti.

Ještě podstatně lepší výsledky předvedl zakázkový model na 3,06 GHz. Jako procesor i zde slouží 45nm mobilní Core 2 Duo, přetaktovaný na danou frekvenci. Kvůli tomu má o něco vyšší tepelný výkon (maximum pravděpodobně činí 55 W), pro stolní stroj však stále přijatelný. Tento model však zavádí ještě jednu výraznou změnu, nasazuje totiž grafickou kartu nVidia GeForce 8800 GS s 512 MB RAM (namísto ATI Radeonu HD 2600 Pro s 256 MB RAM standardně nabízeného ve 24“ iMacích). Reklamy někdy tento iMac označují jako „nejzazší“ model, ale to není tak docela pravda, i on se dá ještě dále rozšiřovat, lze ho osadit až 4 GB RAM a pevným diskem o kapacitě až 1 TB.

Tenhle iMac dal v testech Speedmark celkové skóre 279, jenom o 7 procent nižší oproti standardnímu osmijádrovému Macu Pro (ten dosáhl hodnoty 301). K tomu je však třeba říci, že Speedmark přisuzuje dost velkou váhu „obyčejným“ aplikacím, jež neumí příliš dobře využívat vícejádrové a víceprocesorové stroje. V těch aplikacích, které vícejádrové konfigurace zvládají lépe, Mac Pro pochopitelně výrazně vynikal, kupříkladu v testech Compressoru a Cinemy 4D, ale v ostatních testech (třeba v testu Photoshopu) byl iMac dokonce lepší, zde se projevila vyšší taktovací frekvence procesoru.

Vliv nové grafické karty

Bez vlivu přirozeně nezůstala ani výkonnější grafická karta (ta se mimochodem dá volitelně pořídit pro 24” iMac za příplatek 150 USD). V testech her Quake 4 a Unreal Tournament 2004 dosáhl 3,06GHz iMac nejvyšších snímkových rychlostí, konkrétně pro Quake to bylo skoro 87 snímků/s a pro Unreal dokonce 111 snímků/s. Ostatní iMacy, jak loňské, tak letošní, proti modelu s GeForce 8800 GS výrazně zaostávaly, přičemž předvedly dvě skupiny vzájemně podobných snímkových rychlosti. (Grafické karty se totiž u nižších a středních modelů při modernizaci nezměnily.)

Střední modely s kartou Radeon HD 2600 Pro s 256 MB RAM dávají v obou hrách velmi slušné výsledky, úvodní modely iMaců, osazené kartou Radeon HD 2400 XT se 128 MB RAM, jsou na tom o dost hůře (ačkoli ještě zůstávají na hranici hratelnosti). Za povšimnutí stojí také to, že v obou hrách 3,06GHz iMac o kousek předstihl i standardní Mac Pro. Ten používá kartu Radeon HD 2600 XT s 256 MB RAM, proto se takový výsledek dal předpokládat (ovšem též pro Mac Pro lze sehnat kartu nVidia GeForce 8800 GT s 512 MB RAM, pak by byly výsledky pochopitelně úplně jiné).

Narozdíl od Macu Pro se však na iMacu hraní her dá celkem očekávat, takže náruživí hráči zajímající se o 24” iMacy by rozhodně měli zvážit příplatek za grafickou kartu nVidie, jim by se taková investice určitě vyplatila.

Zhodnocení výsledků

Z výše uvedených výsledků plyne, že ti, kdo si pořídí základní model nového iMacu, získají za stejnou cenu o trochu vyšší výkon. Kupci 3,06GHz modelu si sice musí dost připlatit, dostanou však odpovídající výkon, pro běžné aplikace téměř srovnatelný s Macem Pro. A hráčům se rozhodně vyplatí sáhnout po grafické kartě GeForce 8800 GS.

K tomu, aby si bylo možné udělat ucelený obraz o poměru ceny a výkonu jednotlivých modelů nových iMaců, však bohužel chybí výsledky testů 2,66GHz (s 20” monitorem) a 2,8GHz (24”) modelu, Macworld slibuje, že tyto údaje přinese brzy.

Primate Labs provedla syntetické benchmarkové testy nových iMaců

S testy nových iMaců přišla také firma Primate Labs, jež mimo jiné prodává benchmarkové testy Geekbench 2, měření výkonu Maců jí tak vlastně slouží jako reklama.

Jako vždy výsledky měření popisuje blog Primate Labs. Otestovány byly tři standardní modely plus zakázkový model s 3,06GHz procesorem, v konfiguraci, jakou nabízí Apple (základní 2,4GHz model se dodává jen s 1 GB RAM).

Rozdíly mezi jednotlivými novými modely iMaců přibližně odpovídají rozdílům taktovacích frekvencí, vzhledem k povaze testů Geekbench to ani jinak dopadnout nemohlo.

Srovnání s jinými Macy

Primate Labs tentokrát srovnává pouze výkon nových modelů mezi sebou, neporovnávala je s jinými Macy, avšak už v dubnu provedla rozsáhlé testování mnoha různých Maců, příslušný zápis na firemním blogu uvádí pro jednotlivé stroje jen celkový výkon.

Loňský iMac na 2,8 GHz dosáhl hodnoty 3608, nový 2,8GHz model pak 3728, rozdíl tedy činí pouze několik málo procent. Nový iMac s 3,06GHz procesorem se dostal přece jen o něco výš, se skóre 3995 se přibližuje starším čtyřjádrovým Macům Pro (na nové osmijádrové stroje ovšem nemá). Obdobné rozdíly řádu procent se projevily též mezi ostatními modely iMaců ze srpna 2007 a těmi současnými.

Geekbench tvoří syntetické testy, prověřující jednotlivé druhy obecnějších operací, zejména ty související s výkonem procesoru a operační paměti, což umožňuje srovnávání i hodně odlišných platforem, na druhou stranu tyto výsledky mnoho nevypovídají o výkonu ve skutečných aplikacích (narozdíl od výše popisovaných testů Macworldu). S vysokou pravděpodobností testovací kód zůstává v cache paměti (jež je u nových procesorů o polovinu větší), potom se samozřejmě vliv rychlejší sběrnice příliš neprojeví. Aplikační testy dávají rozhodně směrodatnější údaje.

Úskalí vzájemného srovnávání nových iMaců podle testů Geekbench

Primate Labs se rovněž pokusila o vzájemné srovnání nových modelů iMaců z hlediska poměru ceny a výkonu. Jednoduše vydělila celkové skóre z testů cenou daného stroje, získala tak „cenu za výkonnostní bod“. V tomto poměřování nejlepší poměr dal základní 2,4GHz model (a to i po rozšíření RAM na 2 GB), pro všechny vyšší modely se poměr plynule zhoršuje.

Sama Primate Labs ovšem uznává, že toto kritérium není příliš objektivní. Testy Geekbench totiž prakticky vůbec nezohledňují vliv grafické karty, vyšší modely navíc nabízejí větší pevný disk. Přitom výše zmiňované aplikační testy Macworldu ukazují, že tyto komponenty mají v praxi značný význam.

Další významný rozdíl představují displeje. Obrazovka s 20“ úhlopříčkou nabízí menší zobrazovací plochu a nižší rozlišení, navíc se však se dost liší kvalitou obrazu, jde o to, že 20“ LCD panel hliníkových iMaců ve skutečnosti fyzicky zobrazuje jen 18bitové barvy, zatímco 24“ displej poskytuje skutečně 24bitové zobrazení. Apple pochopitelně tento rozdíl příliš nezdůrazňuje, nedávno na něj kvůli tomu byla dokonce podána žaloba. A pouze do 24“ iMacu si lze objednat grafickou kartu GeForce 8800 GS.

Z výše uvedeného jasně plyne, že testy Geekbench neposkytují příliš objektivní srovnání, aplikační testy Macworldu, až budou hotové, napoví mnohem více.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: