Xcode 4: okno Organizer - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Xcode 4: okno Organizer

12. října 2011, 00.00 | Ta část našeho seriálu o programování v prostředí Cocoa, v níž se podrobně zabýváme prací ve vývojovém prostředí Xcode, se pomalu chýlí ke konci; zbývá nám uzavřít jen několik samostatných drobností, z nichž jednou je okno Organizer.

V minulém dílu našeho povídání o vývojovém prostředí Xcode jsme si podrobně ukázali možnosti levého sloupce v hlavním okně projektu; řekli jsme si o něm také, že "poněkud neorganicky sdružuje řadu nepříliš souvisících služeb". Přesně totéž platí o okně Organizer, jímž se budeme zabývat dnes: v Xcode 4 do něj v Apple umístili pětici služeb, jež mají opravdu jen málo společného, a z nichž by zcela jistě každé bylo mnohem lépe ve vlastním samostatném okně.

Panel "Devices"

Tento nepříliš šťastně pojmenovaný panel – kromě informací o zařízeních obsahuje i spoustu dalších věcí – asi nejlépe odpovídá "organizéru" Xcode 3. Ze všech prvků "organizeru" je asi nejnabitější nejrůznějšími službami: nalezneme zde přístup k profilům a certifikátům, prostřednictvím tohoto panelu také vidíme zařízení, na nichž ladíme, a jejich obsah. Ukážeme si ty nejdůležitější z jeho služeb:

Režim "Developer Profile"

V tomto režimu vidíme v horní části panelu seznam "vývojářských identit" a v dolní přehled "profilů", aktuálně instalovaných na stávajícím počítači:

"Vývojářská identita" je v podstatě certifikát (co je to certifikát?) sestavený prostřednictvím portálu Apple, spolu s odpovídajícím privátním klíčem (co je to privátní klíč?), takže lze jeho prostřednictvím podepisovat kód. Xcode automaticky vyhledá všechny takové kombinace v defaultním keychainu (co je to keychain?) a zobrazí zde. O tom, jak odpovídající klíč vytvořit a certifikát získat, jsme si povídali před časem v dílech, věnovaných práci s portálem Apple.

Profily v dolní části okna jsou celkem k ničemu; jejich seznam vidíme v režimu "provisioning profiles" také a s detaily.

Naopak podstatné jsou služby "Import" a "Export" při dolním okraji okna: jejich prostřednictvím můžeme uložit do souboru kompletní sadu profilů a certifikátů, s nimiž Xcode pracuje, a tento soubor pak můžeme opět načíst na jiném počítači. Chceme-li tedy

• vyvíjet na více různých počítačích;

• zazálohovat si sestavu profilů a certifikátů

je tato služba k nezaplacení, protože ruční přenos profilů ze složek Xcode a certifikátů a klíčů z KeyChainu je práce pro vraha.

Režim "Provisioning Profiles"

Co je to "profil" jsme si také detailně vysvětlili v dílu, věnovaném instalaci aplikací do iPhone.

Přepneme-li panel "Devices" do tohoto režimu, vidíme seznam všech profilů, jež jsou ve složkách Xcode instalovány:

Seznam je v zásadě stejný, jako v dolní části minulého okna; na rozdíl od něj ale zde

• po vybrání některého z profilů vidíme v horní části všechny jeho detaily;

• tažením myší odsud profil můžeme "vytáhnout" a uložit do souboru (vhozením do Finderu), odeslat e-mailem (vhozením do jeho okna), prohlédnout si jeho obsah (vhozením na ikonu aplikace TextEdit) apod.;

• profil můžeme také táhnout nad jméno zařízení v levém sloupci okna Organizer; je-li zařízení připojeno k počítači (a je-li možné na ně tento profil instalovat), Xcode profil do zařízení uloží;

• do a ze souborů můžeme profily také importovat a exportovat pomocí ikonek při dolním okraji okna.

Navíc zde můžeme zapnout nebo vypnout službu "Automatic device provisioning", při níž Xcode automaticky spravuje základní vývojářský profil v portálu Apple ("iOS Team"), a také seznam zařízení – většinu kroků, popsaných v dílu, věnovaném instalaci aplikací do iPhone, tak lze pohodlně automatizovat.

Režim "Software Images"

Zde vidíme všechny verse operačního systému iOS, které Xcode má k dispozici a které jeho prostřednictvím můžeme spravovat a instalovat do konkrétních zařízení. Tento režim v pracxi využíváme poměrně málokdy.

Režimy "Device Logs" a "Screenshots"

Opět jsou jen výjimečně zapotřebí – shrnují režimy "Device Logs" a "Screenshots" všech zařízení, popsané níže. V praxi obvykle logy hledáme na nich.

Režimy "DEVICES"

V bloku "DEVICES" vidíme všechny přístroje, o nichž Xcode "ví" a má pro ně uloženy vývojářské údaje. Barevná "tečka" vedle zařízení ukazuje, zda je aktuálně připojeno nebo ne, a pokud ano, zda je možné pro ně vyvíjet, nebo zda je nějaký problém.

Pro každé zařízení máme k dispozici několik samostatných režimů:

• přehled, který se zobrazí vybereme-li přímo název zařízení; zde máme k dispozici základní informace o daném přístroji (včetně UDID), a můžeme si odsud také vyžádat restore nebo upgrade operačního systému;

• seznam profilů, instalovaných v zařízení – jeho formát je velmi podobný seznamu profilů v Xcode, který jsme si popsali před chvilkou, ale vidíme zde právě profily v daném přístroji;

• seznam aplikací, jež jsme při testování do zařízení instalovali; kteroukoli z nich můžeme smazat (to je velmi důležité při testování, kdy chceme vyzkoušet chování aplikace po čisté instalaci; alternativním postupem je standardní "odinstalace" na zařízení). Pomocí tlačítka "Download" můžeme také do počítače přenést kompletní složku "Documents" dané aplikace: i to se pro ladění může hodit (ale v praxi obvykle bývá pohodlnější pro aplikaci dočasně povolit "iTunes File Sharing" a k datům přistupovat prostřednictvím aplikace iTunes):

• v režimu "Console" vidíme ladicí výpisy programů (tedy to, co zobrazujeme pomocí standardní funkce NSLog);

• naproti tomu režim "Device Logs" zobrazuje crashlogy, tj. záznamy samotného operačního systému o tom, která aplikace kdy, proč a jak "spadla";

• konečně režim "Screenshots" je zřejmý :)

Panel "Repositories"

Druhý z panelů okna Organizer je určen pro přehled "repositářů" systémů pro správu zdrojového textu – v současnosti tedy nejspíše gitu, ačkoli Xcode podporuje např. i Subversion.

Prozatím se jím nebudeme zabývat podrobně; ponecháme si jej až na dobu, kdy si popíšeme správu zdrojového textu jako celek.

Na zbývající trojici panelů se naopak podíváme blíže – všechny jsou důležité –, ale až v příštím dílu, protože každému z nich bude třeba věnovat samostatný odstavec.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: