Apple údajně chystá nový typ Macu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple údajně chystá nový typ Macu

24. srpna 2011, 00.00 | Japonský blog tvrdí, že Apple hodlá do konce roku uvést zcela novou typovou řadu Maců.

Koncem července Apple uvedl modernizované MacBooky Air a Macy mini, a tak na obnovu už čekají pouze Macy Pro, k té však zřejmě dojde až na podzim. Pokud se však potvrdí nové pověsti, mohla by letos přibýt ještě další nová typová řada Maců.

V pondělí s tím přišel japonský blog Macotakara, tvrdí, že půjde o „produkt absolutně odlišný od těch současných“ a na trh má dorazit pravděpodobně do konce letošního roku. Podle anonymního zdroje u asijské dodavatelské firmy totiž Apple zřejmě připravuje projekt uvedení nového typu Maců lišícího se od těch současných. Zdroj však nesdělil žádné bližší podrobnosti, vyjma toho, že to bude zcela nová typová řada, takže dostane též nový název.

Zpráva sice vyvolává pochybnosti, ale nelze ji zcela zavrhnout

Věrohodnost téhle zprávy je samozřejmě poněkud sporná, protože blog Macotakara při předpovídání budoucích kroků Applu vykazuje pouze střídavou úspěšnost. Někdy se jeho informace ukázaly jako správné, například loni před Vánocemi zveřejnil obrázek pouzdra iPadu 2 s novým reproduktorem, který se na přístroji skutečně za několik měsíců objevil. Blog správně předpověděl i mediální akci k iPadu 2 a stejně tak dobře odhadl uvedení Final Cutu Pro X.

Na druhou stranu jeho předpověď, že letošní MacBooky Air dostanou SSD disk používající NAND flash paměť typu Toggle DDR 2.0, se nakonec nesplnila, SSD disk zůstal úplně stejný jako u loňských modelů.

Zpráva je natolik neurčitá, že se z ní nedá mnoho vyvozovat, ale je-li pravdivá, nový typ Macu by se nejspíš měl objevit na podzim. Tradičně Apple pro podzimní inovace Maců volí říjen či listopad, jenže letos se všechny termíny posunuly, zjevně však příští měsíce ještě mohou přinést nečekaná překvapení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Stolní Mac

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.08.2011, 10:41
Odpovědí: 0

Nedávno se spekulovalo o tom, že by to mohl být stolní Mac (bez displeje) - parametry iMacu v bedně menší než MacPro. Ale pochybuji o tom - vše se nyní soustředí na mobilní věci a prodeje stolních počítačů klesají a zřejmě klesat budou.

Odpovědět na příspěvek

RE: Stolní Mac

Autor: PH Muž

Založeno: 24.08.2011, 21:30

Mohl by to být Mac s ARM. Nedávno jsem testoval komp s ARM (byl na něm Linux) a běhal velice rychle (rychleji, než loňský MacMini s Lionem). Apple pro Lion umožňuje vytvářet "universal binary" s kódem pro ARM (i když viditelná ta volba v Xcode není a ani to zatím není to kde spustit).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stolní Mac

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 25.08.2011, 09:40

To zní zajímavě... Dnešní aplikace psané v Cocoa nemají s přechodem mezi platformami žádný problém. Jak píše PH, je to jen o tom, co nastavíte v Xcode jako Build settings. Pokud tedy nepotřebujete low-level funkce, nemusíte se jako vývojář o nic dalšího starat. Takže Maca s ARM procesorem bych fakt nevylučoval. Otázkou je, zda vzhledem k poměru výkon/spotřeba není pravděpodobnější jeho nasazaní v notebooku, že by onen 15" MBA?

Škoda jen, že nejde očekávat Maca s PPC :( Říkejte si, co chcete, ale tahle architektura je prostě pořád lepší než všechno, co nám Intel dokázal nabídnout neustálým vylepšováním i386 vykopávky :/ ARM je ok kvůli spotřebě, ale výkonově na obdobné PPC ani zdaleka nemá. Jenže holt do vývoje PPC se moc neinvestuje, takže zasejc nic.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Stolní Mac

Autor: PH Muž

Založeno: 25.08.2011, 10:10

Měl jsem notebook s G4 na 667MHz a pak počítač s G4 na 1,5GHz a žádná sláva. V práci ještě G5, to byla rychlost, ale spotřeba na půl Temelínu a člověk měl pocit, že má pod stolem traktor (tak hlučný větrák jsem od té doby nezažil).
ARM má podobnou architekturu a za jednu generaci bude výkon dostatečný. Čtyřjádro v kombinaci s SSD a OpenCL bude na běžnou práci stačit.

Ta kompilace možná bude bez voleb, nejnovější LLVM umí generovat řizený kód.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Stolní Mac

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 26.08.2011, 00:08

llvm se vyvíjí tak rychle, že ho ani nestačím sledovat, děs. Díky za info, to zní fakt dobře.

PPC je jako architektura lepší než ARM, o i386 nemluvě (aspoň lidi co znám a vidí do toho, se na tom shodují). G4 byl zastaralý procesor, který Apple dával do notebooků, protože mu nic jiného nezbývalo – Motorola nic dalšího nevyvíjela. G5 byl serverový a IBM se spotřebou nikterak nezabývala, proto koneckonců nebyla šance, haby se dostal do booků. Když se ale člověk podívá, co měli připravené u PA Semi, tak to by byly jiné výkony notebooků... Apple ale z pochopitelného důvodu přešel k Intelu, který jednak investuje do vývoje suverénně nejvíc, druhak má eminentní zájem o procesory pro PC (zatímco IBM chtělo servery a Motorola embeded procáky).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Stolní Mac

Autor: PH Muž

Založeno: 26.08.2011, 11:29

LLVM je konečně použitelné :-)
Ty změny s řízeným kódem jsou předzvěstí konce ObjC u Applu. Tedy aspoň takového ObjC, jak jej známe od dob NeXTu až do dnešní doby. Možná už za rok tady budeme nostalgicky diskutovat, jaké že to ObjC bylo krásné :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Stolní Mac

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 25.08.2011, 09:50

Obávám se, že přání je v tomto případě otcem myšlenky. A už hooodně let :) Taky si myslím, že spousta uživatelů by si takový stroj přála. A také si myslím, že s jeho příchodem by mohly Applu zasejc nějaké ty prodeje stolních počítačů přibýt. Kdo má koneckonců furt kupovat iMaca, vždyť je to vyhazování 1/3 jeho ceny (za IPS panel) oknem. Navíc to není moc "Green", jak se Apple momentálně snaží presentovat.

Zároveň se ale obávám toho, že by to mohla být pravda, jenže by se jednalo o okryplený Mac Pro, s novým názvem, polovičním výkonem, čtvrtinovou rozšiřitelností, jen o málo nižší cenou..... který nám Apple představí jako náhradu za originální Mac Pro. Vždyť přece "Hardly anyone bought them." :-@ Běžný uživatel by byl spokojen, profesionál by opět zaplakal (a zapřemýšlel o přechodu k jiné platformě).

Odpovědět na příspěvek

spis to bude

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 24.08.2011, 15:30
Odpovědí: 0

ten MAcbook AIR 15 palcovy jak se uz o tom tady nekde psalo.

Odpovědět na příspěvek

Dotykový iMac

Autor: ZtF Muž

Založeno: 25.08.2011, 17:37
Odpovědí: 0

Osobně se domnívám, že spíše než něco, co tu "už bylo", to může směřovat k dotykovému iMacu dle patentu viz. http://www.patentlyapple.
com/patently-apple/2010/0
8/the-mother-lode-welcome
-to-the-imac-touch.html. De facto by šlo o novou typovou řadu. Argumentem mi budiž OS X Lion a jeho snaha přiblížit se iOSu (sjednocuje se pomalu i jméno OS, na iPadu se experimentuje s gesty už od iOS 4, Magic Trackpad je viditelně lepší na ovládání Lionu, zkuste se jít zeptat do kteréhokoliv Apple obchodu, o kolik se po vydání Lionu zvedly prodeje trackpadů). Krom toho Apple musí soutěžit i na poli, kde na druhé straně bude Windows 8.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotykový iMac

Autor: PH Muž

Založeno: 26.08.2011, 11:34

Na co by takový Mac byl? Vypadá to jako terminál někde do výroby nebo obchodu. Tedy žádná masovka.
Uvidíme, Apple umí překvapit a udávat trend.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: