iMac Core Duo - zachránce Applu nebo cesta do pekel? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

iMac Core Duo - zachránce Applu nebo cesta do pekel?

14. února 2006, 00.00 | Jak jsme již na našich stránkách anoncovali, před pár dny nám do redakce dorazil od společnosti CDS první vzorek iMaca s Intel procesorem. Přede mnou stanul nelehký úkol iMaca spustit (to byla ta lehčí část), otestovat, vyzkoušet a napsat finální verdikt (teď se dostávám k té těžší části). Je iMac Core Duo tím pověstným zachráncem Applu? Máme se pomalu začít loučit se starým železem obsahující PowerPC procesory? ...Opravdu nelehký úkol...

Což takhle menší Flashback?

Než se dostanu k tomu nejdůležitějšímu (k tomu, jak je iMac skvělý nebo naopak nepovedený), dovolte mi menší úvod. Jako uživatelé Apple počítačů víme o přechodech své. Zažíváme je docela často. Kdysi dávnou jsme si museli zvyknout na PowerPC procesory, které v roce 1994 vystřídaly procesory řady 680x0 firmy Motorola. Následně jsme museli pohřbít Mac OS 9, nainstalovat Mac OS X a zvyknout si na nové prostředí, eventuálně Classic. Podle toho, u jaké verze OS X jste začali, se asi mění váš pohled na tento systém. Osobně jsem zcela nerozvážně nasedl do rozjetého rychlíku u verze Mac OS X 10.1 a musím uznat, že OS X prošel řadou změn a vylepšení a že se s každou verzí zlepšuje. S verzí 10.4, která je nyní aktuální, jsme se dostali do stavu, kdy uživatelé u nás nemusí řešit nepochopitelné problémy s přepínáním klávesnice (nejčastější problém), systém je stabilní, vše funguje tak, jak má .. prostě krása. To platí v tom případě, že používáte Mac s G4, či G5 procesorem. Který mimochodem byl odjakživa tím, co drtilo a výkonnostně předbíhalo Intel procesory, které se buďto vezly na šnečí ulitě, nebo byly Applem rovnou uhašeny (pokud neznáte Apple reklamy z posledních let, můžete poslední větu vypustit). Nekonečné bitvy mezi PC a Mac uživateli o tom, jaký procesor je lepší, jsou u konce. PowerPC G5 se s námi loučí. Hodně pomalu. Již to není ten procesor, který drtí konkurenci. Benchmarkové tabulky najednou vypadají zcela jinak a do ringu kráčí nový šampión - Intel Core Duo a celé nová rodina procesorů Intel.

iMac Core Duo

Pamatujete si zpravodajství z Macworldu? Měl jsem možnost pracovat s iMacem (s 2GB RAM!) i MacBookem Pro a z obou strojů jsem byl doslova unešený - rychlost, výkon, Intel. Nádhera. Teď jsem měl možnost se na iMaca podívat zblízka a mohu vám předat první zkušenosti.

Pojďme hezky popořadě. iMac Core Duo je vzhledově zcela shodný se svým předchůdcem. Žádná nálepka Intel Inside (která už stejně není aktuální), nic takového. O Intelu se nikde nedozvíte. Na testování jsme měli zapůjčený vyšší model tj. 20" verzi iMaca Core Duo, 512 MB RAM, 2GHz. K němu nám na porovnání dorazil iMac G5 17" 1,9GHz 512 MB RAM ze společnosti Quentin. Oběma společnostem za zapůjčení počítačů děkujeme.

Jak asi víte, celý operační systém Mac OS X 10.4.4 je plně nativní a připravený pro Intel procesory. Stejně tak všechny aplikace a balík iLife. Aplikace, které jsou schopné pracovat jak na PowerPC, tak na Intel Macích bez emulace nesou označení Universal Binary (UB). Na obou procesorech běží nativně a bez problémů. Tento pojem si zapamatujte, až si budete pořizovat Intel Maca, bude pro vás hodně důležité, aby většina programů, které používáte, běžela nativně, tudíž aby byly Universal Binary. Pokud nebudou, poběží emulovaně pod Rosettou. Což je rozhraní, které umí pustit programy určené pouze pro PowerPC Macy na Intel Macích. A z hlediska emulace to zvládá opravdu skvěle - nespouští žádné zvláštní prostředí jako je tomu například u Virtual PC či Classicu, ale dochází k překladu instrukcí za chodu! A to za cenu určitého zpomalení programu a zvýšené náročnosti na paměť. V tomto směru je Rosetta opravdu revoluční řešení a funguje dobře (i za zcela zřejmých omezení se jedná o dobré řešení). Pokud ji tedy příliš často nepotřebujete.

Intel iMac je opravdu rychlý. I se základní pamětí 512 MB se jedná o výkonný stroj. To poznáte především při práci s Finderem, okny a nativními aplikacemi. Vše je najednou rychlejší, svižnější, nedochází k žádném "pikosekundovým" zpožděním. Prostě uživatelský pocit je velice příjemný a nativní programy běží opravdu krásně. Safari se tváří jako kdyby dostalo dávku anabolik a spolu s ním vše, co nese označení Universal Binary. Sedíte u počítače a říkáte si, že je to opravdu nádhera, proč to tak rychlé nebylo už dříve?

Pak si ovšem pustíte program, který ještě není nativní, tedy je k jeho puštění nutná Rosetta. Například Firefox. A pocítíte ten šílený rozdíl, který není tak markantní při porovnání s iMacem G5, ale při srovnání s nativními aplikacemi je znát. U emulovaných aplikací vždy cítite určité zpomalení při každém pokynu (čím více paměti, tím méně je tento "lag" znát). Kliknete na posuvník a je tam ta krátká prodleva, než počítač zareaguje. To je podle mě to, co kazí pocit z práce u Intel iMaca - nikoliv to, že export PDF v InDesignu trvá o chvilku déle, ale ta krátká prodleva, která se objeví pokaždé, když někam zamíříte myš. Nejméně je to cítit u Microsoft Office, který tímto způsobem funguje již pár let a pod Rosettou se chová zcela stejně jako na G5 iMacu. Jen pro shrnutí, nejedná se vteřinové prodlevy, je to opravdu krátký okamžik, ale je tam vždy, když cokoliv provedete. Jako když pracujete s TextEditem a Microsoft Wordem - znáte ten rozdíl, nebo ne?

To je první problém u Rosetty. Druhým je fakt, že Rosetta je extrémně hladová. Zatímco v podobě UB by vám program zabral 30 MB operační paměti, pod Rosettou si řekne o 60 až 90 MB. A to je problém, pokud je váš Mac vybaven 512 MB RAM. Při větších hrátkách s ne-nativními aplikacemi se dostanete do situace, kdy vám paměť nestačí a o slovo se začne hlásit pevný disk. A tím pádem je výkon, který jsem v úvodu opěvoval, pryč. Tedy první rada, pokud máte v plánu pořídit iMaca Core Duo, investuje do paměti, jak jen můžete.

Třetí problém u Rosetty je to, že ne všechno funguje tak krásně, jak jsem popsal - některé aplikace si prostě s Rosettou nerozumí a dají vám to jasně najevo - svým pádem nebo absolutní ignorací na spuštění (prostě si jen tak poskočí v Docku a tím to pro ně hasne). Něco nenainstalujete (Star Wars battlefront), něco se odporoučí hned po spuštění a něco se raději ani nepustí (Adobe Version Cue, Virtual PC! či nelegálně hacknuté aplikace). Zatraceně nepříjemnou zkušenost mám ohledně Flash Plug-inu v Safari. Ten je po instalaci nativní a funguje dobře, jakmile si ovšem nainstalujete program, který instaluje i novou verzi Flash Plug-inu (například programy Adobe), dostanete se do situace, kdy vám flash v Safari přestane fungovat, poněvadž Safari neumí pracovat s nenativním Flash doplňkem. To umí pouze v případě, že jej spustíte pod Rosettou, což sice můžete, ale to opravdu není řešení (mimochodem, každou nativní aplikaci si můžete pustit i pod Rosettou). Toto je klasický příklad, kdy vás Rosetta a iMac Core Duo otráví a vy nechcete řešit problém s tím, že vám nejde flash v prohlížeči. To prostě cílová skupina, které je iMac určen, nemá zapotřebí. Tolik tedy k Rosettě, je důležité vědět, jak funguje, než se dostanu dále.

Benchmarky, grafiky

Potrpíte si na benchmarky? Pokud ano, provedl jsem pro vás pár testů a porovnání rychlosti. I když musím uvést, že osobně považuji za důležitější vědět, jak se s počítačem pracuje, jaká je jeho odezva na běžné úkony, kterých denně udělám tisíce, než čas exportu videa, který si užiji jednou za čas a jestli trvá 5, 10 nebo 15 minut mi je srdečně jedno. Vím totiž, že počítač stejně bude pracovat na tomto úkolu déle než pár sekund, a tak jej prostě nechám udělat ve chvíli, kdy se zabývám něčím jiným. Předpokládám, že hlavní cílovka pro iMaca přemýšlí stejně, profesionálové nyní prominou. Velkou výhodou proti iMacu G5 jsou dvě jádra. Takže zatímco G5 iMac může dosáhnout maximálního výkonu 100% iMac Core Duo má hranici posunutou na 200%, což je znát především při práci. Zatímco jedno jádro počítá jak o život, druhé má dostatek výkonu na další úkoly. To je další fakt, který vám benchmarky neřeknou - iMac Core Duo je schopen v jednom okamžiku zvládnout mnohem více a i když jeden proces jede na maximum a drtí výkon jednoho jádra, na celkovém chování počítače se nijak zásadně neprojeví, respektive mnohem méně, než u iMaca G5.

Silná zbraň iMaca Core Duo je video. HD video 1080i v podobě traileru na Batmana je absolutně hladce přehráno a přitom není problém pracovat s jinými aplikacemi, zatímco iMac G5 si již tak dobře nevedl a bylo znát, že docházelo ke snížení kvality videa (nebylo plynulé). Multimédia obecně iMacu Core Duo "jdou" a není problém pod Rosettou pouštět VLC či Mplayer nebo používat Handbrake, který byl pod Rosettou schopný zpracovat video rychleji než nativně pod iMacem G5. Zrovna tak QuickTime je zásadně rychlejší a video exportoval v méně než polovičním čase oproti G5 iMacu. Microsoft Office také nečiní problémy pod Rosettou a chová se de facto stejně jako na iMacu G5 (Office patří spíše k těm těžkopádnějším programům i na G5 procesoru). Rosetta si dobře poradí i s jednoduchými programy jako zmiňovaný Handbrake nebo třeba BBEdit, TextWrangler a podobně. Principielně programy, u kterých nedochází k pravidelnému překreslování obsahu, jsou bez problémů (textové editory, ovládací panely atd.), ale třeba Firefox, který přeci jenom pracuje s náročnějším obsahem, je hůře použitelný. Na druhou stranu se můžete spolehnout na Flash Plug-In.

S takovými aplikacemi lze pod Rosettou pracovat velmi dobře, zrovna tak jako méně náročné hry jako je třeba Bugdom nebo starší tituly. Doom 3 pod Rosettou není žádná výhra a nelze jej označit za hratelný, respektive, hrát hru můžete a pokud se na vás neřítí příšera, neotvírají se dveře nebo neděláte zběsilé pohyby, i při středních detailech dosáhnete 30-40 fps. To je ale pouze za výše uvedených podmínek, jinak počítejte s poklesem až na 5fps (například při potkání jiné postavy), což není opravdu ideální herní zážitek. Pokud jste vášnivý hráč, doporučil bych vám iMaca Core Duo v okamžiku, kdy vaše tituly budou přepracovány do UB stavu, což se již děje. U starších her lze doporučit prolézt diskuzní fóra a zjistit, jak chod dané hry hodnotí uživatelé iMaca Core Duo. V každém případě berte nákup paměti za samozřejmost. Pokud hrajete hry starší cca 1 rok nebo nenáročné na 3D grafiku, budete mít dostatek operační paměti, měla by vám Rosetta dostatečně hraní ulehčit. Ale vždy raději projděte stránky výrobce a diskuzní fóra, například Star Wars Battlefront se nainstalovaly, ale nespustily.

Výsledky uvedeny v sekundách, kratší znamená lepší

iTunes - konvertování CD Trainspotting do AAC, na iMacu Core Duo vytížení procesoru 100% z 200%, první 4 skladby hotové za 2 minuty a 18 sekund

iMac G5 zvládl stejný úkol za 2:14 min, vytížení procesoru 86% ze 100%.

iPhoto - export čtrnácti 6Mpix snímků do QuickTime videa, hodně nečekaný výsledek, i když se iMac Core Duo chová při práci s obrázky lépe než iMac G5, v tomto testu propadl. Dle zpráv na internetu Apple řeší, proč k takovému výkonnostímu propadu došlo (tedy nejsem sám). iMac Core Duo exportoval obrázky za 14 sekund, iMac G5 za 5 sekund.

iMovie - převod videa z předchozího testu do H.264 pro iPod, Intel iMac 30 sekund, iMac G5 27,5 sekundy.

iDVD - následně bylo video vloženo do iDVD a byl exportován disk. Intel iMac potřeboval 6:45 minut, G5 iMac 4:54 minut. Stejně jako v předchozích případech, iDVD se chová svižněji, ale přesto nedokáže exportovat tak rychle jako iMac G5.

Handbrake (Rosetta) - další překvapení, aplikace Handbrake (multithreaded, výkon počítače na 200%, H.264), převod DVD do MPEG-4, pro test ripována první kapitola filmu Kmotr. iMac Core Duo si i přes Rosettu poradil s výsledkem lépe - 8:45 minut, zatímco iMac G5 potřeboval 14:12 minut.

iSquint (UB) - Video z DVD bylo konvertováno pro iPod, iMac Core Duo čas 5:10, iMac G5 6:39.

QuickTime - video z Handbrake konvertováno pro iPod iMac Core Duo 4:50, iMac G5 11:09 minut.

Pastí pro některé uživatele může být nulová podpora Classicu, tedy pokud ještě ke své práci potřebujete vrstvu Classic, na Intel Maca zapomeňte, nebo se budete muset najít náhradu za používané programy. Stejně tak Virtual PC není možné na Intel Macu pouštět. Řadu uživatelů nepotěší ani postoj společnosti Adobe, která plánuje uvedení UB programů až v další verzi Creative Suite. Tedy rámcově za cca 14 měsíců! Version Cue nefunguje (obecně nefungují pod Rosettou programy, které si nějakým způsobem potřebují "sahat" hlouběji do systému nebo na hardware - jako právě Virtual PC) a u ostatní programů CS2 cítíte zpomalení oproti G5 verzi. jedná se o programy náročné na HW a tak je zpomalení znát. Například u Photoshopu dochází k průměrně 20-50% zpomalení, naše měření de facto odpovídá tomu, co naměřili autoři na arstechnika.com. iMac Core Duo výkonem ve Photoshopu přirovnávají k Power Macu G4, s čímž se dá souhlasit.

Pokud jste profesionál, který potřebuje denně pracovat několik hodin ve Photoshopu a Indesignu, nelze vám iMaca s Intel procesorem doporučit. Jiná situace může být po uvedení Power Maců s procesory Conroe - těch bychom se mohli dočkat na WWDC v červnu a je možné, že i pod Rosettou na Power Macích se Adobe programy budou chovat lépe. Spojení Rosetta a Adobe vám nebude vadit, když si jednou za čas upravíte obrázek ve Photoshopu, ale pokud byste celý den měli pracovat s InDesignem pod Rosettou, nenajdete dostatek pádných důvodu, proč vyměnit řešení na bázi G5 za Intel Core Duo (rychlejší Finder a Safari asi nebudou dostatečně pádné argumenty). Stejně tak profesionálové, jež využívají Apple aplikace (Final Cut, Aperture a podobně) by měli počkat na uvedení UB verzí těchto programů.

Když si prohlédnete benchmarky, které lze na internetu vidět, uvidíte řadu rozdílných výsledků u stejných, nebo podobných testů. Například v našem testu se iMac Core Duo choval občas pomaleji než iMac G5 (při exportu), přitom ale jeho chování a odezva na akce byla lepší. Apple některé nesrovnalosti řeší a i to by měl být důvod, proč může být lepší počkat na Mac OS X 10.4.5, který by mohl řadu nesrovnalostí řešit. V každém případě se 2x či 3x zrychlení nekoná, alespoň ne v rámci celého systému, platí to spíše o videu, ale než se celý počítač bude chovat dvojnásobně rychleji si budeme muset ještě počkat. I když je odezva systému (Finder, práce s okny a podobně) lepší oproti iMacu G5, těžko ji lze změřit.

Barefeats

Versiontracker UB updaty

UB programy

Macworld benchmark

kompatibilita aplikací s Rosettou

Macintouch benchmark

arstechnika benchmark

Závěr, který by možná měl přijít až za rok...

Z dnešního pohledu lze iMac Core Duo doporučit běžným uživatelům, kteří potřebují e-mail, surfovat na internetu, stahovat fotky z digitálního fotoaparátu a sledovat filmy. Prostě těm, kteří využijí Front Row a iLife. Ti se nového iMaca bát nemusí a ani občasné spuštění programů jako je MS Office pod Rosettou není problém. Doporučil bych stejně zakoupit více operační paměti a počkat ještě pár týdnů - každým dnem roste nabídka UB programů a stejně tak se dá počítat, že uvedení Mac OS X 10.4.5 či 10.4.6 přinese další vylepšení pro Intel procesory.

Profesionální uživatelé buď musí počkat na nativní Apple programy, dokoupit paměť a platí pro ně stejná pravidla jako pro běžné uživatele, nebo počkat na Power Macy a následné testy Adobe programů pod Rosettou. V horším případě počkat na uvedení nových Adobe Creative Suite. Stejně tak hráčům bych doporučil sledovat weby tvůrců her a čekat, až bude UB verze jejich her dostupná. Zde v každém případě platí, že UB hra se na Intel Macu chová lépe, než na G5 Macu.

Asi neméně důležitá je skupina čekající na možnost spouštět Windows na Intel Macu. Ti musí počkat na uvedení Windows Vista (v druhé polovině tohoto roku), které by mělo být možné spouštět (není důvod, proč by to nemělo fungovat, ale žádný test zatím neproběhl a finální verze Windows není na světě). Dále bych doporučoval vyčkat, až k Windows na Macu bude dělat někdo podporu - Apple to zjevně nebude a dá se tudíž předpokládat, že se objeví společnosti, které budou nabízet Windows Vista jako instalační balíček pro Mac OS X, který bude obsahovat připravené ovladače a hlavně podporu. Nejsem si jist, zda se někomu podaří rozběhnout Windows XP, které pro svůj běh potřebují BIOS, zatímco iMac disponuje řešením EFI, které zvládají právě až Windows Vista.

iMac Core Duo přináší znatelné zrychlení při práci v nativních programech (které se ovšem na grafech příliš neprojevilo), jako je iLife, Safari, Mail a podobně, ale zároveň přináší řadu omezení (zrušený Classic, Rosetta, problémy s Adobe, některé nepodporované programy). Můj soukromý pocit z tohoto počítače je lehce rozpačitý, jsou chvíle, kdy jsem přesvědčen, že je to absolutně skvělý stroj a najednou dojde k ledové sprše při pádu aplikace spuštěné pod Rosettou. Z pohledu dnešního dne lze iMaca doporučit jen omezené skupině uživatelů. Ostatní by při nákupu měli vědět o možných úskalích a mít dostatečně dobře zodpovězenou otázku, Proč koupit iMaca právě teď? Co mi jeho nákup přinese oproti G5 verzi? A na tuto otázku není zcela lehké odpovědět. Možná i to je důvod, proč jako první na Intelu je právě iMac, který především v USA využívají uživatelé tak, že jim základní nabídka aplikací od Applu bude stačit, zatímco čeští uživatelé jsou hodně specifičtí a zpravidla chtějí po počítači více, než Apple původně zamýšlel.

iMac Core Duo je výkonný stroj, jehož čas ještě nepřišel. Kdybych psal tuto recenzi za rok, pravděpodobně by dopadla trochu jinak a já bych se rozplýval, jak je vše skvěle rychlé, jak sice existuje nějaká Rosetta, ale nikdo ji už nepoužívá neboť 90% programů je UB a není tedy potřeba. Ale píše se únor 2006 a já se na iMaca musím podívat z dnešního pohledu a výsledek je takový, jaký je. Máme tu prostě další přechod a i když je podle mě z těch všech, které jsme zažili, ten nejméně bolestivý, stále je to přechod, který v současnosti proděláváme. A zatímco my můžeme v klidu sedět u svých strojů s G5 procesory a čekat, až naše oblíbené programy a hry budou UB, Apple je na tom o něco hůře. Akcie se propadly z 85 na 65 dolarů za kus a není tajemstvím, že Steva Jobse nečeká jednoduchý rok. Tedy na poli hardwaru a softwaru, o iPod a iTunes za zatím příliš bát nemusíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: