A co bez karty? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

A co bez karty?

4. prosince 2002, 00.00 | Je jedinou cestou k vylepšení staršího počítače procesorová karta, nebo můžeme zvolit i jinou cestu? V tomto článku bych vám rád představil jeden konkrétní příběh, který možná řadě z vás pomůže ve vašem rozhodnutí.

Není tomu tak dávno a nebylo to ani poprvé, co se na těchto stránkách probírala možnost vylepšení počítače pomocí procesorové karty. Je ale opravu takovéto „urychlení“ počítače tou jedinou možnou cestou? Odpověď hledejme v příběhu, který pravděpodobně nebude zcela ojedinělý a možná řadě z vás pomůže v rozhodování, co se svým starším, ale stále dobrým počítačem udělat.

Všichni to jistě znáte, pořídíte si nový počítač a za pár let zjistíte, že vám již jeho možnosti přestávají vyhovovat. Tak začíná i náš příběh. Možností se nabízí řada. První, co každého napadne, je koupě nového stroje, při pohledu na ceny stávajících počítačů Power Mac G4 však tuto volbu asi většina „domácích“ uživatelů zavrhne. Může se stát, že nároky na nový počítač uspokojí některý z jiných modelů. Například počítače eMac představují opravdu skvělou volbu. Ale přesto může jít stále o příliš velkou investici, nebo s ohledem na kompatibilitu se stávajícím vybavením není prostě vůbec možná. Co koupě PC s Windows? Tuto myšlenku si položí asi každý, kdo na PC nikdy nepracoval – jsou tak levné a každý je má! Kde je tedy problém? Když však má uživatel možnost srovnávat, jako tomu bylo v našem případě, tuto cestu si nevybere. Je příliš trnitá a na jejím konci je zpravidla ještě více problémů než na počátku. Opusťme tedy myšlenku, že východ z naší situace bude koupě nějakého nového počítače. Jaké jsou tedy další možnosti?

Koupě staršího počítače? Pokud jde o prastaré počítače s procesory 68k, je to jistě dobrý nápad! Například Power Mac 7600/166 MHz, který lze i slušně vybavený zakoupit běžně pod 10 000 Kč, nám po přechodu například z Quadry 700 může připadat jako blesk. Zachování kompatibility se stávajícím vybavením je v tomto, ale i řadě podobných případů zaručeno. V našem případě byl však na stole šedý Power Mac G3/266 MHz. Starší počítače G4 nebo novější „barevné“ počítače G3 se již jako výhodná koupě nezdají. Za ty peníze již raději nový stroj. Tak ani koupě počítače v bazaru není v našem případě tou správnou cestou.

Co vlastně na našem počítači již nevyhovuje? Rychlost? Odpověď možná překvapí, ale rychlost není to hlavní. Snad jen ten Photoshop by mohl být rychlejší. Větší problém je se stále plným diskem, externí SCSI vypalovačkou, která má již své roky za sebou, a na které se vypalování stává nekonečným příběhem. A o interní CD mechanice raději nemluvě, nejen že nečte přepisovatelná média, ale po vložení disku se začnou ozývat zvuky podobné startu tryskového letadla.

Pomůže nám tedy v tomto případě koupě relativně drahé procesorové karty? Obávám se, že zklamání by bylo asi to nejmenší co by uživatel po její koupi a instalaci prožíval. Jistě, problém s rychlostí v programu Photoshop by se zmenšil, ale jen v případě, že by počítač měl více než jen pouhých 48 MB RAM. Malý a pomalý disk zůstane, vypalovaní bude nadále utrpením a vzhledem k malé operační paměti a prastarému operačnímu systému se výhody karty projeví jen sporadicky nebo vůbec.

Vyčerpali jsem tím snad všechny možné volby? Určitě ne, můžeme vsadit na nejstarší a nejsnazší cestu – výměnu nevyhovujících komponenty, rozšíření paměti a instalaci nového operačního systému. Jaký výsledek to přinese? Zatím nepředbíhejme, projdeme si vše od začátku.

Počítač Power Mac G3/266 MHz představuje slušný základ, ze kterého se dá postavit velmi dobře vybavený stroj. Začněme pamětí, v našem případě jsme za 1 699 Kč bez daně zakoupili originální paměť Transcend (TS256MAPG3) s kapacitou 256 MB. Na paměť se vztahuje doživotní záruka a kompatibilitu s naším počítačem výrobce garantuje. Na paměti se šetřit nevyplácí, pochybná paměť může být zdrojem častých pádů a zamrzání počítače. Starší paměti uvolnily místo nové, tím se dosáhlo uvolnění pozic pro případné další rozšíření a eliminoval se potencionální problém se staršími pamětmi s nízkou kapacitou. Nová operační paměť o velikosti 256 MB je v našem případě ideální. Nad tuto hranici se již neprojevují změny ve výkonu počítače, tedy v našem případě by již bylo jedno zda má počítač 256 MB nebo třeba 512 MB, výkon zůstává stejný.

Paměť tedy máme, nyní je na řadě disk. V počítači Power Mac G3 je možné zapojit interní disk na ATA nebo SCSI sběrnici, původní disk byl IDE (sběrnice ATA) o kapacitě necelých 10 GB (nastaven jako Master). Požadavky na nový disk jsou jasné, rozumně velká kapacita, co nejtišší provoz a minimální rozměry. Výběrové řízení vyhrál disk Maxtor 40 GB Fireball UltraATA 133 s 5400 otáčkami za minutu v ceně 2 799 Kč bez daně a s tříletou zárukou. Tento disk je vysoký jen asi jeden centimetr, ani po delší době se prakticky nezahřívá a je opravdu velmi tichý. Vzhledem k architektuře základní desky v našem počítači nemá koupě rychlejšího disku smysl, spíše naopak, přehřívání by se zejména v letních měsících mohlo stát poměrně nepříjemným překvapením. Zapojení a inicializace proběhla skvěle, počítač se po preventivním vynulování PRAM (cmd+alt+p+r) nastartoval ze systémového CD s operačním systémem 9.2.2 v české verzi, k inicializaci a rozdělení disku na dva oddíly (startovací svazek 10 GB, oba HFS+) bylo použito standardního systémového diskového nástroje. Z disku si výběrová, pečlivě optimalizovaná instalace systému „ukousla“ okolo 150 MB diskového prostoru.

V tomto okamžiku máme na stole výrazně zrychlený počítač, s dostatečnou operační pamětí a diskovým prostorem. Snad nejpalčivější problém je však stále před námi – vypalování. Externí CD-RW mechanika s nejvýše dvojnásobnou rychlostí nevyhovuje v žádném případě, interní CD je již spíše generátor hluku než optická mechanika. Následuje riskantní rozhodnutí – vyhodí se externí vypalovačka i interní CD a pořídí se interní vypalovačka podobná těm, které Apple osazuje do nových počítačů. Nastalo pátrání po mechanice, která je 100% kompatibilní se systémovým vybavením a splňuje všechny předpoklady pro nahrazení externí i interní mechaniky. Hlavním kriteriem je plnohodnotná kompatibilita se systémem Mac OS 9.2.2. Vše splnila mechanika MITSUMI CD-RW typ CR48XATE (32x/12x/40x) s bufferem o velikosti 2 MB a podporou proti přetečení. Za velmi příznivou cenu 1 999 Kč bez daně představuje identickou mechaniku, kterou do řady počítačů instaluje společnost Apple a která je zároveň obsažena v externích FireWire mechanikách společnosti LaCie. Záruka u této mechaniky je standardní jeden rok. Po zapojení (narozdíl od původní mechaniky bylo použito nastavení Master, což je u této mechaniky také nastavení výchozí – mechanika však musí být umístěna jako jediné zařízení na sekundárním IDE řadiči) vše funguje, systémové vypalování z Finderu, podpora v iTunes, program Toast Titanium ve verzi 5.0.2 mechaniku okamžitě identifikuje a praktické zjištění potvrdí i výpis v programu Informace o počítači. Zbývá vyzkoušet start z CD – také funguje.

Poznámka autora: Zapojení analogového audia nepředstavuje u této mechaniky žádný problém, konektor je shodný s původní mechanikou.

Na konec jen opět zakrytovat počítač. Ovšem nastává první a jediný problém celé „operace“. Mechanismus otvírání dvířek u mechaniky MITSUMI je příliš „vystouplý“ a po zakrytování se mechanika vysouvá i při pouhém zatlačení na kryt nebo dokonce jen při jeho zatížení. Aby toho nebylo málo, vnitřní rám počítačové skříně je zřejmě mírně asymetrický, protože dvířka mechaniky se v jednom rohu zarážejí při zavírání o vnější plastový kryt. Možnosti jsou tři. Odejmout část krytu počítače, odebrat plastový kryt z čela mechaniky nebo se pokusit o „sladění“ mechaniky s původním krytem počítače. První dvě varianty jsou v našem případě okamžitě zavrhnuty, estetický pocit z počítače nelze narušit a ani zvýšení hluku není žádoucí. Postup „ladění“ je tedy následující – z mechaniky MITSUMI se odebere čelní kryt, poté se pilníkem obrousí kolíček, který spíná tlačítko pro otvírání mechaniky a to přibližně o polovinu milimetru. Následuje obroušení plastové „páky“ také jen asi o polovinu milimetru umístěné v krytu pro CD (na originálním krytu počítače). Problém se zasekáváním dvířek se vyřeší snadno, mechanika se z horní části zapře o plastový díl (plastové „T“ pro umístění dalšího pevného disku a diskety) pomocí plastového klínku (lze použít též gumu, dřevo nebo tvrdý papír). Tím se mechanika v kritickém rohu stlačí do potřebné polohy a dvířka získají potřebný prostor pro bezproblémové uzavírání. Původní kryt poté sedí jak má a přitom již nedochází k nechtěnému otvírání dvířek u mechaniky.

K předchozím problémům ještě pár poznámek. Je velmi pravděpodobné, že u různých modelů počítačů Power Mac G3 nebo G4 se mohou projevit jinak. Například u „barevných“ počítačů G3 nebo G4 by pravděpodobně stačilo odejmout čelní masku z mechaniky a upravit velikost kolíčku pro otevíraní dvířek. Jelikož tyto modely mají přes celu mechaniku kryt, nedojde k žádném poškození vzhledu počítače a ani obavy ze zvýšené prašnosti uvnitř něj nebo hlučnosti nebudou na místě. Pro opravdové fajnšmekry mám ještě jeden postřeh. Dírka pro nouzové vysouvání media je v případě mechaniky MITSUMI jinde než u původního modelu. Chcete-li, je možné vrtákem o průměru asi 1 mm vytvořit v krytu druhý otvor, jen je třeba velmi pečlivě vyměřit místo vrtu. Původní dírka je shodou okolností téměř v místě nad světelnou diodou, u CD-RW mechaniky však rozhodně není na škodu mít i optickou kontrolu nad procesem vypalování.

Za hodinu práce jsme se stali majiteli nového počítače, kapacita disku a operační paměti je několikanásobně vyšší. Vzhledem k moderní technologii je disk rychlejší, optimalizovaný operační systém zrychlí řadu operací a umožní instalaci novějších, lépe optimalizovaných programů. Oživení počítače je patrné i bez speciálního testování. Vestavěná optická mechanika je rychlá a přitom velmi tichá, navíc umožňuje vypalovat až 24x rychlostí. Za cenu necelých 8 000 Kč včetně daně tak získáme opravdu reálné hodnoty. Hlučnost počítače se snížila téměř o polovinu, a také poklesla teplota procesoru. Nyní je možno kdykoliv dokoupit PCI karty pro rozhraní USB a/nebo FireWire, grafickou kartu a posunout možnosti našeho „staronového“ počítače blíže dnešním standardům. Teprve v případě, že i poté nám bude stále něco scházet a budeme si již jisti, že je to pouze výkon, můžeme si zapůjčit a vyzkoušet některou akcelerační procesorovou kartu. Toto rozhodnutí již však bude pouze na vás.

Poznámka autora: Všechny produkty uvedené v tomto článku jsou zcela slučitelné i s operačním systémem Mac OS X 10.1.5 nebo novějším, který by na této konfiguraci bylo možné provozovat. Uváděné ceny reflektují doporučené koncové ceny dle distribuční společnosti eD' system Czech, a. s. Autor si je také vědom možnosti zvýšení taktu procesoru (přetaktování) u těchto modelových řad a to až o 30 %. Tato problematika však přesahuje rámec tohoto příspěvku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ATA 133 / G3 BW a DVD

Autor: Vita Muž

Založeno: 04.12.2002, 09:46
Odpovědí: 0

Nebylo by vhodné takový disk dovybavit PCI kartou s řadičem ATA 133? Rozhodně by to bylo také urychlení přístupu na disk. Rapidní. ATA řadič v G3 je předpotopní.

Co zkusit zrychlit podobným způsobem i G3 BW? Pro připojení a přehrávání DVD. Je zde jen PCI grafická karta. Je to proveditelné?

Odpovědět na příspěvek

RE: ATA 133 / G3 BW a DVD

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 04.12.2002, 10:57

K první připomínce: Jistě že instalace UATA řadiče možná je, pochopitelně by i výkon v diskových operacích vzrostl. Jsou zde a ale dva důvody proč jsem toto řešení nepopsal. Tím prvním je cena takového řadiče, která je u většiny mne známých výrobků přemrštěně vysoká. Tím druhým důvodem je skutečnost, že si nejsem jistý efektivitou takové investice – tedy zda by zvýšení výkonu převážilo nad investicí. Mým cílem bylo ukázat co nejlevnější a přitom nejefektivnější cestu jako modernizovat starší Power Mac.

K druhé připomínce. U některých modelů BW G3 již DVD mechanika byla. Nebo se pletu? Předpokládám, že u modelů, které mají shodnou grafiku jako originální stroje by výměna optické mechaniky za DVD fungovala bez problému. Pokud má ale takový stroj nepodporovanou grafiku bylo by třeba ji asi vyměnit, ale otázkou zůstává, zda by šel použít originální softwarový přehrávač od Apple. Ten si pečlivě kontroluje hardware počítače a při nesrovnalostech se odmítne spustit. Ale touto problematikou jsem se nikdy blíže nezaobíral. Jediné co vím s jistotu je, že přidaná DVD mechanika může pracovat v libovolném počítači G3 s datovým medii DVD a to se standardními ovladači Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ATA 133 / G3 BW a DVD

Autor: Vita Muž

Založeno: 04.12.2002, 11:18

Nechtěl jsem kritizovat. :-) Myslím, že rozšíření, které popisujete je opravdu dobré, levné a účinné.

ATA 133: Jen jsem viděl (na PC) start Photoshopu přes disk a řadič ATA133 a muzu srovnavat s G4/800 se standartním řadičem ATA. Diskové operace jsem nijak neporovnával, ale rozdíl byl propastný. Pokud by byl takový rozdíl i v běžné práci (ukládání souborů apod.) pak se mi zdála taková investice rozumná. Chtěl jsem trochu osvěžit svou domácí G3 BW/350 pro práci ve photoshopu a nevím zda je výhodnější upgrade kartou či zda by prozatím výrazně nepomohl řadič (spoustu času trávím při ukládání montáží). Nemám žádné zkušenosti s řadičem PCI ATA133.

DVD: neznám všechny modely G3 BW. Chtěl bych jen na G3 BW/350, přehrávat DVD "bez trhání" a měl jsem dojem, že k tomu potřebuji AGP grafiku. PCI grafika by tedy stačila? A čím bych mohl DVD přehrávat, když ne Apple přehrávačem?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ATA 133 / G3 BW a DVD

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 04.12.2002, 11:51

No, podle me by Photoshop nejvic osvezila instalace karty G4/800/L3 1MB. Skoda jen, ze se nedela pro Applovske G3 :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ATA 133 / G3 BW a DVD

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 04.12.2002, 23:35

Obavam se, ze v rade pripadu jsou to jen a pouze vyhozene penize... kdyz nebudes mit ramku, kdyz nebudes mit odpovidajici disk a kdyz ti to bude kazdou hodinu padat, tak si asi to "osvezeni" moc neuzijes... ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ATA 133 / G3 BW a DVD

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 05.12.2002, 10:18

Ano, kupovat takovou kartu do stroje s RAM 48MB a HDD 2GB je velice neefektivni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ATA 133 / G3 BW a DVD

Autor: jardak Muž

Založeno: 04.12.2002, 12:01

Ted jsem daval do jedne blue G3 combo CDRW/DVD a DVD je opravdu pouzitelne jen na data. A stejny problem budou mit i majitele prvnich G4 s PCI grafikou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ATA 133 / G3 BW a DVD

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 08.12.2002, 22:48

Ja bych jako uplne prvni urcite vymenil pouze disk za nejaky dobry (IBM nebo Maxtor) a v pripade BW stroje bych sel urcite na 7200 otacek (apple tam daval casto i WD na 5400 -- coz byla silenost)... Pak uvidis co dal (a jelikoz ten dik jiz bude na ATA133 tak v pripade dokoupeni radice jen prepojis kabel a jedes dal...)

Odpovědět na příspěvek

RE: ATA 133 / G3 BW a DVD

Autor: czeky Muž

Založeno: 04.12.2002, 22:01

ja si dal do g4 IBM DeskStar 40GB a slusne to jede i bez radice, nejenze je tichej (oproti WD co je tam od Apple), ale vazne hodne rychlej, pri stahovani videa z DV kamery dela 43-46 MB/s, ten WD dela jen 28-30

Odpovědět na příspěvek

přehrávání DVD

Autor: J.P. Muž

Založeno: 04.12.2002, 12:42
Odpovědí: 0

DVD na starých strojích je téměř neřešitelný problém, protože to je otázka plynulého průchodu dat, ne nějakých komponent. Datový tok videa je pro ně prostě vysoký. Naproti tomu přehrávání DivX se může časem zlepšit, třeba díky optimalizaci SW nebo kompresi.
Jinak souhlasím s tím, že absolutní rychlost nemusí být tak důležitá. důležitá je plynulost a stabilita.

Odpovědět na příspěvek

RE: přehrávání DVD

Autor: Pavel Tesař Muž

Založeno: 04.12.2002, 21:31

Pro tyto účely vyvinula firma Wired PCI kartu s hardwarovou dekompresí DVD. Máme jednu skladem ve výprodeji za 1.000 Kč, původně asi za 6.000.

Odpovědět na příspěvek

Jiná vypalovačka?

Autor: Lada Muž

Založeno: 04.12.2002, 22:14
Odpovědí: 0

Bude fungovat i jiná mechanika od Mitsumi?
Doporučený typ jsem nenašel ani v nabídce eD´ system Czech na internetu. Jsou tam jen novější a rychlejší. Ví to někdo?

Odpovědět na příspěvek

RE: Jiná vypalovačka?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 04.12.2002, 23:33

Maji ji stale v ED pod kodem 647159
Pokud jde o jine "kousky" tak nevim...
Ja vychazel z toho co je tady:
http://www.apple.c
om/itunes/compatibility/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jiná vypalovačka?

Autor: zdenek Muž

Založeno: 06.12.2002, 08:40

Funguje v podstatě skoro každá, jen se musi trošku přepsat doplněk pro CD. Ale to máte hotové tak za 1 minutu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jiná vypalovačka?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 08.12.2002, 22:49

hmm, jasne, ale pokud mas na to nastroje, umis alespon zaklady prace s nimi a pokud vis co a kde zmenit... 98 % uzivatelu tohle nezvlada...
a navic po kazde instalaci systemu zase vse znova... a pak se treba zmeni system a je vymalovano... ne, tohle neni moc snadne, klidne zde popis "bezny" postup a nakonec uvidis, ze to neni vubec snadne...

Odpovědět na příspěvek

DVD na cemkoliv co to utahne?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 04.12.2002, 23:38
Odpovědí: 0

Teoreticky by mohlo jit DVD prehravat na jakemkoliv stroji, podminku je Mac OS X a tohle:
http://www.videol
an.org/vlc/macosx.html



ale nic moc o tom nevim, jen jsem to zahledl na jedne G4...

Odpovědět na příspěvek

a graficka karta?

Autor: alfrosch Muž

Založeno: 06.12.2002, 13:11
Odpovědí: 0

Neda mi to abych nezeptal...Nepomohlo by Photoshopu i lepsi graficka karta s 32MB nebo 64MB? Nejsem znalec, tak vas zkousim :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: a graficka karta?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 08.12.2002, 22:55

Pokud se budeme bavit o pocitacich G3/G4 (i tech nejstarsich) tak pouha zmena grafiky prinese v photoshopu jen nemeritelne zrychleni -- nebo i vubec zadne... Pokud ma totiz karta 4 MB a obrazovka pouziva napr. 1024x768 tak uz neni ve 2D prakticky co zrychlovat (vsechny G3/G4 pocitace jsou vybeveny nejakou verzie ATI Rage nebo i necim novejsim a vsechny tyto karty maji 2D operace prakticky identicky rychle jako karty napr. se 64 MB). Vetsi pamet se projevi pouze U NEKTERYCH 3D aplikaci a pak u her -- a u tech predevsim. Na maca je asi [odhadem] 15 aplikaci (ne her) co potrebuji velkou videopamet (3D modelari v OpenGL). Tedy velka pamet u dnes prodavanych karet nema prakticky zadny vyznam pro bezne pouziti (kancelar, internet, 2D grafika, hudba)

Odpovědět na příspěvek

slot-loading mechanika?

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 08.12.2002, 12:05
Odpovědí: 0

Existuje slot-loading interni vypalovacka? Mam iMaca DV G3 s CD-ROM.

Odpovědět na příspěvek

RE: slot-loading mechanika?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 08.12.2002, 22:58

U iMaca to bude problem i se slot-loading mechanikou, opomenu-li, ze nevim u nas o zadne CD-RW nebo Combo slot-loading mechanice na trhu, tak bude asi velky problem i se "zabudovanim" takove PC mechaniky... jedinym [asi] rozumnym resenim je objednani vypalovacky jako servisni dil apple (ale je to pekelne drahe).

Odpovědět na příspěvek

a co vzpalovacka CR480ATE?

Autor: yardis Muž

Založeno: 08.12.2002, 16:45
Odpovědí: 0

projel jsem aktualne e-obchody a k dispozici je jen vypalovacka MITSUMI CD-RW CR480ATE. Je stejna a pouzitelna?

Odpovědět na příspěvek

RE: a co vzpalovacka CR480ATE?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 08.12.2002, 22:54

Jiste, CR48XATE je stejne jako CR480ATE -- to X znaci mozne revize rady -- dulezite je to CR48 a ATE...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: a co vzpalovacka CR480ATE?

Autor: yardis Muž

Založeno: 12.12.2002, 12:36

tak uz ani CR480ATE neni na trhu . existuje i jina osvedcena varianta? mMam G3 B/W 450 MHz a bez cd-rw to dal nejde...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: a co vzpalovacka CR480ATE?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 16.12.2002, 01:08

Ano, uz neni :(
Co jineho? Ja nevim... Velmi muze pomoci seznam mechanik z http://www.apple.com/itun
es/compatibility/

a dobre je projit si i http://www.xlr8yourmac.co
m/

a mrknout na: http://www.mujmac.cz/art/
periferie/lg_combo.html

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

No, podle me by Photoshop nejvic osvezila instalace karty G4/800/L3 1MB. Skoda jen, ze se nedela pro Applovske G3 :-(


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: