Power Mac G5 - informace z vývojářské dokumentace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Power Mac G5 - informace z vývojářské dokumentace

7. července 2003, 00.00 | Jelikož praktické "osahání" nových Power Maců G5 je ještě v nedohlednu, čerpáme informace ze zatím dostupných zdrojů - například předběžné verze dokumentace nových modelů pro vývojáře.

Bohužel stále platí to, že na vyzkoušení nových Power Maců G5 si musíme ještě nějaký čas počkat, a tak se zatím musíme musíme spokojit s informacemi, které se postupně objevují. Apple mimo jiné uvolnil také dokument o Power Macu G5 pro vývojáře, který samozřejmě obsahuje řadu zajímavých drobností, které by jinak zůstaly nepovšimnuty.

Zdá se, že jednou z věcí, se kterou si Apple opravdu pohrál, je chlazení. O tom, že energetické a tedy i teplotní nároky budou značné, svědčí už zdroj - do počítačů se dávají 450 a 600 W zdroje - to je opět výrazný nárůst proti starším modelům. O chlazení rozděleném na 4 nezávislé zóny jsme již mluvili, zajímavostí však je, že na rozdíl od ostatních modelů Power Macu G5 nepomůže, pokud ho budeme provozovat s otevřeným krytem - naopak, pokud se budeme dobývat do počítače za chodu, uspí se (počítač obsahuje dva kryty, vnější kovový a vnitřní plastový přes část s procesory a pamětmi - která způsobí uspání zatím není jasné).

Zajímavá "vychytávka" čeká na programátory jiných operačních systémů - počítač sice má obvody pro kontrolu chlazení, tyto obvody však přímo řídí operační systém. Vývojáři proto budou muset naprogramovat vlastní kontrolu chlazení, což by mohl být potenciálně i ošklivý oříšek (dá se však předpokládat, že tyto rutiny bude obsahovat už nový Darwin 7, který je dostupný ve formě zdrojových kódů, takže přenos například na Linux by nemusel být problém).

Díky nové rychlé architektuře každý procesor komunikuje se zbytkem počítače samostatně a také je každý procesor osazen zvlášť na vlastním modulu. To znamená, že v případě konfigurací s jedním procesorem je jedna pozice prázdná - pro některé uživatele bude jistě zajímavé, zda sám Apple nabídne možnost zakoupení druhého procesorového modulu. Ovšem vzhledem k tomu, jak se Apple vždy choval k upgradům vlastních počítačů a také vzhledem k nárokům na chlazení a zdroj, bude asi odpověď "ne". Bylo by to však zajímavější řešení, než je u současných počítačů, kdy se zakoupením nového procesoru automaticky musíte zbavit staršího modulu - u těchto počítačů by snadno šlo zdvojnásobit výkon přidáním druhého procesoru do jednoprocesorové konfigurace.

Pokud plánujete, jak osadíte paměť svého nového G5 miláčka na maximum, pozor na několik věcí. Je potřeba použít DDR SDRAM DIMMy, unbuffered, 8-byte, neparitní a samozřejmě na potřebných rychlostech - DDR400 (PC3200) pro rychlejší konfigurace a DDR333 (PC2700) pro 1,6 GHz Power Mac. Nesmí se použít paměti, které mají některý z následujících parametrů: registers nebo buffers, PPL, EEC, parita nebo EDO RAM. Maximální kapacita jsou 4 DIMMy u 1,6 GHz verze a 8 DIMMů u vyšších, to je v daný okamžik 8 GB paměti, ale podporované by měly být i budoucí 2 GB DIMMy. Paměti je nutné instalovat zásadně v páru. Pokud si někdo bude chtít osadit počítač na oněch maximálních 8 GB, musí počítač s částkou pomalu ke 100 000 Kč - takto velké a rychlé paměti jsou zatím drahé a i relativně zřídka dostupné, moduly po 512 MB jsou již poměrně běžné.

A ještě několik dalších postřehů k novým Power Macům G5. Podporují přímo z grafické karty výstup na analogové video, přes převodník DVI-Video. Výstup je na S-Video a kompozitní video. Tento převodník je nutné dokoupit, převodník DVI-VGA je součástí dodávky jak je zvykem.

Všechny komponenty počítače by měly být demontovatelné bez šroubováku, tedy například i optická mechanika, pokud by někdo potřeboval místo ní připojit například svůj IDE disk, že. Optická mechanika je totiž připojená na ATA 100, ačkoliv sama běží jen na ATA 33, což je vyloženě mrhání :). Také disky se po připojení kolejniček pouze zasunou na své místo (což bude markantní rozdíl, proti současné, občas až násilné montáži a demontáži kabelů a především napájení). Mimochodem, na trhu jsou už 250 GB Serial ATA disky, cena je kolem 10 000 Kč, menší kapacity jsou o trochu dražší než běžná IDE verze.

Pokud používáte nějaké postarší PCI karty, je dobré si zjistit, zda se jedná o 3 Voltovou verzi - nový Power Mac podporuje pouze tyto (a tzv. univerzální) karty.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

450 / 600 W - kolik z toho chce procesor?

Autor: Martin Ludvík Muž

Založeno: 07.07.2003, 13:54
Odpovědí: 0

Vypadá to, že Apple se vydal cestou k sálovým počítačům... G5 je větší, těžší, má spoustu větráků a ještě k tomu zdroj 450 nebo 600 Wattů! To nechápu - Apple u svých LCD monitorů zdůrazňuje ekoligii a nízkou spotřebu el. energie a náhle bum a je zde superžrout G5. Kolik žere nový procesor? Bude použitelný pro Powerbooky? Kolik bude mít takový Powerbook ventilátorů? Jak veliký a těžký bude příruční akumulátor? Nebo je naopak nový procesor úsporný a za navýšením hmotnosti a spotřeby je pouze rozmar designérů Apple? Pěkně drahá sranda! Co se to s Apple stalo? Jaký to rozdíl oproti Cube! Nebo je to jen Apple sen mystifikace a za dva měsíce Apple představí konečně tu pravou G5 - menší, lehčí, úspornější a hezčí?

Odpovědět na příspěvek

RE: 450 / 600 W - kolik z toho chce procesor?

Autor: ed Muž

Založeno: 07.07.2003, 14:09

Treba IBM vlastni akcie nejake velke elektrarenske splecnosti :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: 450 / 600 W - kolik z toho chce procesor?

Autor: ed Muž

Založeno: 07.07.2003, 14:33

Treba IBM vlastni akcie nejake velke elektrarenske splecnosti :-)

Odpovědět na příspěvek

G5

Autor: Honza Muž

Založeno: 07.07.2003, 14:41

Koukni se na technicke detaily na strankach IBM:

http://www-3.ibm.
com/chips/products/powerp
c/

Podle jejich dokumentace odhadem procesor je 42W/1.3V (1.8GHz) pripadne 19W/1.1V (1.2GHz) - predpokladam, ze Apple je pretaktovava takze ty cisla nebudou tak docela platit.

Jinak po chvili hledani na Motorola.com najdes jak na tom jsou ty soucasne procesory v PowerBoocich.

Odpovědět na příspěvek

RE: 450 / 600 W - kolik z toho chce procesor?

Autor: JJ Muž

Založeno: 07.07.2003, 17:23

Spousta malých větráků je tam proto, aby když se začne hřát jeden díl, se nepouštěl jeden velký hlučný větrák. To není špatný přístup, stejně jako oddělení jednotlivých částí skříně přepážkami. Vždycky se mi tohle uspořádání líbilo třeba na IBM serverech. Jen se poněkud děsím toho, jestli je pravda, že větráky ovládá operační systém a ne firmware základní desky.

Ten 450/600W zdroj tam bude mj. i proto, že dnes je možné a potřebné z počítače napájet haldu dalších věcí -, FireWire a USB zařízení, LCD(!), airport, bluetooth, většina lidí si tam nacpe víc disků, které samy o sobě topí víc než starší a pomalejší typy, grafické karty už taky dávno nejsou co bývaly (můj Radeon v G4 Quick Silver topí víc než procesor) atd. Samotný procesor se na tom podílí minimálně.

On ten zdroj bude lehce předimenzovaný. V G4/AGP, kterou mám v autě byl původně 250W zdroj, teď ji běhám se stowattovým. Mám tam dva disky a problém nemám, pokud to nepřeháním s USB zařízeními (z nějakého důvodu má ten můj současný zdroj na 5V podstatně nižší max. zatížení než původní).

Odpovědět na příspěvek

NUKLEÁRNÍ REAKTOR!

Autor: Martin Ludvík Muž

Založeno: 07.07.2003, 22:54

Díky za odpovědi, díval jsem se na stránky CPU Motorola / IBM a u Motoroly jsou ta čísla jsou trochu zmatená. Ale vypadá to, že spotřeba u IBM trochu vyskočila. Apple možná předpokládá, že u vyšších frekvencí ještě podstatně vzroste... U notebooku/powerbooku je spotřeba CPU dost podstatná. Dejme tomu, že stolní verze má rezervu a že interní a externí zařízení mohou dost žrát. Snad Apple bude uvádět spotřebu samotné G5 konfigurace, jinak 450/600W zdroj vypadá dost hrozivě... Snad se Apple místo závodů v MHz nepřesunul na závody v MW... Nebo chystá 50" LCD displej a Airport s dosahem 5 km... Jestli to tak půjde dál, tak za chvíli budou mít notebooky ve své technické dokumentaci uveden kromě procesoru, harddisku atp. ještě výkon zabudovaného nukleárního mikroreaktoru...

Odpovědět na příspěvek

RE: NUKLEÁRNÍ REAKTOR!

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 07.07.2003, 23:39

Mno a) Apple dava do notebooku stejne procesory jako do stolnich pocitacu (np. ve stavajici rade jsou stolni verze, ackoliv motorola dela i notebook verze - protoze ta stolni ma podporu pro L3 cache, bez ktere je G4 mrtva...). je mozne ze se pocka az na nejakou pulgeneraci G5, ktera bude mene hrat, tedy bude napriklad vyrabena na 9 mikronech misto 13, vylucene neni ani nizsi takt, notebooky nikdy nedrzi par v rychlosti se stolnimi pocitaci. b) apple je schopen vyrobit notebook s gigahertzovou G4 ktery vydrzi na baterky docela dlouho, takze si myslim ze technologi chlazeni, napajeni a podobne maji docela zvladnutou. Vzdyt se sirily rumory o dvouprocesorovych noteboocich, na tom se daj smazit vajicka! Takze pri pohledu na soucasnou technologii bych to tak drasticky nevidel. Uvidime jak to vypada v praxi s chlazenim stolnich G5, je mozne, ze takoveto mirne silene reseni je zvolene prave proto, aby Apple byl schopen to jenej uchladit, ale uchladit to potichu. Myslim ze rozruch ktery byl kolem poslednich generaci G4 a hluku jim hodne uskodil. Uvidime zda se pristi tyden ukazou nove notebooky, optimiste mohou cekat G5 odhadem na 1,2-1,4 GHz, aby Apple potvrdil svuj "year of notebooks" a taky aby mel prvni 64bitovy bezny notebook :).

BTW, TEN Martin Ludvik? Ex-MacLife?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: NUKLEÁRNÍ REAKTOR!

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 07.07.2003, 23:41

No a jinak ano, pocitam ze zdroj je predimenzovany. Pokud Apple skutecne uvede 30" LCD ktere bude na ADC, taky to musi z neceho svitit, pocitejme nejaka ta FW zarizeni, USB zarizeni, interni disky, karty, graficka karta (ktera topi opravdu hodne v tom top provedeni), takze myslim ze procesor z toho potrebuje relativne hodne malou cast.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: NUKLEÁRNÍ REAKTOR!

Autor: JJ Muž

Založeno: 08.07.2003, 00:32

Jo, ten dementní Radeon topí víc než motor u Tatry po desetihodinové jízdě na dálnici :-( A to zcela bez legrace. Není to tak dávno, co jsem se o něj popálil a bylo to opravdu hodně nepříjemné.

BTW: dají se někde najít přehledy pracovních a kritických teplot procesorů? (Konkrétně by mě to zajímalo pro G4/450 ze stareho PowerMaca G4-AGP Graphic.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: NUKLEÁRNÍ REAKTOR!

Autor: Martin Ludvík Muž

Založeno: 08.07.2003, 19:19

Apple by mel rychle upresnit, jak to bude s Powerbooky, protoze jinak hrozi jistota, ze jejich prodej prudce poklesne. Kdo by po ohlaseni G5 kupoval pomaly, predrazeny stroj s G4? Take tipuji rychle uvedeni Powerbooku G5 / 1,2 - 1,4 GHz. Soucasne nastava problem s iBooky, zde vidim bud 1/ posun o generaci nahoru nebo 2/ zruseni iBooku (leze do zeli Powerbooku). Tipuji variantu 1. Skoda, ze Apple se vydal cestou napajeni monitoru z pocitace, protoze tim si znemoznil skvelou moznost pouzit Powerbook k velkemu LCD, tedy presneji maly Powerbook (spise minobook) - preci jen 2,1 kg je dost velka vaha (PC notebooky jsou stale mensi a lehci...). Napr. u mne v praci mame notebook + LCD + klavesnice + mys, z toho notebook display je zbytecny, notebook klavesnice taky a zabira to zbytecne misto. Ale to je spis namet na samostatny clanek.

Ano, ten z MacLife... MujMac se opravdu povedl, jen tak dal!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: NUKLEÁRNÍ REAKTOR!

Autor: oc Muž

Založeno: 09.07.2003, 00:52

Šmarjá ;)))

Především, napájení monitoru po stejném kabelu po němž běží video (a USB) je jedině rozumné. A zadně, pokud má počítač z rozumných důvodů jen DVI a ne ADC, je na to mezikus, který se strká do zásuvky ;)

Odpovědět na příspěvek

ke spotrebe G5

Autor: Jakub Muž

Založeno: 07.07.2003, 18:06
Odpovědí: 0

Jak moc G5 topi? Kdy bude prvni PowerBook s G5? Neco informaci a neco spekulaci naleznete zde:

http://www.macopi
nion.com/columns/roadwarr
ior/03/06/30/

Podrobne
jsi informace o architekture G5 najdete tady:

http://www.resea
rch.ibm.com/journal/rd/43
5/averill.html

Ten rozdil mezi spotrebou pri 1.8 a 1.2GHz je obrovsky..

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: