Unix v Mac OS X v akci... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Unix v Mac OS X v akci...

26. března 2003, 00.00 | Na včerejší akci "Poznejte sílu Unixu v Mac OS X" se sešlo více než 100 zájemců o Mac OS X a jeho možnosti - jak uživatelů Maců, tak jiných systémů. Nás kromě prezentovaných řešení zajímaly také novinky z místního dění - přečtěte si, co se chystá kolem FileMakeru a jak to vypadá s lokalizací systému a dalších aplikací.

Na včerejší akci "Poznejte sílu Unixu" se sešlo více než 100 zájemců o Mac OS X a jeho možnosti - jak uživatelů Maců, tak jiných systémů. Nás kromě prezentovaných řešení zajímaly také novinky z místního dění - přečtěte si, co se chystá kolem FileMakeru a jak to vypadá s lokalizací systému a dalších aplikací.

Apple uvedením Mac OS X a Xserve vstoupil do pole vyloženě serverových řešení. Předchozí produkty byly založené na běžných PowerMacích a běžném systému, tento systém a především 1U rackový server, to už je přece jen něco jiného. Místní zastoupení proto připravilo bezplatný celodenní seminář či prezentaci, na které byly představeny možnosti jak hardware, tak software, a to nejen od Apple. Škoda jen, že se ještě nedodává Xserve RAID, bylo by zajímavé si ho prohlédnout a vyzkoušet v praxi.

Od desíti hodin do odpoledne běžela řada přednášek o různých "pokročilých" produktech. Kromě samotných serverových produktů a možností Mac OS X při nasazení jako serveru, což mimo jiné prezentoval také Rafael Jimenez z Apple Europe, to byly především prezentace o dalších, běžným uživatelů ne tolik známých aplikacích. To je například Mathlab, prostředí pro vědeckotechnické výpočty, návrhy algoritmů, simulace, analýzu, měření a zpracování signálů a další. Mathlab poskytuje jak pokročilý programovací jazyk pro tvorbu zadání, tak bohaté grafické funkce pro 2D i 3D grafické zobrazení. Zajímavé je, že aktuální verze Mathlabu je přeportovaná z unixových verzí, takže využívá zobrazování přes X Window - a díky X11 přímo od Apple i takovéto aplikace snáz zapadnou do prostředí Mac OS X.

WebObjects prezentoval Ondřej Čada, mimo jiné autor článků na MujMacu a také řady publikací. O WebObjects, pokročilé prostředí pro tvorbu a vývoj komplexních webových aplikací vzbudil zájem, diskuse pak dlouho pokračovaly v "kuloárech". WebObjects jsou trochu opomíjené dítko Apple, které získal po převzetí Nextu, doufejme, že s posilováním serverové platformy se bude také více zviditelňovat tato technologie.

Databázový stroj Sybase Adaptive Server Enterprise je vysoce výkonná relační SQL databáze. Poskytuje řadu možností pro efektivní práci s databázemi (které mohou sloužit například pro webové aplikace napsané v WebObjects), což je záležitost pro běžného smrtelníka poměrně odtažitá - každopádně, je důležité, aby byly pro Mac OS X dostupné podobné "profi" databázové stroje, na kterých se zpravidla staví náročné aplikace.

O mailovém serveru Kerio, který je českého původu, jsme již psali po Macworldu, článek najdete zde. Vývojářská společnost ACDS představila Lasso Blue World, nástroj pro snadnou tvorbu webových aplikací založených na práci s daty - tedy v určitém smyslu konkurence pro WebObjects. Od zástupců firmy Antarea, která zde Lasso a také produkty FileMaker distribuuje, jsme se také dozvěděli o dvou zajímavých akcích pro příznivce FileMakeru - do konce měsíce března (už jen pár dní) trvá amnestie pro nelegální uživatele FileMakeru, kdy mohou plnou licenci zakoupit s výraznou slevou a také se příští týden, 3. dubna, koná celodenní FileMaker summit pro vývojáře a uživatele programu FileMaker - setkání bude kousek od Prahy na Sázavě. Podrobnosti najdete na webu.

Poměrně čilý ruch byl také v předsálí, kde byly vystavené různé Apple produkty, samozřejmě včetně dvou Xservů. Zajímali jsme se, jak velké prodeje tohoto serveru u nás byly v loňském roce (Xservy se začaly dodávat v polovině roku) - prodaly se řádově kusy, přesto se jednalo o výrazný růst proti předchozím "serverům", založeným na PowerMacu G4. Doufejme, že s novými produkty a aplikacemi budou prodeje lepší. Zákazníky určitě potěší, že již velmi brzy budou i u nás dostupné balíčky servisních služeb podobné AppleCare, díky kterým se budou moci plně spolehnout na svůj Xserve. Podrobnosti vám samozřejmě přineseme, jen co budou uvolněné.

Zjišťovali jsme také, jaký je stav lokalizace Mac OS X, resp. kdy se jí dočkají uživatelé. Lokalizace se pozdržela kvůli problému s českým Classic prostředím v Mac OS X 10.2.4 (už nyní můžeme potvrdit co jsme zjistili při testování, že fungovat bohužel nebude - lokalizace je pro 10.2.0), uživatele doufejme potěší dokončená lokalizace kompletního iLife, tedy iTunes 3, iPhoto 2, iMovie 3 a iDVD 2. Oprava lokalizace Mac OS X by se měla objevit poté, co potřebné podklady našim lokalizátorům uvolní Apple. Všechny lokalizace se budou distribuovat na jednom CD, jehož výroba by měla proběhnout v první polovině dubna. Jakmile bude k dispozici pro uživatele, budeme vás informovat.

Podle našich dojmů a diskusí s návštěvníky vyplynulo, že akce rozhodně měla ohlas, zlepšila se informovanost jak stávajících uživatelů, tak především uživatelů jiných platforem, ať již Windows, či Unixů. Mnohé z nich Mac OS X zaujal velmi výrazně a tak doufejme, že i u nás začne lépe prosazovat v serverovém prostředí - byť se na něm ještě dá najít řada nedostatků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: