První pohled na Panthera: aplikace a utility - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

První pohled na Panthera: aplikace a utility

16. července 2003, 00.00 | Dnes se podíváme na některé další nové a vylepšené aplikace a funkce v Mac OS X 10.3 Panther - například lepší podporu PDF, nové funkce střediska tisku, aplikaci Font Book pro správu písem a další.

Dnes se podíváme na některé další nové a vylepšené aplikace a funkce v Mac OS X Panther - například lepší podporu PDF, nové funkce střediska tisku, aplikaci Font Book pro správu písem a další.

Všechny informace v tomto článku se týkají předběžné vývojářské verze Mac OS X. Znamená to tedy, že finální verze Mac OS X 10.3 Panther, která bude uvedená na trh před koncem roku, může a nemusí tyto funkce obsahovat v podobě, v jaké jsou zachyceny v tomto článku. Berte proto tento článek pouze jako informativní a rozhodně ne jako závazný zdroj informací.

Jednou z novinek, kterou Apple prezentuje u Mac OS X Panther velmi nadšeně, je podpora PDF. Ačkoliv má být tento formát defacto základním formátem v rámci Mac OS X, až do Jaguaru není například jeho prohlížení žádná slast - aplikace Preview je poměrně pomalá a málo vybavená. To se však nyní změní, PDF se v Preview zobrazují jako blesk, je možné nimi rychle procházet a vyhledávat. Steve ukazoval, jak duální Mac "uvaří" PC s Windows a Acrobatem 6, při porovnání na slabším stroji (G4 733) jsou výsledky Preview a Acrobatu 5 pro Maca identické. Stále se nedá považovat podpora PDF za použitelnou pro pre-press, ovšem díky tomu, že jak Quark 6 tak InDesign umí exportovat PDF samy o sobě, možná jinak Distiller nebude potřeba.

Novinky by nás měly čekat i v oblasti tisku - aplikace se přejmenovala na Print Setup Utility a v Jaguaru by mělo být možné pracovat s tiskárnami spíš jako pod devítkou. Jednou z novinek totiž je možnost vytvořit tiskárnu na ploše - buď prostým přetažením, nebo příkazem "Create printer proxy", tiskárnu je poté možné přetáhnout i do doku. Na tiskárnu je možné hodit PDF či PS dokument pro snadné vytisknutí, případně celou složku pro jednoduchý seznam obsahu. Kromě toho je nyní podporovaný i tisk na Windows tiskárny, zpřístupněné na síti.

Zajímavé a užitečné také je, že Apple do instalace (doufejme, že to nezůstane jen u vývojářské verze) zahrnul GIMP drivery, tedy sadu neoriginálních ovladačů pro tiskárny. Jak sám v popisku upozorňuje, jedná se často o ovladače s minimálními možnostmi, ovšem tam, kde neexistuje žádný přímo od výrobce, je to lepší než nic.

Aplikace Font Book je v Pantheru naprostou novinkou a zatím ještě je ve značně vývojové fázi. Font Book nabízí jednoduché rozhraní pro aktivaci a deaktivaci písem, tvorbu sad a možnost snadného náhledu na vzhled písem, včetně rychlého vyhledávání podle názvu. Font Book by měl umět spravovat písma na všech discích celého počítače, včetně Classic prostředí. Ovšem na podrobnější posouzení této utilitky si rozhodně musíme počkat až do finální verze.

Velkou pozornost si získal TextEdit - tím, že umí pracovat s .doc dokumenty, tedy soubory Microsoft Word. Podporuje pouze to, co sám zvládne "vyrobit", takže složitější formátování neočekávejte, poznámky pod čarou a podobně zmizí, ovšem pro rychlé otevření .doc je to lepší než nic. Samozřejmě je umí také korektně exportovat a zajímavé je, že si poradí i s dokumenty, které Word pro Mac OS X neumí - třeba s řečtinou.

Apple kromě finální verze X11 chce nabídnout také snadné rozhraní pro instalaci balíku s Unixovými programy - podle všeho půjde o nástroj na základě Darwin Ports, podobný, jakým je Fink.

Výraznou a příjemnou novinkou je nový Help, který používá WebCore, tedy zobrazovací engine Safari a obecně výrazně zrychlil svůj chod - práce s nápovědou byla až doposud opravdové peklo.

Nové funkce nabízí Address Book - kromě pokročilejší správy kontaktů, včetně možnosti nastavování vlastních polí a definování výchozího obsahu formuláře, práce s distribučními seznamy a také je možné tisknout nálepky a seznamy kontaktů například pro snadnější práci bez počítače.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

PC tiskarny

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.07.2003, 12:21
Odpovědí: 0

To by me zajimalo, jak to bude fungovat. Zrovna vcera jsem se snazil rozchodit jednu HP laserovku. Prestoze je v PrintCentru v nabidce na ni "ovladac" samozrejme nechodila (jednalo se o LaserJet 6P). Tisk se chova, jako by se jednalo o "M" model, tj. s PostScriptem. Zajimave je, ze kdyz zvolim napriklad ovladace LaserJet 5P, automaticky se prepnou na LaserJet 5MP... K cemu tam nabizi tiskarny, kdyz s nimi neumi opravdu nechapu :-( Ted to je jak prispevek do diskuzniho fora, ale jen jsem chtel uvest priklad, ktery se doufam zlepsi :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: PC tiskarny

Autor: Jiří Vápeník Muž

Založeno: 16.07.2003, 17:38

Mě se naopak stalo když na PS HP nebyl ovladač tak jiný (příbuzný, vyšší model HP) ho zastoupil zcela bez problému. Rozchodil jste to?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: PC tiskarny oprava

Autor: Jiří Vápeník Muž

Založeno: 16.07.2003, 17:40

Jen opravuji - má být samozřejmě "mně" ne "mě".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: PC tiskarny

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 17.07.2003, 09:22

Bohuzel zatim ne :-((( Jdu to zkouset opet zitra. Pokusim se podivat na tisk pomoci Gimpu. Pak uz vic asi nevim (leda pres nejaky printserver na PC, ale to je v tomhle pripade nemozne). Gimpa uz jsem zkousel na jednu inkoustovou Epsonku, ale neuspesne - tiskarnu vytvori, tvari se regulerne, dam tisk a .... nic. Tiskovy soubor zmizi kdesi v hlubinach systemu

Odpovědět na příspěvek

AdressBook

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 16.07.2003, 14:29
Odpovědí: 0

MaLere, zabudol si uviest, ze nova verzia AdressBook-u konecne podporuje asi vsetky formatovania adries, teda aj Ceske a Slovenske formatovanie

Odpovědět na příspěvek

RE: AdressBook

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.07.2003, 18:51

To jiz obsahovala aktualizace lokalizace pro 10.2, pro radu uzivatelu to tedy nebude nic noveho...

Odpovědět na příspěvek

RE: AdressBook

Autor: Kessa Muž

Založeno: 17.07.2003, 08:32

Otázka možná banální, nicméně... Je editace AB udělaná alespoň o gram přivětivěji než v Jagušce? Neboli: moje očekávání spočívá v tom, že bude možno editovat jednotlivá pole AB u kontaktů prostým doubleclickem v konkrétním poli, namísto dosud nutnýho kliknutí na relativně prťavý tlačítko Edit + kliknutí na šipku Next (Prev.), abych se dostal na další kontakt. Dále: je možno editovat více kontaktů najednou (podobně jako v iTunes), např. u lidí ze stejný firmy zadat najednou stejnou adresu? A ještě trochu: fotografie u kontaktu je na mým monitoru při 1600x1200 v podstatě nerozeznatelná, není rámeček pro fotku v nové verzi větší? Sakra, je to nějaký divný, já totiž a priori neočekávám žádnou kladnou odpověď.

Odpovědět na příspěvek

záložky v oknech...?

Autor: J.P. Muž

Založeno: 25.07.2003, 12:27
Odpovědí: 0

Velmi by mne potěšilo, kdyby ve Finderu a jeho oknech mohly být použity záložky ála Safari. Dále aby se tyto záložky daly utrhávat a přenášet mezi jednotlivými okny. To vše kvůli uspořádanosti. To by mělo být taky v Safari. Tj. když mám nové okno v Safari, mohlo by být připojitelné k jinému oknu se záložkami.
Pokud to není v plánu, tak jim to někdo přetlumočte....:)))

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: