Český OmniWeb 4.1 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Český OmniWeb 4.1

19. června 2002, 00.00 | Ještě není hotové ani "zlaté" CD s lokalizovaným systémem Mac OS X, a první plně lokalizovaný prohlížeč pro tento systém již můžete exklusivně získat k testování. Vše, co potřebujete vědět, naleznete v tomto článku.

Událostí měsíce ve světě prohlížečů je bezesporu uvedení první finální verze programu Mozilla (viz. recenze na MujMACu). Nechci se v tomto článku rozepisovat o Mozille, jen bych rád úvodem nastínil, proč bude prvním lokalizovaným prohlížečem pro Mac OS X právě OmniWeb a ne Mozilla, která byla představena v pracovní lokalizované verzi brzy po uvedení samotného systému Mac OS X.

Hlavním důvodem je zpoždění prací na celém projektu. První testovací verze české Mozilly pro klasický Mac OS, Windows a Linux tak bude uvedena nejdříve v posledním týdnu tohoto měsíce. Pro Mac OS X se navíc s lokalizací této verze nepočítá vůbec. Důvodů je hned několik. Především současná verze není schopna plnohodnotného provozu v prostředí nového systému, technická omezení Mozilly v kombinaci s omezeními systému jsou tak prakticky "neprůstřelná". Proti lokalizaci hovoří i stále nedostupná lokalizovaná verze systému a zatím také malá komunita uživatelů. O Mozille však ještě rozhodně uslyšíte v dalších článcích. Nyní se již věnujme výhradně prohlížeči OmniWeb.

Rozhodnutí lokalizovat právě OmniWeb není zdaleka náhodné. Tento prohlížeč je doslova kultovní záležitostí a jeho lokalizovaná podoba je chápana lokalizačním týmem jako povinnost. OmniWeb má své kořeny mezi vůbec prvními grafickými prohlížeči a jistě je zajímavé i to, že vznikl na stejné platformě jako samotný jazyk HTML – na počítači NeXT.

Pro Mac OS X má OmniWeb velký význam. Je to především nejčistěji napsaný prohlížeč využívající všech výhod, které může systém takto napsané aplikaci poskytnout. Zobrazení stránek technologií Quartz je prostě nepřekonatelné a žádný prohlížeč na jakékoliv platformě zatím takové kvality nedosáhl. S příchodem Mac OS X 10.1.5 bude podobná kvalita zobrazení dostupná i pro jiné prohlížeče, jistá je již tato podpora v programech Mozilla, Chimera, a v Internet Exploreru.

OmniWeb CE-4.1

OmniWeb nabízí českým uživatelům oproti standardnímu Internet Exploreru i řadu dalších výhod. Především je to plná podpora pro standard Unicode, tudíž i problematické stránky se tudíž zobrazí zpravidla korektně česky. Problémy s přepínáním klávesnice OmniWeb nezná a o "zasekávání" programu nemůže být ani řeč. Lokalizace je tedy logicky dalším doplněním již tak slušné podpory pro náš region.

Přinášíme vám exklusivní verzi zatím stále pracovní, ale již plně lokalizované aplikace OmniWeb 4.1 beta 7 (3,2 MB). Toto je v současné době poslední zkušební verze určená pro veřejnost. Vzhledem ke skutečnosti, že není momentálně k dispozici také lokalizovaný systém Mac OS X, bude se řada textů v aplikaci OmniWeb zobrazovat anglicky; to se však rázem změní pro přechodu na lokalizovanou verzi systému. Rozhodně je ale takovýchto případů jen minimum ve srovnání s tím, co vše se zobrazí v lokalizované podobě.

Hlavním důvodem, proč byla uvolněna tato verze dříve než finální verze produktu je především snaha dosáhnout co nejvyšší kvality. Očekáváme vaše připomínky a návrhy k překladu a rovněž oceníme názory na používání lokalizovaných produktů pod Mac OS X.

Zásadním krokem je také "prověření" trhu a zjištění zájmu o lokalizované produkty ze strany prodejců Apple. Pokud se totiž nenajde dostatek prostředků, bude to mít negativní dopad na další připravované projekty. Snahou lokalizačního týmu zůstává vytvořit kompletní portfolio lokalizovaných produktů, které by mohli být společně s lokalizovaným systémem a "i-aplikacemi" základem pro každého tuzemského uživatele.

Vaše náměty, připomínky a dotazy zasílejte na adresu . Využít můžete též diskusní forum pod článkem. Jelikož toto není aktivita redakce serveru MujMAC ani vydavatelství Grafika Publishing, používejte ke komunikaci s lokalizačním týmem pouze uvedené formy, nekontaktuje redakci.

Finální verze aplikace OmniWeb bude distribuována v mezinárodní verzi produktu na stránkách Omni Group. Je více než jisté, že český OmniWeb získá každý majitel počítače Apple společně se svým nově zakoupeným počítačem. Pro uživatele se slabším připojením k Internetu bude k dispozici také verze na CD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: