Power Mac G5 - poprvé v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Power Mac G5 - poprvé v praxi

15. září 2003, 00.00 | Využili jsme možnosti na krátké otestování jednoho z prvních Power Maců G5 v ČR - přinášíme vám řadu postřehů k technické konstrukci a mnoho fotografií, včetně fotek procesorového modulu. Zajímá vás jak hlasitý je nový Power Mac G5?

Nové Power Macy G5 se ihned po svém uvedení staly vděčným námětem hovorů uživatelů, kteří doufají, že tyto nové počítače přinesou tolik očekávaný výkonnostní i technologický skok kupředu. Jelikož je tradičně o novinku zájem velký, dodávky se teprve rozbíhají a k uživatelům se nyní dostávají hlavně nižší modely na 1,6 GHz a 1,8 GHz. Jelikož do ČR dorazily první kousky Power Macu G5, využili jsme možnost se s tímto novým počítačem seznámit blíže, ještě než vyrazíme do Paříže na zítra začínající Apple Expo - za zapůjčení na krátké otestování děkujeme společnosti Tauer Computer.

Jelikož to bylo naše první možnost pohrát si s počítačem důkladněji (na prezentacích přece jen tolik času a možností není), pojali jsme tento článek jako určité technické seznámení se samotným počítačem. Plánujeme výkonnostní testy všech tří konfigurací, samozřejmě s porovnáním proti starším modelům, ovšem to si vyžádá trochu času na přípravu a také je nutné počkat, až budou dostupné všechny tři konfigurace. Pokud vás zajímají technické podrobnosti o konfiguraci stroje, který jsme měli k dispozici, nalistujte si první článek o uvedení Power Maců G5 v našem seriálu.

Podle informací z CDS jsou již nejnižší a střední konfigurace k dispozici buď skladem (1,6 GHz), nebo s dodací lhůtou do jednoho týdne (1,8 GHz) - jsme jedině rádi, že se potvrdil odhad, který byl ohlášený na konci srpna.

První dojmy

Jak jsme již psali, je počítač o něco větší než stávající řada Power Mac G4, doufejte tedy, že se vám vejde pod stůl, pokud máte počítač tam :). Po připojení displeje a klávesnice (a samozřejmě napájení) počítač naprosto hladce naběhl. S Power Macem G5 se dodává nová klávesnice, která se objevila spolu s eMacem - je o něco menší (nemá vnější "lem" kolem kláves), USB porty jsou vzadu uprostřed a také nemá nastavitelný sklon - neobsahuje mechanické části. Klávesnice i myš jsou bílé.

Instalace software z přiloženého DVD byla doslova blesková - zabrala zhruba dvě minuty. S počítačem se dodává Mac OS X 10.2.7, který je upravený pro využití možnosti počítače s 64bitovým procesorem Power PC G5 (970), tedy mimo jiné i větší adresovatelné paměti. Mac OS 9 na tomto počítači poběží už jen jako Classic vrstva pod Mac OS X.

Ačkoliv testovaný počítač může v daný okamžik podporovat až 4 GB (záleží na velikosti modulů, silnější konfigurace podporují až 8 GB), Apple vyloženě šetří - s konfigurací 1,6 GHz dodává pouze 256 MB RAM. Jelikož Power Mac G5 vyžaduje instalaci modulů VŽDY v párech (samozřejmě ve stejných velikostech), znamená to, že jsou ze čtyř slotů již dva obsazené moduly 128 MB DDR... to je opravdu rozdíl oproti modulům s 256 MB tak velký? Proto asi jeden z prvních kroků bude upgrade paměti, v našem případě jsme dodali dva 512 MB DDR DIMMy, za jejichž laskavé zapůjčení děkujeme firmě Cables&Simm's. Takovýto upgrade stojí cca. 3 200 Kč za modul, a paměť je již použitelných 1,25 GB. Konfigurace 1,6 GHz vyžaduje rychlost PC2700 - DDR333, rychlejší modely pak již PC3200 - DDR400, doporučuje se při výběru dbát na to, aby paměti byly schopné chodu v "duál modu", výrazná část "no name" pamětí s tím podle naších informací má potíže.

Jedna z věcí, které nového majitele zamrzí, je absence podpory interních disků ATA - instalovat lze jen Serial ATA disky. Pokud jste tedy nedávno investovali do nového velkého disku, buď musíte zakoupit externí FireWire krabičku, nebo se smířit s investici do Serial ATA disku. S tím souvisí také přenos dat - buď přes externí disk, nebo přes síť (případně by mělo být možné jeden z počítačů připojit jako FireWire disk v "Target disk mode" - držet T při startu).

Ovšem všechny tyto dojmy asi přebije jedno: JE TO TICHÉ! Tedy, samozřejmě nemůžeme říci, že je počítač nehlučný, protože má větráky a je slyšet například pevný disk nebo DVD mechanika, ovšem podle čistě subjektivního posouzení je nový Power Mac G5 zhruba o polovinu až dvě třetiny tišší, než Power Mac G4/733 (loňska "edu" verze bez L3 cache). Velmi příjemný rozdíl! Samozřejmě, bude také zajímavé porovnat, jak na tom bude duální konfigurace s procesory 2x 2GHz.

Konstrukce

O těchto počítačích jsme již často psali a přinesli také řadu fotek, ovšem pro úplnost - rozhraní jsou k dispozici na přední i zadní straně, pokud uživatel chce používat některé z bezdrátových rozhraní, musí použít také externí anténu - kryt počítače je celokovový. Do "vnitřnosti" se dá vstoupit po odklopení bočního krytu, pod ním je ještě jeden z průhledného plastu, který překrývá dvě střední "tepelné zóny" - s procesorem a kartami. Počítač tedy lze provozovat bez vnějšího hliníkového krytu, ovšem bez vnitřního plastového nikoliv. Mimochodem, jablko na vnějším krytu je pravděpodobně natištěné. Páčka pro otevření bočního krytu slouží též jako zámek - stačí jen otočit to, co se nachází pod páčkou tak, aby očko vyčuhovalo ven. Mimochodem, pro otevření stačí páčku vytáhnout do mezní polohy a potom odejmout boční kryt (zatáhnout nahoře), nečekejte tedy že kryt sám "odskočí" od počítače.

Kromě již zmíněných paměťových slotů (které jsou v nejnižší konfiguraci jenom čtyři) nás zajímaly také další části počítače. Pro montáž disků Apple připravil zajímavou konstrukci, která se nachází až zcela nahoře pod "stropem" - horní pozice je již osazená (v našem případě diskem Seagate Baracuda s kapacitou 80 GB, 7200 rpm), dolní je připravená na další disk. Instalace probíhá zasunutím disku do lyžin, v případě horní pozice jsou zadní šroubky vedené po určité "skluzavce", aby se disk dostal na místo i přes přesahující hranu obalu počítače. Pro vedení disku jsou určené čtyři masivní šrouby s kulatou hlavou, které se zašroubují tam, kde se disk obvykle upevňuje k počítači - pro instalaci druhého disku jsou další čtyři šrouby už připravené přímo vedle disků. Instalace je tedy jednoduchá, konektory pro dolní pozici je nutné vytáhnout z pod konstrukce, jsou tam zaklapnuté, aby nepřekážely. Disk je na svém místě držený "packou", která se otočí dolů. Optická mechanika je také umístěná bez použití šroubováku - na místě ji opět drží "pacičky", které se pouze otočí do správné polohy. Přední kovový kryt se zasouvá dolu, čistě mechanicky tlakem vysouvané mechaniky.

V prostoru, kde jsou paměti a procesor (případně procesory) je také pozice pro kartu bezdrátové sítě AirPort Extreme (vlevo "pod stropem" dané sekce. Pro přístup k pamětem je nutné vysunout ventilátor, což jde ovšem poměrně snadno. Podívali jsme se zájmem také na procesorový modul, kterému vévodí mohutný chladič z tenkých plechů, mezi kterými prochází proud vzduchu hnaný ventilátorem. Rozvod tepla zajišťují měděné "teplovodiče". Jak je modul velký je jasné z porovnání s CD.

První dojem z nového stroje je jednoznačně pozitivní - je rychlý, opět velmi elegantně vyřešený z hlediska stavby, byť to přineslo určitě kompromisy (absence místa pro ATA disky). Řadě uživatelů bude vyhovovat, že počítač se neotevírá "vyklopením", které vyžaduje značnou volnou plochu a také je nutné dávat pozor na kabely, ale stačí pouze snadno odejmout boční stěnu. Masivní blok procesoru určitě zaujme, doufejme, že počítač poběží stejně tiše také když bude osazen dvěma procesory.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: