ProLife - část třetí: nabrousit žiletku! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

ProLife - část třetí: nabrousit žiletku!

23. února 2007, 11.00 | Konečně se po dvou pokračováních, ve kterých jsme prošli historii a mrkli se na funkčnost a rozložení pracovního prostoru ve FinalCutu, dostáváme k pořádné práci. Dnes začneme opravdu pracovat s videem, trochu ho postříháme. Takže vzhůru na to!

První, co musíme udělat, je dostat do FC nějaké video. Existují dvě cesty jak toho docílit. První se týká videa, které už někde v počítači máte - ať už jste ho někde stáhli, vytvořili v jiném programu, nagrabovali v iMovie apod. V tom případě použijeme příkaz Import, který najdeme buď v hlavním menu pod položkou File, nebo když klikneme pravým myším tlačítkem někam v prostoru okna Browser. V obou případech dostaneme výčet možností importu (Files..., Folder..., Batch list... atd.). Nebudeme se dnes zaobírat advanced možnostmi a vystačíme si s Files a Folder. Význam je zřejmý. Files umožňuje importovat samostatné soubory nebo více souborů najednou (pomocí kláves Shift či Apple), Folder umožní importovat celé adresáře. Při importu se FC sám postará o rozpoznání formátu souborů - jinými slovy, pokud budete chtít importovat něco, co FC neumí přechroupat, máte smůlu.

Druhou možností je import z nějakého externího zařízení - tedy capturing videa do počítače. Pokud jste něco podobného dělali například v iMovie, narazíte v FC na trochu komplexnější nabídku, která uspokojí i požadavky opravdu velkých projektů. Celého správce capturingu najdete v menu pod File/Log and Capture. Už ze samotného názvu vyplývá rozšíření možností oproti jednodušším programům. První, jednodušší cestou jak dostat video do počítače a do FC je tlačítko "Now" v pravém dolním rohu v rámečku Capture. Pokud máte připojenou kameru, v kameře kazetu, není nic jednoduššího než spustit přehrávání (ať už přímo na kameře, nebo v okně Log and Capture) a zmáčknout tlačítko Now. V tu chvíli se začne video "sunout" do počítače a nepřestane dokud nezmáčknete tlačítko Esc. Defaultně je funkce Capture now omezena na 30 minut, ale to se dá v preferencích změnit.

Pokud pracujeme na nějakém větším projektu a máme hodně materiálu, je mnohem lepší využít rozšířených možností palety Log and Capture, která nám umožňuje nejprve ze zdrojového média označit části, které budeme používat, a ty potom nechat naráz natáhnout (a jít na kafe). Nespornou výhodou je ušetření času a větší kontrola nad natahovaným materiálem. Podmínkou je pak kontinuální stopa timecodu na zdrojovém médiu, neboť tu FinalCut využívá k orientaci. (Podrobněji se na takový postup můžeme podívat někdy příště nebo se můžete podívat na starší článek, který se tématu věnoval.)

Tak a teď se můžeme v klidu pustit do práce. Ať už jste si video naimportovali nebo natáhli z externího přístroje, usadilo se vám v paletě Browser. Pokud jste si ho poctivě pojmenovali, hrdě nese vámi vybraný název. Pokud jste se hned v začátku nepodrželi mé rady z předchozího dílu, má trochu trapné pojmenování Untitled X, kde X je číslo klipu. Hned u něj najdete sekvenci s názvem Sequence 1, kterou FC automaticky vyrobí při vytvoření nového projektu. Všechny položky v Browseru se samozřejmě dají pohodlně přejmenovat - úplně stejně jako třeba adresář či soubor ve Finderu - dvojitým kliknutím na jejich jméno. Když mrknete na okno Timeline, zjistíte, že tam už Sequence 1 je otevřená a my ji použijeme jako prostředí pro první pokusy se střihem. Pro zjednodušení a zkrácení jsem se Sequenci 1 rozhodl familiérně přezdívat S1.

Začneme tím, že vybrané video přemístíme do S1. To uděláme tím nejjednodušším známým způsobem, a to prostým přesunutím z jednoho okna do druhého. Výsledek bude vypadat jako na obrázku, v závislosti na délce vašeho videa.

Zároveň s objevením se vašeho videa v okně Timeline jste si určitě všimli, že se nám video objevilo i v okně Canvas. A to je dobře. Jak jsme si řekli minule, je tohle místo, kde budeme sledovat výstupy našeho snažení. Teď se podíváme na základní nástroje, které nám umožní samotný střih. Paleta nástrojů (Tools) je pestrá a mocná. Pro dnešní den jsem vybral jen tři úplně nejzákladnější a nejnezbytnější. Jsou to Selection tool, Razor Blade tool a Zoom tool, přičemž poslední nám poslouží jako oslí můstek k popisu orientace v časové ose. První dva jsou, alespoň z mého pohledu to nejnutnější pro střih v FC - bez nich si práci nelze představit a na druhé straně s jejich pomocí můžeme sestříhat celý film, aniž bychom si ostatních částí palety tools všímali. To říkám z vlastní zkušenosti neb na začátku své práce s FC jsem byl dlouhou dobu věrný jen jim a názvy nástrojů jako Roll tool či Slip tool jsem s respektem obcházel. To vás naštěstí nečeká, ale na druhou stranu, je lepší naučit se nejdřív s volantem, plynem a brzdou než zjišťovat, kde se zapíná turbo:)

A vezmeme to odspoda, kde nás čeká Zoom tool - slouží, překvapivě, k zmenšování a zvětšování výřezu videa, na kterém pracujeme. My se ale nejprve v časové ose trochu více zorientujeme. Je rozdělena na dvě části - ve vrchní se budeme setkávat s video stopami, ve spodní se zvukem. Malý zámeček [1] vlevo před samotnou stopou jí umožní zamknout a zabránit tak nechtěné manipulaci. Ještě o kousek vlevo od zámečku jsou kulatá tlačítka se symboly filmového pásu a reproduktorku [2], která umožňují jednotlivé stopy skrýt - to se může hodit třeba hned, když začnete stříhat své první video, u kterého bude třeba chtít nahradit originální zvuk z kamery vámi vybranou hudbou.

Ve vrchní části okna Timeline je ta pravá, svému jménu věrná "časová osa" [3], tedy místo, kde opravdu vidíte údaje o čase. Pokud do ní kliknete a táhnete myší, měníte pozici "přehrávací hlavy", která se promítá do okna Canvas. Dole, pod největším oknem se stopami, najdete klasický posuvník [4], který vás přesune z místa na místo po projektu a vedle něj nástroj pro přímé zoomování v sekvenci [5]. Z vlastní zkušenosti ale můžu vřele doporučit, že nejlepší je hned od začátku si zvykat na klávesové zkratky, které usnadňují život a urychlují práci. Pokud si zvyknete zoomovat v časové ose pomocí zkratek "Command + -" a "Command + =" (tedy jabko a minus, jabko a rovnítko), zjistíte, že nástroj z Tools i posuvník pod časovou osou jsou přežitkem.

Vraťme se k našemu videu, které zatím trochu znuděně leží v časové ose a čeká, co se bude dít. Pojďme do něj zkusit střihnout. Vemte žiletku a řízněte do toho! Tedy: zapněte Razor Blade tool (zkratka "b") a střihněte někam do videa v časové ose. Hned uvidíte, že se opravdu rozdělilo na dva kusy. Teď přepněte na Selection tool (zkratka "a") a chytněte jeden z nově vzniklých kusů videa a posuňte ho po časové ose. Určitě si všimnete, že se přichytává ke své zbylé části. To není žádná závislost na původních tělesných partiích videa ale funkce přichytávání, která je často k nezaplacení, často však může být značně na obtíž. Zapnutí a vypnutí funkce Snapping můžeme buď ikonkou [6] v pravé horní části okna Timeline nebo zkratkou "n".

No, a když jsme naše naimportovaná videa pořádně poškádlili žiletkou a seřadili v kýženém pořadí, zbývá poslední - nastavit přehrávací hlavu na začátek sekvence a spustit přehrávání (tlačítko Play v okně Canvas nebo mezerník na klávesnici).

To bude pro dnešní den vše. Vysvětlili jsme si, jak dostat obrázky do FinalCutu, jak se pohybovat v časové ose a jak v ní dělat nejzákladnější pohyby tahy s videem. To už by mohlo stačit, abyste si vyzkoušeli své první kroky a třeba i první malý projektík. A protože nejlépe se vše vysvětluje na konkrétních příkladech, příště nás už čeká konkrétní střihový projekt, na kterém si ukážeme další nástroje pro střih, použití efektů, nastavení projektu, sekvencí a řekneme si, jak nejlépe postupovat při práci...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Já nevím...

Autor: OC Muž

Založeno: 23.02.2007, 11:34
Odpovědí: 0

... má fakt smysl psát znovu plus mínus zhruba totéž, co jsem sem psal už někdy předloni? Nebylo by lepší se zaměřit na tu obrovskou spoustu věcí týkajících se střihu, k nimž jsem se nedostal?

Odpovědět na příspěvek

RE: Já nevím...

Autor: janD Muž

Založeno: 23.02.2007, 11:57

hmm.. taky jsem to resil, ale:
zamer je udelat konzistentni serial - pruvodce "pro" plikacemi, tak aby byl pristupny pro vsechny, zamereny v zacatku hlaven na ty, kdo s nimi nikdy neprisli do styku.. myslim, ze v tom pripade se nejde vyhnout uplnym zakladum. Je pravda ze se to castecne prekryva s vecmi, ktere jste tu psal pred casem, ale myslim, ze pokud se chceme dostat dal, chce to kontext..
Ostatne timto dilem povazuji tuhle uvodni/vstupni cast za ukoncenou a od priste se budeme venovat uz prakticky strihu, pracovnim postupum atd.. a to cele na konkretnim projektu, ktery postupne cely projdeme a "udelame"..
takze myslim ze se to nakonec zbytecne prekryvat nebude..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Já nevím...

Autor: jouda Muž

Založeno: 23.02.2007, 16:10

Určitě dobrý počin, ale zamysleme se nad jednou věcí. Jestli opravdu někdo, kdo si koupí SW za 35 tis není schopen zoomovat a vybírat myší klip?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Já nevím...

Autor: jouda Muž

Založeno: 23.02.2007, 16:10

Určitě dobrý počin, ale zamysleme se nad jednou věcí. Jestli opravdu někdo, kdo si koupí SW za 35 tis není schopen zoomovat a vybírat myší klip?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Já nevím...

Autor: janD Muž

Založeno: 23.02.2007, 16:34

podle me je v tomhle smeru potreba rozlisovat dve veci: technicky talent/gramotnost/rychlos
t absorbce a kreativitu samotnou..
jinymi slovy (kdy vezmu za priklad prave strih) nekdo, kdo citi rytmus, ma smysl pro komozici obrazu, citlive vnima dynamiku pohybu a umi si predstavit vnimani divaka, nemusi vubec mit automaticky nastavene chapani na praci se softwarem..
z vlastni zkusenosti, kdy ucim 3D animaci, vim ze nekterym lidem je potreba petkrat zopakovat ze "vyber se dela tamhletou sipkou" a oni pak vytvori super veci.

nicmene jsem si pri dopisovani tohohle dilu uvedomil, ze by bylo dobre pustit se dal spis do opravdove prakticke prace, behem ktere clovek nejlip pochopi fungovani celeho toho "stroje".. proste ty nejzakladnejsi zaklady mame za sebou, pojdme si pred sebe postavit nejakou vyzvu a hura na ni..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Já nevím...

Autor: Milan Muž

Založeno: 23.02.2007, 17:39

Souhlas, jen tak dal. Chci zkusit delat v FC a s chapanim softwaru mam taky obcas problem :-) Pinnacle na PC uz nesplnuje moje naroky a prace v Macu je pohodlnejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Já nevím...

Autor: janD Muž

Založeno: 23.02.2007, 16:37

kazdopadne chapu ze pro lidi, pro ktere je odhaleni zakladnich funkci otazka par vterin, to muze zatim vypadat jako ztrata casu..
..a tak doufam ze postupne projdeme az k vecem, ktere budou zajimat i je..

v kazdym pripade dik za komenty:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Já nevím...

Autor: jouda Muž

Založeno: 23.02.2007, 17:35

Ale ano, ale ptám se sám sebe. Existuje člověk, který utratí 35tis za tento SW a neumí toto? Tzn. kdo je typickým uživatelem Final Cutu (piráty neberu)?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Já nevím...

Autor: Marek F. Muž

Založeno: 23.02.2007, 18:06

Zastávám přesně stejný názor, jak čtenář Jouda. Myslím, že každý, kdo si objedná PRO verzi za tolik peněz, tak určitě umí natáhnout video, apod. Takový člověk bude od tohoto seriálu čekat finty a špeky a ne základní věci, které si vyčte v manuálu, nebo při troše počítačové gramotnosti objeví sám. Proto myslím, že bude dobré se zaměřit opravdu na editaci a různé postupy co a jak udělat rychle a jednoduše.
Každopádn
děkuju za všechny díly, které se tu objeví!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Já nevím...

Autor: janD Muž

Založeno: 23.02.2007, 19:13

myslim ze obecne to bude asi nejak tak, ze kazdy kdo si kupuje FC, vi proc si ho kupuje ergo s nim pravdepodobne umi. tedy bezny uzivatel FC je nekdo kdo nepotrebuje vedet zaklady. Na druhou stranu se je nekde musel dozvedet:))) manual je jedna cesta, prima transmise druha..
ale to uz se nesnazim polemizovat - ja chapu vas pohled. ale kdyz jsme se rozhodli ze udelame serial, ktery bude komplexni projizdkou Pro aplikacemi od Applu, neslo zacit od exportu z FC do Shaku:))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Já nevím...

Autor: jouda Muž

Založeno: 24.02.2007, 21:43

Ano, je to jen dobře, že to tu vyjde, ano. Jen pozor ať to nebudí dojem, že SW Final Cut je zdarma :). Základy se mohu naučit v iMovie, kde jsem zatím oso bně zůstal a uvažuji o koupi FC Express.

Odpovědět na příspěvek

Jen tak dal

Autor: Davidb Muž

Založeno: 23.02.2007, 13:41
Odpovědí: 0

Naopak, prima, ja zacinam. Mne to takto max. vyhovuje. Zatim stiham :) Diiiky za tento serial.

Odpovědět na příspěvek

?????

Autor: daag Muž

Založeno: 24.02.2007, 10:39
Odpovědí: 0

Z tohoto seriálu mám opravdu podivný pocit. Přijde mi to jak amatérký návod pro piráty. Vyjadřování "Pokud jste se hned v začátku nepodrželi mé rady z předchozího dílu má trochu trapné pojmenování Untitled X, kde X je číslo klipu" (aniž by bylo napsáno že FCP automaticky klipy vzestupně čísluje) je trochu zbytečná věta. Třeba se ale dočkáme opravdu serióznějších rad pro práci s profesiónálními aplikacemi.

Odpovědět na příspěvek

Pokracujte

Autor: Dominik Muž

Založeno: 24.02.2007, 14:35
Odpovědí: 0

Co je lepsie:

uspokojit 150 ludi, ktori s Final Cutom vedia, a chcu si este precitat profi postupy, ktore uz aj tak vedia,

alebo

uspoko
jit 1500 ludi, ktori by sa s Final Cutom radi naucili pracovat?

Pokracjute, serial je OK. Buzeracie "machrov" ignorovat...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: