Mac App Store začal varovat před duplicitními nákupy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Mac App Store začal varovat před duplicitními nákupy

19. září 2011, 00.00 | Obchod Applu s aplikacemi Mac OS X počal upozorňovat při pokusech o zakoupení softwaru, který již byl pořízen z jiného zdroje. Zatím to však funguje pouze pro shodné verze aplikací, ale snad to značí počátek snah o vyřešení této slabiny Mac App Store.

Letos 6. ledna Apple spustil Mac App Store, svůj elektronický obchod s aplikacemi Mac OS X. Ten si vede docela úspěšně, i když se stále nevyrovná obchodu App Store pro iOS (což je dáno především rozdíly mezi oběma platformami, ačkoli se Apple snaží o jejich postupné sbližování).

Apple chce z Mac App Store učinit hlavní prostředek distribuce softwaru pro Macy, nakonec Mac OS X Lion se zpočátku prodával výlučně přes tento obchod (sice se již nabízí i na USB flash disku, ovšem to je spíše okrajová záležitost). S příchodem Lionu se očekávalo také vylepšení Mac App Store, ale k ničemu převratnému nedošlo, avšak teď se objevily první zajímavé změny, i když jde spíše jen o nesmělé počáteční krůčky.

Problémy Mac App Store se softwarem z jiných zdrojů

Narozdíl od App Store pro iOS stále existuje řada dalších legálních možností, jak si pořizovat aplikace pro Mac OS X, například přímo z webů výrobců. Právě v tomto směru však donedávna měl (a vlastně do značné míry stále ještě má) Mac App Store jednu závažnou slabinu.

Pokud byl na daném Macu již nainstalovaný program z jiného zdroje než je Mac App Store, obchod Applu to nepoznal a snadno se mohlo stát, že zákazník daný titul koupil znovu, jestliže si na to sám nevzpomněl. S tím souvisí další vážný problém Mac App Store, zatím v něm není možný upgrade softwaru pořízeného z jiných zdrojů (daný program si tak musí z Mac App Store koupit za plnou cenu i jeho stávající vlastníci, někteří výrobci to řešili nasazením snížených zaváděcích cen pro všechny).

Nová varování před duplicitními nákupy fundují jen pro shodné verze aplikací

Teď ale došlo k pár změnám, jimiž se to Apple snaží řešit. Minulý pátek Macworld oznámil, že když se nyní zákazník pokusí zakoupit aplikaci, kterou už má nainstalovanou z jiného zdroje, Mac App Store ho na to upozorní dialogovým oknem oznamujícím, že daná aplikace je již nainstalovaná a nebyla pořízena z něj a zeptá se, jestli se má daný titul znovu koupit. Tak se lze vyhnout zbytečným duplicitním nákupům, otázku upgradů to ovšem nijak neřeší.

A navíc, jak vzápětí upozornil The Next Web, tato oznámení mají (alespoň zatím) značná omezení. Objeví se totiž pouze tehdy, když bude na Macu nainstalovaná úplně stejná verze aplikace jako ta, kterou se zákazník pokouší koupit z obchodu Applu. Budou-li to odlišné verze, Mac App Store dovolí nákup, aniž by vydal jakékoli varování.

K uspokojivému řešení problému softwaru z jiných zdrojů zbývá ještě dlouhá cesta

K výhodám nákupu aplikací z Mac App Store patří i to, že nabízí jednotný systém aktualizací a oznámení o jejich dostupnosti, jenže většina uživatelů má spoustu softwaru, který pořídila ještě předtím, než vůbec tento obchod existoval a najdou se i další důvody, proč někdy nakupovat software z jiných zdrojů. Všichni by proto uvítali, kdyby se obchod Applu dokázal lépe vypořádat s aplikacemi získanými odjinud.

Zatímco donedávna Mac App Store takové aplikace úplně ignoroval, nejnovější změny naznačují, že Apple přece jenom začíná podnikat alespoň první kroky ke zlepšení situace, i když stávající opatření mají jen omezenou působnost. Doufejme, že se časem najde způsob, jímž Mac App Store odhalí aplikace nainstalované z jiných zdrojů i tehdy, když se budou verze mezi obchodem a daným Macem lišit a snad se Apple pustí také do problému upgradu softwaru z jiných zdrojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: