Apple Expo 2004 - Tygr ukazuje drápy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Apple Expo 2004 - Tygr ukazuje drápy

8. září 2004, 00.00 | Další důležitou událostí, kterou jsem na Apple Expo podnikl, bylo setkání s lidmi, kteří stojí za vývojem Mac OS X 10.4 - Tiger. Ken Bereskin (senior director Mac OS X Technologies) a Bertrand Serlet (Senior vice prezident Software Engineering) nám představili novou verzi operačního systému Mac OS X 10.4 a popsali nám její nové funkce.

Další důležitou událostí, kterou jsem na Apple Expo podnikl, bylo setkání s lidmi, kteří stojí za vývojem Mac OS X 10.4 - Tiger. Ken Bereskin (senior director Mac OS X Technologies) a Bertrand Serlet (Senior vice prezident Software Engineering) nám představili novou verzi operačního systému Mac OS X 10.4 a popsali nám její nové funkce.


Phil Schiller začíná hovořit o Mac OS X 10.4

V Paříži byl Mac OS X 10.4 prvně představen veřejnosti. Uživatelé měli možnost zúčastnit se prezentací jednotlivých novinek TIgera přímo na stánku Applu nebo si pro sebe uzmout jeden z cca třiceti PowerMaců G5, na kterých byl Tiger nainstalován. Přestože má být Mac OS X 10.4 oficiálně v prodeji až v první polovině roku 2005, je již v současnosti v takovém stavu, aby jej bylo možné prezentovat uživatelům. Respektive, veřejnost má možnost si vyzkoušet pár nových funkcí, ale jaké jsou ty další z ohlašovaných 150 je zatím neznámé. Verze prezentovaná je již samozřejmě aktuálnější oproti té, která byla věnována vývojářům na WWDC v San Franciscu před pár měsíci.


Další informace o novinkách v Tygrovi

Mimochodem, jakmile se snažíte dostat ze zástupců společnosti Apple bližší informace o konkrétním datu prodeje, dozvíte se buď, že Tiger bude na trhu v prvním pololetí roku 2005, nebo mezi prvním a šestým měsíce roku 2005 nebo nejkonkrétnější údaj zní - někdy mezi lednem a červnem 2005. Nedá se tedy usoudit, zda v Applu opravdu netuší, kdy bude Tiger připraven pro spuštění (že by měl být vypuštěn až po důkladném testování?) nebo zda se čeká na uvedení konkrétních HW produktů, které využijí nové (zatím nezveřejněné) funkce na maximum (PowerMac G5/3GHz či PowerBook G5), nebo zda jde jen o mlžení a snahu zvýšit zájem veřejnosti. Ať je to tak či onak, Tiger vypadá opravdu zajímavě a jeho nové možnosti by mohly oslovit spoustu uživatelů.

Spotlight

Novinkou, která je v souvislosti s Mac OS X 10.4 nejvíce proklamována, je Spotlight. Jedná se o nový způsob vyhledávání dat na vašem pevném disku. Spotlight totiž nehledá zvolené slovo pouze v názvech souborů, ale i v jejich obsahu a Metadatech. Což má za následek kvalitnější a přesnější hledání. Hned na úvod je třeba uvést, že výsledek hledání dostanete v podstatě okamžitě (alespoň tomu tak bylo při prezentaci) - jedná se o velice rychlý způsob přístupu k datům. Spotlight můžete využít v různých podobách - přímo v okně Finderu (hledáte v daném okně či složce), v samotném vyhledávacím panelu (umístěn vpravo nahoře pod hlavním menu) nebo v samostatném okně této aplikace. Po zadání klíčového slova dostanete výsledky rozdělené do různých skupin - podle typy souboru, data, druhu, ale i třeba podle údaje, kdo nám daný dokument poslal. Ale uveďme si konkrétní případy, které prezentoval Phil Schiller a Ken Bereskin.


Ken Bereskin na dostal slovo
  • Ken zkusil například vyhledat slovo Louvre - když už je v Paříži, chtěl se prostě na toto místo zajít podívat a chtěl na svém disku najít bližší informace. Spotlight mu našel nejenom soubory, které měli slovo Louvre v názvu, ale i mapu metra Paříže (v pdf), kde byla zastávka se stejným jménem.

    Louvre na mapě

  • Stejně tak bylo možné pomocí Spotlightu hledat dokumenty podle toho, kdo nám je poslal - stačilo zadat jméno původního autora a Spotlight našel soubory, které jsme od dotyčného dostali emailem.

  • Nebo - Ken Bereskin dal hledat slovo Pixar, ale Spotlight našel i trailer na film Finding Nemo (Hledá se Nemo), ačkoliv v názvu slovo Pixar nebylo. To bylo uvedeno až v bližších informacích o copyrightu daného souboru.

  • Spotlight umí indexovat i EXIF informace u fotografií. Výsledkem na hledání slova NIkon byly všechny fotografie, které byly fotoaparátem této značky udělány. Dále dokázal zaznamenat i jméno autora Word dokumentu (tyto údaje jsou ve Word dokumentech uchovávány) a při hledání jména tento soubor ukázat.

    Spotlight je opravdu rychlý

    Výhodou je, že po hledání se vám neukáží hned všechny výsledky, což je nepřehledné, ale jsou řazeny do skupin, které zjednodušují orientaci a rychlejší nalezení konkrétního souboru. Spotlight v tuto chvíli umí prohledávat (či získávat z nich potřebné informace) všechny standardní druhy dokumentů - pdf, text, keynote, word, excel, powerpoint, jpg, xml apod. Spotlight je integrován přímo do filesystému (HFS+) a hned po uložení souboru na disk, či jeho přeuložení, si data zaindexuje. Nemusí tudíž probíhat pravidelné indexování a prohledávání souborů, které brzdí práci. Stejně tak po smazání souboru dojde ke smazání indexu. To vše samozřejmě funguje i v případě, že uživatel nepracuje s daty přes Finder, ale pomocí Terminálu.

    Spotlight se snaží uživateli dávat co nejpřesnější údaje, proto se na prvních místech objevují dokumenty, které jsou častěji používány nebo jsou novějšího data. Celý systém na vyhledávání je možné bez problémů rozšiřovat o znalost nových dokumentů. Vývojáři aplikací tak mají cestu jednoduchou - nemusí své aplikace přepisovat, stačí pouze na dokument daného softwaru použít tzv. Importer, který vytvoří nový plug-in (zásuvný modul) pro Spotlight. Ten si pak může uživatel jednoduchým způsobem nainstalovat a Metadata z těchto souborů prohledávat.

    Spotlight je integrován i přímo do aplikací - často bývají zmiňovány System Preferences (Předvolby systému), ve kterých je také možné hledat, takže nalézt ten správný ovládací panel je otázkou chvilky. Výhodou je, že konkrétně v Předvolbách systému vám Spotlight hodně pomáhá - pokud zadáte při hledání slovo 'wifi', Spotlight si uvědomí, že chcete najít nastavení AirPortu (Sítě). Stejně tak při hledání slova 'Wallpaper' pochopí, že chcete změnit obrázek na pozadí (Desktop Picture, výraz Wallpaper je používán na platformě Windows).

    Spotlight vypadá jednoznačně velmi zajímavě. Otázkou zůstavá, jak dobře se bude chovat v plném nasazení. Veškeré prezentace probíhaly na bezpochyby do detailu připravených počítačích, kde vše fungovalo jako po drátkách - hlavně rychlost vyhledávání. Sami víte, jak začíná být těžké najít konkrétní soubor na disku, který jsme někam uložili a nemůžeme si vzpomenout na jeho jméno. Spotlight by v Tigerovi mohl tento problém elegantně řešit (třeba víme-li, kdo nám tento soubor poslal) a zrychlit a pravděpodobně i změnit přístup k datům.

    Dnes jsme si detailněji představili Spotlight, jeden z hlavních taháků Mac OS X 10.4. Příště se zaměříme na další novinky - Automator, Smart Folders, Dashboard a především kodek H.264.

  • Obsah seriálu (více o seriálu):

    Tématické zařazení:

     » Rubriky  » Informace  

     » Rubriky  » Agregator  

     » Rubriky  » Software  

     

     

     

    Nejčtenější články
    Nejlépe hodnocené články
    Apple kurzy

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: