Panther už brzo v cíli? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Panther už brzo v cíli?

2. září 2003, 00.00 | Včera Apple uvolnil novou betaverzi pro vývojáře a podle vlastního komentáře se již systém Mac OS X 10.3 Panther bliží do stádia "Final Candidate", tedy ke konci vývoje. Proto lze poměrně oprávněně očekávat, že již na Apple Expo v Paříži za dva týdny se dočkáme ohlášení, kdy se Panther dostane do prodeje.

Ačkoliv první verze pro testování se objevila teprve před dva a pul měsíci (na WWDC), v pondělí uvolněná verze 7B53 už je velmi vyspělá (podle zpráv testerů výrazně rychlejší než první WWDC verze, která je výrazně rychlejší než Jaguar, 10.2, a rychlostně se dostává na úroveň Mac OS 9) a Apple podle doprovodného textu očekává, že již brzy ohlásí první Final Candidate, tedy verzi, kterou bude již testovat jako adepta na vydání - takovýchto FC verzí bývá několik, podle toho kolik závažných chyb se ještě objeví.

To znamená, že v současné chvíli je už (velmi pravděpodobně) zcela zmrazen vývoj funkcí a kromě dokončení integrace funkce FileVault pro šifrování obsahu domovské složky se již pracuje jen na likvidaci chyb. Jednou z posledních novinek, o které se vývojáři a testeři zmiňovali u verzí 7B4x, byly designové změny v podobě animace "sheets", tedy dialogu, vyjíždějících ze záhlaví okna - všechny animace jsou nyní také rychlejší, zde to je nejvíce patrné. FileVault ještě stále trochu mění svou podobu, v poslední betaverzi například Apple změnil formát domovské složky na Journaled HFS+ (což znamená automaticky větší bezpečnost proti ztrátám dat například při výpadku napájení). Doufejme, že Apple si tuto šifrovací technologii DŮKLADNĚ otestoval "in-house", protože ztráta dat kvůli použití bezpečnostní technologie, to by bylo trošku nepříjemné :).

Kromě toho má stávající beta ještě několik mušek, o kterých Apple oficiálně informuje (například že displej se u 12" PowerBooku neprobudí ze spánku či drobné problémky s instalací), ovšem jinak to již asi opravdu směřuje "do finále". Apple od konce července "chrlí" betaverze jednu za druhou, podle číselného označení to vypadá na jeden build denně (26. července se objevila první informace o 7B21, v pondělí, 1. září, se kromě verze pro vývojáře, která byla asi z konce minulého týdne, objevila také 7B55 pro lokalizátory), přičemž vývojářům pouštěl ven týdně jeden až dva buildy - což je rychlost poměrně ďábelská, pokud zvážíme, že každá betaverze se musí stáhnout z internetu celá, v současné době to jsou už tři CD (oproti dvěma u Jaguara).

Mírně nejasná zatím zůstává situace ohledně nových verzí doprovodných programů. jako je iSync (verze 1.2), iCal (1.5), ovšem pokud vše půjde tímto tempem, dá se oprávněně předpokládat, že budou zahrnuty do instalace Panthera a budou asi ohlášeny v Paříži, doufejme že ještě s dalšími zajímavými novinkami.

Mimochodem, podle jednoho z "rumor" serverů příchod FC verzí bude znamenat, že již nepůjdou nainstalovat "přes" předchozí betaverze, bude nutná čistá instalace - Apple na toto upozorňoval při uvedení WWDC Developer Preview, že nebude možné přímo upgradovat na finální verzi.

Každopádně, brzké ohlášení prvního Final Candidate buildu znamená, že Apple bude schopen dostat Mac OS X 10.3 na poličky obchodů ještě v říjnu (v USA), optimistické odhady hovoří o polovině října (je potřeba počítat cca 20 dní na výrobu a distribuci). To by znamenalo, že už v čase Apple Expa by Apple musel mít v ruce GM verzi (Golden Master), ze které se pak budou listovat CD, a dá se tedy očekávat, že informace o zahájení prodeje Panthera bude oznámena na Apple Expo (byť možná přímo v Pařízi nebude k vidění GM, ale jen některá z FC verzí - neoficiální zprávy hovoří o tom, že GM programátorského balíku XCode má být 19. září). Final Candidate slouží k vychytání těch nejošklivějších chyb (obvykle ohrožujících stabilitu systému), v GM by se již žádná taková nacházet neměla (nesmí tedy obsahovat žádný známý závažný případ Kernel Panic), ovšem mohou tam být menší, ne tak kritické chybky (často je některá z pozdějších - korektních - FC verzí prostě jen označená za GM). Uvidíme tedy, zda je tento poměrně optimistický přístup Apple oprávněný, vždyť původní informace hovořily o uvedení do konce roku - a věřme, že Apple ví, že po zkušenostech s Jaguarem uživatelé ocení stabilitu před rychlostí uvedení.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: