Steve Jobs na D: All Things Digital - iTunes a podcasting - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Steve Jobs na D: All Things Digital - iTunes a podcasting

26. května 2005, 00.00 | Tento týden se stala ještě jedna důležitá událost - proběhla konference D: All Things Digital, kde vystoupil i CEO společností Apple a Pixar Steve Jobs a hovořil nejenom o iTunes 4.9, které byly na této akci poprvé prezentovány, ale otázky padaly i na iTunes telefon od Motoroly a problémy s mobilními operátory.

Tento týden se stala ještě jedna důležitá událost - proběhla konference D: All Things Digital, kde vystoupil i CEO společností Apple a Pixar Steve Jobs a hovořil nejenom o iTunes 4.9, které byly na této akci poprvé prezentovány, ale otázky padaly i na iTunes telefon od Motoroly a problémy s mobilními operátory.


D: All Things Digital - nějaká překvapení?

V neděli večer Steve Jobs promluvil na akci D: All Things Digital, kde před rokem představil Airport Express. Očekávalo se, že tentokrát se dočkáme uvedení dálkového ovládání pro tento Access Point, ale nic takového se nekonalo. Steve se zaměřil na iTunes a předvedl novou verzi 4.9, která bude mít podporu Podcastingu a měla by být ke stažení do 60 dnů. Pro tvůrce podcastů bude dostupný i nástroj pro jejich upload na iTunes Music Store. Navíc bude možné skladby obsažené ve staženém podcastu rovnou na iTunes Music Store pořídit. Něco podobného je možné vidět i v novém iChatu v Mac OS X 10.4 - když má uživatel zapnuto zobrazování přehrávané skladby ve statusu u iChatu, všichni, kteří ho mají ve svých Buddy listech, se mohou kliknutím na šipečku u skladby dostat na iTunes Music Store a poslechnout si prvních 30 vteřin nebo si písničku rovnou pořídit.


Steve Jobs na konferenci D: All Things Digital

Co je to podcasting?

Fenomén podcastingu u nás není tak známý jako v zahraničí, a tak si jej pojďme trochu přiblížit. Podcast je audio soubor (MP3) uložený na internetu, který lze přijmout z RSS kanálu, nebo přímo stáhnout z webu, a nahrát do MP3 přehrávače. I když je název odvozen od iPodu, poslech podcastů není na iPod nijak vázán. Takto stažené MP3 soubory lze poslouchat v jakémkoliv zařízení a kdekoliv. Vtip je v tom, že si tímto způsobem svou oblíbenou radio show můžete poslechnout kdy se vám to hodí a ne, když zrovna běží v rádiu. Podcast ale není vázán jen na rádio, může to být talk show, interview, hudba, záznam utkání ve fotbalu, články z blogu a podobně. Podcast v tomto směru nemá žádná omezení a je jen na autorovi, jaký bude jeho podcast, a na uživatelích, zda si jej stáhnou. Dalo by se říci, že podcasty jsou audio blogy. Stačí se pouze k takovému podcastu přihlásit a vždy, když vyjde nový podcast, počítač si jej automaticky stáhne a vloží do iPodu. Navíc jsou podcasty zdarma (alespoň zatím) a neobsahují reklamu.

Celé by to mělo fungovat tak, že iTunes nahradí aplikace jako je iPodder a bude možné se přímo v iTunes přihlásit k odebírání podcastů a jejich automatické synchronizaci do iPodu. Steve Jobs zmínil, že zvažuje i prodej podcastů - zde by se asi jednalo o konkurenci službě Audible.com, která prodává audio knihy přes internet. Uživatel by si tak mohl vybrat podcasty, jež jsou zdarma, nebo placené (a mající větší obsahovou hodnotu, nebo jsou chráněny autorským právem).


iTunes Movie Store?

Steve Jobs byl vyptáván i na to, zda bude možné na iTMS nakoupit stejným způsobem jako hudby i filmy. Asi nikdo neočekával přímou odpověď a ani jsme se jí nedočkali - opět můžeme jen spekulovat, zda se tímto směrem Apple vydá, ale kroky, které společnost podniká, tomu nasvědčují (implementace video souborů do iTunes, kodek H.264, spekulovaný Tablet Mac jako přehrávač video obsahu).

iTunes s podporou video formátu


iTunes@Motorola

Konference se zúčastnil i Ed Zander, CEO Motoroly, který údajně (dle jednoho návštěvníka) předvedl mobilní telefon s iTunes přehrávačem. Zmínil, že telefon by měl mít hlasitý reproduktor, takže by pro poslech (například na stole) nebylo nutné připojit reprosoustavy, 1MPx digitální kameru a pevný disk. Jak jsem uvedl, tato zpráva může být zcela mylná, otázkou ovšem zůstává, jak vlastně bude spojenectví Motorola a Apple vypadat? Apple vyvíjí aplikaci iTunes Mobile, která by měla být hotová v červnu a jedná se o iTunes pro mobilní telefony. Motorola telefon s iTunes mobile jménem ROKR by měl být představen v druhé polovině roku 2005. Dočkáme se tedy jen aplikace pro mobilní telefony, kterou by mohli využívat i další výrobci, nebo se společnosti Apple a Motorola dohodly na užší spolupráci jejímž výsledkem bude obrandovaný Apple telefon?

Motorola telefon & iTunes

V tuto chvíli těžko říci, jisté je, že se objevily informace o tom, že Motorola má problémy se dohodnout v operátory na nasazení iTunes telefonu. Ti mají vlastní představu o cenách a provizi za skladbu (2-3 USD) a chtějí nabídnout v tomto směru svým platícím klientům vlastní řešení. Z toho vyplývá, že by iTunes telefon nefungoval jen jako iPod, ale zároveň by z něj bylo možné hudbu i nakupovat. Ed Zander minulý týden tyto spekulace popřel a vyjádřil se v tom smyslu, že žádný rozpor s operátory neexistuje. To příliš nepotvrdil Steve Jobs v jednom rozhovoru, kde se vyjádřil o problémech s operátory mobilních síti a jejich "diktátem" podmínek.

Celé to spíše vypadá, že Apple vidí mobilní telefony primárně jako zařízení, které mohou v budoucnu částečně konkurovat iPodu, ale nemyslí si, že by lidé začali nakupovat hudbu přímo do mobilních telefonů - právě kvůli ceně. Opačný názor má Bill Gates a Steve Jobs na to zareagoval v tom smyslu, že si nemyslí, že by zájemci o hudbu byli tak hloupí, aby platili více než 99 centů za skladbu.

Jobs také předpokládá, že nová služba Yahoo! nabízející neomezený roční pronájem hudby za 60 USD bude v do pěti měsíců zdražena kvůli vysokým nákladům. Steve Jobs také odmítá pronájem hudby jako funkční obchodní model - lidé prý chtějí hudbu vlastnit, nikoliv si ji pronajímat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: