Novinky z Cupertina na poslední červnový den - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Novinky z Cupertina na poslední červnový den

30. června 2006, 00.00 | Jak je zvykem, jednou za čas pro vás máme připravený soupis novinek, které se dějí v Cupertinu, respektive které se týkají společnosti Apple. Dnes se zaměříme na Leoparda, developerskou konferenci a problémy nedávno uvedeného MacBooku.

WWDC

Stejně jako každý rok, i toto léto bude patřit vývojářům, kteří se slétnou do San Franciska na vývojářskou konferenci. Tato událost byla posunuta na srpen (standardně se konala v červnu) a nebude na ní chybět Steve Jobs se svou šelmou - Leopardem. Apple na této konferenci představí novou verzi operačního systému Mac OS X 10.5 nesoucí označení Leopard. Bude se jednat o preview, uvedení finální verze se dá předpokládat začátkem příštího roku, nebo v období, kdy brány Microsoftu opustí Windows Vista. Leopard by měl být hlavní konkurencí dlouho očekávaného systému od Microsoftu a předpokládá se, že se Apple bude snažit vypustit Leoparda dříve, než MS představí Windows Vista (což by vzhledem k neustálému oddalování neměl být takový problém).

Na internetu je k vidění řada screenshotů nového systému, ale dá se předpokládat, že vše to jsou podvrhy (v opačném případě by právníci Applu pravděpodobně zakročili). Očekává se, že Leopard bude mít přepracovaný Finder (např. ala iTunes, záložky jako Safari), bude podporovat více pracovních ploch, součástí systému by mohl být geografický software (ala Google Maps) s využitím při cestování a v kombinaci GPS. Address Book a iCal by mohly být integrovány do jediné aplikace. Nebude chybět ani řešení pro spouštění Windows - Boot Camp. Spekuluje se o podpoře virtualizace a možnosti spouštění dalšího operačního systému přímo v Mac OS X (jako například umí Virtual PC či Parallels). Apple by se měl v novém systému také více zaměřit na VoIP a nabídnou vlastního konkurenta Google a Skype v podobě přepracovaného iChatu.

WWDC začíná v pondělí 7. srpna v 10:00 úvodní řečí Steva Jobse. Vedle představení Leoparda bychom se měli dočkat i nástupce PowerMaca, který by se měl jmenovat Mac Pro a mělo by se jednat o poslední stroj přecházející na Intel procesory (eMac by tak byl z tohoto procesu vyřazen). Mac Pro by měl být důvod, proč došlo k přesunutí WWDC až na srpen - Apple čeká na dodávku procesorů od společnosti Intel - jedná se 64-bitové čipy nové generace Core 2 Duo (65 nm) nesoucí kódové označení Conroe. Ze stejné rodiny pochází i plánovaný Merom - ten je určen pro přenosné počítače a tak by mohl být předvánoční trh ve znamení MacBooku Pro disponující právě tímto procesorem (uveden by mohl být v září). Apple by tak výkonnostně od sebe oddělit MacBook a MacBook Pro a navíc by měl pro zájemce nový dárek pod stromeček. Červenec by měl být ve znamení updatu Xserve strojů, které by měly dostat Intel procesor určený pro servery - Woodcrest.

iPod bude mít prodlevu

Zatímco strojů s Intel procesorem se dočkáme během následujících několika týdnů, velké otazníky vyvstávají kolem nových iPodů. iPod by si zasloužil menší obměnu (aby se opět trochu poškádlily trhy) a konec prázdnin/začátek září je ideální termín začít média masírovat novou reklamní kampaní na novou generaci tohoto hudebního přehrávač. To vše ve spojení s veletrhem Apple Expo (konaným v září v Paříži) by mohlo opět světu připomenout, že konkurence se bude muset na poli hudebních přehrávačů více snažit. Ale to, co Apple udělal minulý rok, se letos nemusí opakovat. Analytici předpokládají, že uvedení nových iPodů bude odloženo z důvodů přechodu k novému dodavateli čipů (iPod nano) a řešení prodloužení životnosti baterie (iPod video). Apple přechází od firmy PortalPlayer k jinému dodavateli čipů a iPod nano by tak na trh měl dorazit až v prosinci se zvýšenou interní pamětí na 8 GB. iPod video by měl být v nabídce obchodů až začátkem roku 2007 (že by uvedení na Macworldu?) s vyšší výdrží baterie a větším displejem. Spekuluje se i novém iPodu, který by měl být na nejvyšší příčce v nabídce - hi-end iPod, ovšem co by měl takový iPod obsah se analytici již nesvěřují (pravděpodobně největší disk/displej/baterie, nebo snad konkurence Origami od Microsoftu? Kdo ví?)

MacBook má problémy!

Není tomu dlouho, co jsme na našich stránkách pozitivně přivítali posledního zástupce přenosných počítačů firmy Apple. Ale i MacBook má své problémy a tím je vnější plášť. U černého MacBooku dochází k odlupování vrchní vrstvy, zatímco někteří majitelé bílých MacBooků si koupili počítač v podobě chameleóna - sněhově-bílý MacBook totiž v místech kolem klávesnice začal měnit barvu a zežloutl. Tyto problémy se začaly objevovat po cca 2-3 týdnech používaní a není zcela zřejmé, v čem je problém (špatně zvolený materiál, chemická reakce plastu, teplotní problémy). Tyto příznaky se objevily "pouze" u některých strojů, nejedná se o globální problém všech MacBooků. Apple tento problém řeší a začal vyměňovat některým zákazníkům vadné stroje za nové.


Podcasting... již rok s námi!

28. června 2005 společnost Apple představila na svém iTunes Music Store podporu podcastingu - pokud patříte k fanouškům tohoto formátu, slavte společně s firmou Apple! Pro tuto příležitost je pro vás připravena samostatná stránka na iTMS.

Mac OS X 10.4.7

Na stránkách apple.com je ke stažení nový update Mac OS X10.4.7. Opravuje řadu problému, mezi nimi:

  • Oprava chyb v Aperture 1.1 kdy mohlo dojít k pádu po spuštění Full Screen režimu
  • Zvýšená kompatibilita s Virtual PC (nedochází k pádu instalátoru)
  • 15" MacBook Pro a některé starší PowerBooky se dočkal podpory klikání na touchpadu oběma prsty (resp. podpory Control-kliknutí druhým prstem)
  • Podpora RAW formátu těchto fotoaparátů: Olympus C7070, Olympus E330, Olympus E500, Minolta Dynax 5D, Minolta Maxxum 5D a Pentax *ist DL
  • Zvýšena podpora pro synchronizaci Motorola telefonů Sony Ericsson k700i a S700i pomocí iSyncu
  • Vylepšena podpora Bluetooth a AirPort
  • update ovladačů grafických karet NVidia a ATI
  • Vylepšení těcchto aplikací: Address Book, AppleScript, Automator, Dictionary, Font Book, iCal, iChat, DVD Player, Keynote, Mail, Preview, Safari, Stickies, Disk Utility, Keychain Access, Migration Assistant, a Software Update
  • Ochrana Quarku a Adobe programů před pádem při ukládání na souborů na server

a řadu dalších - plný výčet viz. stránky apple.com. Jaká je vaše zkušenost po updatu?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: