První pohled na Panthera: přepínání uživatelů, Exposé - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

První pohled na Panthera: přepínání uživatelů, Exposé

2. července 2003, 00.00 | V tomto pokračování se podíváme, jak podle Apple budou vypadat dvě nové funkce Pantheru, které při uvádění na WWDC získaly asi největší pozornost - rychlé přepínání mezi uživateli a Exposé, nová funkce pro snadnější navigaci v Mac OS X. Včetně videosekvence zobrazující přepínání uživatelů v akci!

V tomto pokračování se podíváme, jak podle Apple budou vypadat dvě nové funkce Pantheru, které při uvádění na WWDC získaly asi největší pozornost - rychlé přepínání mezi uživateli (Fast User Switching - FUS) a Exposé, nová funkce pro snadnější navigaci v Mac OS X. Kromě toho se ještě vrátíme k Finderu, kde jsme opomenuli jednu z dostupných variant zobrazení.

Všechny informace v tomto článku se týkají předběžné vývojářské verze Mac OS X. Znamená to tedy, že finální verze Mac OS X 10.3 Panther, která bude uvedená na trh před koncem roku, může a nemusí tyto funkce obsahovat v podobě, v jaké jsou zachyceny v tomto článku. Berte proto tento článek pouze jako informativní a rozhodně ne jako závazný zdroj informací.

Jak již bylo řečeno minule, ve Finderu se odehrály poměrně podstatné změny - kromě kovového vzhledu tu je také nový sloupec s odkazy na disky a často používané položky. Apple proto trochu upravil funkci tlačítka pro zobrazení lišty nástrojů, klepnutím na něj ve Finderu nyní v podstatě přecházíme mezi vzhledem nového Finderu a až "devítkovou" podobou, pouze s horním záhlavím okna. Přesnější představu si uděláte podle obrázku. Lištu nástrojů lze samozřejmě vypnout samostatně z menu, sloupec s disky lze schovat ručně. Ovšem pokud si uživatel nastaví šířku sloupce například takovou, aby byly vidět jen ikony bez názvů, systém si to bude pamatovat (pomocí obvyklého triku pro zapamatováni vzhledu standardního okna - otevřít nové okno, nastavit vzhled ikon a šířku sloupce a hned okno zase zavřít).

Fast User Switching

Jednou z výhrad proti starší verzi Mac OS X byla absence možnosti přihlášení jiného uživatele bez nutnosti odhlášení stávajícího. Mac OS X konečně tuto funkci přináší (byť ho předběhl Microsoft se svými Win XP, což Jobs ostatně na keynote přiznal). V praxi tedy uživatel pracující pod Mac OS X nebude muset ukončit všechny své aplikace a odlogovat se jen proto, aby si například jiný člen rodiny mohl vybrat poštu pod svým účtem - nyní bude stačit pouze přepnout se do jiného účtu a poté zpět do původního.


Klepněte pro animaci zobrazující přepnutí z jednoho uživatele na druhého a zase zpět

Přepínání uživatelů se zapíná v novém, přepracovaném panelu pro správu uživatelů v systémových předvolbách. Po aktivování se v pravém horním rohu menu Finderu (tam, kde po Mac OS bylo přepínání aplikací) objeví seznam uživatelů, se jménem právě aktivního. V seznamu je vidět kdo je právě k počítači přihlášený a kdo ne - ten kdo je přihlášený má vedle svého jména oranžovou ikonku.

Přihlášených uživatelů může totiž být více, kolik jich počítač zvládne pak záleží jen na kapacitě paměti - pokud se uživatel neodhlásí, všechny jeho procesy samozřejmě dál běží. To bude možná pro některé méně zkušené uživatele úskalí, že si zapnou postupně účty všech uživatelů v domácnosti a pak se možná bude Mac OS X ploužit velmi pomalu, zvlášť pokud budou mít málo paměti a málo místa na disku pro swap.

Řešení je samozřejmě jednoduché, toho uživatele, který svou práci dokončil, opět odhlásit - na počítači se zobrazí standardní logovací okno (samozřejmě s novým vzhledem) na kterém je také vidět, kdo je právě přihlášený. Samotné přihlašování a odhlašování je pod Pantherem velmi rychlé, rychlejší než pod Jaguarem a samozřejmě i při přepínání se dodržuje nastavení toho, zda ten který účet vyžaduje heslo - to je vidět ostatně i v animaci, kterou si můžete prohlédnout.

Panther už v sobě už standardně obsahuje možnost vzdáleného přístupu přes Apple Remote Desktop, uvidíme však, jaké možnosti bude nabízet - zda se bude moci přihlásit i jiný než právě aktivní uživatel (a bude jich moci pracovat více na jednom počítači) nebo pouze jeden (a ten stávající bude "odstaven" po dobu práce) - možná to bude obdobně jako u Windows, kde na XP může pracovat vždy jen jeden uživatel a na serverové verzi jich může fungovat i více současně. To jsou však jen čiré spekulace, neboť o tom jak bude fungovat nová verze ARD se zatím neví nic.

Exposé

Další funkcí, která měla při předvádění velmi velký ohlas, je Exposé. Je to služba systému, která usnadňuje navigaci v řadě současně otevřených oken mnoha aplikací. Má celkem tři podoby, každá se hodí k něčemu jinému. Mimochodem, Exposé je služba, o které se původně hovořilo jako o Piles - určitým pokroucením informací z toho nakonec vyšla služba pro práci s dokumenty na disku, ovšem fakticky je to služba pro práci s okny.


Klepněte pro větší obrázek v samostatném okně

Exposé nabízí celkem tři funkce - zobrazení všech oken, zobrazení všech oken aktivní aplikace a zobrazení plochy. Při zobrazení všech oken se po aktivaci Exposé na hlavní obrazovce seskupí všechna okna aplikací, které nejsou schované. Uživatel pak může klepnutím na zvolené okno toto přesunout do popředí a ostatní se zobrazí za ním - jako kdyby si ho vybral například z menu v Docku. Zobrazení všech oken je doprovázené animací, kdy se zmenšené verze oken "slétnou" na hlavní obrazovce (i z případného druhého monitoru) a po vybrání příslušného okna se opět zvětšují a rozlétají na svá místa. Rychlost animace závisí na počtu oken, která se zobrazují, čím více, tím je to pomalejší - ovšem na funkci, tedy možnosti výběru, to nic nemění. Jak bude Exposé fungovat na počítačích bez podpory Quartz Extreme však nyní nedokážeme říci. Druhá podoba je obdobná, s tím že se zobrazí pouze okna aktivní aplikace. Třetí volba zobrazí plochu - všechny okna aplikací "zajedou" do stran, po dalším zvolení této funkce se opět zobrazí.

Exposé lze konfigurovat v samostatném panelu systémových předvoleb, buď podle polohy myši na obrazovce (v některém z rohů), což je možné kombinovat i s šetřičem obrazovky, nebo je možné nastavit si klávesovou zkratku, tlačítka myši nebo kombinaci. Ovládací panel dává na výběr i tlačítka myši 3-5, takže lze využít i jinak nepoužitá tlačítka na myších od třetích výrobců. To lze kombinovat s modifikačními klávesami, jak je vidět na obrázku - takže podle toho které klávesy se spolu s pravým tlačítkem stisknou, taková funkce se aktivuje (samostatné pravé tlačítko dál funguje jako kontextové menu). Příjemně překvapí to, že u Apple si s Exposé opravdu dali práci i drobnostmi - pokud je aktivace vázaná na myš, uživatel si zobrazí plochu (schová všechny aplikace) například aby mohl najít dokument, který chce přetáhnout do mailu, může zahájit tažení dokumentu (drag) levým tlačítkem a přitom pravým tlačítkem opět nechat zobrazit všechny aplikace (ovšem klidně i jako klasické Exposé, tedy přes výběr okna, nemusí jít nutně o návrat k předchozímu stavu).

Tyto dvě nové funkce jsou jedny z nejvýraznějších a zaslouženě si získaly pozornost - přepínání uživatelů bude pro mnoho lidí znamenat zjednodušení života a Exposé je velmi zajímavou inovací ovládání počítače - tedy něco, co od Apple tak trochu i čekáme :).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Piles

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 02.07.2003, 12:25
Odpovědí: 0

Nevím. Když jsem viděl původní neoficiální screenshoty Panthera, tak tam byla funkce piles zobrazená v menu a také jistým způsobem na ploše. Expose logicky nic z toho nemá. A nezdá se mi, že by mohly jít tyto věci takto poplést.
To by potom musely být původní screenshoty úplně zfalšované.
Nečeká nás třeba ještě nějaké překvapení?

Odpovědět na příspěvek

RE: Piles

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 02.07.2003, 12:33

Omlouvam se, napsal sem to trosicku nepresne. Kazdopadne, KDE jste ty "puvodni" screenshoty videl? na serveru Apple tezko. podle meho nazoru byly na 95% zflasovane. Samozrejme, je mozne te to bylo opravdu v nejake velmi ranne alfaverzi pritomno, ale soukrome o tom pochybuji - nemyslim si ze ta idea jak prilis ve stylu dnesniho Apple.

A jinak to podle mne vzniklo tak, ze se objevila tato informace: "Mac OS X 10.3 will finally see the implementation of the “piles” interface concept patented by Apple back in the dear, dead days of Copland but never delivered to the desktop. The feature, which has been lobbied for by Bruce Tognazzini and other interface curmudgeons, is designed to ease the clutter of windows in the Finder: The Blade’s sources indicate that extraneous windows will shrink and jump out of the way automatically, rearranging themselves into scaled-down tiles in response to the user’s movements.)". Mozna to autor trosku pomíchal, kazdopadne mel pravdu. Ovsem protoze existuje patent na Piles, tak se toho vsichni chytli a zacali mluvit o tom patentu, nikoliv o te nove funkci... Co vy na toto vysvetleni?

Odpovědět na příspěvek

Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: Honzig Muž

Založeno: 02.07.2003, 13:32
Odpovědí: 0

Používám českou OS X 10.2. a přes USB 3-tlačítkovou myš. Systém s kolečkem spolupracuje, ale ne s 3. tlačítkem (stisk). Pokud zapnu USB Overdrive a nastavím myši nějaké hodnoty, systém je ignoruje. Jak je to v 10.3.? Bude Panther podporovat myš lépe? Nebo bude snad uvedená nová myš Apple?

Odpovědět na příspěvek

RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 02.07.2003, 14:44

...to máš za to, že se chceš podobat písíčkářům! pravověrní prohánějí one-button-only puk...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: Chris Muž

Založeno: 02.07.2003, 14:48

Cokoliv co nema jablicko je spatne a zaslouzi spalit!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 02.07.2003, 14:56

vynikající!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: alk Muž

Založeno: 02.07.2003, 15:16

Skvělé!
Už hledám kladivo na čarodejnice. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: Paja Muž

Založeno: 03.07.2003, 01:46

Ja si dovolim vyjadrit svuj osobni nazor na mysi (mozna se se mnou nekdo ztotozni :-)) Mysi od applu mi vyhovovaly temer vzdy na 100 procent .. vyjimkou byl tzv, puk .. jinak dodnes delam s ADB mouse (pochybuji ze nektrera z PC mysi z te doby jeste funguje ...) a s optickou pruhlednou, obe jen na jedno tlacitko ... pak jeste s logitechem s 2 tlacitky a koleckem, ovsem pouzivam pouze jedno a bez kolecka ... mozna jsem staromodni ale jedno tlacitko na mouse mi sedi vic nez si dokazu pripustit, kdyz mi nekdo rekne apple reknu jablko a jedno tlacitko na mysi :-) vzdyt druhou ruku mam neustale na klavesnici a tim padem mam ctrl furt na dosah, prece mi nerikejte ze nekdo kdo opravdu dela, dela copy, paste pres druhe tlacitko nc nc nc to se mi nechce verit, ale mozna jsem prece jen konzervativec ... diskuzi jsem ochoten pripustit u kolecka tomu se asi da prijit nachut :-) ale ne u me mam rad hladke veci ... :-))

Ale podotykam ciste subjektivni nazor :-)))

Odpovědět na příspěvek

ADB mouse II

Autor: J.P. Muž

Založeno: 04.07.2003, 11:20

Genialita ADB Mouse II spočívá v konstrukci, která byla bohužel nedoceněna a u PC myší absolutně ignorována.. a přitom je tak snadná.
- těžká kulička
- přenosové valečky VELKÉHO průměru ( méně se zachytává svinstvo)
- kulička umístěna do přední části myši. (ruka pohybuje myší jen prsty, nikoliv celým předloktím)
- myš je těžší a má nízký profil.

PC myši mají většinou opak zmíněného a proto jsou to takové sračky.
Tuto myš používám od roku 1992 a nemám s ní nejmenší problém. Je lepší, než optická myš. Kdyby se pokračovalo ve vývoji, tak bych si ji bez obav koupil. Puk taky nebyl nic-moc.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: ALK Muž

Založeno: 02.07.2003, 15:20

Tak vážně.
Já nemám 3tl. myš, ale tablet od Wacomu a ten má 3 tl. myš, krom pera samozřejmě. Třetí tlačítko je kolečko, ale nikdy jsem nepotřeboval víc než dvě tlačítka, kolečku akorát na šoupání posuvníky apod. Věrně používá 1 tl. myš a nemám si na co stěžovat. Koneckonců mám jednu ruku pořád na klávesnici a tak zmáčknout pomocmou klávesu na zobrazení kontextového menu není žádný problém. :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: mirekS Muž

Založeno: 02.07.2003, 15:50

no, mam dvoutlacitkovou mys s koleckem a pod Masoxem je to pohoda a mnohem rychlejsi prace... Uz bych asi s jednotlacitkovou nic neudelal. ale tri tlacitka ??? To uz je asi zbytecne...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 03.07.2003, 02:53

Nemusi byt :) Aspon tedy na PC :) Ja mam kolecko nastavene jako 3ti tlacitko na DoubleClick; pouzivam ho napr kdyz prochazim slozkami a libi se mi to, takze ja bych za mys s 2ma tlacitky nemenil :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 03.07.2003, 02:58

Koukam sem exot - pouzivam MS Intellimouse Explorer, mam definovanych vsech 5 tlacitek a prevazne kvuli browseni - prave kontext menu, kolecko je jasne, klepnuti koleckem je "space", neboli ve vetsine browseru o stranku dolu, ctvrte tlacitko je cmd-klik (otevreni do nove zalozky :) a pate je alt-klik (stahovani :)... hmm .)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: eda beda :-)) Muž

Založeno: 03.07.2003, 08:38

Nejste exot, mam ji take :-)) a jsem spokojen...
Resp jsme oba exoti, nemohl jsem ji vubec sehnat a vsude na mne koukali jako na magora, proc chci tak drahou mys. Kdyz jsem jeste rekl, ze ji chci k Mackovi, tak jsem je dorazil uplne. Docela usmevna zalezitost. :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 03.07.2003, 12:48

Taky ji mam, dostal jsem ji hned kdyz s ni prisli na nas trh. Byla to snad vubec prvni optika... kolik to uz je let? Vypada jiz hodne omsele, ale stale funguje... Priznam se, ze pod X uz neresim ani ovladace (i kdyz k tomu asi zase dojdu) v systemu mi totiz staci dve tlacitka a kolecko a v Quaku lze konfigurovat vsech 5 bez ovladacu ;-)))

Odpovědět na příspěvek

3-tlačítkové myši?

Autor: J.P. Muž

Založeno: 04.07.2003, 11:12

3 tlačítková myš se dá použít dobře a jsou programy, které je dokáží v Mac OS X využít. Přikladem je Shake (2 tlačítka + kolečko které je funkční i klikací) Dalším programem je 3D soft Kaydara FilmBox, nebo Maya. Samotný OS X 3. tlačítko zatím nepoužívá, pro tak jednoduché rozhatní, jako je Finder to asi není příliš potřeba.. ale podpora by mohla vzniknout, pokud by se realizoval nějaký nový způsob orientace na desktopu.
Kdo nemá přímou podporu pro vícetlačítkové myši, může použít ovládací panel USB Overdrive.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: martin chovan Muž

Založeno: 02.07.2003, 16:28

pouzivam logitech - opticka s koleckem - a neni zadny problem. design je design - jenze tahle mys za 3 stvky je proste lepsi nez original apple

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co 10.3. a 3-tlačítkové myši?

Autor: Vojtas Muž

Založeno: 04.07.2003, 10:45

Taky mam iu maca intelimouse explorera...Jedna vec se microsoftu priznat musi, vyrabej pervektni mysi joysticky a volanty :-) Pouzivam ji na Powertower Pro 225 s PCI USB kartou pod 8.6 tkou a nemuzu si stezovat ;-)

Odpovědět na příspěvek

Logitech

Autor: moxi Muž

Založeno: 08.07.2003, 22:49

Ja pouzivam Logitech 2tlacitka + postevacek, ale applovu optickou mam stale zapojenou. Vzdy kdyz skoncim s praci, Logitech schovam za monitor a na podlozku dam zpatky applovu mysku. Precejen vzdy kdyz mam nejakou navstevu, prvne vidici G4ku, prvni reakci byva "ty kraaso, husta mys" :)

Odpovědět na příspěvek

Expose a paletky

Autor: J.P. Muž

Založeno: 04.07.2003, 11:34
Odpovědí: 0

Dost by mne zajímalo, jak si Expose poradí s aplikačními paletkami typu Photoshop, InDesign atd.... Nebo s miniaplikacemi od Kofabulatoru.
Všechny screenshoty zatím zobrazují iAplikace, které jsou v jediném okně.

Odpovědět na příspěvek

RE: Expose a paletky

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 04.07.2003, 12:25

podivejte se na tens screenshot poradne... a najdete si hotoshop :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Expose a paletky

Autor: J.P. Muž

Založeno: 04.07.2003, 12:52

můžu si oči vykoukat a vidím jen jeden screenshot bez paletek. Mě zajímají PALETKY protože když už se v aplikacích používají, tak mě nezajímá, že s funkcí Expose nebudou vůbec vidět. Schovat si je můžu totiž jinak. Mě zajímalo, zda se taky nějak rozdistribují po ploše...? A co jiná pracovní okna? To asi nepůjde tak snadno vyřešit, protože se o ně stará samotná aplikace, nikoliv OS. Buď budou muset aplikace přepracovat paletky aby to nějak šlo, nebo je vůbec nepoužívat a používat styl vše_v_jednom_okně...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Expose a paletky

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 04.07.2003, 13:05

Paletky to NASTESTI nezborazuje zadne.

Odpovědět na příspěvek

Expose a paletky

Autor: J.P. Muž

Založeno: 04.07.2003, 21:46

Aha, už chápu princip. No.. Budiž. :)

Odpovědět na příspěvek

Betaverze panthera 7B21

Autor: Kaaaarl Muž

Založeno: 28.07.2003, 16:03
Odpovědí: 0

Uz je tu funglnova betaverze, tak co na to amatersti testeri? A co na to maLer? Ze mlci?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: