A co bez karty? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

A co bez karty?

4. prosince 2002, 00.00 | Je jedinou cestou k vylepšení staršího počítače procesorová karta, nebo můžeme zvolit i jinou cestu? V tomto článku bych vám rád představil jeden konkrétní příběh, který možná řadě z vás pomůže ve vašem rozhodnutí.

Není tomu tak dávno a nebylo to ani poprvé, co se na těchto stránkách probírala možnost vylepšení počítače pomocí procesorové karty. Je ale opravu takovéto „urychlení“ počítače tou jedinou možnou cestou? Odpověď hledejme v příběhu, který pravděpodobně nebude zcela ojedinělý a možná řadě z vás pomůže v rozhodování, co se svým starším, ale stále dobrým počítačem udělat.

Všichni to jistě znáte, pořídíte si nový počítač a za pár let zjistíte, že vám již jeho možnosti přestávají vyhovovat. Tak začíná i náš příběh. Možností se nabízí řada. První, co každého napadne, je koupě nového stroje, při pohledu na ceny stávajících počítačů Power Mac G4 však tuto volbu asi většina „domácích“ uživatelů zavrhne. Může se stát, že nároky na nový počítač uspokojí některý z jiných modelů. Například počítače eMac představují opravdu skvělou volbu. Ale přesto může jít stále o příliš velkou investici, nebo s ohledem na kompatibilitu se stávajícím vybavením není prostě vůbec možná. Co koupě PC s Windows? Tuto myšlenku si položí asi každý, kdo na PC nikdy nepracoval – jsou tak levné a každý je má! Kde je tedy problém? Když však má uživatel možnost srovnávat, jako tomu bylo v našem případě, tuto cestu si nevybere. Je příliš trnitá a na jejím konci je zpravidla ještě více problémů než na počátku. Opusťme tedy myšlenku, že východ z naší situace bude koupě nějakého nového počítače. Jaké jsou tedy další možnosti?

Koupě staršího počítače? Pokud jde o prastaré počítače s procesory 68k, je to jistě dobrý nápad! Například Power Mac 7600/166 MHz, který lze i slušně vybavený zakoupit běžně pod 10 000 Kč, nám po přechodu například z Quadry 700 může připadat jako blesk. Zachování kompatibility se stávajícím vybavením je v tomto, ale i řadě podobných případů zaručeno. V našem případě byl však na stole šedý Power Mac G3/266 MHz. Starší počítače G4 nebo novější „barevné“ počítače G3 se již jako výhodná koupě nezdají. Za ty peníze již raději nový stroj. Tak ani koupě počítače v bazaru není v našem případě tou správnou cestou.

Co vlastně na našem počítači již nevyhovuje? Rychlost? Odpověď možná překvapí, ale rychlost není to hlavní. Snad jen ten Photoshop by mohl být rychlejší. Větší problém je se stále plným diskem, externí SCSI vypalovačkou, která má již své roky za sebou, a na které se vypalování stává nekonečným příběhem. A o interní CD mechanice raději nemluvě, nejen že nečte přepisovatelná média, ale po vložení disku se začnou ozývat zvuky podobné startu tryskového letadla.

Pomůže nám tedy v tomto případě koupě relativně drahé procesorové karty? Obávám se, že zklamání by bylo asi to nejmenší co by uživatel po její koupi a instalaci prožíval. Jistě, problém s rychlostí v programu Photoshop by se zmenšil, ale jen v případě, že by počítač měl více než jen pouhých 48 MB RAM. Malý a pomalý disk zůstane, vypalovaní bude nadále utrpením a vzhledem k malé operační paměti a prastarému operačnímu systému se výhody karty projeví jen sporadicky nebo vůbec.

Vyčerpali jsem tím snad všechny možné volby? Určitě ne, můžeme vsadit na nejstarší a nejsnazší cestu – výměnu nevyhovujících komponenty, rozšíření paměti a instalaci nového operačního systému. Jaký výsledek to přinese? Zatím nepředbíhejme, projdeme si vše od začátku.

Počítač Power Mac G3/266 MHz představuje slušný základ, ze kterého se dá postavit velmi dobře vybavený stroj. Začněme pamětí, v našem případě jsme za 1 699 Kč bez daně zakoupili originální paměť Transcend (TS256MAPG3) s kapacitou 256 MB. Na paměť se vztahuje doživotní záruka a kompatibilitu s naším počítačem výrobce garantuje. Na paměti se šetřit nevyplácí, pochybná paměť může být zdrojem častých pádů a zamrzání počítače. Starší paměti uvolnily místo nové, tím se dosáhlo uvolnění pozic pro případné další rozšíření a eliminoval se potencionální problém se staršími pamětmi s nízkou kapacitou. Nová operační paměť o velikosti 256 MB je v našem případě ideální. Nad tuto hranici se již neprojevují změny ve výkonu počítače, tedy v našem případě by již bylo jedno zda má počítač 256 MB nebo třeba 512 MB, výkon zůstává stejný.

Paměť tedy máme, nyní je na řadě disk. V počítači Power Mac G3 je možné zapojit interní disk na ATA nebo SCSI sběrnici, původní disk byl IDE (sběrnice ATA) o kapacitě necelých 10 GB (nastaven jako Master). Požadavky na nový disk jsou jasné, rozumně velká kapacita, co nejtišší provoz a minimální rozměry. Výběrové řízení vyhrál disk Maxtor 40 GB Fireball UltraATA 133 s 5400 otáčkami za minutu v ceně 2 799 Kč bez daně a s tříletou zárukou. Tento disk je vysoký jen asi jeden centimetr, ani po delší době se prakticky nezahřívá a je opravdu velmi tichý. Vzhledem k architektuře základní desky v našem počítači nemá koupě rychlejšího disku smysl, spíše naopak, přehřívání by se zejména v letních měsících mohlo stát poměrně nepříjemným překvapením. Zapojení a inicializace proběhla skvěle, počítač se po preventivním vynulování PRAM (cmd+alt+p+r) nastartoval ze systémového CD s operačním systémem 9.2.2 v české verzi, k inicializaci a rozdělení disku na dva oddíly (startovací svazek 10 GB, oba HFS+) bylo použito standardního systémového diskového nástroje. Z disku si výběrová, pečlivě optimalizovaná instalace systému „ukousla“ okolo 150 MB diskového prostoru.

V tomto okamžiku máme na stole výrazně zrychlený počítač, s dostatečnou operační pamětí a diskovým prostorem. Snad nejpalčivější problém je však stále před námi – vypalování. Externí CD-RW mechanika s nejvýše dvojnásobnou rychlostí nevyhovuje v žádném případě, interní CD je již spíše generátor hluku než optická mechanika. Následuje riskantní rozhodnutí – vyhodí se externí vypalovačka i interní CD a pořídí se interní vypalovačka podobná těm, které Apple osazuje do nových počítačů. Nastalo pátrání po mechanice, která je 100% kompatibilní se systémovým vybavením a splňuje všechny předpoklady pro nahrazení externí i interní mechaniky. Hlavním kriteriem je plnohodnotná kompatibilita se systémem Mac OS 9.2.2. Vše splnila mechanika MITSUMI CD-RW typ CR48XATE (32x/12x/40x) s bufferem o velikosti 2 MB a podporou proti přetečení. Za velmi příznivou cenu 1 999 Kč bez daně představuje identickou mechaniku, kterou do řady počítačů instaluje společnost Apple a která je zároveň obsažena v externích FireWire mechanikách společnosti LaCie. Záruka u této mechaniky je standardní jeden rok. Po zapojení (narozdíl od původní mechaniky bylo použito nastavení Master, což je u této mechaniky také nastavení výchozí – mechanika však musí být umístěna jako jediné zařízení na sekundárním IDE řadiči) vše funguje, systémové vypalování z Finderu, podpora v iTunes, program Toast Titanium ve verzi 5.0.2 mechaniku okamžitě identifikuje a praktické zjištění potvrdí i výpis v programu Informace o počítači. Zbývá vyzkoušet start z CD – také funguje.

Poznámka autora: Zapojení analogového audia nepředstavuje u této mechaniky žádný problém, konektor je shodný s původní mechanikou.

Na konec jen opět zakrytovat počítač. Ovšem nastává první a jediný problém celé „operace“. Mechanismus otvírání dvířek u mechaniky MITSUMI je příliš „vystouplý“ a po zakrytování se mechanika vysouvá i při pouhém zatlačení na kryt nebo dokonce jen při jeho zatížení. Aby toho nebylo málo, vnitřní rám počítačové skříně je zřejmě mírně asymetrický, protože dvířka mechaniky se v jednom rohu zarážejí při zavírání o vnější plastový kryt. Možnosti jsou tři. Odejmout část krytu počítače, odebrat plastový kryt z čela mechaniky nebo se pokusit o „sladění“ mechaniky s původním krytem počítače. První dvě varianty jsou v našem případě okamžitě zavrhnuty, estetický pocit z počítače nelze narušit a ani zvýšení hluku není žádoucí. Postup „ladění“ je tedy následující – z mechaniky MITSUMI se odebere čelní kryt, poté se pilníkem obrousí kolíček, který spíná tlačítko pro otvírání mechaniky a to přibližně o polovinu milimetru. Následuje obroušení plastové „páky“ také jen asi o polovinu milimetru umístěné v krytu pro CD (na originálním krytu počítače). Problém se zasekáváním dvířek se vyřeší snadno, mechanika se z horní části zapře o plastový díl (plastové „T“ pro umístění dalšího pevného disku a diskety) pomocí plastového klínku (lze použít též gumu, dřevo nebo tvrdý papír). Tím se mechanika v kritickém rohu stlačí do potřebné polohy a dvířka získají potřebný prostor pro bezproblémové uzavírání. Původní kryt poté sedí jak má a přitom již nedochází k nechtěnému otvírání dvířek u mechaniky.

K předchozím problémům ještě pár poznámek. Je velmi pravděpodobné, že u různých modelů počítačů Power Mac G3 nebo G4 se mohou projevit jinak. Například u „barevných“ počítačů G3 nebo G4 by pravděpodobně stačilo odejmout čelní masku z mechaniky a upravit velikost kolíčku pro otevíraní dvířek. Jelikož tyto modely mají přes celu mechaniku kryt, nedojde k žádném poškození vzhledu počítače a ani obavy ze zvýšené prašnosti uvnitř něj nebo hlučnosti nebudou na místě. Pro opravdové fajnšmekry mám ještě jeden postřeh. Dírka pro nouzové vysouvání media je v případě mechaniky MITSUMI jinde než u původního modelu. Chcete-li, je možné vrtákem o průměru asi 1 mm vytvořit v krytu druhý otvor, jen je třeba velmi pečlivě vyměřit místo vrtu. Původní dírka je shodou okolností téměř v místě nad světelnou diodou, u CD-RW mechaniky však rozhodně není na škodu mít i optickou kontrolu nad procesem vypalování.

Za hodinu práce jsme se stali majiteli nového počítače, kapacita disku a operační paměti je několikanásobně vyšší. Vzhledem k moderní technologii je disk rychlejší, optimalizovaný operační systém zrychlí řadu operací a umožní instalaci novějších, lépe optimalizovaných programů. Oživení počítače je patrné i bez speciálního testování. Vestavěná optická mechanika je rychlá a přitom velmi tichá, navíc umožňuje vypalovat až 24x rychlostí. Za cenu necelých 8 000 Kč včetně daně tak získáme opravdu reálné hodnoty. Hlučnost počítače se snížila téměř o polovinu, a také poklesla teplota procesoru. Nyní je možno kdykoliv dokoupit PCI karty pro rozhraní USB a/nebo FireWire, grafickou kartu a posunout možnosti našeho „staronového“ počítače blíže dnešním standardům. Teprve v případě, že i poté nám bude stále něco scházet a budeme si již jisti, že je to pouze výkon, můžeme si zapůjčit a vyzkoušet některou akcelerační procesorovou kartu. Toto rozhodnutí již však bude pouze na vás.

Poznámka autora: Všechny produkty uvedené v tomto článku jsou zcela slučitelné i s operačním systémem Mac OS X 10.1.5 nebo novějším, který by na této konfiguraci bylo možné provozovat. Uváděné ceny reflektují doporučené koncové ceny dle distribuční společnosti eD' system Czech, a. s. Autor si je také vědom možnosti zvýšení taktu procesoru (přetaktování) u těchto modelových řad a to až o 30 %. Tato problematika však přesahuje rámec tohoto příspěvku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: