První pohled na Panthera: Předvolby systému - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

První pohled na Panthera: Předvolby systému

14. července 2003, 00.00 | Dneska se podíváme, jaké změny obsahuje Panther (resp. jeho stávající vývojová verze) v oblasti správy a nastavení. V některých případech jde o drobné a kosmetické změny, v jiných o poměrné zásadní předělaní nebo zcela nové funkce. Je však jasné, že se máme na co tešit!

Dnes se podíváme na to, jaké novinky pravděpodobně budou čekat v Mac OS X 10.3 Panther v oblasti systémových předvoleb. Takřka všech panelů se nějak dotkly změny a vylepšení, a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na zcela nové funkce. Rozdělení panelů je podobné jako v Jaguaru, samozřejmě někde došlo ke změnám rozřazení. Aplikace se nyní chová jinak než dosud, po zavření okna s předvolbami se ukončí.

Všechny informace v tomto článku se týkají předběžné vývojářské verze Mac OS X. Znamená to tedy, že finální verze Mac OS X 10.3 Panther, která bude uvedená na trh před koncem roku, může a nemusí tyto funkce obsahovat v podobě, v jaké jsou zachyceny v tomto článku. Berte proto tento článek pouze jako informativní a rozhodně ne jako závazný zdroj informací.

Některé panely jsou zcela beze změn - to je například Appearance (vzhled) a Dock. Bohužel, informace o tom, že se můžeme těšit na přepínání vzhledu systému se tedy ukázaly být liché, k dispozici zůstává jen již známé přepínání mezi modrou a šedivou verzí Aquy. Dok zůstává zatím beze změn, ovšem novinkou je přepínání mezi aplikacemi pomocí klávesové zkratky cmd-tab - už se neodehrává v rámci doku, uprostřed obrazovky se objeví seznam všech aplikací (ikonky) a uživatel si klepáním na tabulátor vybere kterou chce (víte, že když držíte shift, jde to i druhým směrem?).

Sloučení se dočkaly panely Screen Saver a Desktop (tedy plocha a ochrana obrazovky) - kromě snazšího výběru pozadí plochy (včetně přímého přístupu k paletce barev) zde však nejsou vidět žádné funkční změny. Snad jen, že aktivace screen saveru najetím kurzoru do rohu se nyní nastavuje v panelu Exposé (tedy, který roh bude mít tuto funkci).

O Exposé jsme se již zmínili dříve, proto se mu už podrobněji nyní věnovat nebudeme. Panel International podle všeho také neobsahuje moc změn, důležité je, že některé funkce již v Pantheru fungují lépe než pod Jaguarem (například AppleScript je funkční, i když je čeština na prvním místě). Bohužel se však zdá, že nebude možné zcela vypnout americkou klávesnici, i když se systém tak chvíli tvářil. Bylo to však tím, že nezobrazoval v nabídce japonské (či jaké) klávesnice, které ještě zůstaly aktivní. Pokud jsou tyto vypnuté, US klávesnice vypnout nejde. Zdá se tak, že se přepínání klávesnice nezbavíme - všimněte si, že i nejnovější prohlížeč přímo od Apple, Safari, vždy přepne na US skript, pokud je aktivní pole pro zadávání hesla (tečky).

Novou položkou je Security - zdá se však, že zatím ještě není zcela hotová, zde však bude možné nastavit některé bezpečnostní funkce systému, jako je možnost odhlášení po určité době bez aktivity, požadování hesla po probuzení ze spánku a podobně. Zatím však podle všeho chybí funkce FileVault, kterou chce Apple chránit obsah domovské složky každého uživatele pomocí šifrování. Také poněkud nelogické ovládání automatického přihlášení ze dvou míst asi bude ošetřeno lépe (v panelu Security lze automatické přihlašování zakázat, zatímco v položce Accounts ho lze povolit a nastavit - a samozřejmě také zakázat).

V oblasti Bluetooth nejsou v předvolbách viditelné žádné změny (ty se možná projeví u jednotlivých aplikací), určitě však potěší novinky v panelu Displays, resp. to co nyní Panther umí. Mnoho uživatelů si stěžovalo, že Mac OS X neumožňuje nastavit obnovovací frekvenci vyšší než 85 Hz (neumí to nastavit bez dodatečného software) - nyní jsou podporované frekvence až do 120 Hz. Menu pro přepínání mezi frekvencemi zobrazuje jen několik posledních voleb (lze nastavit kolik), takže orientace je snazší.

Pokud vám chyběla možnost nastavení zapnutí počítače, v Pantheru bude zpět - je možné nastavit usnutí a nebo vypnutí a také probuzení, resp. zapnutí počítače. Také je možné nastavit, aby tlačítko Power neuspávalo počítač (ideální například pro malé děti, které na něco stále šahají, nebo pro majitele Kostky .).

Výrazné novinky se ukrývají v panelu Keyboard & Mouse, neboli klávesnice a myš. Nezdá se, že by systém podporoval více než dvě tlačítka a kolečko, ovšem více tlačítek je možné použít například pro Exposé. Panel nyní dovoluje každému uživateli si vytvářet vlastní klávesové zkratky v rámci libovolné aplikace, ať už Cocoa nebo Carbon. Uživatel vybere aplikaci, které chce zkratku přiřadit, napíše doslovně položku menu, které se má tato změna týkat a přiřadí zkratku. Zkratka přepíše tu původní (změna zpět je samozřejmě možná), takže například takto lze v některých aplikacích vyřešit konflikt zkratek se systémem. Bohužel nelze takto zatím spouštět aplikace, a zkratka samozřejmě funguje jen pokud je uživatel právě v rámci této aplikace, chová se tedy jako obvyklá klávesová zkratka. Zatím není jasné, jak si systém poradí s menu, které svůj obsah mění kontextově - to se ukáže až v praxi. Kromě toho je v jinojazyčných verzích rozhraní tohoto panelu k vidění také podpora pro Bluetooth - Jaguar již nyní podporuje Bluetooth myši a klávesnice (by Microsoft), ovšem toto by napovídalo, že se opravdu chystají nová rozhraní z dílny Apple - proč jinak to utajení?

Novou položkou je Print & Fax. Zde je možné nastavit jaká tiskárna se bude používat jako výchozí, jaký formát papíru bude standardní a také sdílení tiskáren s ostatními počítači. Důležitější je položka Fax, která umožňuje nastavit chování faxu při příchozím volání a co se s obdrženým faxem následně udělá (uložit, poslat mailem, vytisknout). Jelikož je možné zapnout počítač ze spánku při zvonění modemu, je možné přijímat faxy i pokud je počítač uspaný. Faxování probíhá z normálního tiskového panelu volbou tlačítka Fax, zde se pak provede výběr osoby a další nastavení.

Panel Sound nevykazuje žádné změny, stejně tak panel QuickTime. Ovšem například panel .Mac je poněkud jiný - už nyní nedovoluje nastavit výchozí prohlížeč a mailový program, jak to uměly předchozí verze systému, nyní se vše nastavuje přímo v daném programu - což pro výrobce třetích stran představuje práci navíc a možná je to i méně "přítulné" pro uživatele.

Výrazné změny jsou viditelné v panelu Network (síť). Například základní pohled představuje všechna dostupná síťová rozhraní, s popisem zda je nakonfigurované, připojené, jakou má adresu a podobně. Krásně přehledné. Změny jsou však výrazně hlubší. Pokud pomineme podporu pro nový protokol IPv6 (následník stávající verze protokolu IP, tedy toho, "nad čím běží internet"), je možné také používat na síťové spojení FireWire. Kromě toho je k dispozici průvodce (po vzoru toho, který se objeví v rámci instalace Mac OS X), který uživatele provede nastavením.

Zajímavé je však propojení panelu Network a aplikace Internet Connect - je zde zatím určité "rozštěpení osobnosti", je možné, že Apple buď ještě neví jak přesně to bude celé fungovat, nebo to ještě není dodělané, nebo některé věci půjdou dvojím způsobem (ale jiné nikoliv). Aplikace Internet Connect slouží k připojení k internetu tam, kde je potřeba zásah uživatele - tedy vytáčená připojení (mobil, modem) či připojení do VPN (včetně IPSec). Přehled všech možností je nyní dostupnější, ovšem trochu mate možnost konfigurace jak v rámci Internet Connect (kde je nyní nově rozhraní pro snadné nastavení konfigurací). Ovšem změny, které se udělají v rámci konfigurace v Internet Connect , už se nijak nepřenesou zpět do panelu předvoleb. Možná by bylo ideální, aby Apple zcela oddělit konfiguraci "hardware" a vlastního nastavení pro podobné typy připojení - uvidíme, jak bude vypadat finální verze.

Změn se samozřejmě dočkal i panel Sharing - novinkou je podpora pro Apple Remote Desktop, ovšem jak to bude v praxi fungovat (zda bude existovat možnost připojení více uživatelů naráz, jak bude dostupný klientský program a podobně) zatím netušíme ani náznakem. Každopádně to, že nebude nutné instalovat na každý počítač zvlášť tuto část, je přínosem. Firewall, resp. jeho velmi jednoduché nastavení nejeví známky změn, vylepšené je sdílení internetu, dovoluje zvolit ze kterého rozhraní se sdílí (jedno) na která (možnost více voleb).

Apple již takřka tradičně změnil práci s uživatelskými účty, opět do položky Accounts. Zde je vždy oddělený osobní účet a ostatní účty, u osobního lze například nastavit "login items", tedy položky které se zapnout při startu a podobně. Možnost nastavení asi bude podobná jako v Jaguaru (tedy i včetně ořezané verze Finderu a podobně), zatím však tato část ještě není zcela hotová. Zde se také zapíná možnost přepínání účtů.

V rámci nastavení panelu Classic je nejzajímavější asi možnost zapnout menu, které bude zobrazovat stav Classicu (vypnut/spuštěn) a umožní ho ručně přímo spustit.

Poslední (opravu minoritní) změnou, o které se zmíníme, je možnost přepnutí hodin nejen do analogové podoby v menu, ale také do podoby plovoucího okna - aplikace Clock už pod Pantherem není.

Na předvolbách je perfektně vidět, že Panther ještě potřebuje nějakou chvíli vývoje a následně ladění - objevují se poměrně optimistické informace o uvedení v září, ovšem (ačkoliv systém je stabilní a rychlý) to mohlo opět vést k zbytečnému zanesení chyb, které pak budou uživatele trápit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Rychly a stabilní

Autor: Jirí Vápeník Muž

Založeno: 14.07.2003, 12:12
Odpovědí: 0

Znamená rychlý a stabilní, že mohu očekávat zrychlení Finderu na iBooku 800?

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychly a stabilní

Autor: kmotr Muž

Založeno: 14.07.2003, 12:54

To by mne teda taky zajimalo!? Tusim, ze snad agent ma nejakeho iBooka, nejake postrehy???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychly a stabilní

Autor: Devros Muž

Založeno: 14.07.2003, 14:17

Na me G4 400 je narust rychlosti tak znatelnej ze uz raci nepoustim 10.2.6..

hlavne jsou rychlejsi vsechny cocoa aplikace a rychlost starovani vsech aplikaci...
je pravda ze dost veci neni hotovej, ale po tejdnu tvrdejch testu mi to jeste nevituhlo coz nemuzu rict o stary 10.2.6. ta mi tuhla celkem pravidelne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychly a stabilní

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 14.07.2003, 18:11

Mno, jelikoz tam ale jeste rada aplikaci stale nefunguje , nektere veci jsou ne moc stabilni (treba dock nekdy umre), tak to IMHO fakt neni moc na praci. Ale kazdopadne i pokud by rychlost zustala na stavajici urovni, tak budu spokojen, ovsem zda se ze Apple bude jeste ladit... jinak Devrosi, myslim ze pady jsou spis dane tim ze mas system totalne rozvrtany, ja na 10.2.6 problemy nemam (resp. zacalo mi blbnout usinani a vypinani a to se ukazalo ze je nejak nakopnutym enginem System Update, ktery nebylo mozne NIJAK ukoncit.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Rychly a stabilní

Autor: Devros Muž

Založeno: 14.07.2003, 20:03

No pro me panter stabilni je nestabilni sou aplikace co bezej na nem a par veci nefunguje, ale da se to prekousnout zvlast kdyz pracuju pod clasicem.... a ten jede krasne
vsim sem si ze nejdou nektery CD myslim s pc formatem, zajimavy ze nejdou jenom pres finder, ale pres terminal se na ne dostanu...
Font Book je taky hodne nedodelanej...
ale jinak si nestezuju

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Rychly a stabilní

Autor: martinek Muž

Založeno: 15.07.2003, 16:35

hele, tak je k dispozici nejakej software update - mail, expose a tak. nevite nekdo co to dela? (tedy, jestli to nedela neco spatnyho...) ja jsem zariskoval a updatuju

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychly a stabilní

Autor: ushneek Muž

Založeno: 14.07.2003, 14:37

já to testově prsknul na iMac G3 400 (to jest bez Quartz Extreme) a poznám to taky - odezva, startování, animace oken a tydle blbiny. Jenom DVD Player má znatelné prodlevy a Bluetooth mi v jejich verzi (tušim 1.2.0) nefachčí.
Nejdřív jsem tam měl upgrage z 10.2.6 s úpravama pro češtinu - ale to blbnul Mail, iMovie, hodiny v menu atd. i když jsem čachroval se skripty. Naopak fungoval Bluetooth, protože instalátor zachoval vyšší verzi (1.2.1?). Tak jsem to celé smazal a problémy s app zmizely a čeština jde taky docela zkrotit bez instalace dalších CE kitů.
Dokonce Exposé se na tom animuje ještě použitelně.
Nefunguje mi arciefekt při přepínání účtú zaživa - asi kvuli Quartz - ale třeba iTunes bez škobrtnutí hrály dál i když jsem přepnul do jiného účtu a spustil další iTunes.
Na plnou verzi se fakt těšim.

Odpovědět na příspěvek

Jak je Panther pristupny?

Autor: Jirka XXX Muž

Založeno: 14.07.2003, 23:31

Muze mi nekdo vysvetlit komu a jak je soucasna verze Panthera pristupna? Ja myslel ze ji ma jen Apple, ale jak pozoruji tak uz skoro vsichni :-O
Dik za odopoved...

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Petr Muž

Založeno: 15.07.2003, 06:14

dik za informace

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 15.07.2003, 10:21

Oficiálně nijak. Všichni, kteří ho dostali od Apple, podepsali NDA. Přesto ho někdo okamžitě hodil na warezový servery, takže ho teď má skoro každej. Nevím, jestli je to nějaký sport, používat operační systém v alfa verzi???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: slata Muž

Založeno: 15.07.2003, 10:50

A jak ho ziskat legalne? To by me docela zajimalo. Musim byt clenem nejakeho vyvojarskeho sdruzeni nebo tak nejak? Diky za info.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 15.07.2003, 17:18

ZAregistrovat se jako ADC Select (minimálně) na www.apple.com/developer. Registrace stojí $500 a je na jeden rok. Budeš každý měsíc dostávat vývojářskou poštu (CD s aktualizacema a samplama) a samozřejmě jednu vývojářskou licenci na OSX a OSX Server

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 15.07.2003, 11:33

pro mě třeba to není sport. nejsa vývojářem, rád si Panther ošahám - protože jsa détépákem, zvažuji velmi dlouho stavy věcí na poli SW a s příchodem G5 konečně i HW kvůli přechodu na OSX. A jelikož nemám kdykoliv k dispozici neomezený vatánen na koupi nového HW a v tomto případě i SW - musím si to rozvrhnout. Ono třeba takové korektně fungující fonty není cenově žádná prdel. Často předělávám nebo používám staré QXP lomy a nahradit něco jiným fontem je prostě masakr.
Dotyčná alfa verze mi silně napovídá, kdy a jestli si mám chystat měšec... proto jsem CD s warez Pantherem bez rozpaků přijal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Robert Čermý Muž

Založeno: 15.07.2003, 17:20

Tomu nerozumím. Na co je dobré, vědět co obsahuje alfa, když ta výsledná verze (final) to má většinou jinak? Alfa neslibuje vůbec nic, je to jen marketingový chyták. Teda alespoň pro DTPáka, což jsi ty. Pro vývojáře je důležitá, protože se změnily knihovny, API, rozšířily se systémové služby. Ale pro koncového uživatele je kromě podívání se na zbytečné efekty úplně k ničemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 15.07.2003, 18:31

ale je to sport... komu to vice nefunguje a komu to beha rychleji ;-)) hlavne, ze je o cem psat, ostatne, ze se vubec nad tim udivujes, mne pred casem prekvapil i Maler s timto serialem (nic proti tomu nemam) jen si myslim, ze to minimalne neni legalni...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 16.07.2003, 09:01

podivejte.. pro moji práci je současný stav OSX a aplikací z různých příčin nepřijatelný. Netrpělivě očekávám moment, kdy si budu v klidu moci dovolit konvertovat. Proč hned všechno zesměšňovat tím, že jsem se nechal nachytat marketingem? Přes rok mám doma na iMacu OSX a zkouším, jak by mi to v práci šlo. Pracuji bohužel ještě v OS 9.
Je tak nepochopitelné, když se mi naskytne příležitost vyzkoušet alfu? Navíc v final verzi je většina věcí sice jinak, ale snad ještě lépe. Zbytečné efekty mne nedojímají, ale denně pracovat se systémem, kterému cukají při otvírání okna by mě trošku iritovalo.
A i kdybych byl jenom nachytaný marketingem - vadí to? Budu pravděpodobným kupcem nového HW, nového SW atd. Kdybylo nebylo nás, prostých tupců, kteří se nachají zlákat marketingovými chytáky (ať už teď nebo na podzim), neměli by milí vývojáři asi brzo co dělat, že?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Michal Kovar Muž

Založeno: 17.07.2003, 15:25

No jsi-li DTPak, zkus zvazit prechod na PC + WinXP. Jsem vedouci pomerne velkeho DTP studia a v posledni dobe spolecne s nasim IT realne zvazujeme prechod (alespon casti studia) na tuto platformu. A duvody nejsou jen ekonomicke...
Osobne mam moznost srovnani. Pracuji (nehraju si, ci pouze netestuji) na obou platformach a z nastupem WinXP, ma PC docela navrch.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 17.07.2003, 20:28

mam presne opacne poznatky pokud jde o X vs XP... ale nejsem DeTePak (a kdo je vic ;-))) snad jedine PeTePak :)))

zrovna vcera mi tu brecel jeden znamy -- ma PC striznu za 120 K a prace s ni je dle jeho slov "utrpenim" protoze s tim PC jsou porad problemy... (a kdyz uz ne s PC tak se software) a ani "uzasne" XP mu nepomohl...

navic jej pry depta mizerna kvalita jakekoliv prace s textem... ono totiz to, co umi treba jen TexEdit pod Mac OS X s TEXTEM umi na PC jen InDesign... jenze pod Mac OS X kazda nativni aplikace... ale to uz jsem zase u typografie, ta v DTP asi nikoho zrovna moc nezajima, ostatne jak se stale casteji muze kazdy presvedcit...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 18.07.2003, 08:51

sorry, jsem srdcař... Windowsy si ošahávám léta, na VirtualPC zkoušim různé verze, ale prostě mi ten jejich WAY nesedí.
Když je Steve na prezentaci v roláku, nebo někdo jinej z Apple v triku, tak mi to připadne normální. Když bude po pódiu v košili běhat Bill nebo někdo z Microsoftu, tak to vnímám jako upocenou snahu o free&cool image. To je vlastně jádro mého náboženství - chodit všade v triku...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Michal Kovar Muž

Založeno: 18.07.2003, 09:21

to Jakub: hmm strizna - to je uz pomerne specialni, to nema doma kazdej. Ale tiskarna - to uz ma kde kdo. Jak jsem ovsem vycetl z diskuznich na tomto serveru, muze byt instalace obycejne tiskarny pod OSX docela oriskem.
V DTP me fakt moznosti prace z textem v TexEditu nezajimaj - k cemu je to dobry? Jako vystup zparchantele pdf?. At na PC nebo na Mac pouzivam proste aplikace k tomu, k cemu jsou primarne urceny. Tedy napr. na zlom QXP nebo Indesign. A treba zrovna Indesign bezi na PC lepe.
PS: mam na PC - WinXP mimochodem take striznu - jednu z nejobycejnejsich (za 20 K) - bez problemu.


To: ushneek: ve svem postaveni si bohuzel nemuzu dovolit byt "srdcar" a tak jsem "rozumar". A uz vubec me nezajima kdo co nosi a jakym zpusobem neco prezentuje. Ale jestli ty citis potrebu, hledat si idoly v techto sferach, tak jsou pro tebe asi rolaky a trika dulezity.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 18.07.2003, 10:50

ach jo, ty technokratický PC evangelisti už s náma ani nezažertujou. Hned začnou o idolech... já přeci nic nehledám - demonstruji jen na roláku a saku odlišné přístupy.
Každý má to, co si vybere. Jestli si něco nemůžeš dovolit kvůli svému postavení, není to vina počítačů...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 18.07.2003, 11:02

Pokud te nezajima vseobecne kvalita prace s textem, tak je videt, ze o typografii vis hovno... proc vsichni PeCeckari porad machruji s rychlosti? K cemu jim ta udajna rychlost je, kdyz ani neumi nic poradneho udelat... Presne podle hesla Intelu: Hlavne rychle, ze je to spatne nevadi...

Vis, moje "agresivita" vuci podobnym "machrum" je zpusobena predevsim tim, ze znam dost lidi co na PC opravduj pracuji a vecne tomu rozumi, ale prave tito lide, nikdy nereknou "PC je lepsi", "PC ma navrch" a jine podobne hlouposti... Nekteri z nich Maca ani nikdy nevideli a pritom maji nazory na PC jako mekari -- duvod? Chteji delat kvalitne, ale PC jim to neumoznuje (netvrdim, ze Mac resi vse), ale diky tomu poznam, jak uvazuje profik (bez zaujeti) a jak hodne jine jsou nazory "technicky" zalozenych PC fanousu... takze koncim, na tohle fakt nema cas... bez nove dusicky pro M$ verbovat nekam jinam, kde ti treba i uveri, ze tomu rozumis... ;-))))

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Michal Kovar Muž

Založeno: 18.07.2003, 13:22

Ano Ano, to me na podobnych lidech jako jste Vy (fundamentalistech) velice bavi a rozesmiva. Jakaoliv zminka jdouci proti Vasemu presvedceni. pusobi jako plivnuti do vosiho hnizda a spusti reakci plnou arogance a agresivity (sam ji priznavate).
PS: kazdy si muze porovnat moje prispevek a Vase reakce na nej a zjisti, ze je to \\\"o koze a o voze\\\".
Aspon peclive ctete a nehledejte mezi radky co tam neni.

S pozdravem Michal Kovar, M7

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 18.07.2003, 17:25

Diky, to presne jsem cekal... ted si pripadam jako bin/ladnin ;-))
PS: mate pravdu, je to o... ja totiz narozdil od nekoho, nikomu nikde a nikdy nevnucuji prechod na Maca...

Takze s pozdravem...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jak je Panther pristupny?

Autor: Michal Kovar Muž

Založeno: 18.07.2003, 12:59

to Jakub: hmm strizna - to je uz pomerne specialni, to nema doma kazdej. Ale tiskarna - to uz ma kde kdo. Jak jsem ovsem vycetl z diskuznich na tomto serveru, muze byt instalace obycejne tiskarny pod OSX docela oriskem.
V DTP me fakt moznosti prace z textem v TexEditu nezajimaj - k cemu je to dobry? Jako vystup zparchantele pdf?. At na PC nebo na Mac pouzivam proste aplikace k tomu, k cemu jsou primarne urceny. Tedy napr. na zlom QXP nebo Indesign. A treba zrovna Indesign bezi na PC lepe.
PS: mam na PC - WinXP mimochodem take striznu - jednu z nejobycejnejsich (za 20 K) - bez problemu.


To: ushneek: ve svem postaveni si bohuzel nemuzu dovolit byt "srdcar" a tak jsem "rozumar". A uz vubec me nezajima kdo co nosi a jakym zpusobem neco prezentuje. Ale jestli ty citis potrebu, hledat si idoly v techto sferach, tak jsou pro tebe asi rolaky a trika dulezity.

Odpovědět na příspěvek

Screenshoty

Autor: Schotek Muž

Založeno: 15.07.2003, 09:20
Odpovědí: 0

Škoda, že v článku nejsou screenshoty, taklhe se mi to špatně představuje :(

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: