Stručné zprávy o iPadu 2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Stručné zprávy o iPadu 2

21. března 2011, 00.00 | Pravděpodobná chyba v termínu zahájení prodeje na české stránce iPadu 2 vyvolala značný rozruch. Na iPad 2 se v USA stále ještě stojí fronty. A WiFi a 3G verze iPadu 2 se zřejmě kvůli rozdílům ve svých pouzdrech citelně liší v kvalitě zvuku nahrávaného jejich mikrofony.

Zpráv o novém iPadu sice již nyní pochopitelně ubylo, ale pár se jich pořád našlo, přičemž ta první souvisí s naší zemí:

Česká stránka Applu pro iPad vyvolala velký rozruch

Při představení iPadu 2 Apple oznámil nejenom zahájení prodeje přístroje v USA (k němuž opravdu došlo 3. března), ale zveřejnil také seznam dalších 26 zemí, v nichž se přístroj má začít prodávat od 25. března, tedy od tohoto pátku. A na seznamu se nachází i Česká republika.

Není proto divu, že značný rozruch vyvolala česká stránka Applu pro iPad 2, protože v jejím úvodním nadpisu stál text „V prodeji od 25. dubna.“ Díky automatickým překladačům si tohle dnes dokážou do angličtiny přeložit i lidé neznalí češtiny, mezi prvními si toho v sobotu všiml 9to5mac.

To samozřejmě vyvolalo dohady, zda Apple v reakci na vysokou poptávku po iPadu (a možná i kvůli potížím s dodávkami komponent) nakonec podobně jako loni v případě původního iPadu přece jenom prodej v některých zemích neodloží na později. Jenže stránky iPadu pro jiné menší země s vlastním jazykem nadále uvádějí jako termín zahájení prodeje 25. březen (platí to třeba pro Dánsko, Norsko či Řecko).

Jako nejpravděpodobnější vysvětlení se tak jeví, že jde prostě o překlep či spíše špatný překlad. Tomu by napovídalo i to, že zmíněný nadpis stránky obsahuje také jiné chyby - vždyť co si lze myslet o tvrzení, že iPad 2 je „Tenčí. Lighter. Rychlejší“. Překlad textu očividně někdo trestuhodně odbyl, takže by nepřekvapilo, kdyby popletl i ono datum. (Mimochodem, dotyčný dubnový datum ze stránky již zmizel, ale slovo „Lighter“ tam pořád zůstává.)

Celá věc by se měla vyjasnit během tohoto týdne, bylo by ovšem dost divné, kdyby Apple odložil prodej iPadu 2 pouze u nás, náš trh zase není až tak velký, aby významně ovlivnil celosvětové dodávky.

Na iPad 2 se v USA stále stojí fronty

Vzhledem k situaci v USA se ale nelze divit, že mnozí zprávě o odložení prodeje v dalších zemích ihned uvěřili, protože i minulý pátek se před obchody Applu na nový iPad nadále stály fronty. Dodávky přístroje do kamenných obchodů byly od počátku dost omezené, proto se minulý týden před obchody pořád tísnili zájemci v naději, že přijdou další iPady 2. To se občas i stalo, ovšem též tyto nové kusy se rychle vyprodaly, ve frontách tak mají šanci jen ti, kdo stojí dost vpředu.

Fronty na iPad 2 se tedy tvoří ještě týden po oficiálním zahájení prodeje, stovky lidí čekají kupříkladu před vlajkovým obchodem Applu na Páté avenue na Manhattanu, Apple musel frontu dokonce vymezit přenosným zábradlím a po jeho zaplnění už nedovoluje další prodlužování fronty.

Přesto se zákazníci stále pokoušejí přístroj pořídit v kamenných obchodech, protože webový obchod Applu nadále udává dodací lhůtu v délce 4 až 5 týdnů (tak tomu je již od počátku minulého týdne).

Jak zájemci o koupi, tak zaměstnanci obchodů se snaží najít způsoby, jak situaci řešit, ale zjevně to příliš nezvládají, stávající dodávky prostě poptávku nedokážou uspokojit.

Foxconn tvrdí, že mu nedostatek komponent nehrozí

V souvislosti s katastrofou v Japonsku se navíc objevily dohady, že by to mohlo vyvolat nedostatek určitých elektronických komponent (například flash či RAM čipů), jejichž výroba byla nedávnou přírodní pohromou omezena či pozastavena. A tyto komponenty jsou pochopitelně potřebné také pro nový iPad.

Avšak tchajwanský server DigiTimes, který má velmi dobrý přehled o dění mezi dodavateli elektronických komponent, minulý pátek napsal, že Foxconn, jenž iPad pro Apple vyrábí, nebude událostmi v Japonsku zasažen.

Foxconn se sice odmítl vyjádřit ke konkrétním klientům, ale prohlásil, že se na takováto rizika připravil a i kdyby došlo k výpadkům v dodávkách komponent, pořád na tom bude lépe než ostatní výrobci.

Znalci tohoto trhu navíc tvrdí, že by Foxconn při úplném zastavení dodávek měl mít zásoby komponent asi na 2 až 3 týdny, protože výrobci si právě pro takovéto situace vytvářejí bezpečnostní zásoby životně důležitých komponent. A v dlouhodobějším výhledu by pravděpodobně dokázal najít náhradu za výpadky dodávek z Japonska.

Výše popsané problémy s dostupností iPadu 2 tak zřejmě zatím nezpůsobuje ani tak nedostatek komponent, jako spíše to, že výrobní partneři Applu prostě nezvládají dodávat objemy odpovídající poptávce.

Mikrofony WiFi a 3G iPadů 2 se liší kvalitou svých nahrávek

Je všeobecně známé, že Apple nabízí iPad 2 ve třech variantách lišících se možnostmi datového připojení. Stejně jako u původního iPadu se dodávají modely používající pouze WiFi připojení a dále se prodávají 3G modely, v případě iPadu 2 však hned dvou typů – jeden užívá GSM/UMTS modul, nově však přibyly ještě modely s 3G CDMA modulem, fungujícím v síti operátora Verizon. Tato varianta se ale zřejmě mimo USA příliš prodávat nebude (fungovala by jenom v několika málo zemích, v Evropě vůbec ne.)

3G iPady kromě toho, že podporují mobilní datové připojení, jsou navíc osazeny GPS přijímačem (WiFi modely GPS nemají), ale tyto přístroje se liší také kvalitou nahrávek svých mikrofonů.

Zjistil to iLounge, ve své obsáhlé desetistránkové recenzi iPadu 2 mimo jiné uvádí, že výřez pro mikrofonu byl přesunut z původního umístění vedle zdířky sluchátek do středu hrany přístroje nad čelní kameru. A změnil se i jeho tvar z okrouhlého na podlouhlý.

To způsobilo, že se u WiFi iPadů 2 mikrofon nachází v kovovém hliníkovém pouzdru, avšak u 3G modelů místo toho leží v malém plastovém proužku zasazeném do pouzdra (plast umožňuje snazší pronikání rádiových signálů kovovým pouzdrem).

A nejspíš právě tato změna okolního materiálu zapříčinila, že WiFi modely nahrávají zvuk mnohem lépe než 3G modely, jejichž nahrávky znějí poněkud tlumeně a trpí záznějemi. Rozdíly se kupodivu projevují i mezi GSM a CDMA 3G modely, CDMA přístroje z ne zcela jasného důvodu zaznamenávaly zvuk v ještě nižší kvalitě.

Rozdíl v kvalitě nahrávaného zvuku se projeví hlavně tehdy, když obrazovka iPadu směřuje k uživateli, což se děje například při videohovorech FaceTime a v dalších podobných aplikacích, zhoršená kvalita zvuku pochopitelně není příliš příjemná.

Není však jasné, zda s tím Apple něco udělá, spíše asi ne, protože další změna pouzdra by se z logistických důvodů zaváděla dost těžko (a byla by pravděpodobně i dost drahá).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

špatné datum

Autor: Kuba Muž

Založeno: 21.03.2011, 07:39
Odpovědí: 0

Hned v prvním odstavci si myslím že máte špatné datum. V USA za začalo prodávat o něco dříve než 3.dubna :-)

Odpovědět na příspěvek

B-verzia bez datumu

Autor: Pajlo Muž

Založeno: 21.03.2011, 08:58
Odpovědí: 0

Tak na webe je uz B-verzia bez datumu. Stara verzia je ale stale dostupna. Vid http://images.apple.com/c
z/ipad/home/images/hero2_
20110302.jpg a http://images.apple.com/c
z/ipad/home/images/hero2_
20110302b.jpg

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: