Slepenec kratších zpráv - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Slepenec kratších zpráv

21. února 2007, 07.00 | Adobe konečně uvádí na trh Photoshop Lightroom, vynořují se další náznaky uvedení Apple TV a šikovní Francouzi našli způsob, jak dostat podporu 802.11n do MacBooků s Core Duo.

Zase se sešlo několik kratších zpráv, které slepuji do jednoho článku. Dotýkají se různých témat, spojuje je pouze to, že nějak souvisejí s Applem.

V pondělí 19. února konečně přišel na trh program Adobe Photoshop Lightroom 1.0. Tento výkonný editor RAW souborů jsem již blíže popisoval v tomto článku a obsáhlý popis chystané ostré verze přinesla také Grafika. Vše potřebné o něm tedy už bylo řečeno, teď však Adobe skutečně začala program expedovat zákazníkům a to přesně v termínu, jaký předpokládala (viz článek Grafiky, kde najdete i kontakt na českého prodejce). Lightroom na Macu vyžaduje Mac OS X 10.4.3 či vyšší, procesor G4 na 1 GHz nebo výkonnější, 768 MB RAM a 1 GB prostoru na disku. Je to samozřejmě univerzální binární aplikace, takže Intely využije naplno. Současně s tím Adobe uvádí zásuvný modul Photoshop Camera Raw v nové verzi 3.7, jež přidává podporu pro fotoaparáty Nikon D40 a Pentax K10D a vylepšuje možnosti nastavení parametrů snímku. Tento modul spolupracuje s Photoshopem CS2 a s Elements 4.0 a bude potřeba k zajištění kompatibility s Photoshopem Lightroom 1.0. Až bude Lightroom k dispozici u nás, Grafika určitě přinese podrobnou recenzi ostré verze.

Čekání na Lightroom bylo hodně dlouhé, nakonec však dospělo ke zdárnému konci. Doufejme, že to předznamenává osud dalších aplikací Adobe, profesionální uživatelé Maců už netrpělivě vyhlížejí příchod balíku Creative Suite 3.0. Jak jsem zde již mnohokrát uváděl, právě to by mělo napsat symbolickou tečku za přechodem k Intelu. Dokonce existují náznaky, že se s novými Macy Pro čeká právě na ně. (Jedna poznámka na okraj: v předchozí větě odkazovaný článek se týkal hlavně možné grafické karty pro nový Mac Pro. Podle posledních zpráv se nakonec tato karta bude jmenovat Radeon X2900 XTX. Zobrazovaná OEM verze karty bude mít skutečně chlazení s výparnou komorou, avšak nevšiml jsem si potvrzení informace, že je určena pro Apple. Nakonec, ne každá pověst se musí potvrdit.)

U hardwaru ještě zůstaneme. Vynořují se nám další náznaky související s uvedením Apple TV. Web ifoAppleStore sledující dění v kamenných obchodech Applu zveřejnil jejich další plány s Apple TV. Podle nich se už začíná přesně plánovat, kde budou stát předváděcí 32“ LCD televizory Sony Bravia a k nim připojené Apple TV. Navíc se v oddělení příslušenství pro iPody začaly prodávat HDMI kabely. Ovšem asi nejzajímavější je z toho všeho stručná věta, že datem uvedení Apple TV na trh údajně bude 28. únor.

Mimoto kalifornská designérská firma Logan přinesla několik statických snímků, které prý pocházejí z filmu přehrávaného při spuštění Apple TV. Snímky z webu Loganu byly mezitím odstraněny a celý web se aktualizuje. AppleInsider z nich zveřejnil alespoň jednu ukázku. Film se zdá být hodně podobný tomu, co Apple předváděl na Macworld Expu a nyní přehrává na svém webu, což snižuje jeho věrohodnost, avšak někteří tvrdí, že se liší konec. (A odstranění snímků z webu Loganu jistě vyvolá divoké konspirační teorie.) Bez ohledu na věrohodnost některých z těchto informací nás od uvedení Apple TV asi skutečně dělí již pouhé dny.

Apple TV se také objevila na českém webovém obchodu Applu. Její česká stránka se zřejmě nabízí už několik dní, ale je dost nenápadná, skoro by se dalo říci, že se schovává. Nachází se tam již cena – 9160 Kč. A jako termín dostupnosti se uvádí konec února, což by odpovídalo výše zmíněnému datu.

Apple TV patří k novému hardwaru Applu s podporou bezdrátového standardu 802.11n. Tomu jsem pochopitelně na MůjMacu věnoval již hodně pozornosti, v mnoha ohledech znamená převrat v bezdrátové komunikaci, která poprvé začíná dotahovat pevná síťová připojení. Někteří čtenáři si v komentářích ovšem celkem oprávněně stěžovali, že je Apple s MacBooky a MacBooky Pro, osazenými procesory Core Duo, nechal na holičkách, protože podpora „n“ standardu přišla až s notebooky vybavenými procesory Core 2 Duo, a nezdá se, že by pro starší stroje chtěl nabídnout modernizaci. (Asi byste dostali typicky obchodnickou radu, že si máte prostě koupit nový model, což přejdeme zdvořilým mlčením.)

Notebooky s Core Duo by tak i s novou Base Station pracovaly pouze ve standardu 802.11g, což není právě ideální, nemluvě o potížích při kombinování „g“ a „n“ zařízení v jedné síti. Před stejným problémem stáli i nadšenci z francouzského serveru MacBidouille (tento název by měl znamenat něco jako „macovský kutil“). Server je sice francouzský, nabízí však i anglickou verzi, v níž najdete také článek s podrobným popisem, jak na „n“ standard dovybavit MacBook s Core Duo.

Problém se nejprve zdál neřešitelný, protože nové „n“ notebooky používají tři antény, zatímco starší notebooky jen dvě. Avšak když si pořádně prohlédli AirPort kartu do Maca Pro, která rovněž podporuje 802.11n, zjistili, že také ta užívá pouze dvě antény. Při porovnání AirPort karet z Maca Pro a z MacBooku s Core Duo se ukázalo, že v obou případech jde o karty PCI Express 1x shodných rozměrů a se stejnými konektory. A tak se pustili do rozebírání MacBooku – celý postup podrobně popisují na několika po sobě jdoucích stránkách, prokládaných názornými fotografiemi. Úplně triviální to není, ale jestliže se nebojíte sáhnout do hardwaru, tak to asi zvládnete.

Když dokončili výměnu modulu, nainstalovali potřebný software z CD dodaného s Base Station a zkusili se připojit v čistě „n“ režimu.Vše jim fungovalo, nová AirPort karta byla bez potíží rozpoznána a komunikace probíhala hladce, dosáhli přenosových rychlostí až 8,9 MB/s a výrazně se zlepšil i dosah spojení.

Popisovaný postup platí pro MacBook s Core Duo. Autoři článku tvrdí, že stejnou výměnu lze provést v MacBooku Pro s Core Duo, postup se bude poněkud lišit, měl by se v zásadě shodovat s jejich návodem k výměně pevného disku. Teoreticky by se stejně měly dát modernizovat podobně „postižené“ iMacy, to však ještě nezkoušeli. Co se týče získání potřebné nové AirPort karty, tu prý lze sehnat od autorizovaných servisních středisek Applu (alespoň ve Francii), zatímco „n“ moduly do nových notebooků běžně nezískáte.

Samozřejmě se jedná o „neoficiální“ řešení, které Apple nikdy neposvětí, přesto ho řada uživatelů asi uvítá. (Pochopitelně by bylo vhodné, aby váš notebook byl už po záruce, protože tímhle postupem byste o ní určitě přišli). A i když to většina čtenářů zřejmě nevyužije, jistě je zajímavé vědět, že takováto možnost existuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: