Provoz Maců o 36% levnější než u PC - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Provoz Maců o 36% levnější než u PC

14. června 2002, 00.00 | Podle studie společnosti Gartner vychází celkové náklady na vlastnictví (TCO) u Maců výrazně nižší, než u PC. Porovnání bylo provedené na velkých instalacích Maců a PC na Univerzitě Melbourne. Jak by mohlo dopadnout podobné porovnání u nás?

Spolu s zahájením nové kampaně Apple, která má zlákat uživatele PC k přechodu na Macy, se pochopitelně začalo diskutovat o výhodách či nevýhodách jednotlivých platforem. K tomu se nyní přidává další téma - cenové. Bohužel, situace s cenami je výrazně jiná u nás a ve světe - například v USA se za počítač obvykle považuje značková sestava (np. Dell), zatímco u nás většina uživatelů (domácí uživatelé takřka výhradně) volí buď PC postavené "někde v krámě", nebo stroj od lokálních výrobců, přičemž ceny těchto počítačů jsou nižší než ceny značkových strojů. K tomu ceny Maců u nás jsou bez jakékoliv diskuse vyšší než v okolních západních zemích - o důvodech se vedou časté diskuse, obvykle s nevybíravými slovy na adresu místního distributora. Mimochodem, v případě PowerMaců G4 si nyní můžeme vychutnat krátké okamžiky, kdy jsou ceny v ČR srovnatelné s EU - ovšem pouze do konce června.

Kromě samotných nákladů na pořízení stroje se však přidávají také výdaje na jeho podporu a servis a další provozní výdaje. Tyto celkové výdaje se poté označují jako TCO (Total cost of ownership, neboli celkové náklady vlastnictví), přičemž o Macích se dlouhodobě hovoří jako o platformě s nižším TCO než u PC.

Australská pobočka Apple vydala tento týden tiskovou zprávu, ve které informuje o studii poměrně renomované výzkumné společnosti Gartner, ve které byly porovnány TCO náklady u Maců a PC. Využitá metoda výpočtu TCO zahrnovala přímé i nepřímé náklady na vlastnictví IT infrastruktury, přičemž přímé náklady zahrnují pořizovací náklady všeho hardware a software, příslušenství, upgrady, technická podpora a roční odpisy. Nepřímé náklady obsahují náklady na "samopodporu" uživatelů, jak vlastní, tak vzájemnou, školení uživatelů a dobu, po kterou počítače byly mimo provoz a tedy neproduktivní.

Porovnání bylo provedené na Univerzitě Melbourne na fakultě umění, kde bylo celkem 4 676 počítačů Apple a 5 338 počítačů PC s Windows. Porovnávané náklady byly celkem 14,1 mil. dolarů (pravděpodobně australských) pro Mac platformu a 18,9 mil dolarů pro PC. Počítače Apple měly roční náklady na podporu 1953 dolarů, zatímco v případě PC to bylo 2522 dolarů.

Při porovnávání přímých nákladů Gartner dospěl k závěru, že Macy měly o 25% nižší náklady na technickou podporu, hardware a software, než PC. Například 1 pracovník IT oddělení byl schopen spravovat 30 Maců oproti 23,2 počítačům s Windows.

Uživatelé Maců také potřebovali méně formálních školení a nepotřebovali tolik technické podpory jako uživatelé PC. V případě problémů pracovníci IT vyřešili problémy na Macu rychleji než na PC.

Kromě toho také Gartner uvádí, že díky efektivitě a snadnosti použití Maců se ušetřilo dalších 43%, ve výsledku byly celkové vlastnické náklady Univerzity Melbourne na Macy o 36% nižší, než podobné instalace PC jinde. (Gartner porovnával jak Macy a PC přímo na univerzitě, tak obdobně velké instalace PC ve světě).

Při zjišťování spokojenosti uživatelů byly uživatelé Maců spokojenější než uživatele PC.

Ve většině podobných porovnání Macy vycházejí lépe než PC, obzvlášť výrazné to je u podpory uživatelů - spíš jako kuriozitka (data pocházejí z roku 95) může působit zjištění Intelu, že pro jejich vlastní firemní počítače potřebuje u Maců čtvrtinu podpory co u PC. Mezi obvyklé argumenty také patří, že uživatelé Maců jsou díky jeho operačnímu systému efektivnější, spotřebují méně času obhospodařováním samotného operačního systému a a mohou se více a lépe věnovat samotné práci. Pochopitelně, díky postupnému vývoji Windows a naopak stagnaci Mac OS se některé rozdíly postupně smazaly, v některých případech dokonce převážily ve prospěch PC (například stabilita), ovšem s nástupem Mac OS X má Apple konečně operační systém, který je nejen uživatelsky příjemný, ale také velmi stabilní.

Vzhledem k tomu, že podobná témata provázejí v našich podmínkách až neuvěřitelné vášně, prospělo by objektivní porovnání - tedy v dostatečně dlouhém časovém intervalu a na dostatečně velkém vzorku počítačů. Jedinečnou příležitostí by mohl být právě probíhající projekt INDOŠ (Internet do škol), v jehož rámci se instaluje také celkem 500 počítačů iMac s Mac OS X. Snad se nám podaří získat informace, jak si Macy vedou v porovnání s "multimediálními" PC, v tomto případě především z hlediska nákladů na uživatelskou podporu a servis.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: