Power Mac G5 - informace z vývojářské dokumentace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Power Mac G5 - informace z vývojářské dokumentace

7. července 2003, 00.00 | Jelikož praktické "osahání" nových Power Maců G5 je ještě v nedohlednu, čerpáme informace ze zatím dostupných zdrojů - například předběžné verze dokumentace nových modelů pro vývojáře.

Bohužel stále platí to, že na vyzkoušení nových Power Maců G5 si musíme ještě nějaký čas počkat, a tak se zatím musíme musíme spokojit s informacemi, které se postupně objevují. Apple mimo jiné uvolnil také dokument o Power Macu G5 pro vývojáře, který samozřejmě obsahuje řadu zajímavých drobností, které by jinak zůstaly nepovšimnuty.

Zdá se, že jednou z věcí, se kterou si Apple opravdu pohrál, je chlazení. O tom, že energetické a tedy i teplotní nároky budou značné, svědčí už zdroj - do počítačů se dávají 450 a 600 W zdroje - to je opět výrazný nárůst proti starším modelům. O chlazení rozděleném na 4 nezávislé zóny jsme již mluvili, zajímavostí však je, že na rozdíl od ostatních modelů Power Macu G5 nepomůže, pokud ho budeme provozovat s otevřeným krytem - naopak, pokud se budeme dobývat do počítače za chodu, uspí se (počítač obsahuje dva kryty, vnější kovový a vnitřní plastový přes část s procesory a pamětmi - která způsobí uspání zatím není jasné).

Zajímavá "vychytávka" čeká na programátory jiných operačních systémů - počítač sice má obvody pro kontrolu chlazení, tyto obvody však přímo řídí operační systém. Vývojáři proto budou muset naprogramovat vlastní kontrolu chlazení, což by mohl být potenciálně i ošklivý oříšek (dá se však předpokládat, že tyto rutiny bude obsahovat už nový Darwin 7, který je dostupný ve formě zdrojových kódů, takže přenos například na Linux by nemusel být problém).

Díky nové rychlé architektuře každý procesor komunikuje se zbytkem počítače samostatně a také je každý procesor osazen zvlášť na vlastním modulu. To znamená, že v případě konfigurací s jedním procesorem je jedna pozice prázdná - pro některé uživatele bude jistě zajímavé, zda sám Apple nabídne možnost zakoupení druhého procesorového modulu. Ovšem vzhledem k tomu, jak se Apple vždy choval k upgradům vlastních počítačů a také vzhledem k nárokům na chlazení a zdroj, bude asi odpověď "ne". Bylo by to však zajímavější řešení, než je u současných počítačů, kdy se zakoupením nového procesoru automaticky musíte zbavit staršího modulu - u těchto počítačů by snadno šlo zdvojnásobit výkon přidáním druhého procesoru do jednoprocesorové konfigurace.

Pokud plánujete, jak osadíte paměť svého nového G5 miláčka na maximum, pozor na několik věcí. Je potřeba použít DDR SDRAM DIMMy, unbuffered, 8-byte, neparitní a samozřejmě na potřebných rychlostech - DDR400 (PC3200) pro rychlejší konfigurace a DDR333 (PC2700) pro 1,6 GHz Power Mac. Nesmí se použít paměti, které mají některý z následujících parametrů: registers nebo buffers, PPL, EEC, parita nebo EDO RAM. Maximální kapacita jsou 4 DIMMy u 1,6 GHz verze a 8 DIMMů u vyšších, to je v daný okamžik 8 GB paměti, ale podporované by měly být i budoucí 2 GB DIMMy. Paměti je nutné instalovat zásadně v páru. Pokud si někdo bude chtít osadit počítač na oněch maximálních 8 GB, musí počítač s částkou pomalu ke 100 000 Kč - takto velké a rychlé paměti jsou zatím drahé a i relativně zřídka dostupné, moduly po 512 MB jsou již poměrně běžné.

A ještě několik dalších postřehů k novým Power Macům G5. Podporují přímo z grafické karty výstup na analogové video, přes převodník DVI-Video. Výstup je na S-Video a kompozitní video. Tento převodník je nutné dokoupit, převodník DVI-VGA je součástí dodávky jak je zvykem.

Všechny komponenty počítače by měly být demontovatelné bez šroubováku, tedy například i optická mechanika, pokud by někdo potřeboval místo ní připojit například svůj IDE disk, že. Optická mechanika je totiž připojená na ATA 100, ačkoliv sama běží jen na ATA 33, což je vyloženě mrhání :). Také disky se po připojení kolejniček pouze zasunou na své místo (což bude markantní rozdíl, proti současné, občas až násilné montáži a demontáži kabelů a především napájení). Mimochodem, na trhu jsou už 250 GB Serial ATA disky, cena je kolem 10 000 Kč, menší kapacity jsou o trochu dražší než běžná IDE verze.

Pokud používáte nějaké postarší PCI karty, je dobré si zjistit, zda se jedná o 3 Voltovou verzi - nový Power Mac podporuje pouze tyto (a tzv. univerzální) karty.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: