Power Mac G5 - poprvé v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Power Mac G5 - poprvé v praxi

15. září 2003, 00.00 | Využili jsme možnosti na krátké otestování jednoho z prvních Power Maců G5 v ČR - přinášíme vám řadu postřehů k technické konstrukci a mnoho fotografií, včetně fotek procesorového modulu. Zajímá vás jak hlasitý je nový Power Mac G5?

Nové Power Macy G5 se ihned po svém uvedení staly vděčným námětem hovorů uživatelů, kteří doufají, že tyto nové počítače přinesou tolik očekávaný výkonnostní i technologický skok kupředu. Jelikož je tradičně o novinku zájem velký, dodávky se teprve rozbíhají a k uživatelům se nyní dostávají hlavně nižší modely na 1,6 GHz a 1,8 GHz. Jelikož do ČR dorazily první kousky Power Macu G5, využili jsme možnost se s tímto novým počítačem seznámit blíže, ještě než vyrazíme do Paříže na zítra začínající Apple Expo - za zapůjčení na krátké otestování děkujeme společnosti Tauer Computer.

Jelikož to bylo naše první možnost pohrát si s počítačem důkladněji (na prezentacích přece jen tolik času a možností není), pojali jsme tento článek jako určité technické seznámení se samotným počítačem. Plánujeme výkonnostní testy všech tří konfigurací, samozřejmě s porovnáním proti starším modelům, ovšem to si vyžádá trochu času na přípravu a také je nutné počkat, až budou dostupné všechny tři konfigurace. Pokud vás zajímají technické podrobnosti o konfiguraci stroje, který jsme měli k dispozici, nalistujte si první článek o uvedení Power Maců G5 v našem seriálu.

Podle informací z CDS jsou již nejnižší a střední konfigurace k dispozici buď skladem (1,6 GHz), nebo s dodací lhůtou do jednoho týdne (1,8 GHz) - jsme jedině rádi, že se potvrdil odhad, který byl ohlášený na konci srpna.

První dojmy

Jak jsme již psali, je počítač o něco větší než stávající řada Power Mac G4, doufejte tedy, že se vám vejde pod stůl, pokud máte počítač tam :). Po připojení displeje a klávesnice (a samozřejmě napájení) počítač naprosto hladce naběhl. S Power Macem G5 se dodává nová klávesnice, která se objevila spolu s eMacem - je o něco menší (nemá vnější "lem" kolem kláves), USB porty jsou vzadu uprostřed a také nemá nastavitelný sklon - neobsahuje mechanické části. Klávesnice i myš jsou bílé.

Instalace software z přiloženého DVD byla doslova blesková - zabrala zhruba dvě minuty. S počítačem se dodává Mac OS X 10.2.7, který je upravený pro využití možnosti počítače s 64bitovým procesorem Power PC G5 (970), tedy mimo jiné i větší adresovatelné paměti. Mac OS 9 na tomto počítači poběží už jen jako Classic vrstva pod Mac OS X.

Ačkoliv testovaný počítač může v daný okamžik podporovat až 4 GB (záleží na velikosti modulů, silnější konfigurace podporují až 8 GB), Apple vyloženě šetří - s konfigurací 1,6 GHz dodává pouze 256 MB RAM. Jelikož Power Mac G5 vyžaduje instalaci modulů VŽDY v párech (samozřejmě ve stejných velikostech), znamená to, že jsou ze čtyř slotů již dva obsazené moduly 128 MB DDR... to je opravdu rozdíl oproti modulům s 256 MB tak velký? Proto asi jeden z prvních kroků bude upgrade paměti, v našem případě jsme dodali dva 512 MB DDR DIMMy, za jejichž laskavé zapůjčení děkujeme firmě Cables&Simm's. Takovýto upgrade stojí cca. 3 200 Kč za modul, a paměť je již použitelných 1,25 GB. Konfigurace 1,6 GHz vyžaduje rychlost PC2700 - DDR333, rychlejší modely pak již PC3200 - DDR400, doporučuje se při výběru dbát na to, aby paměti byly schopné chodu v "duál modu", výrazná část "no name" pamětí s tím podle naších informací má potíže.

Jedna z věcí, které nového majitele zamrzí, je absence podpory interních disků ATA - instalovat lze jen Serial ATA disky. Pokud jste tedy nedávno investovali do nového velkého disku, buď musíte zakoupit externí FireWire krabičku, nebo se smířit s investici do Serial ATA disku. S tím souvisí také přenos dat - buď přes externí disk, nebo přes síť (případně by mělo být možné jeden z počítačů připojit jako FireWire disk v "Target disk mode" - držet T při startu).

Ovšem všechny tyto dojmy asi přebije jedno: JE TO TICHÉ! Tedy, samozřejmě nemůžeme říci, že je počítač nehlučný, protože má větráky a je slyšet například pevný disk nebo DVD mechanika, ovšem podle čistě subjektivního posouzení je nový Power Mac G5 zhruba o polovinu až dvě třetiny tišší, než Power Mac G4/733 (loňska "edu" verze bez L3 cache). Velmi příjemný rozdíl! Samozřejmě, bude také zajímavé porovnat, jak na tom bude duální konfigurace s procesory 2x 2GHz.

Konstrukce

O těchto počítačích jsme již často psali a přinesli také řadu fotek, ovšem pro úplnost - rozhraní jsou k dispozici na přední i zadní straně, pokud uživatel chce používat některé z bezdrátových rozhraní, musí použít také externí anténu - kryt počítače je celokovový. Do "vnitřnosti" se dá vstoupit po odklopení bočního krytu, pod ním je ještě jeden z průhledného plastu, který překrývá dvě střední "tepelné zóny" - s procesorem a kartami. Počítač tedy lze provozovat bez vnějšího hliníkového krytu, ovšem bez vnitřního plastového nikoliv. Mimochodem, jablko na vnějším krytu je pravděpodobně natištěné. Páčka pro otevření bočního krytu slouží též jako zámek - stačí jen otočit to, co se nachází pod páčkou tak, aby očko vyčuhovalo ven. Mimochodem, pro otevření stačí páčku vytáhnout do mezní polohy a potom odejmout boční kryt (zatáhnout nahoře), nečekejte tedy že kryt sám "odskočí" od počítače.

Kromě již zmíněných paměťových slotů (které jsou v nejnižší konfiguraci jenom čtyři) nás zajímaly také další části počítače. Pro montáž disků Apple připravil zajímavou konstrukci, která se nachází až zcela nahoře pod "stropem" - horní pozice je již osazená (v našem případě diskem Seagate Baracuda s kapacitou 80 GB, 7200 rpm), dolní je připravená na další disk. Instalace probíhá zasunutím disku do lyžin, v případě horní pozice jsou zadní šroubky vedené po určité "skluzavce", aby se disk dostal na místo i přes přesahující hranu obalu počítače. Pro vedení disku jsou určené čtyři masivní šrouby s kulatou hlavou, které se zašroubují tam, kde se disk obvykle upevňuje k počítači - pro instalaci druhého disku jsou další čtyři šrouby už připravené přímo vedle disků. Instalace je tedy jednoduchá, konektory pro dolní pozici je nutné vytáhnout z pod konstrukce, jsou tam zaklapnuté, aby nepřekážely. Disk je na svém místě držený "packou", která se otočí dolů. Optická mechanika je také umístěná bez použití šroubováku - na místě ji opět drží "pacičky", které se pouze otočí do správné polohy. Přední kovový kryt se zasouvá dolu, čistě mechanicky tlakem vysouvané mechaniky.

V prostoru, kde jsou paměti a procesor (případně procesory) je také pozice pro kartu bezdrátové sítě AirPort Extreme (vlevo "pod stropem" dané sekce. Pro přístup k pamětem je nutné vysunout ventilátor, což jde ovšem poměrně snadno. Podívali jsme se zájmem také na procesorový modul, kterému vévodí mohutný chladič z tenkých plechů, mezi kterými prochází proud vzduchu hnaný ventilátorem. Rozvod tepla zajišťují měděné "teplovodiče". Jak je modul velký je jasné z porovnání s CD.

První dojem z nového stroje je jednoznačně pozitivní - je rychlý, opět velmi elegantně vyřešený z hlediska stavby, byť to přineslo určitě kompromisy (absence místa pro ATA disky). Řadě uživatelů bude vyhovovat, že počítač se neotevírá "vyklopením", které vyžaduje značnou volnou plochu a také je nutné dávat pozor na kabely, ale stačí pouze snadno odejmout boční stěnu. Masivní blok procesoru určitě zaujme, doufejme, že počítač poběží stejně tiše také když bude osazen dvěma procesory.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

G5 vs. G4

Autor: JirSoft Muž

Založeno: 15.09.2003, 10:52
Odpovědí: 0

Celkem by mne zajimaly duvody (pokud tedy nesedim na kupe penez :-), ktere by mne presvedcily pro koupi G5.Vlastnim momentalne G4/400 a rad bych inovoval, samozrejme co nejvyhodneji,uvazuji o akceleratoru G4 (>1GHz,dual?),silnejsi model G4(obdoba akceleratoru,financne vyjde skoro levneji koupit celou G4) nebo investovat do G5.A zatim mi pripada (i s pohledu vykonu!),ze je lepe opet investovat do lepsi G4(kde zrejme jeste ceny padnou) nez do G5,ktera zatim (pri srovnatelnych frekvencich s G4) neprinasi takovy narust vykonu,nebo se pletu (tim myslim ze 2xG4/933 je cca G5/1.6)?

Odpovědět na příspěvek

RE: G5 vs. G4

Autor: JirSoft Muž

Založeno: 15.09.2003, 11:45

Kdyz uz bych mel takove financni moznosti, ze bych mohl o G5 uvazovat, asi bych se ridil stejnou zakladni uvahou, jako vy. Je docela dobre mozne, ze "nejmensi" G5 bude pomalejsi nez nejaka G4 (ono asi bude zalezet na mnoha faktorech). Rekl bych ale, ze pro G5 hovori pouziti novych technologii - rychla systemova sbernice, rychle pameti, disky Serial ATA, AGP Pro 8 atd - tedy na nejakou dobu je sance, ze to bude moderni a hlavne v budoucnu i nejakym zpusobem upgradovatelne. Mozna bude dobre chvilku pockat, jak se nove stroje ukazi, zda nebudou mit treba nejake problemy (co je dnes bezchybne, ze) a pak zkusit zauvazovat znovu.

Odpovědět na příspěvek

RE: G5 vs. G4

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 15.09.2003, 11:47

Tak ted jsem z toho nejaky zmateny, misto meho nicku to tam napsalo nick z prispevku, na ktery jsem odpovidal....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: G5 vs. G4

Autor: czeXit.tk Muž

Založeno: 15.09.2003, 12:51

Jo me se vcera stalo neco podobneho. Napsal jsem prispevek do diskuse o Finderu. Nebyl tam v te dobe zadny - dopsal, odeslal, vsechno OK, ale v diskusi se objevil jiny prispevek od cloveka, ktery ho zrejme napsal soucasne se mnou. Ten muj se UPLNE ztratil.
REDAKCI: nejak to asi zlobi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: G5 vs. G4

Autor: czeXit.tk Muž

Založeno: 15.09.2003, 12:56

"vcera" = nedavno

Jinak vidim dobre?! Na te zakladni desce jsou 4 pozice pro pameti, ale vedle jsou "predletovana" mista pro dalsi 4 pozice. Mozna to bude znit naivne, ale to tam nemohl Apple dodat dalsi 4 pozice? To by to ten pocitac tak prodrazilo? Nebo je to kvuli tomu ze je tam jen jeden procesor (tj. 2xCPU = 8x pozice na pameti). Nebo opet zpusob jak nutit lidi do vyssi konfigurace?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: G5 vs. G4

Autor: jfk Muž

Založeno: 15.09.2003, 15:46

Je videt ze nepracujete ve firme vyrabejici pocitace, jinak logicky mate samozrejme pravdu, ty sloty tam byt mohly. Muze mi prosim redakce ozrejmit jak je to s temi serialATA disky? Takhle to vypada ze je tam proste zasunu az na konec lyzin kde se zacvaknou do serialATA konektoru. Je to tak, nebo je disk s konektorem radice propojen kabelem? Predem dekuji za info a omlouvam se pokud jsem to nepochopil z clanku.

Odpovědět na příspěvek

RE: G5 vs. G4

Autor: slata Muž

Založeno: 15.09.2003, 13:11

Podle testu co jsem videl je to asi takto:

G5 1,6 = G4 Dual 1GHz
G5 1,8 = G4 Dual 1,25
G5 Dual 2 cca o 30 % rychlejsi nez G4 Dual 1,42

Srovnani jsou priblizna a v ruznych aplikacich se rozdily mohou lisit v obou smerech.

Jinak pro G5 hovori jednoznacne pouziti novejsich technologii - sbernice, RAM, AGP, SATA - ktere ti snaze dovoli pozdejsi upgradovani HW. A nizsi hlucnost.

Kdybych mel na G5, tak do ni jdu ale min. do 1,8, pokud by bylo na Dual, tak vubec neresim.

Jinak se muzes kouknout na testy ne techto strankach:
http://www.ma
cspeedzone.com/
http://w
ww.barefeats.com/
http:/
/www.hardmac.com/

Slat
a

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: G5 vs. G4

Autor: luk3 Muž

Založeno: 15.09.2003, 14:18

Dovilim si nesouhlasit – tyhle testy jsou sice hezke, ale pockal bych az budou aplikace optimalizovane pro G5, pak bude mi G5 jednoznacne navrch!!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: G5 vs. G4

Autor: slata Muž

Založeno: 15.09.2003, 15:43

Ty testy jsou provadeny s aplikacemi, ktere jsou na trhu NYNI. Jestli bude za par mesicu SW optimalizovan pro G5 a prinese to jeste zvyseni vykonosti, tak to bude jenom dobre. Vem si jak dlouho trvala optimalizace pro G4 a ani ted neni zdaleka vse optimalizovano.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: G5 vs. G4

Autor: Marty Muž

Založeno: 15.09.2003, 15:21

No, tomu neverim. Ze by dve G5 byly pomalejsi nez posledni G4, to se mi nechce verit. Samozrejme je asi potreba pockat na Panthera a na aplikace, ktere vyuziji vykonu G5.

A ja taky pockam, az opadne hlad po prvnich G5. Za rok by mohla byt situace trochu jina - Panther CZ, G5/3GHz, optimalizovane aplikace. Tedka do toho jeste nejdu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: G5 vs. G4

Autor: MiM Muž

Založeno: 17.09.2003, 17:57

No myslim si, ze aplikace jako takove se snad dnes ani jednotlive neoptimalizuji, jako spis jiz na urovni vyvojovych nastroju pomoci kterych vznikaji.

Odpovědět na příspěvek

RAM

Autor: Tomas Muž

Založeno: 15.09.2003, 11:02
Odpovědí: 0

256MB? Za tu cenu mohlo být aspoň 0,5GB.

Odpovědět na příspěvek

Jo, jo RAM

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 15.09.2003, 12:09

To je osvedcena politika Apple. Proc se predavat, na ceste k zakaznikovi to nekdo doplni na vic. Staci prolistovat reklamy treba v Macworldu a tak to funguje. Je to smutny. U G5 by IMHO melo byt 512Mb v zakladni vybave.

Odpovědět na příspěvek

RE: RAM

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 15.09.2003, 12:10

...jenom 256 MB a to neni vse! Jsou tam 4 pozice a z toho hned zabrane dvemi 128 MB... :(((((((

Odpovědět na příspěvek

Jo, jo RAM

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 15.09.2003, 12:50

Nebo treba srovnani s iBook G3 14" take nevychazi zrovna dobre. Pocitace z opacnych koncu co do vykonu a stejna dodavana RAM :-(

Odpovědět na příspěvek

První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 15.09.2003, 11:46
Odpovědí: 0

http://www.macworld.com/2
003/09/reviews/macworldla
bfirstg5testresults/

V
ypadá to dobře. Doufám, že na 2x G5 2.0 mi postscripty pojedou jak v práci na Intelu 2,4 GHz. :/

Odpovědět na příspěvek

RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 15.09.2003, 13:00

Asi jsem mimo, ale nejak nechapu, co tim chtel basnik rici (resp. co chtel tim prispevkem naznacit...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 15.09.2003, 15:35

Zkrátka to, že testy sice vypadají slibně ale ještě pořád si nejsem jistý, zda-li to bude na rychlost PC v DTP stačit. Nic víc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 15.09.2003, 16:38

No ze jsem nejak nepochopil tu souvislost mezi temi testy, tvorbou PostScriptu a Pentiem, kdyz se ani o jednom v tech testech nemluvi...
Jaka bude rychlost samozrejme neumim rici, ale podle toho, co se v tech testech objevuje, tak oproti G4 1.42 Dual je napr. v Photoshopu ci Cineme temer 2x rychlejsi. Jenze to nic nevypovida o skutecnem vykonu. Uz jen proto, ze nevime nic o tom, jak bylo testovano a predevsim, co muze udelat s vykonem pripadna optimalizace pro G5 (u Cinemy se s ni asi moc pocitat neda).
A k vasi hloupe narazce - radeji si o pet vterin dele pockam na Macu, nez abych resil problemy Wokenic nesouvisejici s vlastni praci...
Mimochodem - nechcete od PostScriptu radeji prejit k PDF?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 15.09.2003, 17:14

Nejsem advokát wokenic, ale člověk, který chce v klidu a efektivně pracovat. I když se mi Masox líbí, jeho problémy se těm wokenicovým celkem podobají v tom, že je nespecialista vůbec nemůže řešit a v tom jsou oboje dost fatální. Je to prašť jako uhoď.
U Masoxu k tomu přistupují problémy přístupových práv v síti, které si nese z Unixu a jiné legrácky, hlavně s automatickým přepínáním klávesnice do angličtiny v nejnevhodnějších chvílích, což Wokna prostě nedělají. když spočítám čas, kdy musím na Masoxu přepisovat napsaný text kvůli podvratně přepnuté klávesnici, a časté předělávání práv u souborů, které nelze po úpravě přepsat, skoro se mi zdá že toho zbytečně ztraceného času je v masoxu víc než ve woknech.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 15.09.2003, 20:35

Chápu, je to složité. V testu, jak se zdá, je G5 2x rychlejší než G4. Pokud by byla rychlost výroby postscriptu nebo PDF (chcete-li) 2x větší než na G4, stále to nebude žádná sláva -- na mašinu za 95 kKč to je docela smutný, ne?

Mně moje narážka hloupá nepřišla, spíše praktická. Mac OS X je sice zázračný systém, se který jde dělat snad úplně všechno, navíc s relativně vyšším konfortem (mluvím o betaverzi Panthera), ale ta rychlost procesoru... To prostě neukecáte. :)

Mimochodem - nevím jak moc jste zdatný v DTP, ale asi moc ne. Postscript je občas ještě potřeba, i když se pak destiluje do PDF. Zvláště když jste neschopností InDesignu nuceni používat QXP...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 15.09.2003, 22:31

Jenze o tom to je - vite jak bude ukladani do PS behat pod Pantherem? Nevite. Muze byt mnohem rychlejsi i na soucasnych strojich. Nevime o tom vubec, ale vubec nic. Proto mi ta poznamka prisla jsko pekna hloupost, navic kdyz DTP neni jen o ukladani PostScriptu. A jestli se bude vykon lesit o par procent (jedno, pro kterou platformu lepe), tak to nehraje roli...
O rychlosti procesoru se nejspis nema smysl bavit, kdyz neni zadne rozumne srovnani. Podle vseho to zatim ale vypada, ze by naopak dostalo nakladacku Pentium (samozrejme, jak v ktere aplikaci). Tak nevim, co nemam ukecavat.
DTP jsem delal uz v dobach LCcek a Quader, tak snad o nem trochu vim...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 02:14

Tak tohle je vážně už demagogie. Kdykoli někdo něco namítne proti Macům, tak jediná odpověď je: "Možná, ale počkejte v příštím systému/G8/s novým designem..." To bych skončil u toho, že pořád budu na něco čekat... :)

Generování PS pod Pantherem asi nebude moc rozdílné, stejně tak rychlost na G5 bude pravděpodobně odpovídat dvojnásobné rychlosti oproti G4, jak je zatím vidět všude z testů -- zvláště proto, že tento proces záleží na výpočetním výkonu, paměti, disku (atd...) a jak je napsaný engine, který PS vytváří. A myslím, že v případě generování PDF se teď momentálně asi nikdo v Adobe nepřetrhne se psaním Distilleru znova. Takže opět nezbývá než čekat.

Naštěstí máme od nejmenované firmy slíbenou G5 na testování, tak to tady postavím proti PC, co tady najdu a uvidí se.

Ano, DTP není jenom generování PS, zdá se, že díky letité praxi víte o čem mluvíte. Raději bych se ale na tento tenký led, např. rychlosti převodu do CMYKu v PhSh, nepouštěl... :))

Upřímně se ale na G5 těším, jak to tak vypadá, mohl by to po dlouhé době být počítač, co výkonem odpovídá současné vyšší střední třídě PC za tradičně Applovskou cenu. Bohužel jsem takový fanatik, že si ho asi stejně pořídím i přes příšerný servis a poruchovost nových Maců atd. atd. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: slata Muž

Založeno: 16.09.2003, 08:17

Panther je oproti Jaguaru ve vsem o 30-40 % rychlejsi jako system takovy. Jak rychla bude aplikace zalezi na jejim tvurci a ne na Apple. Jako priklad uvedu Distiller 6, ktery je stejne rychly jako na PC. Verze 5 byla na Macu desne pomala. Rychlost prevodu RGB-CMYK je v Photoshopu 7 take podstatne rychlejsi oproti minule verzi. Vse testovano na stejnem HW. Takze by me zajimalo, jake programy pouzivate.

Proste Apple nema nic spolecneho s rychlosti programu, ktere nedela.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 11:10

To je pěkný, ale programy jsou bohužel to, proč počítač používám a zase nezbývá než čekat až to výrobci líp napíšou... :) Pořád dokola. Už se těším na výkonové testy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 11:10

To je pěkný, ale programy jsou bohužel to, proč počítač používám a zase nezbývá než čekat až to výrobci líp napíšou... :) Pořád dokola. Už se těším na výkonové testy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 09:46

Prominte, ale demagogie je to od vas, pokud uz dopredu vite, ze to bude pomale...
O co je rychlejsi G5 oproti G4 jen trochu tusime, nevime, co muze udelat pripadna optimalizace a ani netusime, o co je rychlejsi Panther. A zrovna ten muze s vykonem zamichat docela dost.
Co se tyka rychlosti v Photoshopu, tak bych radeji take pomlcel. Je pravda, ze napr. prvod RGB-CMYK je vyrazne rychlejsi pod Wokenicema (zajimave je, ze na Macu to bylo do PS 4 take rychlejsi). Jenze Mac zase vede v operacich jako je otaceni, zmensovani atd. Jak casto prevadite do CMYKu? Ja prakticky vubec. Ale zato docela casto menim velikosti obrazku, otacim je... Ale tohle je prece debata nekde uplne jinde.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 11:06

No, mne za měsíc mimo jiných věcí projde pod rukama cca 800 fotek kolem 30 MB, které je třeba převést do CMYKu. Panther ještě není. Prostě mi chcete říct, že Mac BUDE rychlejší až s novým systémem, s novými aplikacemi... To je pořád stejná písnička. Zkuste si software kupovat ze svého. Běžnému uživateli budete asi stěží vysvětlovat, že ono to teď sice není ono, ale brzo bude atd. atd., ať si to koupí, ale že spoustu peněz ještě nacpe do updatů, upgradů... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: marty Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:15

fakt nevim, co tu porad resite, clanek je o predstaveni novyho Appla, pokud pane Moravce chcete prectete si to a konec. Fakt nestojim o nazory jestli je PC levnejsi nebo rychlejsi, piste si to na PC fora, toto je server o lidech, co pouzivaji jinou platformu nez vy, tak se s tim smirte... Mimochodem - PC mam doma taky - pouzivam je jako herni konzoli (protoze vetsina prodejcu her prodava jen pro PC) a kdykoli vidim obrazovku s XP chce se mi opravdu blit. Je to nechutny a o zadne vazne praci s timto hnusem ani neuvazuji. Rikam to jen Vam, tady, nechodin na PC fora a nerikam to tem lidem. Je to jejich vec. OK?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:28

Nekamenujte mne, já jsem ještě pořád Mekař, asi od roku 1994. :) Pokud o příspěvky pod tímto článkem nestojíte, tak je zkrátka nečtěte. Myslím ale, že polemika o rychlosti k článku o představení nového jablka patří docela dost. Jinak lituji vaší alergické reakce na obrazovku XP, musí to být těžké zvládat pokaždé tu nevolnost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Marty Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:26

Tak Ok bavme se o tom, jak je lepsi/horsi oproti G4/G3, co se komu na G5 libi/nelibi, ap. O PC proste neuvazuji, to ze chodim sem (mujmac) je toho dukazem. Vas prispevek je, jako kdyz napisete na forum k autu mercedes, ze jste si zbastlil nejaky uzasny auto a v nedeli jste na D1 pri sjezdu na Prahu nejakyho medveda predjel, a tudiz bychom meli uvazovat o jinym aute/jine znacce. Mozna, ze jsem prehnane loajalni, ale o tom asi znacky jsou, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:31

Abolutny suhlas s Martym !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:38

Ja se ale preci take nedohaduji o tom, jestli pristi procesor od Intelu bude zas takova sr..ka. Diskuze ma smysl, az kdyz jsou v ruce nejake podklady. A ty ted nikdo z nas nema. V soucasnosti byl predstaven novy pocitac a system, ale ani jedno jeste neni k dispozici. Ale vy uz vite, ze bude pomaly... Vase presvedceni bych chtel nekdy mit

Proc prevadite ty fotky do CMYKu a nedelate to v RGB?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:47

Dobře, končíme, příští týden mám slíbenou G5 na vyzkoušení, takže uvidíme, jestli se to potvrdí.

Asi proto, že se to ve CMYKu tiskne a spoléhat se na to, že mi to při osvitu nebo na CTP rozseparujou správně skutečně nelze, to byste mohl vědět.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 16.09.2003, 13:12

LOL...
celou tuhle diskusi jsem sledoval pouze s pobavenim, ale tohle mi neda...
... jak dlouho ze jste delal DTP, ze se ptate, proc se prevadi RGB obrazky do CMYK?

(a poznamka: S Honzou sedim v jedne mistnosti, a OPRAVDU to neni (na rozdil ode me) zadny PeCeckar :)))))) ).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Agent Cooper Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:14

Podle vaseho "krasneho" webu je opravdu znat, ze jste zaryty PeCkar!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:17

Jak s tim souvisi platforma?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Agent Cooper Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:31

Vkus s tim rozhodne souvisi :D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:36

:D kdyz ja jsem pragmatik.

k tomu webu: je to pres dva a pul roku stary design, uz se ho dlouho chystam predelat do neceho cistsiho (hlavne kodove). Jenze protoze uz v podstate nedelam freelance veci a weby uz vubec ne, nejak vlastne nemam cas ani chut. Ale to je zcela offtopic.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:31

cca od 94... jasne, driv jsme take delali prakticky vsechno ve CMYKu. Ale doba pokrocila a lespi vysledky jsou z RGB. Samozrejme to chce mit dobre nastaveny colormanagement...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:47

Tak fajn, až pojedete domu z práce, stavte se třeba ve Svobodě na rotačce, nebo někde na CTPku a promluvte si o tom s nima. :))))) Nebo, když třeba do fotky v RGB mícháte 5. barvu a ještě lak, to je taky lahoda... Technologie DTP jsou v této diskuzi skutečně offtopic.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 16:48

Jiste, prime barvy (predevsim v rastru, to je ponekud jina kapitola)... Ale to se snad nedela kazdy den, ne? ;-) A na rotacce vetsinu take ne.
Ja nerikam, ze to nema cenu. Jen si myslim, ze vyuziti je v soucasnosti uz minimalni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 16:58

S pátou barvou/lakem nebo duotony/tritony dělám několikrát do měsíce a pravidelně -- to se pochopitelně tiskne naplocho. Myslím, že jediná rotačka, co zvládne náš náklad a pátou je v Břeclavi, ale nezjišťoval jsem to teď dlouho. Příprava pro rotačku CMYK vyžaduje, protože v tiskárně, kde tiskneme, by z RGB nadšeni nebyli, ale jak říkám, pokud je ve vašich silách to změnit, budu rád. :)) Můžu se zeptat, co děláte a kde je to k vidění? Dost by mne zajímalo to správné nastavení správy barev a RGB -> papír.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 17:04

S pátou barvou/lakem nebo duotony/tritony dělám několikrát do měsíce a pravidelně -- to se pochopitelně tiskne naplocho. Myslím, že jediná rotačka, co zvládne náš náklad a pátou je v Břeclavi, ale nezjišťoval jsem to teď dlouho. Příprava pro rotačku CMYK vyžaduje, protože v tiskárně, kde tiskneme, by z RGB nadšeni nebyli, ale jak říkám, pokud je ve vašich silách to změnit, budu rád. :)) Můžu se zeptat, co děláte a kde je to k vidění? Dost by mne zajímalo to správné nastavení správy barev a RGB -> papír.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 23:07

Jasne, v tomto pripade to ma zajiste duvod. Ale uznejte sam, ze ve vseobecnem pouzivani je prevod RGB-CMYK minoritne pouzivana funkce. Ale to uz jsme opravdu hodne mimo :-)
Nevim, jak mate zarizeny pracovni postup. My jsme vetsinou na rotacky davali filmy a ne PS... Co se tyka nastaveni barev, tak ten by vam asi nejlip predvedl (a mozna i udelal, to zalezi na domluve) kolega. Tak trochu se na to specializuje. Jestli chcete, poslete mi mejla, zkusim se ho zeptat, jestli by se vam neozval

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 16.09.2003, 23:36

Pochybuji, v Reproprintu teď pracuje jeden ICC guru, který nám to může udělat zadarmo na zavolání. Zatím to ale pro časopisy, které vydává firma, pro kterou pravidelně pracuji, není potřeba. Kontrolovat 1200 filmů každý měsíc bych skutečně nerad. :)))) Vystačím si se zripovanými archy, co nám obratem dávají v 96 dpi na FTP... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: První testy G5 na MacWorldu

Autor: mix Muž

Založeno: 17.09.2003, 00:02

Kreténe!

Odpovědět na příspěvek

CDS apple shop

Autor: jozo Muž

Založeno: 15.09.2003, 16:24
Odpovědí: 0

offtopic
nemel byt "Od 15.9 otevren 24 hodin denne" webovy obchod CDS? :)
/offtopic

Odpovědět na příspěvek

RE: CDS apple shop

Autor: Vojta Muž

Založeno: 15.09.2003, 16:57

Mel, dle www.apple.cz od 16:00.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: CDS apple shop

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 15.09.2003, 17:27

Je 17:30 a kde nic tu nic :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: czeXit.tk Muž

Založeno: 15.09.2003, 18:49

18:50 a kde nic tu nic. Treba jsou v jine casove zone... :-)
Jen by me zajimalo jestli to jeste dneska zprovozni nebo to "16:00" tam s hrosi kuzi nechaji az do zitra (pozitri, popozitri... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: Hans Muž

Založeno: 15.09.2003, 20:07

20:00 zase nic! a pro jistotu neslape cele apple.cz!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: Simona Muž

Založeno: 15.09.2003, 20:32

Taky se na apple.cz nemohu dostat. Tak to už se asi něco opravdu chystá :-) Uvidíme zítra.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: oc Muž

Založeno: 15.09.2003, 18:50

No, poslední verse aplikace chodí od včerejška, jenže instalace na server (již si v CDS dělají sami) spolehlivě potvrdila snad všechny Murphyho zákony ;)))

Teď už to asi hodinu běží, ale kdy to CDS "oficiálně" dá na veřejné URL, to je jejich věc...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: oc Muž

Založeno: 15.09.2003, 18:58

A propos, to veřejné URL je store.apple.cz. Ale zatím je tam jen úvodní strana Apače, na aplikaci to zatím přesměrované nemají, ta zatím pořád běží jen na interním URL.

Ale ti nedočkavější se zatím můžete podívat aspoň jak to vypadá: http://www.ocs.cz/Images/
CzechAppleStore.jpeg

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: claire Muž

Založeno: 15.09.2003, 22:44

Tomu rikam prinosny prispevek :) Je to tim screenshotem, nebo ta seda pusobi vazne tak ponurym dojmem? Co zaoblit sem tam nejaky ten roh?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: Špendl Muž

Založeno: 16.09.2003, 07:35

Podíval jsem se aspoň na obrázek (díky!). Jedna připomínka - copak se u nás na oddělení desetinných čísel nepoužívá čárka? Pro Vás jako programátora je to nejspíš kravina, ale přijde mi zápis cen dost nepřehledný (navíc bez mezer oddělující tisíce).
Jinak samozřejmě přeji obchodu a aplikaci hodně úspěchů:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: Ivon Muž

Založeno: 16.09.2003, 08:51

Prosim Vas, kde se nachazi ten CDS Apple Shop, uz mne nebavi to hledat a jeste jsem na nej nenarazil!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: Bufo Muž

Založeno: 16.09.2003, 08:57

no co předvádí cds na stránkách apple.cz to je opravdu zase zážitek :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.09.2003, 09:19

No neco se nepovedlo, to je jiste. Ale da se to pochopit, jenom by to chtelo aktualizovat tu uvodni stranku, aby tam stale nebylo "Otevreme 15.9.2003 v 16:00 hod." :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: Bufo Muž

Založeno: 16.09.2003, 09:30

právě, vždyť je to otázka minuty

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: Bufo Muž

Založeno: 16.09.2003, 09:39

právě, vždyť je to otázka minuty

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: MiB Muž

Založeno: 15.09.2003, 22:39

podle Murphyho to ani jinak v IT nejde :-) , vychytat ty nejvetsi stenice bude jeste mesice trvat , my uz je ladime skoro rok :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: Rodriguez Muž

Založeno: 16.09.2003, 00:34

?????????? Eeeeeee, co na to říct. Asi odborník, he, he ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: CDS apple shop

Autor: MiB Muž

Založeno: 16.09.2003, 11:19

Rodrigezi , asi zijete v jinem svete , kde vse funguje napoprve nebo jste "tezky" optimista ! Muj prispevek neni o obchode CDS, ale o zavadeni netrivalnich IT struktur obecne . Tam , kde je cas a penize, novy system se testuje i nekolik mesicu u dodavatele, druhe kolo je u zakaznika v testovacim provozu a teprve pak se najizdi naostro ( stale jeste s jistym "bezpecnostnim" prekrytim se starsim systemem, existuje-li. Tam , kde cas, penize nebo oboji chybi ( nebo nejsou pritomny v dostatecne mire :-) ) se chyby odchytavaji az za behu a verte mi , ze je tam ma kazdy, kdo to "osidi" . Ukazte mi jediny priklad , kdy po napsani posledniho "end" nebo do instalace posledni PCI karty vsechno funguje ! Jestli se Vám to presto dari, nabizim solidni zamestnani s malou podminkou : tam kde vam to nepobezi hned, budete platit Vy mne, berete ? Ja jo, potrebuju si zvysit zivotni uroven :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: CDS apple shop

Autor: Rodriguez Muž

Založeno: 16.09.2003, 00:40

0:39, kde nic tu nic...

Odpovědět na příspěvek

Zavadzanie

Autor: .:styx:. Muž

Založeno: 16.09.2003, 00:52
Odpovědí: 0

"Jak jsme již psali, je počítač o něco větší než stávající řada" hmm, povodne G3/G4 nie su ziadne primadony a G5 je vyslovene mastodont. Mne sa zdal aspon design a funkcnost skrine u predoslych modelov super. Nove riesenie jak s tou vychvalovanou architekturou kvoli chladeniu (prinos voci konstrukcii a komfortu je smiesny) tak s moznostou rozsirovania, hroza. Upadok. O rychlosti G5 by som polemizoval, ako aj o jej inovativnom skoku na trhu desktopov. Apple jednoducho nestiha. Myslienka je vzdy skvela, ale kym su schopny uskutocnit v reale predstavovane, je to pase. O cene nehovoriac. Preco vzdy musia s tak skvelym navrhom priniest vzdy daku zaostalost? V predchadzajucich modeloch to boli zastarale VGA a IDE radice, ci podpora pamati, teraz DVD napalovacka nedokaze R+/RW+ (vraj len kvoli firmware) a pod. Ak spominate MacOS X, hmm, ano, je skvely. Ale pre koho? Kolko obycajnych uzivatelov ste sa pytali, ako si poradili s prechodom na Xko? Dovod? Ta genialna jednoduchost sa vytratila. Pre BU sa MacOS X = Win XP a spol. Cena? Myslim ze netreba diskutovat. Vykon? Tvrdim, ze az bude G5 realne dostupna, tak PC platforma bude zas o kus dalej s cenou ani nehovoriac. Ono uz teraz doma zbastlite PC za polovicnu cenu a s vyssim vykonom nez je G5. Proste, keby Apple zacalo predavat kratko po uvedeni a za rozumnu cenu, super. A este s lepsou moznostou upgrade. Takto? Comp pre Ameriku. Apple maniaci ktorych poznam, zatlacili slzu v oku, a povedali, ze kym ten ich terajsi stroj sluzi, budu na nom makat a ak Apple nezmeni politiku, so skripanim v zuboch prejdu tam, kde vykon/cena a schopnosti davaju podstatne lepsi koeficient. Rad by som veril, ze G je skvela kupa. Mozno ano, ale jedine v pripade, ze nebudem uvazovat hlavou, ale srdcom. V podobe robustneho, perforovaneho hlinikoveho boxu uz ani "postava" nelaka. Co tak zas daka inovacia typu iMac? To bola trefa.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zavadzanie

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.09.2003, 09:45

"Ono uz teraz doma zbastlite PC za polovicnu cenu a s vyssim vykonom nez je G5" ...tak to asi ne, takhle "inteligentni" prispevky jsou opravdu prinosem pro kazdeho, kdo se chce jen pobavit... ;-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zavadzanie

Autor: Cesna Muž

Založeno: 16.09.2003, 09:58

já bych si pane Formánek zas tak jistej nebyl :o)základní deska: Gigabyte 8KNXP i875P/800, DDR400 AGP, ATX
procesor: Intel P4 3000 MHz/FSB 800MHz/512KB HT BOX
graf.karta: nVidia GeForce FX5600 128MB DDR VIVO DVI AGP8x
zvuková karta: integrována 6-channel PnP 3D
síťová karta: integrována LAN 10/100/1000Mbit
paměť: DIMM DDR 512MB 400MHz (2x 256MB) Transcend
pevný disk: HD Seagate Barracuda 120GB SATA 7200rpm
mechaniky: FD 3.5", DVD Toshiba 16xDVD/48xCD
rozhraní: 1xpar.port, sérial porty, PS2 mouse, USB 2.0 porty
IEEE 1394, serial ATA, RAID
a to jsem zatím na čtvrtině ceny :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 11:09

A aby jste si toho vykonu alespon trochu uzil, rozbehnete na tom treba nejaky unix :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:29

Windows - 12 tisic
a to neumi udelat nic - ani vytvorit ci precist dokument v standardizovanem formatu PDF... Super :-)
To znamena dalsi a dalsi vydaje, na kazdy prd dalsi soft...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Bufo Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:46

Nejsem ani písíčkář a applista, pracuji na obou platformácha na věci se snažímnahlížet objektivně.
Pane Kalista u Vašich příspěvků se snažíte vypíchnout vždy nějakou věc, na které stavíte vždy fanaticky obhajobu macka.Kdy by jsete se víc vždy zamyslel a věci skutečně posoudil objektivně !! Vždyť už při koupi pc mám v podstatě další soft zadarmo. Na písidlo je už standartně záruka tři roky,záruku u apple si musím dokouipit. S počítejte si jenom tuto částku a co za to lze koupit za programy pro pc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:26

Ja ale preci nerikam, ze se neda poridit levne PC. Jenze vetsina lidi, kdyz srovnava, tak porovnava doma poskladane PCcko bez softu. A to je dost nefer. Kdyz uz srovnavat, tak s nejakym znackovym vybavenym...
A kdyz si clovek postavi PCcko, nema na nej zaruku tri roky. Mozna na jednotlive komponenty a to nejspis ne na vsechny. Tech nutnych programu je ale cela rada - V prve rade antivirak (a k nemu rychla linka na stahovani upgradu a zaplat systemu)...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 16.09.2003, 17:59

Tak pozor, trosku soudnosti by to chtelo. Napr ja a moji zakaznici antivir nepouzivaji a problemy s viry nemaji. A tuhle si u me kolega s TiBookem stahoval updaty na MacOS X a melo to neco kolem 100 MB, cili dokonce vice nez maji k dnesnimu dni updaty na XPcka. Tak prosim nesir tyhle nesmysly.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:53

musim se jen usmivat... ac zadne ceny nevidim, rozhodne to nebude 15000, srandu si bezte delat jinam, kde vam to nejaci hlupaci zbasti...
"Intel P4 3000 MHz/FSB 800MHz/512KB HT BOX" hmm, cekal jsem mimimalne Xenon nebo AMD -- a vy s timhle snekem... Videl jste vubec nekdy testy x86 pocitacu?
"integrována 6-channel PnP 3D" ma opticke vystupy?
"PS2 mouse" to je legrace?
"DIMM DDR 512MB 400MHz (2x 256MB) Transcend" ze nejaci PC bastliri davaji zrovna tyhle pameti -- to by jste byl prvni ;-))))
"DVD Toshiba 16xDVD/48xCD" to je co? je to vypalovacka CD a DVD?
"HD Seagate Barracuda" no, zrovna zadny zazrak...
"FD 3.5" co to je? k cemu je to dobre?
"1xpar.port" a to je zase co? to jeste nekdo pouziva? hmm
kde mate modry zub? kde mate AirPort? kde mate system? kde mate aplikace na vypalovani CD, DVD? kde mate zdroj? kde mate FW 800? atd...
...a hlavne, kde mate 64bitovy procesor?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: claire Muž

Založeno: 17.09.2003, 17:53

'doted' ten 64bit procik nemelo ani Apple :) ... k cemu FD ? treba o disketovych linuxovych distribucich jste neslysel ? i testy bych nebral az tak vazne, 'falsuje' je i Apple :) ... na ps2 mysi neni nic k smichu, pokud uzivateli vyhovuje a staci ... a tomu disku bych se taky nesmal, tam Apple donedavna taky dozpevu nebylo ...


je ale fakt, ze kvalitni komponenty stavbu pc prodrazi, uz jen znackove spolehlive pameti (kingston) ... poradna znackova odladena deska, boxovany procesor, poradny case ze zdrojem a odhlucnenim atp - ale tomuhle peckari rikaji tunning :) ... tzn co u Apple je samozrejmosti, peckari tuninguji :), je to trochu nadsazene, ale celkem to vystihuje skutecnost (optimalizace a zvys vykonu, odhlucneni, chlazeni atp) ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zavadzanie

Autor: .:styx:. Muž

Založeno: 16.09.2003, 10:57

S tym vykonom, mozno by doma postavena zostava trochu stracala vykon (ale to by chcelo prakticke porovnanie, nez testy servirovane Apple), ale oproti G5 mam stale moznost bastlit a vykon navysit (pretaktovanie, chladenie, lacny upgrade na novy CPU a pamate a pod.)kdezto G5ku raz kupim a uz s nou takmer nic dalsie za rozumny peniaz nespravym. :-( Hmm, "inteligentne", proste to tak je. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:31

Porovnavate dve nesrovnatelne veci. Kdyz si doma splacam neco na koleni, bude to vzdy levnejsi. Kdzy uz porovnavate, delejte to poradne.
Nebo budete srovnavat treba cenu auta s motokarou udelanou doma v garazi?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: .:styx:. Muž

Založeno: 16.09.2003, 16:55

Porovnavam porovnatelne. Splacat si mozete co chcete, ono ked to neviem, tak to nerobim. Predaj HW funguje ako funguje, jednoducho su komponenty dostupne, lacne a od rovnakeho vyrobcu ako pouziva ten vas znackovy pocitac. Mate pravdu s tym autom a presne vystihujete, ako porovnavat neporovnatelne, xi. Zaujimaju ma prakticke vysledky ktore na tom stroji produkujem a nie fanaticke zboznovanie niecoho. Ak mate pocit, ze G5 predstavuje dobry pomer cena vykon tak :-) xi. Ale nazor na to, ako pristupujete k porovnavaniu tu uz predomnou opisali :-)
Kedze chcete znacku, tak fajn.
DELL so super servisnym zazemym a moznostou upgrade.

Procesor Intel® Pentium® 4 3,02GHz
Operační systém Microsoft® Windows® XP Professional
Cache: 512KB L2 full speed, 800MHz FSB
Chipset Intel 875P
Flash BIOS: 4MB Flash memory
Video nVidia Quadro4
Audio: Integrované AC '97 (Audio Codec '97)
Paměť: 256MB PC400
Hard disk 80GB EIDE 7200rpm/ATA100,
Floppy mechanika 3,5''
DVD RW+/RW
Řadič disků ULTRA ATA-100 IDE, integrovaný
Integrovaná síťova karta Intel PRO 1000MT Gigabit 10/100/1000 Ethernet
FireWire
I/O sloty: 1X AGP, 4x PCI 2.2
Rozhraní: 2 sériové porty, 1 paralelní, 8 x USB 2.0, myš, klávesnice
Klávesnice Slimline, standardně CZ provedení
Myš DELL/Logitech PS/2 + podložka pod myš DELL
Zdroj: 250 W
Poskytování servisu : 3 roky

Cena: 48.400 a mam ho rychlo, OnLine objednavka s moznostou vlastnej konfiguracie, cca 5 min.

G5 1,6MHZ v Quentine stojí 66.090 bez klávesnice a lokalizovaneho MacOS :-)do 2 tyzdnov (mozno), konfiguracia v tesnych mantineloch

A ak ma byt nieco znackove, tak sa to aj ma voci zakaznikovy tak chovat - podpora, servis, upgrade atd. Takze z tohoto pohladu doma postavene PC (ak to clovek dokaze a u PC je blbuvzdornych navodov dost)je znackovejsie, ako vami vzyvana G5 bez podpory. Rozhodne je to zaujmavy pocitac, ibaze neskoro, bez podpory, za drahe peniaze a bez moznosti rozumneho upgrade. robim paralelne na PC a Apple 10 rokov, skusenosti mam. Apple straca v DTP a vyzera to, ako by im to bolo jedno. Naopak, posiluje v spracovani videa.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 17:49

Tak tohle uz je lepsi :-))) Az na to, ze bych vynechal Dell. Mam s nim silene zkusenosti ohledne podpory. Podle nich zakaznik NESMI upgradovat ani system...
S tim servisem u nas mate bohuzel pravdu :-((( S tim DTP to je take skoda, jen nevim, zda je vic na vine Apple ci je to sabotaz od Adobe za uvedeni FinalCutu ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 16.09.2003, 18:02

Lukasi, nic proti, ale tohle jsme uz spolu resili i soukrome a presto neustale pises nepravdy. OS samozrejme upgradovat muzes, jenom Ti DELL nezaruci, ze pro nektere HW komponenty bude vyvijet dal ovladace a podporovat je.

Stejne jako Ti Apple nezaruci ze na starych Macech pojede Panter, i kdyz by vykonove mohl. Je to nemlich to same, tak prosim, nesir tu polopravdy; nerku-li lzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.09.2003, 20:09

Omyl. Dell mi rekl, ze podporu mi poskytne POUZE v pripade originalni konfigurace HW+SW. A to si nedovoli ani vami zatracovany servis u Macu... A to je bohuzel fakt.
A prirovnavat to k Panterovi je tak trochu nesmysl - neni to tak, ze si nahraju Panthera a prestane mi u G4ky chodit AirPort s tim, ze podpora je jen na originalni konfiguraci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Zavadzanie

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 17.09.2003, 15:03

Jiste, coz znamena, ze Ti neporadi jak rozjet jinou grafiku ci jinou zvukovku a neporadi a nepomohou Ti zadarmo s tim, aby Ti tohle chodilo. Apple mi pomuze v ramci zaruk na jejich nove G5tkce rozjet Linux? Nebo jinou grafiku, treba Matroxe? Ne? Ale pak dela to same, podporuje jen originalni HW a SW konfiguraci...

Odpovědět na příspěvek

OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.09.2003, 10:21
Odpovědí: 0

Tak obchod uz "funguje". To je tedy zazitek :-( To je na samostatny clanek. (A 300 prispevku pod nim.)

Odpovědět na příspěvek

RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Sid Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:08

Vždyť v tom "obchodě" ku*va nejde nakupovat!! Možná ho ti umělci měli radši otevřít od 1. října a až tehdy, kdy bude něco fungovat, tohle je teda trapas... Neúplné nabídky, chybí popis konfigurací (nebo aspoň odkazy na ně), prostě hrůza.

Vážení Applisti, srovnáváte-li své miláčky s produkty IBM/Dell/HP, pak uznejte, že TOHLE by si ani jedna z jmenovaných firem představit veřejnosti nedovolila. BTW: Pokud je to např. s MacOS podobné (z pohledu funkčnosti), tak asi nepřejdu... (vím že není - teda spíš tuším, ale tohle je fakt tristní...)

Ach jo...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:22

_tristní_ je linkovat dynamicky generované stránky ;)))

Ne, vážně: které nabídky jsou neúplné, u kterých konfigurací chybí popis? Já sice s vyplňováním databáze nemám nic společného, to si dělá CDS, ale stejně mne to samozřejmě zajímá... Zkusil jsem si namátkou objednat G4 a LCD, to bylo OK?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Sid Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:34

Dík za upozornění, stydim se za svou neznalost. Radši už linkovat nebudu.

Možná dělám chybu i s postupem nákupu.
1. Zaregistruju se / Přihlásim se
2. Kliknu vlevo v sekci Výrobky Apple na PowerBook
3. Objeví se jediný PB (tipuju to na 12")
4. ??? neboli nevím co dál, nějak nemůžu najít, kde že si toho PBůka můžu objednat (zmíněný Objednávkový formulář je přede mnou někde ukrytý... asi jsem už úplně blbej :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:57

Aha ;))))

Takže řešení: klepnout rovnou na ten porwebook, co tam sedí uprostřed stránky. (Jen jden je tam proto, že nové powerbooky tam vzhledem k jejich ohlášení _dnes ráno_ skutečně nebylo lidsky možné stačit zahrnout ;)

Ona ta stránka je generovaná obecně pro libovolný počet položek (viz např. úvodní stránka), pak je asi každému jasné, že se má kliknout na tu, která jej zajímá. Ale je fakt, že pokud je tam položka jen jediná, zdaleka tak samozřejmé to není. Proberu to s CDS, že bychom tam pro jednu položku automaticky přigenerovali tlačítko "Jojo, právě tohle si chci objednat", uvidíme, co oni na to.

Jinak díky -- ta minulá zpráva je přesně ten typ bugreportů, který pomůže nám i Vám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Sid Muž

Založeno: 16.09.2003, 13:09

Ale mě na něj klepnout _nejde_!! Jako kdyby tam vůbec nebyl odkaz.... (WIN2000, IE6)

Proč jsou tam teda 3 iBook-y, když PBooky jsou taky 3, ale Vám se zobrazuje pouze jediný? Ach jo, nerozumím, to bude tou slivovicou... A iMac tam máte 1 (v nabídce tuším 2, ale na CDS to je asi příliš aktuální, takže 3 nebo 4), ale eMacy jsou tam kompletní (4 kusy). Prostě to nechápu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 13:22

Uhoh?!?

Umí-li ta microsofťácká parodie na browser nějak zobrazit zdrojové HTML, můžete se do něj prosím podívat? Mělo by vypadat nějak takto:>
....... velký neformátovaný blok ...
<
TABLE CELLSPACING=4 CELLPADDING=0 BORDER=0>

....

Dál už je to nezajímavé. Jde o to, jestli tam máte ten -- ano-li, je chyba ve Vašem browseru; ne-li, musíme se na to podívat my.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Sid Muž

Založeno: 16.09.2003, 13:41

Ne, tak zdrojový kód bohužel nezobrazím (aspoň tradiční cestou přes kontextové menu ne, jinak to neumím...). Když uložím stránku na disk, obsahuje toto:

TA content="MSHTML 5.50.4807.2300" name=GENERATOR>
<
BODY>
To Vám asi moc nepomůže, že?

Mimochodem, proč když jsem zaregistrován a chci se přihlásit musím svou cestu k přihlašovacímu dialogu vést přes odkaz "Zaregistrovat se"? To postrádá logiku, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:22

Parodie neparodie, spousta lidi ho pod Windows pouziva. A pokud se dostanou na webovy obchod Apple, ktery IE nerozdejcha, tak z nej rovnou utecou - a jak si pak takovy clovek toho Maca koupi??????
Ja mam IE pod W2K taky. Kdyz se chci jen tak bez registrace podivat, co tam vsechno je, tak si zobrazim treba emacy. Vyskoci mi tam 4 modely s cenou od bla bla. Ale co dal. Kliknout na nej nemuzu, tesne pod a tesne nad obrazkem se mi sice ukaze "pacicka", ale po kliknuti se nic nestane.
Jak to ma teda pritahnout vic uzivatelu k Apple, kdyz si to normalni uzivatel (tedy ne ten, co si je vedom toho, ze IE je prasarna a tak pouziva neco jineho) ani neprohlidne a nezjisti, co obnasi, kdyz mu nestaci jen "OD", ale chce neco vic.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: mol Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:53

tohle prece neni HTML! tohle je parodie na HTML a to tak strasna, ze se Pixy asi mlati smichy :-)
je inline element (text level element v nazvoslovi html 3.2) a jako takovy nemuze obsahovat block elementy. ten clovek co delal to html si tak mozna pred deseti lety prectl neco jako "www stranky snadno a rychle" a tim to skoncilo. tohle neni html, ale strasnej bastl, amaterismus nejhrubsiho zrna

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 16:02

Volil bych mirnejsi slova ... jednak tu parodii poyziva drtiva vetsina uzivatelu, a pak vase stranky nejsou napsany podle standardu ...

A pozor, neni chybou prohlizece, ze nezobrazi 'spatny kod', kdyz jine ho zobrazi ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: MM Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:09

Mam Win2000 a IE5.5 - odkazy nefunguji, obchod je pro mne naprosto nefunkcni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Sid Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:36

Dík za upozornění, stydim se za svou neznalost. Radši už linkovat nebudu.

Možná dělám chybu i s postupem nákupu.
1. Zaregistruju se / Přihlásim se
2. Kliknu vlevo v sekci Výrobky Apple na PowerBook
3. Objeví se jediný PB (tipuju to na 12")
4. ??? neboli nevím co dál, nějak nemůžu najít, kde že si toho PBůka můžu objednat (zmíněný Objednávkový formulář je přede mnou někde ukrytý... asi jsem už úplně blbej :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: macman Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:38

Me to neprekvapuje. Tohle presne odpovida tomu, ceho je schopen CDS. Je to totiz parta neschopnejch debilku. Je to smutny obrazek stavu Apple u nas.

Co uz vubec nekomentuju jsou ceny: cca 30 procent nad tim, co nabizi nejdrazsi dealeri. Ja pro to nemam slov, ty lidi jsou proste sileny!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Sid Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:47

No, s těma cenama bych to zas tak uplně černě neviděl, určitě sis přečetl, že tam mají ceny s DPH a nevíš, jestli není započítán i druhý rok záruky (což většina dealerů ve svých cenících jaksi opomíjí - přinejlepším uvádí zvlášť).

Co se CDS týče, schválně sledujme, kdy budou aktualizovat www.apple.cz informacemi o nových PB, klávesnici a myši....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Sid Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:52

Např. o iMac-ích tam dosud není ani slovo...

Já nevím, ale to by přece chtělo mohutný marketing, dokázat, že když si koupíte "naše" Apple tak sice zaplatíte XXX, ale získáte A, B, C a navíc budeme losovat o D a když koupíte za víc než YYY, tak máte nárok i na E... nebo něco v tom smyslu. Teď Apple uvede nový produkt a prd! Hrstka věrných si to předává šeptandou v diskuzích a pak o tom maximálně napíše někdo tady na MujMac (nic proti, naopak chvála jim!).

Řekněte mi, co dělají ti lidé z CDS, že je není vůbec vidět a všechno jim trvá tak dlouho? Nebo je tam pouze jeden jediný člověk na part tajm?

... :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: OffTopic no. 2: Apple CZ internetovy obchod

Autor: Karel Muž

Založeno: 16.09.2003, 23:08

Ty ses tu asi novej, co? Od CDS nic necekej, to je banda debilnich diletantu. Dokud to nevezme do roukou poradne nekdo jinej, tak se nic nehne.

Odpovědět na příspěvek

pro odlehceni

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 12:21
Odpovědí: 0

Mozna to nekteri z vas znaji, nicmene juknete sem: http://www.macedition.com
/partingshot/virusxp1024b
y768.jpg

Odpovědět na příspěvek

RE: pro odlehceni

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.09.2003, 13:41

To je dobry ! Neznal jsem to :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: pro odlehceni

Autor: micker Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:25

:-))) dobry :-)
todle taky uz mozna nekdo zna ale je to taky prca :-)
http://www.deanliou.
com/WinRG/WinRG.htm

Odpovědět na příspěvek

Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.09.2003, 13:23
Odpovědí: 0

1, Hlavni "devitka vyrobku" by mela byt funkcnimi odkazy a ne jen obrazky.

2, Ikony napr. "zaregistrujte se" nebo "nakup na splatky" nejsou funkcni.

3, Nelogicke razeni produktu v levem menu. Proc je iBook na konci az za softwarem ?

4, Velmi nesladene fotografie, napr. v sekci "Digitalni fotoaparaty" je to hodne viditelne. Jedna fotografie obrovska, druha mala u vyrobku temer shodne velikosti.
Rada grafiky se nezobrazuje vubec, treba knihy.

5. Nevhodny format cenovych udaju.

Design me osobne se strasne nelibi. Nezaoblene hrany, hrozne fonty. Napisy az do kraju.

Tohle by mela byt vystavni sin Apple CZ ! Jsem hrozne zklaman. Vetsina obchodu na internetu ma hezci layout. Cekal jsem vic :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 13:53

1. Všechny odkazy JSOU funkční, pod podmínkou, že browser rozumí standardnímu tagu . Viz také můj příspěvek z 16. 09. 2003 13:22.

2,3,4,6. To je asi schválně, nevím. Tohle je na CDS.

5. A jaký formát by byl vhodný?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:07

Oddelene tisice, desetinna carka. Ale to by byl ten nejmensi problem. Je mi jasne, ze vetsina tech bodu je na adresu CDS. A proc mi nefunguji odkazy nevim. Prohlizim si prave stranky v IE pod Windows (jinou moznost tady prave nemam) ale to by prece melo chodit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:08

Vy nejste schopni udelat validni stranku ani vuci 3.2 DTD HTML :) ... a nebo se validator w3 zblaznil :)

http://validator.w3
.org/check?uri=http%3A%2F
%2Fstore.apple.cz%2FObcho
d-Apple%2FWebObjects%2FAs
to.woa

A ze pomalu kazdy browser zobrazuje stranky odlisne ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:14

Zatim jsem prubnul MSIE, Mozillu a Operu z winXP a pokazde se zobrazuje stranka odlisne ... ani se mi nexce zapinat maca na vedlejsim stole a checknout to v Safari ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:19

ukazka jedineho(?) css:
Jinak mam pocit, ze 3.2 s css sice pocitalo ale neporporovalo?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: Marty Muž

Založeno: 17.09.2003, 06:37

To OC: Muzete mi dat odkazy na weby, ktere jste vytvoril pomoci Web Objects? Zajimalo by mne, jak funguji. Predpokladam, ze toto neni Vase prvotina.

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:05

Apropos linky: právě jsem to zkusil z Exploreru, funguje to bez problémů. Co to používáte za zrůdné browsery?!?

Apropos fonty: to je taky věc těch vašich browserů, aplikace předpisuje pouze sansserif. Co si sami vyberete, to máte!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:14

No nekde chybka bude co se tech odkazu tyce. Musim dat pravou mys a pak "Otevrit odkaz" pak se to zadarilo. Na zadne jine strance, ani na Apple.cz tento problem nemam. Na Apple USA obchudku mi odkazy funguji. Zkusim jeste z domova dalsi browsery.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:40

Zdá se, že Exploder/wintel nedokáže korektně zpracovat odkaz, je-li uvnitř něj tabulka. Dokonce i Exploder/Mac -- o ostatních browserech nemluvě --, to zvládá bez nejmenších obtíží.

Store.apple
.com tento problém nemá, protože jeho nabídky _nejsou_ generované z databáze ale dělané ručně (!!!), takže texty, ceny, oddělovače, všechno jsou součásti _bitmapového obrázku_! (Mimochodem, tomu říkám pěkná prasárna.)

Jinak k tomu validatoru: já nejsem odborník na HTML (můj obor jsou WebObjects, což je o něčem trochu jiném). Nicméně skutečně to vypadá, že se ten validátor poněkud zbláznil, protože přinejmenším některé z hlášených chyb jsou totální nesmysly: atribut WIDTH samozřejmě může (nezřídka _musí_) obsahovat znak %, protože právě tak a nejinak se zadává šířka relativní vůči stránce. Uvozovky kolem barev jsou nepovinné. Atribut BGCOLOR je naprosto standardní. A tak dále...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:56

Netscape 7.02 - odkazy mam nadale nefunkcni :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:57

Co ma - podle vas - Intel a Windows jako OS spolecneho s DTD a tim jak (ne)dobre se zpracovava a zobrazuje?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:03

Podle mne by nic mít neměl. Ale v praxi, jak je bohužel vidět, má. Prostě to funguje všude vyjma M$IE/Wintel, funguje to *KOREKTNĚ* i v M$IE/Mac. Já za to nemohu, je to tak.

(Teď koukám, že to asi nefunguje také v NS7/platforma neznámá. Tak jsou to aspoň dva browsery...)

Myslím však, že by bylo zajímavější reagovat na mou otázku o pár řádků níže! ("rád si nechám poradit...")

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:10

Apple STore neni publikacni system atp - takze tam to bitmap madness neni az takove 'fopa' ... taky zkousim generovat stranky z db v php, vcetne grafiky, ale kolikrat je lepsi opravdu pouzit bitmapy. programatora to mozna zaboli u srdce, ale koncovy efekt oslovi uzivatele vice. Navic CDS shop neni velky projekt, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:16

Právěže to není velký projekt: při každé změně by museli ručně všechny ty bitmapy předělávat, a na to u malého projektu rozhodně není dost peněz na provoz.

Nebo bych samozřejmě v principu mohl naprogramovat helper aplikaci, jež by ty bitmapy po každé změně automaticky vygenerovala, ale pak zas není dost peněz na vytvoření takového software ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: mol Muž

Založeno: 16.09.2003, 16:00

validator to validuje vuci html 3.2 tzn. je uplne korektni:
1) width u td je v 3.2 typu %Pixels nikoli %Length
2) 3.2 zna bgcolor jenom pro body
3) nic co obsahuje jine znaky nez a-z A-Z 0-9 a ASCII znaky 45, 46, 58, 95 se bez uvozovek neobejde

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:29

Asi tolik - a velmi slusne receno - nejdrive se podivejte, jake zdrojaky generujete (FrontPage je vedle vas mistr standard) ...


Podle Vas standardni :) ... proto do nej cpete cele tabulky a dalsi elementy :)


Tohle je zabavnejsi - a zel i smutnejsi - nez nektere nazory zarytych peckaru ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:43

Viz odpověd nahoře. A proč by leda neměl obsahovat tabulky? Aha, už vím: protože Microsoft v tom má chybu ;)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:46

Pokus o vtip?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 14:51

Ale jinak si rád nechám poradit: jak jinak, než vložením tabulky do ..., mohu zajistit to, aby jako odkaz na kliknutí reagoval celý obdélník representující položku (a ne jen samotný obrázek a texty uvnitř, což by nastalo, kdybych ty odkazy měl v tabulce kolem nich)?

Studoval jsem popis HTML právě kvůli tomuhle docela dost dlouho, a nic jiného jsem tam nenašel. Co jsem přehlédl?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:02

Mezi vlozit bud obrazek () nebo objekt () a do nej uz skoro 'cokoli' ...


Jinak proc pouzivate DTD 3.2, tzn 6 let stary standard, ktery je uz davno prekonany a nebyl zrovna ani 2x nejstasteji delany?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:12

Obrázek: to je přesně ta čuňárna, co má Apple na store.apple.com -- pak se musí vše dělat ručně (nebo generovat obrázky on-line).

OBJECT: takže podle Vás je špatně


...


ale správně

t>...
ect>

? Podle dokumentace již mám to tak nevypadá, ale jak už jsem psal, HTML není můj šálek čaje...

Ad "DTD3.2": _já_ rozhodně nic takového _nepoužívám_, ani nevím co to je. Já používám WebObjects; HTML se generuje z nich _naprosto automaticky_, a já se v něm explicitně hrabu jen tam, kde je to nutné (např. kvůli češtině, pro doplnění COLSPAN do tabulek s generovanými sloupci a podobně).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:27

WebObjects 9nebo server) vam do hlavicky dokumentu vkladaji

Takze i W3 validator validuje vasi stranku podle tohoto 6 let stareho DTD - a ze se za tech 6 let HTML dost zmenilo ...


Nejsem si jist jak u 3.2, ale v pripade napr 4.0 rozhodne

nemuze byt child elementem , to mohou jen nasledujici:


| #PCDATA | abbr | acronym | applet | b | basefont | bdo | big | br | button | cite | code | del | dfn | em | font | i | iframe | img | input | ins | kbd | label | map | object | q | s | samp | script | select | small | span | strike | strong | sub | sup | textarea | tt | u | var |


A to v pripade, ze se jedna o transitional verzi DTD ...

Mozna jste se mel poradit s nekym, kdo HTML rozumi vice, protoze ty generovane zdrojaky jsou opravdu 'divne' a nedivim se, ze je ruzne prohlizece zobrazuji ruzne ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:36

No dobrá, mohu se tedy poradit např. s Vámi (asi líp emailem než tady, ocs@ocs.cz)?

Na nějaké velké změny není budget, ale úpravy na úrovni "nahradit text -//W3C//DTD HTML 3.2//EN v hlavičce textem XYZ" nebo "kolem tabulek jež jsou v tagách vložit tag " mohu udělat snadno...

Díky,
OC

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:42

uz pisu :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: mol Muž

Založeno: 16.09.2003, 16:24

podle me to tak jednoduse nepujde, vy sice muzete udelat z blokovy element pomoci display:block, ale tabulku vam v stejne Konqueror ani IE nevezme. imho je nejjednodussi z tabulky v odkazu udelat odkazy v tabulce

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 19:59

jedna vec je, co udelam s elementem pomoci css, jina zase co na to standard ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:33

Ale mam pocit, ze jak v pripade table v i podle standardu spravneho object v v nekterych prohlizecich reaguji jen hranice objektu ...


Tusim, ze se pouziva kombinace JavaScript +
na

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: oc Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:25

Mimochodem, k těm obrázkům: i když necháme stranou pohled programátora, já je hlavně naprosto nesnáším jako _uživatel_. Když je stránka dělaná rozumně (tj. texty jsou texty), mohu si v ní změnit font na to, co se mi líbí, mohu si její text zvětšit aby se mi pohodlněji četla nebo zmenšit aby se mi toho do okna vešlo víc, mohu kopírovat texty, jež mne nějak zaujaly... a tak dále, a tak dále.

Pokud to webdesigner udělal všechno jako bitmapu, nemohu NIC. To je pak web na draka...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Apple CZ obchod - jak to vidim ja

Autor: claire Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:56

To je vecny problem obsah vs. forma ... I pokud si webdesigner udela vsechno jako bitmapu, je mozne zkusit textovou verzi, stahnout si informace treba v PDF formatu atd ... akorat se na podobne 'nezbytnosti' nesmi zapomenout ...

Odpovědět na příspěvek

:-(

Autor: Sid Muž

Založeno: 16.09.2003, 15:10
Odpovědí: 0

Podívejte se na úvodní stránku Apple.cz:

\"_Nejpohodl
ější_ nákup výrobků Apple\"

Spolu se způsobem prezentace produktů Apple v ČR (kde jsou informace o nových iMacích a aktuální info z Paříže? Kde je PR?)to na mě působí tak, že (zřejmě) profesionální stroje tu prodává banda neprofesionálních diletantů.

Opět můžu říct jenom \"Ach jo..., a já o tom už fakt začínal uvažovat...\"

Proboha
, aspoň do těch novinek napište něco novějšího, dva měsíce stará informace návštěvníka moc neobohatí...

Tak nevim, je mi z toho smutno, jakto, že Apple ještě vůbec existuje? Sním o Macech jako o plnohodnotné alternativě, za kterou rád připlatím a budu vědět za co....

Odpovědět na příspěvek

http://www.apple.cz/products/

Autor: Rodriguez Muž

Založeno: 16.09.2003, 18:45

Kyselá prdel patří firmě CDS za nově otevřený old skool webovský obchod (a další linky jako například http://www.apple.cz/suppo
rt/, http://www.apple.cz/macos
/, http://www.apple.cz/produ
cts/). Díky za fantastickou reprezentaci obchodního úspěchu společnosti Apple. Grrrr

Odpovědět na příspěvek

RE: http://www.apple.cz/products/

Autor: http://www.apple.cz/products/ Muž

Založeno: 16.09.2003, 23:04

Kámo, těm nepatří kyselá prdel, těm patří nakopat prdel!!!!! A pořádně. Aby začali něco dělat. Ale mám strach, že v jejich případě by to bylo zbytečný! Aď táhnou do hajzlu! Svině!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: http://www.apple.cz/products/

Autor: Karel Muž

Založeno: 19.09.2003, 08:32

At koukam, jak koukam, tak od vecera na store.apple.cz nic nevidim. Ale co vlastne muzeme od vylizanejch hlav z CDS cekat!? Na to uz musi byt opravdu talent.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: