Než DVD do skříně uložíme... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Než DVD do skříně uložíme...

10. dubna 2006, 00.00 | ... musíme jeho obsah převést na pevný disk, kde si s ním pak budeme moci dále hrát. A právě o tom, kterak tento převod provést, si budeme povídat dnes.

... musíme jeho obsah převést na pevný disk, kde si s ním pak budeme moci dále hrát. A právě o tom, kterak tento převod provést, si budeme povídat dnes.

Dnes se tedy nedozvíme žádné zcela zásadní novinky: naše dnešní téma se totiž bude do značné míry překrývat se staršími články Filmy, filmy, filmečky pana Máry a Zálohování DVD v Mac OS X pana Šuly. Přesto jsem se nakonec rozhodl jej uvést (namísto pouhého odkazu na články starší); to proto, že něco málo nového si přece jen řekneme, a také náš pohled na konkrétní možnosti převodu obsahu DVD na pevný disk bude trochu odlišný; budeme preferovat jiné věci a soustředíme se na malinko jiné cíle.

Finder v zásadě stačí...

Někoho možná překvapí, že pro vlastní zálohování DVD nakonec vlastně žádný speciální software nepotřebujeme: obsah DVD můžeme prostě a jednoduše překopírovat ve Finderu jako jakoukoli složku.

Není-li DVD chráněn proti kopírování, bez problémů se to podaří: DVD totiž není žádný speciálně formátovaný binární disk (jako tomu do značné míry je třeba u CD-audio), ale docela obyčejný datový disk, se standardními složkami a soubory (pro ty techničtěji zaměřené můžeme dodat, že DVD využívá souborový systém UDF 1.02, jemuž Mac OS X rozumí stejně dobře, jako vlastnímu nativnímu systému HFS+).

Podíváme-li se na obsah takového DVD, uvidíme tam vždy složku VIDEO_TS, téměř vždy složku AUDIO_TS, a někdy řadu dalších věcí. Pro nás je podstatná pouze složka VIDEO_TS; ta obsahuje kompletní "obsah DVD", tak, jak jej vidíme v přehrávači. Složka AUDIO_TS se neužívá a je prázdná, a cokoli dalšího na disku je "DVD-ROM" – datový obsah, určený pro zpracování v počítači (v praxi to obvykle bývá více či méně stupidní hra pro Windows, někdy také několik obrázků z filmu).

Zkopírovaný disk dokonce můžeme ihned a bez obtíží přehrát pomocí standardní aplikace DVD Player: jen musíme použít její příkaz "Open DVD Media..." pro explicitní otevření složky VIDEO_TS (pozor na to, že musíme skutečně zvolit vlastní složku VIDEO_TS, a nikoli disk, na němž leží – tvůrci DVD Playeru se prostě ten jeden if neobtěžovali přidat :))

Výhodou tohoto postupu je to, že data můžeme zpracovávat později, aniž bychom museli mít nadále DVD v mechanice, a samozřejmě to, že pro vlastní zkopírování DVD nepotřebujeme žádný zvláštní software a můžeme je tedy provést vlastně kdykoli, kdekoli a na čemkoli (třeba i na stroji s Windows). Mezi nevýhody patří

  • nutnost kopírovat celé DVD včetně případných bonusových stop;
  • nemožnost zkopírovat chráněné DVD;
  • zpomalení další práce, máme-li v Macu pouze jeden disk.

Prvé dva body jsou snad zřejmé (a oba najednou můžeme vyřešit použitím aplikace MacTheRipper, o níž se zmíníme ve třetí kapitole tohoto článku), a jak tomu je s tím třetím? Inu, jakékoli proudové zpracování dat, při němž jeden soubor načítáme a druhý vytváříme, je vždy rychlejší, pokud čteme z jiného disku, než na který píšeme. To proto, že pokud se na jediném disku střídá čtení a zápis, musejí hlavičky neustále "běhat" sem a tam, a to přístup samozřejmě zpomalí.

(Mohli bychom se domnívat, že v době disků s velkou cache pamětí, a nadto při zpracování při němž je velmi značný podíl práce CPU a poměrně nízký podíl vlastního přístupu na disk – a to o transkódování videa zcela jistě platí – bude tento faktor zanedbatelný. Sám jsem se tak domníval; překvapilo mne ale praktické měření, jež ukázalo, že kódování na jiný disk je skutečně o poznání rychlejší.)

...ale HandBrake je pohodlnější...

Alternativně existuje řada aplikací, jež dokáží obsah DVD načíst a uložit na disk, přidávajíce k tomu různé "bonusy" v podobě průběžného zpracování.

Jednou z nejzajímavějších takových aplikací je HandBrake: ta totiž rovnou umí transkódovat video (i audio, alespoň do jisté míry) do požadované cílové podoby; dokážeme tak tedy dvě věci najednou. My si budeme o aplikaci HandBrake hodně povídat příště, v souvislosti právě s překódováním videa do formátu vhodného pro ukládání na pevný disk; to budeme předpokládat, že HandBrake načítá data ze složky VIDEO_TS, již jsme dříve uložili na disk pomocí Finderu (nebo MacTheRipperu, viz příští odstavec) – stejně dobře ovšem HandBrake umí číst rovnou DVD v mechanice.

Osobně se domnívám, že je lepší nejprve DVD zkopírovat na disk, a pak teprve transkódovat (už třeba jen proto, abychom v době transkódování, jež, jak uvidíme, je nemalá, mohli s počítačem bez omezení pracovat a kupříkladu ukládat data na CD-R); pokud však někdo počítač dedikuje pro zálohování DVD a na nic jiného jej mezitím nevyužívá, může být přímé kódování pomocí aplikace HandBrake z DVD rovnou do formátu QuickTime optimální volbou. Jaká přitom zvolit nastavení a proč je již samozřejmě stejné, jako kdybychom načítali složku VIDEO_TS z pevného disku: tím se právě budeme zabývat příště.

...a Ripper si poradí s lecčíms

Zbývá potenciální problém s tím, že DVD může být chráněno proti kopírování: pak si s ním ovšem Finder neporadí, a HandBrake také ne.

V takovémto případě je ideální aplikace MacTheRipper, jejíž aktuální versi můžeme najít na Versiontrackeru (i jinde), a která je zcela zdarma:

O aplikaci již psal pan Šula, takže jen v rychlosti: dokáže si poradit s ochranou proti kopírování, takže její pomocí přečteme většinu disků, jejichž výrobce (mimochodem protizákonně, ale to je nám málo platné) omezuje naše právo vytvořit si záložní kopii. Kromě toho Ripper umí také zkopírovat pouze vlastní film ("Main Feature"), aniž by přenášel bonusy či menu DVD; u některých disků tím můžeme výrazně ušetřit čas i diskový prostor.

Pro ty, kdo mají dostatek místa na disku (nebo málo filmů :)) a proto nehodlají transkódovat video do jiného formátu, přináší MacTheRipper řadu dalších výhod – pokud uložíme na disk kopii DVD jeho prostřednictvím, můžeme

  • odstranit regiony, jež nesmyslně a hloupě omezují přehrávání disků z jiných zemí;
  • odstranit odpornost zvanou Macrovision, jež pod záminkou ochrany proti kopírování na VHS (jako kdyby někoho kopie na VHS zajímala!) kazí obraz;
  • odstranit omezení akcí, jež užívají, ehm, pejorativum vypuštěno :) při autoringu, aby nám zamezily přeskočit nesmírně zajímavé úvodní reklamy či varování před přehráváním disku na veřejnosti – tzv. UOPs.

Ohledně prvého a posledního bodu pozor: k prvému si přečtěte návod k MacTheRipperu, neboť některé disky mohou být vybaveny skriptem, jenž regiony kontroluje; Ripper si poradí i s tím, ale musíme mu trochu pomoci korektním nastavením "RCE". Poslední pak může v některých případech přinést problémy s přehráváním – kopii disku je proto vhodné vyzkoušet!

To jsme ovšem odbočili; v příštím dílu se proto vrátíme k našemu vlastnímu tématu, jímž bude obsah DVD a transkódování videa.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: