Ochranné známky - Apple fantazii meze neklade - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Ochranné známky - Apple fantazii meze neklade

6. ledna 2004, 00.00 | Hodina, kdy se Steve Jobs objeví na pódiu v Moscone Center, se pomalu blíží a spekulace o tom co se objeví sílí neuvěřitelným způsobem. Jedním ze zdrojů pro tyto dohady jsou i ochranné známky, které si Apple registruje v USA. Jaké jsou ty nejnovější a co nám naopak v historii Apple uniklo?

Hodina, kdy se Steve Jobs objeví na pódiu v Moscone Center, se pomalu blíží a spekulace o tom co se objeví sílí neuvěřitelným způsobem. Jedním ze zdrojů pro tyto dohady jsou i ochranné známky, které si Apple registruje v USA. Jaké jsou ty nejnovější a co nám naopak v historii Apple uniklo?

Tento článek berte jako odlehčenou sondu do historie Apple, která byla inspirovaná právě spekulacemi objevujícími se na základě zápisů do rejstříku amerického patentového úřadu. Zde se dají najít jak názvy produktů, které ještě pravděpodobně nespatřily světlo světa, tak těch, které svou šanci propásly před mnoha lety.

Apple má registrováno jen na sebe více než 700 ochranných známek (trade marks), některé jsou i registrované ochranné známky, opatřené známým ®. Kromě toho Apple patří také ochranné známky firem, které zakoupil, jako byl například Nothing Real se svým Shakem a Tremorem a další. Pokud si chcete prohlédnout seznam, který sám Apple publikuje, podívejte se na server Apple - ke každému jménu je i určené, o jaký produkt či případně funkci se jedná. V mnoha případech asi budete mírně tápat, neboť se může jednat o pojmy které jsou již opravdu prachem zaváté a patřilo by k nim již takřka historické pojednání. Ovšem mnoho věcí v tomto seznamu nenajdete - a tak vám ty nejzajímavější prozradíme my. Bohužel, pro důkladný historický exkurz zde není místo a v mnoha případech ani není vlastně jasné, o jaký produkt se jednalo...

Temná historie

Ještě než se podíváme na to, co Apple vymyslel a nepoužil, schválně, jaká je nejstarší známka firmy Apple? Ano, správně, samotné slovo Apple pro použití v oblasti počítačů - přihláška byla podaná 25. března 1977, tedy skoro rok poté co toto označení začali pánové Jobs a Wozniak používat. Slavné nakousnuté jablko bylo zaregistrováno o rok později, což by odpovídalo době vzniku. Mimochodem, další z podobně historických názvů je Diskware, což bylo označení vyhrazené pro magnetický záznamový disk či Apple Software Bank, počítačové programy ve formě přednahraných kazet s magnetickou páskou (tedy mohly to být i klasické audiokazety). Další z historických pojmů je Silentype - označení pro termální tiskárnu Apple z roku 1980. Oproti jehličkovým ImageWriterům to skutečně asi bylo velmi tiché zařízení.

Co by - kdyby...

Nepoužitých (a nyní již "mrtvých", tedy majitelem opuštěných) značek jsou doslova stovky - nezbývá než si představovat co Apple mohl pro kterou plánovat. Některé byly v držení Applu i deset let, nekteré jen pár dní...

Zajímavou historii má značka Pippin - to je jedna z těch, kterou můžete znát. Bylo to jméno pro herní platformu založenou na Mac OS, která se objevila v roce 1996 a kterou vyráběla firma Bandai. Zajímavé na tom je, že jméno Pippin si Apple poprvé registroval už v roce 1983...

Apple asi vymyslel první PDA a také si v roce 92 tento název nechal registrovat. Proč ho v roce 93 opustil je záhadou.

Celá řada názvů působí jak ze scifi filmů - například jména jako ZENDA, VASARI, SMACKAROONI, STARCORE, REANIMATOR, SONICFINDER, MACARONI (mimochodem, ReAnimator je opravdu hororový film) měl Apple zaregistrované pro různé softwarové aplikace, ať již výukové, multimediální nebo obecné. Zajímavý je název Red Rover z roku 1995, který obecně konstatuje "počítačový software v oblasti Internetu".

Pře se strhla o označení Dylan - takto v roce 1993 Apple pojmenoval své vyvíjené programovací prostředí a jazyk (prý něco na způsob Javy), ovšem dostal do se křížku se zpěvákem Bobem Dylanem (který se tak vlastním jménem vůbec nejmenuje..). Nakonec se projekt Dylan stejně propadl do dějin pouhých několik týdnů po svém uvedení na trh roce 1997.

Možná si ještě pamatujete na první Power Macy, uvedené v roce 1994. Později se objevily také Power Performy, ovšem Apple si zaregistroval také označení Power LC.

Zajímavu známkou je Versit - projekt z roku 1995, na kterém spolupracovali Apple, Siemens, IBM a AT&T - mělo se jednat o formát pro výměnu kontaktních informací a to jak drátovou i bezdrátovou cestou a také o komunikační rozhraní na principu GeoPortu od Apple. Pro zájemce tu je dobová tisková zpráva.

Už v druhé polovině devadesátých let Apple uvažoval o nějaké formě distribuce hudby - Macmusic.com a MMN.net (Macmusicnet) hovoří za vše. K čemu ovšem byla horká omačka, neboli HotSauce čert ví.

V roce 1998 zazněl umíráček jiné značce, která byla ve své době velkou nadějí pro uživatele Maců - CHRP, neboli Common Hardware Reference Platform, což mělo být společné dítko IBM, Motoroly a Apple, na kterém by běžely různé systémy, od Apple, od IBM i od Microsoftu. Bohužel, i když se objevily dokonce i funkční prototypy (minimálně jeden je i v ČR), projekt skončil špatně.

V době mánie kolem iMaců si Apple nechal zaregistrovat mimo jiné také iCandy, nebo iBombón. Z této doby pochází také známka AppleWire. Náhrada za FireWire to není, ten již v té době spokojeně existoval. Možná vás pobaví důkladnost - Apple si nechal zaregistrovat i označení dvou modelů iMaců, znamých jako FlowerPower a Blue Dalmatine - to byly ony dva barevné "hipísácké" iMacy.

V roce 1999 najdeme několik vzdušných známek - AirSurf, AirShare a také AirPort. Zdá se, že Apple si vybíral který název zvolí, resp. asi záleželo na tom, zda se mu podaří odkoupit známku AirPort, kterou v té době vlastnila již několik let jiná firma. Mimochodem, právě kvůli právním sporům se AirPort v japonsku jmenuje AirMac.

Víte, jakou kapacitu mají disky pro mechaniku SuperDrive? 1,44 MB - alespoň v roce 1991, kdy Apple takto začal označovat svou disketovou mechaniku. O deset let později tu je SuperDrive znovu - ovšem tentokrát má jedno médium 4,7 GB....

Možná, možná ne

Místo iPhoto jsme mohli mít iPicture, toto jméno si Apple zaregistroval v roce 2001. Mimo jiné má také registrované značky Gigawire, o čemž se spekulovalo že bude gigabitový FireWire, XGrid, což by mělo být řešení pro řešení výpočetních problémů v clusterech, Apple také drží známku na Fair Play, ovšem jedná se o označení technologie, kterou používá pro zabezpečení AAC souborů na iTunes Music Store (TM).

Názvy, o kterých se předpokládá, že budou využity, jsou například GarageBand - tento produkt se možná objeví ještě dneska, mělo by se jedna o spotřebitelský program pro práci se zvukem. A šťouraly potěší iWrite - víte pod jakým jménem si ho Apple registroval? Jako Appple Computer... Takové utajení by mohlo o něčem svědčit, ne? :)

A na závěr pár koček - Apple si pro nás zaregistroval jména Tiger, Lynx (rys), Cougar (kugár, vite co to je?) a Leopard. Líbil by se vám systém s podobným jménem? A nebo si myslíte že je čas přejít například... na motýly?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Cougar

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.01.2004, 10:12
Odpovědí: 0

Cougar je vlastne puma:
http://images.webs
hots.com/ProThumbs/2/1740
2_wallpaper280.jpg

Jen je otazka, zda se Apple nedostane do sporu s jinou spolecnosti - Cougar Computers Canberra Pty Ltd :-)
Mimochodem - "HTML 4.0 is the name for the next W3C specification of HTML, which is intended to supercede HTML 3.2. It was previously known by the code name Cougar."

Odpovědět na příspěvek

RE: Cougar

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 06.01.2004, 11:16

Česky též kuguár. Hlavně ve starší literatuře (rodokapsy apod.) ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cougar

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.01.2004, 12:06

Presne tak. Celym jmenem puma americka, neboli kuguar (Panthera concolor)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cougar

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 06.01.2004, 12:08

No vidite, a takovy Ford se s tim nemaze. Zatimco pro Evropu ma/mel malinkeho sportacka s nazvem Puma, tak pro Ameriku a pak i pro Evropu udelal vetsiho sportacka Cougar. Takze ma v nabidce teoreticky dve auta s jednim nazvem :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cougar

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.01.2004, 12:14

No ja uz premyslel, proc ma kuguara, kdyz system puma uz byla... Treba to udelaji take tak

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cougar

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.01.2004, 12:24

No ja uz premyslel, proc ma kuguara, kdyz system puma uz byla... Treba to udelaji take tak

Odpovědět na příspěvek

mě by se líbil Caracal

Autor: J.P. Muž

Založeno: 06.01.2004, 12:07
Odpovědí: 0

Caracal (česky Karakal) je pouštní rys, který se vyskytuje v severní Africe. Furt lepší než Dlouhej roh :D

Odpovědět na příspěvek

RE: mě by se líbil Caracal

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.01.2004, 12:13

Me by se zase moc libil snezny levhart neboli irbis ;-)

Odpovědět na příspěvek

:)

Autor: J.P. Muž

Založeno: 06.01.2004, 12:30

Pro verze, které ještě nikdo nikdy neviděl bych doporučoval Yetti, nebo BigFoot. A pro červy a jinou havěť by se taky nemuselo furt Sobigovat. Takovej Olgoj Chorchoj... to vůbec není špatný.

Odpovědět na příspěvek

SuperDrive

Autor: Rudolf Muž

Založeno: 06.01.2004, 12:17
Odpovědí: 0

SuperDrive uměl na 720 kB diskety (tenkrát jim tuším říkalo Double Density) zapisovat víc než mechaniky PC, protože SuperDrive měnila rychlost otáčení podle vzdálenosti záznamu od středu diskety. U High Density 1,44 MB disket už to zase nefungovalo a rychlost byla konstantní.

Odpovědět na příspěvek

RE: SuperDrive

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 06.01.2004, 15:35

Nojo,
Double Sided, Double Density
Single Sided, Double Density
Single Sided, High Density - atd.
... to byl zmatek :-)
BTW kdo pamatuje 8" diskety ? Ja jo, he he :-)
... to byly casy ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: SuperDrive

Autor: OC Muž

Založeno: 06.01.2004, 20:28

Pah, plácačky. Co takhle děrná páska, děrné štítky a čelní panel s prosvícenými tlačítky, odpovídajícími jednotlivým bitům vnitřních registrů procesoru?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: SuperDrive

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 06.01.2004, 23:45

... a psací stroj jako konzole namisto monitoru a klavesnice ...

tak tohle pamatuju (bohuzel) taky :-)

u derne pasky me nejvic "bavilo", kdyz se pretrhla a kus nekde schroupal, tak to rucni opravovani :-)

Odpovědět na příspěvek

Hippies

Autor: PeS Muž

Založeno: 06.01.2004, 13:46
Odpovědí: 0

Kdyz uz jsme u toho, melo by se asi psat "hipisacke", protoze puvodni slovo je take s mekkym i.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hippies

Autor: 5tone Muž

Založeno: 06.01.2004, 16:07

Koho zajímají nějáké máničky? :))))

Odpovědět na příspěvek

Komicke

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 02.03.2005, 00:47
Odpovědí: 0

Je to komicke kdyz clanek ctu 01.03.2005 a GarageBand je uz skoro verze 2 a tiger uz je na vsech ruznych mac serverch omylan dokola...asi zacnu ty znamky sledovat a vestit z nich ;)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: