Stručně z minulého týdne - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Stručně z minulého týdne

12. března 2007, 00.00 | Uplynulý týden nepřinesl mnoho technických novinek kolem Applu, proto předkládám směsici stručných zpráviček na různá témata, jež shodou okolností Apple především vychvalují.

Minulý týden se vedle věcí, o nichž jsem již psal, příliš dalšího nestalo. Apple přinesl jedinou konkrétní technickou novinku, uvolnil novou aktualizaci softwaru pro AirPort Extreme, která řeší bezpečnostní problémy a zvyšuje kompatibilitu MacBooků a MacBooků Pro s Core 2 Duo při spolupráci s přístupovými body využívajícími zabezpečení WEP Open System. Aktualizační soubor má velikost 6,5 MB a je určen pro všechny Macy s procesory Intel a systémem Mac OS X 10.4.8. nebo vyšším.

V USA minulý týden časopis Forbes zveřejnil svůj každoroční žebříček nejbohatších lidí světa (přesněji řečeno seznam dolarových miliardářů), z něhož citovala většina ostatních médií, včetně českých novin. Jistě vás nepřekvapí, že se na seznamu ocitl také Steve Jobs. Ten obsadil 132. místo, s majetkem odhadovaným na 5,7 miliardy USD. Forbes k tomu ovšem připomíná, že seznam sice obsahuje řadu jmen spojených s většími částkami, ale tito lidé zůstávají v zásadě neznámí, skutečnou proslulost získali jen nemnozí. A právě k nim se řadí Steve Jobs, se slávou „počítačového průkopníka“ a statutem „kultovní celebrity“ mezi příznivci Applu. Položka pro Jobse přímo uvádí, že je „veleben jako tvůrčí vůdčí osobnost díky veleúspěšnému uvedení iPodu a letošnímu oznámení tolik očekávaného iPhonu“. Tenhle žebříček samozřejmě představuje především mediální záležitost (majetky miliardářů se počítají z veřejně dostupných informací a současných akciových kursů, což nemusí být vždy nejpřesnější ukazatel), a tak ani neudivuje, čím Jobse a Apple prezentují. Pro „člověka z americké ulice“ Apple dnes prostě znamená hlavně iPod a jeho příbuzenstvo, přesto na Macy rozhodně lidé prozatím nezapomněli, uvážíme-li, jak dobře se prodávají.

V tomto směru se nyní Apple začal ještě více snažit svou novou reklamní kampaní zaměřenou na boj s Windows Vista. Ta už nějakou dobu běží v jeho kamenných obchodech, avšak nyní se s ní setkáte i na americkém webovém obchodu Applu. Hned při vstupu do něj vás uvítá výrazný reklamní obrázek s nadpisem „Go beyond Vista. It's time to get a Mac.“ (Překonejte Vistu, přišel čas přejít na Maca.) Reklama odkazuje na zvláštní oddělení Apple Store určené na pomoc potížemi stíhaným uživatelům Windows při výběru vhodného modelu Maca a nabízí též různé tipy pro přechod z Windows na Mac OS X. Apple počítá s tím, že řada lidí bude pro Vistu potřebovat nový stroj, a rád by část z nich přetáhl na svou stranu. Uvidíme, jak bude úspěšný, „lanařící“ stránka působí docela přesvědčivě a oproti některým očekáváním se do Visty opírá celkem kultivovaně.

Ostatně to, že marketing Applu úspěšně funguje, samozřejmě víme. Několik zajímavých poznámek k tomu přinesl MacNN. Jefferson Graham z USA Today tvrdí, že marketing Applu patří k nejúčinnějším na světě, především díky obratnému využívání médií, hlavně při ohlašování nových produktů. David Yoffie z Harvard Business School odhaduje, že jenom publicita, jakou Steve Jobs vyvolal představením iPhonu, nahradila reklamu v ceně 400 milionů USD. Graham připouští, že část této účinnosti jde na vrub samotným technickým kvalitám produktů Applu, ale zdůrazňuje další vlivy jako třeba časté umisťování produktů do filmů a televizních pořadů, do paměti se zapisující televizní reklamy a způsob pořádání veřejných akcí. Jinými slovy všechno to, co všichni tak dobře známe a nyní to již začíná docházet i analytikům.

U všelijakých těch hodnotících žebříčků ještě chvíli zůstaneme, časopis Fortune vydal seznam nejobdivovanějších firem Ameriky, v němž si letos Apple vedl mimořádně dobře. Mimo jiné byl Apple jmenován nejlepším maloobchodním prodejcem v USA. Je to docela ironické, protože když v roce 2001 Apple ohlásil otevření svých kamenných obchodů, většina analytiků a na finance zaměřených periodik věštila neúspěch a vypočítávala důvody, proč to nebude fungovat. (Sýčkovaly kupříkladu BusinessWeek a TheStreet.com, konzultant David Goldstein dokonce dával Applu pouze dva roky, než s ostudou zavře.) Avšak nějak jim to nevyšlo, protože už v roce 2004 Apple dosáhl v obchodech obratu 1 miliardy USD a vloni se v nich prodalo zboží za miliardu dolarů během jednoho čtvrtletí. A tyto obchody jsou vysoce efektivní, podle Fortune generují z jedné čtvereční stopy prodejní plochy 4032 USD prodejů za rok (při přepočtu na nám srozumitelnější jednotky mně vychází 44800 USD neboli 960000 Kč na čtvereční metr), čímž Apple výrazně překonává mnohá jiná známá jména.

Podle Jobse hlavními faktory tohoto úspěchu bylo najmutí zkušených obchodníků z řetězců Target a Gap a pak také to, že nejprve postavili maketu obchodu v plné velikosti a zjišťovali, jak bude fungovat. To se jim vyplatilo, protože první verze nebyla vůbec dobrá (šlo o nevhodné roztřídění kategorií zboží). Museli ji zcela předělat, což sice znamenalo zpoždění, ale to pořád způsobilo menší škody než nepovedené otevření skutečného obchodu. Jobs tvrdí, že právě ochota investovat tolik času a úsilí do samotného návrhu obchodu vedla k úspěchu, protože i když zákazník o tomto úsilí neví, cítí ho. A neodpustil si ještě jednu poznámku: „Naše obchody byly vymyšleny a vybudovány pro tento okamžik v času – pro uvedení iPhonu.“ Zdá se, že Jobs je iPhonem skutečně posedlý, snad s ním bude mít stejně šťastnou ruku jako měl tehdy s obchody. (Mimochodem, lze-li věřit této fotografii, zveřejněné na službě Flickr, tak Jobs již iPhone používá jako svůj mobilní telefon. Fotograf vystupující pod přezdívkou „thane“ se zapřísahá, že fotografie je pravá a Jobs mluvil do něčeho, co mělo rozměry a tvar iPhonu, a hovory prý vytáčel z dotykové obrazovky. Tak jen ať ho Steve pořádně otestuje.)

Fortune ovšem neocenil Apple pouze za jeho obchodní snažení, ten získal v žebříčcích obdivu i další významná umístění. Byl jmenován nejobdivovanější firmou v oblasti inovace, v seznamu dvaceti obecně nejobdivovanějších firem skončil na pěkném sedmém místě a v kategorii počítačových firem dokonce na druhém (hned za IBM). První místo získal rovněž za zacházení se zaměstnanci a za kvalitu svých produktů a služeb, a tak by se dalo pokračovat dál, úplný přehled hodnocení najdete tady. Tento žebříček (bez ohledu na to, co si myslíte o jeho metodice) má ve finančních kruzích značnou váhu a bývá široce citován. Ukazuje především to, jak významné postavení jak na trhu, tak v mediálním povědomí si dodnes Apple vybojoval. Doufejme, že brzy všechna tato skvělá hodnocení a umístění Apple podepře také konkrétními novinkami, jež opět potvrdí jeho pověst.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

lingvistická

Autor: Jan Rybář Muž

Založeno: 12.03.2007, 08:13
Odpovědí: 0

Můžu se zeptat, proč "Apple přinesl" ap.? Proč je Apple v mužském rodě? Čeština to obvykle při přejímání řeší jinak - rodovou analogií (Apple = jablko = přineslo) nebo přes opěrné jméno (Apple = firma = přinesla). Díky za vysvětlení, "ten Apple" je vážně divné.

Odpovědět na příspěvek

RE: lingvistická

Autor: John Muž

Založeno: 12.03.2007, 09:09

Dle mě se vychází z Apple=počítač=přinesl
. Faktem je, že dříve počítač Amiga byla žena .-)

Odpovědět na příspěvek

RE: lingvistická

Autor: jf Muž

Založeno: 12.03.2007, 09:24

...to mi připomíná, že předevčírem jsem ve zprávách v televizi zaslechl "...NASA propustil obviněnou pilotku..." asi si myslí, že ji vyhodil nějaký pan Nasa.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: lingvistická

Autor: Mr. Cidermaster Muž

Založeno: 13.03.2007, 00:26

NASA => "Narodni urad pro letectvi a vesmir" propustil... Nevidim na tom nic divneho.

Odpovědět na příspěvek

RE: lingvistická

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 12.03.2007, 09:56

Pokud vím, pro Apple se mužský rod používá už tradičně. Jedno odvození by skutečně mohlo být z počítače, ale napadá mě ještě další vysvětlení. Vedle výše uvedeného se rod cizích slov dost často odvozuje intuitivně a spíše z fonetiky slova (nakonec, tak se to asi dělalo v hlubší minulosti). Některá slova svou fonetikou přímo vybízejí k určitému rodu, například pro Tesco jistě sáhnete po středním rodu, Telefonica naopak jasně nutí k ženskému rodu. A tam, kde to není úplně jasné, čeština prostě sahá po mužském rodu. To je samozřejmě politicky nekorektní, feministky se z toho mohou pominout, ale na tom mně skutečně nezáleží.

A něco napoví také jazykový cit. V běžné řeči či textu těžko budete pořád používat obrat „společnost Apple“ jako tiskové zprávy, takže potřebujete jednoslovné označení s nějakým rodem. A jak vám tedy zní výraz „Apple představilo“ nebo „Apple představila“. Mně zde připadá mužský rod jako nejneutrálnější řešení (jistě poněkud paradoxní, s nadsázkou by se dalo mluvit o „zástupném neutru“). Ze všech těchto důvodů hodlám pro Apple zůstat u mužského rodu, ostatně prozatím to nikomu nevadilo. Tato debata by se jistě dala protahovat donekonečna, zvlášť kdyby přikvačily nažhavené feministky, ale myslím, že MůjMac má poněkud jiné určení a už se tím dál zabývat nebudu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: lingvistická

Autor: Jan Rybář Muž

Založeno: 12.03.2007, 11:07

Nemusíte se hned čertit, jen jsem se - a slušně - zeptal. I tak děkuji. (Jen mi vrtá hlavou, jak pak používat termíny "společnost A." a "A." v jednom textu: "s. A. představila" a o řádek níž "A. už tradičně udržel"? To bude divné zrovnatak.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: lingvistická

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 12.03.2007, 11:31

Já se rozhodně nečertím, pokud to na vás tak působí, tak se omlouvám. Jen už prostě nemám čas se tím dál zabývat, tak jsem to chtěl vyřídit najednou delším příspěvkem. A teď již opravdu musím dělat něco jiného.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: lingvistická

Autor: MirekM Muž

Založeno: 12.03.2007, 20:59

Dovolím si navázat na tu fonetiku, (to) Tesco a (tu) Telefónicu: Ten Apple říkáme, protože [epl] končí souhláskou a souhláskou v češtině končí podstatná jména mužského rodu (stačí si projít vzory podstatných jmen).

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: