Než DVD do skříně uložíme... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůZábava

Než DVD do skříně uložíme...

10. dubna 2006, 00.00 | ... musíme jeho obsah převést na pevný disk, kde si s ním pak budeme moci dále hrát. A právě o tom, kterak tento převod provést, si budeme povídat dnes.

... musíme jeho obsah převést na pevný disk, kde si s ním pak budeme moci dále hrát. A právě o tom, kterak tento převod provést, si budeme povídat dnes.

Dnes se tedy nedozvíme žádné zcela zásadní novinky: naše dnešní téma se totiž bude do značné míry překrývat se staršími články Filmy, filmy, filmečky pana Máry a Zálohování DVD v Mac OS X pana Šuly. Přesto jsem se nakonec rozhodl jej uvést (namísto pouhého odkazu na články starší); to proto, že něco málo nového si přece jen řekneme, a také náš pohled na konkrétní možnosti převodu obsahu DVD na pevný disk bude trochu odlišný; budeme preferovat jiné věci a soustředíme se na malinko jiné cíle.

Finder v zásadě stačí...

Někoho možná překvapí, že pro vlastní zálohování DVD nakonec vlastně žádný speciální software nepotřebujeme: obsah DVD můžeme prostě a jednoduše překopírovat ve Finderu jako jakoukoli složku.

Není-li DVD chráněn proti kopírování, bez problémů se to podaří: DVD totiž není žádný speciálně formátovaný binární disk (jako tomu do značné míry je třeba u CD-audio), ale docela obyčejný datový disk, se standardními složkami a soubory (pro ty techničtěji zaměřené můžeme dodat, že DVD využívá souborový systém UDF 1.02, jemuž Mac OS X rozumí stejně dobře, jako vlastnímu nativnímu systému HFS+).

Podíváme-li se na obsah takového DVD, uvidíme tam vždy složku VIDEO_TS, téměř vždy složku AUDIO_TS, a někdy řadu dalších věcí. Pro nás je podstatná pouze složka VIDEO_TS; ta obsahuje kompletní "obsah DVD", tak, jak jej vidíme v přehrávači. Složka AUDIO_TS se neužívá a je prázdná, a cokoli dalšího na disku je "DVD-ROM" – datový obsah, určený pro zpracování v počítači (v praxi to obvykle bývá více či méně stupidní hra pro Windows, někdy také několik obrázků z filmu).

Zkopírovaný disk dokonce můžeme ihned a bez obtíží přehrát pomocí standardní aplikace DVD Player: jen musíme použít její příkaz "Open DVD Media..." pro explicitní otevření složky VIDEO_TS (pozor na to, že musíme skutečně zvolit vlastní složku VIDEO_TS, a nikoli disk, na němž leží – tvůrci DVD Playeru se prostě ten jeden if neobtěžovali přidat :))

Výhodou tohoto postupu je to, že data můžeme zpracovávat později, aniž bychom museli mít nadále DVD v mechanice, a samozřejmě to, že pro vlastní zkopírování DVD nepotřebujeme žádný zvláštní software a můžeme je tedy provést vlastně kdykoli, kdekoli a na čemkoli (třeba i na stroji s Windows). Mezi nevýhody patří

  • nutnost kopírovat celé DVD včetně případných bonusových stop;
  • nemožnost zkopírovat chráněné DVD;
  • zpomalení další práce, máme-li v Macu pouze jeden disk.

Prvé dva body jsou snad zřejmé (a oba najednou můžeme vyřešit použitím aplikace MacTheRipper, o níž se zmíníme ve třetí kapitole tohoto článku), a jak tomu je s tím třetím? Inu, jakékoli proudové zpracování dat, při němž jeden soubor načítáme a druhý vytváříme, je vždy rychlejší, pokud čteme z jiného disku, než na který píšeme. To proto, že pokud se na jediném disku střídá čtení a zápis, musejí hlavičky neustále "běhat" sem a tam, a to přístup samozřejmě zpomalí.

(Mohli bychom se domnívat, že v době disků s velkou cache pamětí, a nadto při zpracování při němž je velmi značný podíl práce CPU a poměrně nízký podíl vlastního přístupu na disk – a to o transkódování videa zcela jistě platí – bude tento faktor zanedbatelný. Sám jsem se tak domníval; překvapilo mne ale praktické měření, jež ukázalo, že kódování na jiný disk je skutečně o poznání rychlejší.)

...ale HandBrake je pohodlnější...

Alternativně existuje řada aplikací, jež dokáží obsah DVD načíst a uložit na disk, přidávajíce k tomu různé "bonusy" v podobě průběžného zpracování.

Jednou z nejzajímavějších takových aplikací je HandBrake: ta totiž rovnou umí transkódovat video (i audio, alespoň do jisté míry) do požadované cílové podoby; dokážeme tak tedy dvě věci najednou. My si budeme o aplikaci HandBrake hodně povídat příště, v souvislosti právě s překódováním videa do formátu vhodného pro ukládání na pevný disk; to budeme předpokládat, že HandBrake načítá data ze složky VIDEO_TS, již jsme dříve uložili na disk pomocí Finderu (nebo MacTheRipperu, viz příští odstavec) – stejně dobře ovšem HandBrake umí číst rovnou DVD v mechanice.

Osobně se domnívám, že je lepší nejprve DVD zkopírovat na disk, a pak teprve transkódovat (už třeba jen proto, abychom v době transkódování, jež, jak uvidíme, je nemalá, mohli s počítačem bez omezení pracovat a kupříkladu ukládat data na CD-R); pokud však někdo počítač dedikuje pro zálohování DVD a na nic jiného jej mezitím nevyužívá, může být přímé kódování pomocí aplikace HandBrake z DVD rovnou do formátu QuickTime optimální volbou. Jaká přitom zvolit nastavení a proč je již samozřejmě stejné, jako kdybychom načítali složku VIDEO_TS z pevného disku: tím se právě budeme zabývat příště.

...a Ripper si poradí s lecčíms

Zbývá potenciální problém s tím, že DVD může být chráněno proti kopírování: pak si s ním ovšem Finder neporadí, a HandBrake také ne.

V takovémto případě je ideální aplikace MacTheRipper, jejíž aktuální versi můžeme najít na Versiontrackeru (i jinde), a která je zcela zdarma:

O aplikaci již psal pan Šula, takže jen v rychlosti: dokáže si poradit s ochranou proti kopírování, takže její pomocí přečteme většinu disků, jejichž výrobce (mimochodem protizákonně, ale to je nám málo platné) omezuje naše právo vytvořit si záložní kopii. Kromě toho Ripper umí také zkopírovat pouze vlastní film ("Main Feature"), aniž by přenášel bonusy či menu DVD; u některých disků tím můžeme výrazně ušetřit čas i diskový prostor.

Pro ty, kdo mají dostatek místa na disku (nebo málo filmů :)) a proto nehodlají transkódovat video do jiného formátu, přináší MacTheRipper řadu dalších výhod – pokud uložíme na disk kopii DVD jeho prostřednictvím, můžeme

  • odstranit regiony, jež nesmyslně a hloupě omezují přehrávání disků z jiných zemí;
  • odstranit odpornost zvanou Macrovision, jež pod záminkou ochrany proti kopírování na VHS (jako kdyby někoho kopie na VHS zajímala!) kazí obraz;
  • odstranit omezení akcí, jež užívají, ehm, pejorativum vypuštěno :) při autoringu, aby nám zamezily přeskočit nesmírně zajímavé úvodní reklamy či varování před přehráváním disku na veřejnosti – tzv. UOPs.

Ohledně prvého a posledního bodu pozor: k prvému si přečtěte návod k MacTheRipperu, neboť některé disky mohou být vybaveny skriptem, jenž regiony kontroluje; Ripper si poradí i s tím, ale musíme mu trochu pomoci korektním nastavením "RCE". Poslední pak může v některých případech přinést problémy s přehráváním – kopii disku je proto vhodné vyzkoušet!

To jsme ovšem odbočili; v příštím dílu se proto vrátíme k našemu vlastnímu tématu, jímž bude obsah DVD a transkódování videa.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Koukám

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 10.04.2006, 00:43
Odpovědí: 0

Koukám, že nám odporné až nezákonné věci typu regiony a ochrana proti kopírování leží v žaludku úplně stejně.

Odpovědět na příspěvek

RE: Koukám

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 10.04.2006, 14:46

S ochranou na hraně (spis za) zakona. by to chtelo neco udelat. Perryho Masona na ne :-) ale vazne hromadna zaloba za nedrzovani specifikace standardu audio CD nebo podobne u DVD. Ale v evrope asi ne :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Koukám

Autor: claire Muž

Založeno: 10.04.2006, 15:44

Ale ignorovat tzn. nekupovat "chranene" audio/vizualni nosice muzeme i bez Perryho Masona. Asi je utopicka predstava, ze se nahle poptavka/prodej CD a DVD propadne o 50-90% jen proto, ze tim uzivatele chteji donutit vyrobce k fair jednani.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Koukám

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 10.04.2006, 21:43

To nedodrzovani standardu uz ale neni tak docela pravda, protoze za patricny peniz uz Philips upravil specifikace CD, takze od te doby nelze vyrobce techto prasaren obvinit z vyroby zmetku. Jo jo, za prachy jde vsechno. A mimo misu /neda mi to sem pridat/ me nadzvihla jeste zprava o tom, ze vsichni kdo budou vyrabet media s FAT, tak budou platit Microsoftu /dle jeho ceniku/ licencni poplatky, neb ma na tento format uznany patent. Enjoy it... P*

Odpovědět na příspěvek

Ochrany

Autor: JJ Muž

Založeno: 10.04.2006, 09:24
Odpovědí: 0

No možná stálo za zmínku, že proti kopírování jsou chráněny snad všechny disky :-(

Kromě toho mám dojem, že Mac the ripper si neporadí s DVDčkem z jiného regionu, než je momentálně nastavený na mechanice - já kvůli tomuhle musím běhat rippera na PowerBooku, který má region-free mechaniku a až HandBrake mohu pustit na G5, která má na tyto věci přece jen přiměřenější výkon.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ochrany

Autor: MaLer Muž

Založeno: 10.04.2006, 09:43

I na R2 mechanice se mi zadarilo nagrabovat R1 DVD, mam pocit ze stacilo nasilne ukoncit DVD player a mit sputeny MacTheRipper.

Odpovědět na příspěvek

Handbrake

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 10.04.2006, 10:09
Odpovědí: 0

Tento program sa sice lahko ovlada, ale je NESKUTOCNE pomaly na enkoding. Na PB G4 1.67 GHz, pri plnom vykone procaku (a v terminali nastavena niceness na -20) mi dava tak 18 FPS.

FFMpegX s enkoderom Mencoder mi dava pri rovnakych nastaveniach az 42 FPS!!! Rozlisenie tak 720x304.

Toto je vec, ktoru proste neprekusnem. Tam, kde HB robi nieco 3-4 hodiny to mencoder zbucha za hodinu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Handbrake

Autor: nm Muž

Založeno: 10.04.2006, 11:41

A je to stejne u vsech kodeku?
O jaky se jednalo v tomto pripade?
Co ukladani do MPEG-4 nebo H.264?
IMHO se to bude VELMI lisit kodek od kodeku a stroj od stroje (G4/G5/Intel//pocet jader).

Nebo je opravdu HandBrake opravdu pomalejsi vzdy?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Handbrake

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 10.04.2006, 16:40

podla mojich skusenosti je porovnatelny vykonom len u H.264, aj tam meska asi 1-2 FPS. HB 6 FPS, ffmpegX (a ffmpeg koder) do H.264 robi asi 7-8 FPS.

Porovnaval som bezny MPEG-4 (teda DivX, nie normal MPEG-4).

Verim, ze pouzitim najnovsich binariek ffmpeg-u alebo pri pouziti mencoderu ako enkodera by sa dosiahlo takych istych vysledkov. Lenze HB ocividne pouziva stare, neoptimalizovane enkodery

Odpovědět na příspěvek

MacTheRipper

Autor: Antonín Muž

Založeno: 10.04.2006, 10:56
Odpovědí: 0

Velmi dobrý článek. Málo DVD disků je nechráněno.MacTheRipper je dobrý program na rippování, jako např. v PC oblasti DVD Schrink.


Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

ochrana kopirovani

Autor: Marty Muž

Založeno: 10.04.2006, 13:22
Odpovědí: 0

posledni dobou se objevuji filmy, ktere se mi nedari kopirovat, pouzivam mactheripper nebo na pc DVDdecrypter, oboje selze, vetsinou jsou to disky zabarvene do cervena,
dokonce jsem mel problem to i prehrat na pocitaci (konkretne napr. naposled film Bewitched)
nevite nekdo, jak se daji tyto novejsi ochrany prekonat?

Odpovědět na příspěvek

RE: ochrana kopirovani

Autor: vlk Muž

Založeno: 11.04.2006, 11:32

temr 100% pomuze DVDFabDecrypter

Odpovědět na příspěvek

RE: ochrana kopirovani

Autor: Peggynek Muž

Založeno: 13.04.2006, 13:22

Obecne se da rici, ze na vsechny nove ochrany - napriklad Sony Arccos nebo MacroVision RipGuard - se daji odstranit pomoci AnyDVD od Slysoftu. Je to hodne povedena aplikace, ktera pekne bezi na pozadi a cloveka vlastne ani nezajima, jestli DVD nejakou ochranu ma nebo ne, protoze se vsechno dekryptuje tak nejak bez jeho pricineni.
Nejvetsi chybu prece jen ma. Neni pro Mac OS, ale jen pro Win.
Pak i zminovany DVDFab (v jakekoli verzi - myslim tim DVDFab Express, Gold, Platinum ci DeCrypter) take udela medvedi sluzbu.
Ochrana DVD je snad jedina podstatna vec, proc jeste stale musim pouzivat i Win a ne jen Mac OS X. Na Macovi to neni moc dobre vyreseno a moc aplikaci se taky nevyskytuje. Anebo neumim pouzivat Google a podobne veci.
Peggynek

Odpovědět na příspěvek

HandBrake

Autor: MR Muž

Založeno: 10.04.2006, 16:37
Odpovědí: 0

Mám doma iMac Intel 17" s 512 MB RAM. Zkoušel jsem rychlost HB porovnat s PM Dual Core 2,5 s 4GB RAM, který jsem měl zapůjčený a výsledek byl docela zajímavý. G5 cca 45 FPS a Intel Mac cca 80FPS.Samodzřejmě se jednalo o stejný film se stejným nastavením. Črvené disky DVD jdou zkopírovat celkem jednoduše, ale má to jednu malou mušku. Zjistil jsem, že ochrana v podobě jakéhosi vadného sektoru se ukrývá vždy v první kapitole filmu. Stačí spustit transkodování od druhé kapitoly a vše již proběhne vpořádku. Má to ovšem za následek to, že člověk přijde o cca 5 minut začátku filmu. Většinou jsou to úvodní titulky, ale i tak je to nepříjemné.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: