Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Agregator
Apple Expo 2004 - iMac G5 pod drobnohledem
6. září 2004, 00.00 | V minulém článku věnovaném výstavě Apple Expo 2004 jsme se zaměřili na Keynote a představení iMaca G5. Dnes vás s novým iMacem seznámíme detailněji. Měl jsem možnost si povídat s Tomem Bogerem, ředitelem pro celosvětový produktový marketing společnosti Apple, a dozvěděl jsem se další informace o nové řadě iMac G5.
V minulém článku věnovaném výstavě Apple Expo 2004 jsme se zaměřili na Keynote a představení iMaca G5. Dnes vás s novým iMacem seznámíme detailněji. Měl jsem možnost si povídat s Tomem Bogerem, ředitelem pro celosvětový produktový marketing společnosti Apple, a dozvěděl jsem se další informace o nové řadě iMac G5.
Tom Boger - iMac G5 is the best
Tom Boger představil iMac G5 jako stroj, který ve světě počítačů (respektive na PC trhu) nemá konkurenci. Jedinečný design, dostatečný výkon zajištěný procesorem PowerPC G5, all-in-one řešení a softwarová výbava (Mac OS X a především iLife). Nic takového u konkurence nenajdete. Tak zněla první slova Toma Bogera při prezentaci iMaca G5 druhý den po zahájení výstavy Apple Expo v Paříži.
Hlavní výhody iMaca
iMac G5
Následoval popis a ukázka všech tří variant nového iMaca. Jednotlivé konfigurace byly uvedeny v předchozím článku o Keynote. Nový iMac má dvě varianty širokoúhlých LCD displejů - 17" a 20", které ovlivňují i velikost celého stroje. Ten má bílou mléčnou barvu a je ukryt v plastovém těle, jehož vnější vrstva je průhledná (stejně jako LCD displej u iMacu G4 - lampičky). To samo o sobě působí velice ladným a oku příjemný dojmem. Na první pohled neuvidíte žádné ovládací prvky, pouze logo Applu v dolní třetině. Tělo iMaca je přes 5 cm hluboké a v pravé straně se nachází slot-loading mechanika (Combo u nejnižší verze nebo SuperDrive u ostatních - jednovrstvá DVD vypalovačka, nikoliv dvouvrstvá). Jednoduchost a ladný design je porušen až v zadní části iMaca, kde jsou porty pro připojení periférií. Pod nimi je umístěn jediný výstupek na povrchu iMaca - tlačítko pro zapnutí, které lehce vyčnívá nad zadní část. V přední části iMaca, přímo proti tomuto tlačítku (v pravo dole pod displejem) se nachází i senzor pro uspání iMaca. Ten není vidět, reaguje pouze na dotyk, po kterém dojde k uspání či probuzení počítače (stejně tomu bylo i u Cuba). Ale vraťme se zpět na zadní část. Ve středu je přichycen stojan iMaca (přímo v těžišti), který je totožný s těmi, které se používají u Apple Cinema Displeje. Vzhledem k uchycení v těžišti není problém s displejem lehce hýbat (potřebujete minimum síly) nahoru a dolu. Stejně tak lze vcelku lehce otáčet iMac do stran - Stojan má po obvodu spodní části, která se dotýká stolu, nalepený plastový proužek, který zajišťuje lehký posun po ploše stolu. I přes svou váhu je iMac lehce ovladatelný a přizpůsobitelný stroj. To na první pohled nemusí být hned patrné, ale je vidět, že v Applu myslí i na detaily.
Členové kapely Black Eyed Peas se v úterý při Keynote svěřili všem návštěvníkům, co se jim na novém iMacu líbí. Jejich aktuální hit můžete slyšet i v reklamě na iMac G5.
Stejně byl ale Tom Boger dotázán, proč v přední části není audio výstup či USB pro rychlejší připojení periférií (sluchátka, fotoaparát, iPod apod.). Důvod je prostý - designově by tyto prvky rušily a proto jsou schovány v zadní části. Tom záhy demonstroval, jak jednoduché je iMac otočit a mít snadný přístup ke všem portům.
Otočení iMaca je zcela jednoduché
Stojan nesoucí tělo počítače je možné nahradit standardním VESA držákem a umístit iMac na stěnu. Vzhledem k nutnosti připojit napájecí kabel a eventuelně další externí zařízení není možné mít iMaca "přilepeného" přímo na zdi ale pouze pár centimetrů před. Mimochodem, iMac G5 je ideálním pro každého, kdo nemá na stole příliš mnoho místa. Pokud jej zrovna nepoužíváte, můžete klávesnici umístit přímo pod displej na nohu stojanu, a ušetřit tak další místo. Bohužel, žádná chytrá schovka pro myš již součástí iMaca není, ale ta naštěstí příliš mnoho místa nezabere. Jestliže máte myš i klávesnici připojenou přes Bluetooth (standardně se dodává USB klávesnice i myš) a do sítě se připojujete přes AirPort, povede z vašeho iMaca pouze jeden (napájecí) kabel. Ten bude určitě ještě nějaký čas součástí počítačů a jen tak se jej nezbavíme.
Ve spodní části iMaca se nacházejí reproduktory a mikrofon (to zapomněl Phil Schiller při své Keynote uvést). Zvuk se z repráčků odráží od desky stolu, což může vzbuzovat nedůvěru v celé řešení. Tom Boger nás přesvědčil, že není třeba mít obavy. I když se nejedná o obvyklé řešení, zvuk vycházející z iMaca je opravdu kvalitní a přirozený (i v hlubších tónech). Přesto se dá předpokládat, že audiofilové budou investovat do externích reprosoustav, ale to asi nestojí ani za zmínku. Pro každého, kdo si chce poslechnout muziku z iTunes, pustit film či hrát hry bude kvalitu zvuku opravdu dostačující.
Umístění reprosoustav není standardní
V dolní části se nacházejí i tři šroubky po jejichž uvolnění je možné odsunout celý zadní kryt a podívat se iMacovi na vnitřnosti. Aby nedocházelo ke ztrátám těchto šroubků, nedají se plně vyšroubovat, ale pouze částečně povolit - zůstávají stále součástí těla iMaca. Další příjemný detail. Dodat AirPort kartu nebo přidat paměť je opravdu triviální záležitost, kterou zvládne téměř každý během pár okamžiků.
Spodní část iMaca
Nový iMac je ve všech variantách vybaven procesorem PowerPC G5 (1.6 a 1.8 GHz). Uchlazení tohoto čipu není zcela triviální záležitost, jak jsme se mohli přesvědčit u řady počítačů PowerMac G5. Přesto je chlazení iMaca G5 vyřešeno velice elegantně. Jak můžete vidět na fotografiích, vnitřní uspořádání počítače je řešeno do detailů a samo o sobě působí velice uspořádaným dojmem. V pravé části se nachází samotný procesor G5 i s odvody teplého vzduchu a nad ním je v pravém horním rohu umístěn pevný disk, v levé horní část je k vidění optická mechanika. Pod ní jsou veškeré porty a hned vedle nich je prostor pro umístění vnitřního Bluetooth modulu a AirPort Extreme karty. Dole je zdroj, po jehož stranách jsou reproduktory a ve středu počítače je základní deska, nad níž lze vidět dva větráčky, jejichž otáčky jsou regulovatelné. Tím je zajištěn stálý odvod teplého vzduchu a maximální tichost celého počítače. Na to byl kladen opravdu velký důraz a na hučícího iMaca jsem na Apple Expu nenarazil (maximální úroveň hluku je stanovena na 25dB). Vzduch je z vnitřku iMaca odváděn spodní částí, kde je umístěna mřížka, a štěrbinou v zadní stěně.
Vnitřní uspořádání iMaca
Grafická karta - nešťastné řešení?
Grafická karta je integrována na základní desce a je ve všech variantách stejná - NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra s pamětí 64 MB. Ta byla součástí i nejvyšší varianty předchozí řady iMac G4 a na její umístění v nové řadě se snesla kritika uživatelů. Proto se řeč stočila i na důvod umístění této karty v novém iMacu. Tom Boger uvedl, že s touto grafickou kartou byli spokojeni a vzhledem k jejímu dostatečnému výkonu se ji rozhodli použít i v iMacu G5. Tom je také přesvědčen, že bude stačit i všem hráčům. Pouze hard-core hráči, kteří chtějí dosáhnout 100 fps (snímků za vteřinu) při hraní nových her budou muset sáhnout po počítači řady PowerMac G5, který je jim určen. Tom uvedl, že segment uživatelů, kteří chtějí na počítači pouze hrát je tak omezený a není tudíž cílovou skupinou pro iMaca. Ten je naopak primárně určen iLife uživatelům, na jejichž potřeby byl koncipován a bude jim bohatě stačit.
Papírově se sice jedná o slabší grafickou kartu, přesto jsem při práci s novým iMacem pocit žádného nedostatečného výkonu neměl a pro cílovou skupinu byl tento počítač navrhnut opravdu skvěle. Dalším důvodem, proč byla použita grafická karta NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra by mohla být i dobrá zkušenost s jejím chlazením. To ovšem Tom Boger popřel, respektive nepotvrdil.
Štěrbina v zadní stěně, která slouží k odvodu teplého vzduchu
Určeno pro iLife aplikace
Je potřeba se na nového iMaca koukat spíše jako na řešení "digitálního života" - provázanost hardwaru se softwarem přímo od Applu (iLife & Mac OS X), kdy se jedná o opravdu povedený a výkonný stroj, než jej hodnotit podle údajů uvedených v technické specifikaci. Pro uživatele, kteří chtějí pracovat s počítačem - stříhat domácí video, zpracovávat fotografie, poslouchat hudbu, využívat internet a hrát hry, je iMac jednoznačně ideálním a skvělým řešením. Pokud jste ovšem full-time hráč, nebo člověk, který při hraní vyžaduje maximální detaily, nezbývá vám než na nový iMac zapomenout. Jeho cílová skupina uživatelů je jiná.
Celý rozhovor se vedl v poklidném a přátelském tónu. Tom odpovídal na otázky, které se týkaly iMaca velice pohotově a snažil se iMaca G5 maximálně přiblížit. Jakmile jsme začali směřovat otázky jiným směrem, byli jsme rázně zastaveni. Otázky typu: "Proč společnost Apple přestavuje produkty, které se na trhu objeví až o několik týdnu později", "Jak bylo postupováno při vývoji iMaca?", "Proč jsou veškeré informace o nových produktech tak přísně tajeny", nebo na další spekulativní otázky jsme dostávali jednoznačnou odpověď: "Na tuto otázku nemohu odpovědět, vzhledem k vnitřním směrnicím společnosti Apple". Tečka. Tom Boger nám pouze oznámil, že v brzké době nemůžeme očekávat PowerBooky G5 (určitě ne do konce roku) ani procesory PowerPC G5 taktovaných na 3GHz. Pravděpodobně se dočkáme ještě jednoho updatu řady PowerBook (rychlejší procesory G4), než jejich součástí bude G5 procesor.
Kdy si jej můžeme koupit?
Přestože mají být iMacy dostupné celosvětově v polovině září, očekává se veliký zájem a tudíž i horší dostupnost. Do konce listopadu budou dodávky tohoto stroje omezené a až začátkem prosince by měl být iMac dostupný bez problémů.
V každém případě bude zajímavé sledovat, kam se nyní přesune eMac, který je levnějším bratříčkem iMaca. Vzhledem k tomu, že výrobní náklady LCD jsou stále nižší a začínají se přibližovat CRT technologii (to se projevilo i na ceně iMaca - iMac G5 17" je o 500 USD levnější než iMac G4 17"). Cena nejnižší verze iMaca G5 je 1299 USD (1399 EUR) a začíná se k ceně eMaca blížit. Uvidíme, jaký bude další osud eMaca. A již nyní můžeme tipovat, jak bude vypadat další řada iMaca. Příliš bych se nedivil, kdyby měl 30" displej podobný současným plochým TV obrazovkám a nemuseli bychom jej potkávat jenom v pracovnách, ale spíše v obývacích pokojích (pokud mu nebude chybět TV tuner). Co myslíte vy?
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Apple Expo 2004 - již za pár dní
- Apple Expo 2004 - iPody útočí na Paříž
- Apple Expo 2004 - Phil Schiller představil nového iMaca G5
- Apple Expo 2004 - iMac G5 pod drobnohledem
- Apple Expo 2004 - Tygr ukazuje drápy
- Apple Expo 2004 - iPod na každém rohu