Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Mediální zprávy: iTunes Store se stal největším prodejcem hudby v USA a německý iTunes Store začal prodávat televizní pořady. (4.4.08)
4. dubna 2008, 05.00 | Apple potvrdil, že se iTunes Store stal největším maloobchodním prodejcem hudby v USA. A německý iTunes Store rozšířil svou nabídku o televizní pořady.
V tomto článku přináším dvě zprávy z mediální oblasti, jež považuji za hodné zmínky:
iTunes Store se stal největším americkým prodejcem hudby
iTunes Store podle Applu slouží hlavně jako podpora prodeje iPodů, avšak jeho americká verze získává stále silnější postavení i jako maloobchodní prodejce hudby. V únoru se objevilo oznámení, že se iTunes Store stal již druhým největším prodejcem hudby na americkém trhu, tehdy před ním zůstával pouze Wal-Mart.
Ovšem na tom se nezastavil a nyní se už stal jedničkou na americkém trhu. Ve středu Ars Technica přišla se zprávou, podle níž v lednu 2008 Apple (tedy iTunes Store) ovládl 19 procent amerického hudebního trhu, zatímco Wal-Mart měl podíl jen 15 procent (tržní podíly 10 hlavních hudebních prodejců zobrazuje tenhle diagram). Tyto údaje vycházejí z průzkumu NPD MusicWatch Survey prováděného firmou NPD, jež se zabývá různými průzkumy trhu.
A včera tuto zprávu Apple oficiálně potvrdil. (Příslušnou tiskovou zprávu Applu najdete tady.)
Eddy Cue, viceprezident Applu pro iTunes, v ní oznamuje, že iTunes Store byl spuštěn před necelými pěti lety a nyní se již stal největším prodejcem hudby. (On ovšem tvrdí, že na celém světě, jde však pouze o USA).
Průzkum NPD zkoumá objemy nákupů hudby ze strany běžných zákazníků, za základní jednotku považuje jedno CD, v případě stahování se jako CD počítá 12 hudebních skladeb, bezdrátové přenosy se do průzkumu nezapočítávají. Podle takto zjišťovaného objemu nákupů se iTunes Store stal největším maloobchodním prodejcem hudby v USA za leden a únor 2008.
Z těchto dat vyplývá, že se placené stahování hudby v USA stalo velmi oblíbeným, skoro 30 procent hudby se prodalo právě tímto způsobem. Pochopitelně to jde na úkor fyzických CD a změny nákupních zvyků zákazníků se projevily ve snížení celkových výdajů za hudbu (místo celého CD si lidé raději stáhnou jen ty skladby, které skutečně chtějí).
Růst iTunes Store je skutečně obdivuhodný, nejspíš s tím nepočítal ani samotný Apple, v době spuštění tohoto obchodu by tohle nepředvídal ani ten největší optimista. Nepochybně se nyní změní vyjednávací postavení Applu vůči velkým nahrávacím společnostem.
Hudbu tedy už má Apple v USA pod palcem, teď by nejspíš rád dosáhl podobného postavení i v oblasti filmu se svou v lednu spuštěnou filmovou půjčovnou iTunes Movie Rentals, dosáhnout výraznějšího podílu na filmovém trhu však bude asi podstatně těžší.
Všechna tato čísla se týkají USA, v jiných zemích Apple tak silné postavení nemá, přesto se snaží i v nich, o čemž svědčí následující zpráva:
Apple začal prodávat televizní pořady v Německu
Ve velkých evropských zemích (a i v řadě menších) fungují národní pobočky iTunes Store, narozdíl od amerického internetového obchodu však obvykle nabízejí pouze hudbu. Nyní však Apple začíná rozšiřovat jejich nabídku o video. Už loni v září začal Apple prodávat televizní pořady také v Británii a od středy spustil prodej televizních pořadů též v Německu.
V nabídce jsou pochopitelně pořady nejdůležitějších německých televizních společností, k nimž patří ProSieben, Sat.1, ZDF Enterprises a Brainpool a též americké společnosti ABC Studios a MTV Networks.
Německý iTunes Store nově poskytuje katalog televizních pořadů a nacházejí se v něm oblíbené místní tituly (třeba seriál Stromberg nebo komediální show Tramitz and Friends), pochopitelně zahrnuje též i u nás známé americké televizní seriály jako Ztraceni, Zoufalé manželky či South Park. Celkově zatím německý iTunes Store nabízí 35 televizních titulů, za jednu epizodu zaplatí němečtí zákazníci od 1,99 do 2,49 EUR.