Apple Expo 2004 - Phil Schiller představil nového iMaca G5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůAgregator

Apple Expo 2004 - Phil Schiller představil nového iMaca G5

1. září 2004, 00.00 | Phil Schiller, který tento rok zahajoval výstavu Apple Expo 2004 svou úvodní řečí (Keynote), neměl zcela jednoduchou situaci. Nahradit Steva Jobse v této pozici není zcela jednoduchá záležitost. A ačkoliv Steve Jobs nebyl překonán (co se týče samotné show), Phil Schiller ho dokázal skvěle zastoupit a nadělit nám nový iMac G5. Jaká byla samotná Keynote? A jaký je nový iMac na vlastní oči?

Phil Schiller, který tento rok zahajoval výstavu Apple Expo 2004 svou úvodní řečí (Keynote), neměl zcela jednoduchou situaci. Nahradit Steva Jobse v této pozici není zcela jednoduchá záležitost. A ačkoliv Steve Jobs nebyl překonán (co se týče samotné show), Phil Schiller ho dokázal skvěle zastoupit a nadělit nám nový iMac G5. Jaká byla samotná Keynote? A jaký je nový iMac na vlastní oči?

iMac G5 - čekání je za námi

Keynote
S úderem desáté hodiny dopoledne začala v kongresovém centru v Paříži hrát hudba a nedlouho poté se na na pódiu objevil Phil Schiller. Stejně jako Steve Jobs, i on preferuje pro prezentace neformální oblečení (džíny, sportovní obuv a košile) před oblekem a kravatou. Hned v úvodu se zmínil o dobrém zdravotním stavu Steva Jobse, který se zotavuje po operaci, kterou podstoupil na přelomu července a srpna. Všichni očekávali, že se Steve v Paříži objeví (na večerní party), nebo jej alespoň k vidění při prezentaci iChatu (který je součástí Tigera) jako jeden z přísedících. Bohužel, k ničemu takovému zatím nedošlo a vypadá to, že se CEO Applu v Paříži neukáže. Jak uvedli zástupci Apple Europe - když Steve řekl, že se vrátí do práce až v září, objeví se až v září, nikoliv poslední den v srpnu. Na potvrzení této domněnky budeme muset počkat do večera, kdy Apple pořádá party k zahájení výstavy Apple Expo.


Phil Schiller

iPod
Keynote sledovalo přes 3 000 lidí, větší část byla v přízemí kongresového centra, kde viděli celou show na živo, ostatní byli o patro výše, kde byl dostupný živý přenos. Prvních patnáct minut hovořil Phil Schiller o iPodech. Jak jinak, iPod je v současnosti nejúspěšnější Apple produkt a v médiích je nejvíce protlačován. Byla shrnuta fakta o současných modelech (iPod mini a iPod čtvrté generace) a představena nová reklama, která by se měla objevit na televizním kanálu MTV. Součástí byla i zmínka o dostupných příslušenství pro tento přehrávač, včetně ukázky nových produktů od společností JBL, BOSS a Altec Lansing (ty budou vystaveny i na Apple Expo, takže je budeme moci nafotit a přinést bližší informace).


iPod a nové příslušenství

iTunes Music Store
Další část Keynote se točila kolem iTunes Music Store, který na trhu on-line hudby v současnosti ovládá 70% a jen v EU (Velká Británie, Německo a Francie) bylo během prvních deseti týdnů od spuštění prodáno 5 miliónů skladeb! Mimo jiné bylo zmíněno, že se připravují další verze tohoto obchodu pro ostatní země Evropské unie, které se budou postupně spouštět (počínaje říjnem). Zda je součástí tohoto plánu i naše republika nám nikdo nebyl schopen potvrdit.


Dočkáme se i my?

Mac OS X - Panther
Stejně jako na předchozích Keynote, i zde zazněla informace o úspěchu Mac OS X a dostupnosti nativních aplikací (konkrétně se jedná o 12 000 programů). Slovo na pódiu dostali i další prezentující - společnost THQ, která představila akční 3D hru vytvořenou ve spolupráci se společností Pixar - jedná se o podporu nového filmu The Incredible. Vzhledem k faktu, že Steve Jobs je CEO obou společností (Apple i Pixar) je vzájemná pomoc a provázanost firem logická a často viditelná. Slovo dostali také zástupci firmy Luxology. Ti prezentovali Modo - zajímavě vypadající software na tvorbu 3D grafiky s velice rychlým renderingem obrázků. Dalé byl představen produkt z balíku Production Suite - Motion. Samotné demo a ukázka byla opravdu impozantní a možnosti, které Motion nabízí video profesionálům jsou ohromné. Zde bylo prezentováno několik filtrů, které dokázali v reálném čase modifikovat video sekvenci. Motion získává velké množství kladných ohlasů a recenzí v zahraničním tisku. A není se čemu divit - za cenu 299 USD se jedná o velice zajímavý kus softwaru.


Motion - představení si vysloužilo hlasitý potlesk návštěvníků

Tiger
Není překvapením, že Phil Schiller se také rozhovořil o nové verzi Mac OS X - Tigerovi. Jednalo se o Evropskou premiéru (v USA byl Tiger představen na vývojářské konferenci WWDC v San Franciscu). Samotná prezentace byla zaměřena hlavně na novinky, které Tiger přináší. Ačkoliv má mít 150 vylepšení, měli jsme možnost vidět pouze Spotlight, Dashboard, Safari RSS, Automator, iChat a H.264. Bližší informace o Tigerovi najdete v samostatném článku, který jsme publikovali o WWDC.

V Paříži je Tiger poprvé oficiálně představen veřejnosti a na stánku Applu je řada PowerMaců G5 s instalovaným Mac OS X 10.4 a návštěvníci si mohou nový systém hned vyzkoušet. Dostupný má být v první polovině roku 2005. Na připravované novinky Tigera se podíváme podrobně v samostatném článku (resp. článcích). Hlavně Spotlight, Automater a kodek H.264 vypadají velice zajímavě a určitě si zaslouží více pozornosti - jejich ukázka jednoznačně vypadala hodně impozantně. Phil také nezapomněl s úsměvem zmínit, že Tiger bude dostupný o rok dříve než Longhorn - nová verze Microsoft WIndows.

Po devadesáti minutách již všichni v sále čekali na uvedení nového produktu. A samozřejmě se dočkali. Phil Schiller uvedl novou řadu počítačů iMac. Před tím nezapomněl připomenout, že se iMacu G4 (lampičky) prodalo 7 500 000 kusů.

iMac G5
Jak nový iMac G5 vypadá můžete vidět na okolních obrázcích. Konstrukčně se podobá nové řady Apple Cinema Display, ale jeho tloušťka je přes 5 cm a má sněhově bílou barvu, stejné jako původní iMac G4. Jedná se samozřejmě o all-in-one řešení a veškeré 'vnitřnosti' jsou umístěny za LCD displejem (17" nebo 20"). DVD mechanika je v pravém boku a všechny porty (3x USB 2.0, 2x FireWire 400, modem, ethernet, audio vstup a optický audio výstup) se nacházejí v zadní části iMaca. Při realizaci byl kladen velký důraz na tichost počítače a na design. Ten si vzal na svá bedra tým, který stojí za vzhledem iPodu. Tento fakt je zmiňován i v reklamách (From the creators of iPod - iMac G5). Přehrávač iPod je hitem a asociovat s ním nový iMac je chytrý marketingový tah. Jako kdyby se Apple zaměřoval na spokojené uživatele iPodu, kteří ještě používají Windows a neobjevili svět Mac OS X. Líbí se vám iPod? Bude se vám líbit i iMac G5! Jednoznačné sdělení, které má rozšířit řady spokojených uživatelů platformy Mac (stejně jako spojenectví s HP).

iMac G5 bude dostupný v polovině září (celosvětově) ve třech variantách. Nejlevnější varianta (1299 USD) bude mít 17" LCD displej o rozlišení 1440 x 900, 256 MB (400 MHz) SDRAM, 1.6 GHz PowerPC G5, Combo mechaniku, 80 GB Serial ATA disk a grafickou kartu NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra (64 MB). Střední verze bude totožná, pouze bude mít rychlejší procesor 1.8 PowerPC G5, SuperDrive a vyšší cenu - ta je stanovena na 1 499 USD. Nejvyšší model se bude navíc pyšnit 20" LCD (1680 x 1050 pixelů), 1.8 GHz PowerPC G5 procesorem a pevným diskem Serial ATA o velikost 160 GB.

Grafická karta a velikost RAM je u všech modelů stejná. Cena se oproti předchozím modelům znatelně snížila (až 500 USD u nejlevnější verze), což by mohl být další důvod pro uživatele začít nad novým iMacem přemýšlet. Velice zajímavým způsobem jsou řešeny reproduktory - ty jsou umístěny na spodní straně (nikoliv ve předu) iMaca a při přehrávání dochází k odrazu zvuku od desky stolu. I přístup k paměti a AirPort kartě je řešen netradičně. Zadní kryt je možné lehce vysunout a výměna paměti či wifi karty je otázkou pár vteřin. Dozvěděli jsme se také, že v budoucnosti bude možné zakoupit úchyt na stěnu a iMac zavěsit. Pro uživatel s malým prostorem na stoje je to určitě dobrá zpráva. Vedle tři prezentovaných variant bude také existovat verze určená pro školství - totožná s nejnižším modelem, hlavní rozdíl bude v absenci optické mechaniky.

Na internetových diskuzích se začínají objevovat kritiky grafických karet, které jsou s iMacem dodávány. Přiznám se, že jsem měl možnost pár chvil u nového iMaca strávit a rozhodně bych neřekl, že se nedá použít na hraní her. I když hlavní cílovou skupinou nejsou ortodoxní hráči, ale spíše uživatelé, kteří chtějí na počítači pracovat, tvořit a občas hrát hry.

Nový iMac G5 byl dlouho očekáván a tudíž se nejednalo o neočekávanou novinku. Téměř každý věděl, že Apple dnes musí uvést iMac G5. Design je velice elegantní a funkční, ale nejedná se o průlom jako v podání předchozích verzí tohoto stroje. Na živo vypadá iMac G5 velice přitažlivě, což dokazuje i zájem návštěvníku Apple Expa - vyfotit jej tak, aby nikdo z návštěvníků nepřekážel, nebylo zcela jednoduché.

První den Apple Expa v Paříži je téměř u konce. Phil Schiller dokázal zastoupit Steve Jobse (dočkali jsme se i pár vtipných pasáží), shrnout novinky v Tigerovi a uvést nového iMaca G5. Samotné Apple Expo je naplněné k prasknutí (jak vystavovateli, tak návštěvníky). O samotné výstavě a novinkách, které představily další společnosti si povíme příště.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: