Mac OS a Unix jsou bezpečnější než Windows - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Mac OS a Unix jsou bezpečnější než Windows

macosearly

5. listopadu 2002, 00.00 | Mac OS je hůře napadnutelný než Windows a podle studie britské společnosti MI2G poskytuje méně zadních vrátek než Windows. Je náš pocit bezpečí falešný?


Při čtení studie o bezpečnostní situaci ve světě počítačů, která byla zveřejněna minulý týden na stránkách mi2g jsem si vzpomněl na Invex, kde jsem několik minut diskutoval se zatvrzelým systémákem o (ne)bezpečnosti Mac OS X. Možná, že mu a jemu podobným odpoví tento článek hned na několik otázek. Společnost MI2G se dlouhodobě věnuje digitální bezpečnosti.

Britská studie statisticky vyhodnocuje počet útoků na jednotlivé systémy a počet bezpečnostních chyb nalezených letos v softwaru. Uvedená čísla jsou samozřejmě jen za prvních 10 měsíců letošního roku.

Z celkového počtu 57977 zaznamenaných útoků bylo 54 % vedeno proti operačnímu systému Windows, proti Linuxu 30 %, BSD 9 %, Solarisu 5 % a proti Mac OSu pouhých 0,05 % (přestože má Apple 3-3,5% podíl na celosvětovém trhu). Bohužel nebyl odlišen klasický Mac OS a Mac OS X. Možná podstatnou informaci je, že útoků proti Mac OS bylo zaznamenáno jen 31. Z toho může plynout, že Mac OS není považován za nedobytnou pevnost, jako spiš že je tak málo k vidění, že na něj někdo útočí jen zřídka. Na druhou stranu je třeba zmínit, že autoři studie si to nemyslí a nezařadili Mac OS na seznam „takzvaně bezpečných systémů“ (těch, které jsou bezpečné jen díky malému rozšíření), přestože třeba Irix od Silicon Graphics se 166 útoky (oproti pouhým 31 na Mac OS) na seznamu figuroval (stejně jako IBM AIX a Novell Netware).

Zajímavější a důležitější může být spíše statistika softwarových bezpečnostních chyb oznámených v roce 2002. Do konce října jich bylo 1162. Nejvíce děr měl ve svých systémech a aplikacích Microsoft - 511 (44 %), následovaný Linuxem (19 %), BSD (9 %) a Solarisem (7 %). 0,5 % chyb ohlášených v roce 2002 se týkalo SCO Unixu a 1,9 % Mac OSu a Compaq Tru64.

Přidáme-li k těmto faktům dostupnost záplat pro Mac OS X a Unix zpravidla dříve po nalezení chyby, než je tomu ve světě Windows, tak už každý jistě tuší, který že systém je zřejmě bezpečnější. Jen pro ilustraci jeden příklad za všechny: Microsoft čekal od června až do září s uvolněním záplaty na zásadní bezpečnostní chybu v nápovědě Windows XP, která umožňovala velmi jednoduše mazat libovolné soubory na disku. Záplata byla uvedena až jako součást service packu 1 – zřejmě marketingový krok.

Zpráva dále uvádí, že jak škody, tak počet bezpečnostních chyb v moderních systémech a aplikacích neustále roste a společnosti by se neměli spoléhat jen na uvádění častých updatů, ale vybudovat od základu důvěryhodné systémy. Jakékoli jiné cesty mají jen krátkodobý efekt a ve výsledku vedou jen k velkým ztrátám a neustálému zveřejňování bezpečnostních záplat.

Co si o neustálém záplatování myslíte vy? Vyhovoval vám více původní model updatů nebo si na současný model nestěžujete? Máte pocit bezpečí nebo trpíte neustálým strachem o vaše data? Napište nám!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Statistika... je to veda, je :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 05.11.2002, 14:45
Odpovědí: 0

Ahoj.
Na tenhle clanek si dovolim trosicku reagovat. Problematika bezpecnosti je natolik slozita, ze tvrdit na zaklade par cisel ze ten a ten system je samo o sobe dost odvazne.

Napriklad ve clanku nezaznelo, zda onech 54% utoku jsou utoky na servery, stanice ci oboje. Jinak totiz vyzni kdyz reknu ze na servery na bazi Windows bylo vedeno 54% utoku, kdyz vim ze je servery Windows nemaji ani polovinu trhu, naprosto jinou informaci to nese kdyz reknu ze to byl soucet serveru a stanic. Jestlize pak system Windows ovlada - rekneme 80 procent trhu s PC diky obrovskemu poctu stanic - je 50% paradoxne lepsi vysledek nez 30% Linuxu. Jestlize to byly utoky jenom na servery, pak vysledek MacOS je naprosto strasny, protoze je jich na trhu velmi malo; pokud byly zapocteny stanice, je absurdni porovnavat utoky na stanice s utoky na operacni system Novell NetWare, coz je profesionalni serverovy system.

Dale zde nikde nezaznelo kolik utoku bylo uspesnych.

A to same plati i na onu statistiku o chybach.

Autor dale pise o problematice, kterou nesleduje. Jim zminovana dira v systemu Windows XP neumoznuje a nikdy neumoznovala smazani libovolneho souboru na disku, ale pouze a jenom souboru ke kteremu mel uzivatel prislusna prava, coz nejsou napriklad zadne kriticke soubory operacniho systemu. Dale se chyba dala opravit jednoduchou cestou a navod k tomu prinesly vsechy IT e-deniky v nasi krasne zemi.

Bezpecnost je VZDY kompromisem. Nicmene VZDY to nakonec skonci v jednoduche rovine: uzivatel. Je naprosto absurdni mit na pevne lince profesionalni firewall za statisice korun, kdyz dam 10.000 korun uklizecce a ona mi donese cokoliv, protoze uzivatele zasadne nezamykaji stanici ci se neodhlasi od site.

Odpovědět na příspěvek

RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 05.11.2002, 18:50

Jedna se o utoky obecne - tedy servery, stanice, vsechno. V clanku zaznelo, ze na Mac OS jich bylo malo zejmena kvuli malemu rozsireni, ac autori studie nebyly uplne stejneho nazoru. dela se z toho boom, ale vicemene sdilim Vas nazor - nad timhle cislem bych nejasal zadalka tolik, jako nad temi softwarovymi cisly.

Tento clanek mel za cil informovat ctenare o vysledcich studie - co nezaznelo v ni, mohlo tezko zaznit zde - nevedu si statistiky zaznamenanych uspesnych utoku, a tak o tom nemuzu psat. Zkratka bylo X utoku, na uspesnosti zas tak nezalezi - zajima-li nas statistika.

ten odstavec o XP jsem skrtl a nejak si nedokazu vysvetlit, jak se mohl v clanku presto objevit. Byl to priklad za vsechny - MS zkratka na bezpecnost kasle a na tom se snad shodneme.

Ad uklizecka. Tenhle clanek i studie si kladli za cil informovat o jistych statistyckych cislech, ktera mohou mnohe napovedet. Bohuzel nespolehlivi zamestnanci (a uklizecky) nebyli zahrnuti:)

Odpovědět na příspěvek

RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: agent Muž

Založeno: 05.11.2002, 19:17

a ja si zase dovolim reagovat na tuhle reakci...

1) bezepecnost neni kompromisem... ten uvedeny priklad je jen ukazkou omezeneho rozhledu... (nic osobniho) kdo zna komercni nasazeni SUN stanic, kdo si mohl pohrat s enterprise resenim SUNu se musi jen smat... (odhlaseni z pocitace probiha vysunutim necoho jako kreditni karta -- na teto karte jsou ulozeny bezpecnostni udaje uzivatele -- stav prace a kompletni nastaveni a prosesy se v okamziku vysunuti karty zapamatuji a pouziji se pri opetovne aktivaci u libovlne stanice... atd atd... -- zadna uklizecka, zadne "ukradnutelne" PC -- proste nic takoveho...)

2) mnohem zajimavejsi uvahy jsem nedavno cetl v nejakem IT platku, tam se autor zamyslel nad poctem chyb ve windoze a dokumentoval to na relnych prikladech. Napr. v den uvedeni Windoze XP jiz bylo na internetu "pripraveno" pres 18 MB bezpecnostnich oprav (a to jen na strankach MS)...

Celkove pak WinXP obsahuji minimlane pres 4 500 000 chyb v kodu (i kdyz ne vsechny jsou nebezpecne nebo zjistitelne "z venku")

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 05.11.2002, 22:23

1) Samozrejme ze je. Vzdycky, jde-li o opravdovou bezpecnost jde na ukor rychlosti a efektivite a cene. A plati to v IT, ve statni sfere a proste vsude.

Zamknout terminal Windows 2000 serveru je otazka necele vteriny a presto to lide nedelaji. Stejne tak nakonec dojedes na to ze z Tvych brutalne zabezpecenych a samozrejme cenou odpovidajicich SUNovych stanic sekretarka nevynda kartu, pujde si uvarit kafe a zakeca se. Proste to tak je, muzes nesouhlasit, ale je to tak. Lidsky faktor selze vzdy a nejcasteji.

2) Coz je ovsem strasny problem v bezpecnosti, ze ;) Jasne to ukazuje na to ze ten system je deravy, ze :) Podivej se na Novell, je to jednicka v sitich na bazi PC a presto je na tom VELMI podobne jako Microsoft: vydava opravy porad a porad a porad. Netvrdim ze MS se k bezpecnosti stavi 100centne, kdepak, ale zrovna to ze v momente kdy sel system do prodejen uz mel opravy je naopak ukazkou ze to mysli vazne. To cislo jsi zjistil jak? Z vestecke koule? Nebo ho udal Microsoft? Nebo Apple? ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: Viktor Navrátil Muž

Založeno: 05.11.2002, 23:14

No teda, pane Agente, těch 4 500 000 chyb v XP - no ja tedy nevím, ale nedržel jste tu klávesu s nulou moc dlouho? Můžete citovat hodnověrný zdroj?
Kdo a jak to počítal? Co je definováno jako chyba? I pouhý překlep třeba někde v komentáři v nápovědě, jako Vy jste se překlepl ve slově "minimlane"? Ale i tak těch skoro pět miliónů chyb - to už je zafraseně móc silné tvrzení...
Jinak by se mohlo objevit stejně snadno tvrzení: "Celkove pak MAC OS Jaguár obsahuje minimalne pres 4 500 000 chyb v kodu (i kdyz ne vsechny jsou nebezpecne nebo zjistitelne "z venku")". A také si pak můžete místo "Mac OS Jaguar" stejně dobře dosadit Linux, Unix, Solaris, NextStep...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: agent Muž

Založeno: 06.11.2002, 00:10

nejdrive jeden a pak druhy ;-))

1)
bezpecnost nemusi byt na ukor niceho... (maxiamalne tak marketingu, ze) ale o to nejde... podle tve teorie bezpecnosti nelze dosahnout... (ano, ne s velkym MS)...
selhani cloveka nelze vyloucit nikdy, ale lze jej vyrazne omezit...

PS: reseni od SUNu je cenove vyhodnejsi nez obdobne od MS (to jen pro poradek)


2)
zadny preklep, pokud je pravda, ze XP maji 45 000 000 radku kodu tak neni o cem... je to stejne jako, ze 1 + 1 = 2 (i kdyz jeden cas prisel Intel na to, ze by to moho byt i 1.989898989)

ad Jaguar: pokud ma take 45 000 000 radku kodu tak ano, ale obavam se, ze Jaguar jich nebude mit ani polovinu... ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 06.11.2002, 00:20

Je namieste povedat, ze ak sa ma jednat o brutalne bepecny server, tak by to bol asi NetBSD. FreeBSD (na ktorom je postaveny OS X, ale brvky su prebrate aj z inych BSD Unixov) tiez nie je zrovna lahko naburatelny server.
K tym chybam, co ja viem, zda sa mi to vela, ved Win2000 ich mali "len" 16 000 (ale "len" bezpecnostnych :-)).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: Kofola Muž

Založeno: 06.11.2002, 06:44

Nejbezpecnejsi OS na svete je OpenBSD

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 06.11.2002, 00:44

Ano, Agente. Absolutni bezpecnosti nelze dosahnout. Alespon zatim to neumime. Vzdy tam bude nejaka chyba, vzdy to bude zavisle na tom ze nekdo neco neudela ci udela jinak. A jestlize je tam chyba, je mozne ji zneuzit.

Takze kdyz ma software 10 radku kodu je tam 1 chyba? Pane Agente, nespadl jste na hlavicku? :) Tenhle Tvuj vzorec pochazi odkud, mohu-li se ptat?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 06.11.2002, 01:07

Clovek uz si rika, jestli ma v tehle zemi vubec publikovat. Kdyz uz clanek vede k nejake diskusi, tak je zpravidla odporna. O cem je tu vubec rec? Mame nekolik moznosti - Win, Mac OS (postaveny na BSD), ruzna BSD a ruzne Linuxy. Kazdy soudny clovek snad chape, ze Unix je z podstaty bezpecnejsi. Nebo ne? Podivejte se na spravodajsky servery. Kolikrat mesicne pisou o chybach v MS systemech/aplikacich. Neni to nahoda a urcite nepisi o vsech. Stejne kdyz se chce nekdo nekam vlamat, tak se tam vlame, jde o to, jak moc mu otvirame dvere, a o tom, jak dosiroka jsou dvere otevreny, mel byt tento clanek.

Marketing je u MS i Apple jednoznacne na prvnim miste, ale mam strach, ze je tomu stejne asi u vsech.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: agent Muž

Založeno: 06.11.2002, 10:37

ja nevim, ze se zase vubec bavim s nekym, kdo nema potrebne znalosti... to co sem psal byla pouze citace ze Softwerovek 8/2002... ja vim, vischni jsou hlupaci jen pani kofola a galina jsou geniove...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: obdivovatel Muž

Založeno: 06.11.2002, 10:52

"ja nevim, ze se zase vubec bavim s nekym, kdo nema potrebne znalosti... " tak pravil veliký a přemoudrý agent, co všecko ví a všecko zná.
Galino a Viktore, zlotřilí pochybovači na hranici s váma! Když veliký agent pravil windoze a 4500000 chyb tak je jich tam 4500000! Omezenci!
Jen veliký agent je dokonalý. On chyby nedělá!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: agent Muž

Založeno: 06.11.2002, 11:17

...kdyz tady nekteri neumi ani cit, tak jak pak ocekavat neco jineho nez osobni utoky... mimochodem, velmi mi sloh nekoho pripomina, ze by zase mindraky?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: Viktor Navrátil Muž

Založeno: 07.11.2002, 20:15

Ale prdlačky, já se totiž za své názory nestydím, nad nikoho se nepovyšuji, nemám potřebu nikoho urážet, anonymní pane agente.
S pozdravem
Viktor N.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 06.11.2002, 14:26

Ahoj,
kdyz uz umis tak skvele citovat cizi zdroje, zkus spravne citovat moje jmeno, ano? Pisi se "Gallina". Inu, ja za to nemohu, vzdyt jsem jen genius bez znalosti...ale zkus to :) Treba se ti To jednou povede, nebot Te o to prosim uz ponekolikate. I Ty to jednou zvladnes, neboj.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: kofola Muž

Založeno: 06.11.2002, 06:56

4 500 000 chyb - to jsem zvedavy, s cim na nas agent jeste vyrukuje :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: FFirewall Muž

Založeno: 06.11.2002, 11:02

Musim priznat, ze ze statistickeho hlediska mi obsah tohoto clanku obecne staci k pochopeni problemu jednotlivych OS.

K tem radkum ... sam uz jsem jich napsal tolik, ze to ani nepocitam. Pravda, jeste jsem jich asi nenapsal milion, ale nekolik set tisic urcite (nebo i pres milion?). Jak jsem rekl, uz to nepocitam. :) Takze bych mohl akorat dodat, ze tvoje tvrzeni Agente opravdu neodpovida realite. Tedy, pocet chyb ve zdrojacich urcite nezalezi na poctu radku techto zdrojaku. Ale jinak ... dobre jsem se u vasi diskuse pobavil, to je pravda. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: agent Muž

Založeno: 06.11.2002, 11:20

obavam se, ze tech chyb delas hodne, kdyz neumis ani cist... (ja to netvrdim, ja jen CITUJI clanek cloveka zijiciho v americe, ktery byl publikovany v SW letos...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: kofola Muž

Založeno: 06.11.2002, 15:31

Agente, nesmis verit vsemu, co se doctes v kdejakem platku. :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: agent Muž

Založeno: 06.11.2002, 20:07

no, zrovna Softwerovky bych za platek neoznacoval... ale nekdo holt veri clankum v "pocitaci pro kazdeho" nebo "computeru" ;-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Statistika... je to veda, je :)

Autor: kofola Muž

Založeno: 07.11.2002, 07:39

Ja vim, ja to s tim platkem myslel jen obrazne:-)

Odpovědět na příspěvek

zadne kompromisy

Autor: claire Muž

Založeno: 06.11.2002, 08:29

Bezpecnost by nemela resp nesmi byt kompromisem.

Odpovědět na příspěvek

Statistika muze byt i jednoducha

Autor: Lubor Prikryl Muž

Založeno: 05.11.2002, 22:05
Odpovědí: 0

Pokud jsou Mac OS a Windows kompletni operacni systemy se zhruba stejnym mnozstvim API a funkci, pak ma-li jeden x chyb a druhy y chyb, je ten druhy presne y/x krat blbejsi, na to zadna statistika neni potreba. Vychazi to 22:1 pro Apple.

Lubor

Odpovědět na příspěvek

RE: Statistika muze byt i jednoducha

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 05.11.2002, 22:28

Nebo taky ze jestlize ma system 80 procent trhu a konkurent 5, znamena to ze z kazdych 100 lidi kteri hledaji chyby jich hleda v jednom 80 a v druhem 5. Coz znamena ze sance najit v tech produktech chybu je 80:5...

Lubosi, velmi me bavite. Sam jste me obvinil minule ze rozpoutavam flame ale tento Vas prispevek neni nic jineho, navic stoji na naprosto nemeritelnych predpokladech. Daval by smysl, kdyby Apple psal identickou kopii systemu se vsemi technologiemi, pak by se to tak dalo brat. Protoze vsak Apple ma uplne jiny system postaveny na naprosto odlisnich postupech a technologiich, michate hrusky s kameny. Auto je take lepsi nez jablko, protoze na jablko mi nepomuze kdyz se potrebuji dostat do Prahy ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Statistika muze byt i jednoducha

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 06.11.2002, 00:45

Lukasi ty ale urcite vis, ze Mac OS (ac nebylo specifikovano, o ktery se jedna, budeme vychazet z OS X) je dnes postaven na Unixu a rikat, ze v FreeBSD nikdo chyby nehleda je dost naivni tvrzeni... Odmitam diskutovat o pomerech a podobnejch flame war themes...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Statistika muze byt i jednoducha

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 06.11.2002, 01:04

Petre, to je otazka.. ja mohu predpokladat ze mysleli MacOS 9 ;)

Jiste, vsak jsem jen chtel ukazat jak je ta statistika nesmyslna; na cemz se asi shodneme, ze. Jako zajimavost: proc ne. Jako nejaky zdroj informace o kvalite tech OS je to nesmysl. Dobrou noc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Statistika muze byt i jednoducha

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 06.11.2002, 01:33

je to nejkvalitnejsi zdroj informaci na informacnim trhu:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Statistika muze byt i jednoducha

Autor: Lubor Muž

Založeno: 07.11.2002, 21:31

UFUFUF. Tam se pise, ze pocet nalezenych chyb, ne pocet, kolik lidi je ohlasilo. Pokud si 10000000 lidi auto, kteremu chybi kolo a motor, dalsich 10 lidi si koupi auto, kteremu chybi zpetne zrcatko, prvni auto ma 2 chyby a druhe jednu, at je pomer jaky chce. Auto s jednou chybou je lepsi. Zde neni potreba statistika.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Statistika muze byt i jednoducha

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 08.11.2002, 01:39

Sam jste si nahral na smec. V momente kdy ale obema autum byde chybet uprostred motoru jeden sroubek a projevi se to v momente kdy pojedete 101 km/hod pravotocivou zatackou se zarazenym 4tym rychlostnim stupnem, je pravdepodobne ze na tuto chybu prijde nekdo z tech 10000000 lidi nez z tech 10ti. Protoze je pravdpodobnejsi ze se tato chyba vyskytne drive ve vetsim vzorku lidi nez v malem; pripadne ze se v tem velkem vzorku lidi najde nekolik lidi kteri cele auto rozeberou a chybu najdou. U uzavrenych systemu totiz neni diskuze o tom zda tam chyby jsou, ale o tom kolik a jak rychle je nekdo najde.

Odpovědět na příspěvek

???

Autor: claire Muž

Založeno: 06.11.2002, 13:14
Odpovědí: 0

V cem je problem? Ma diskuze o ruznem vykladu statistickych udaju zastrit nejaky fakt? Realita je takova, ze bez ohledu na rozsirenost a podil na trhu, jsou systemy Windows obecne 'deravejsi' a 'bugovatejsi' nez napr unixy ci mac osX (jiste i tyto maji sve chyby). Dulezite je, aby se temto problemum predchazelo, uzivatele byli vcas informovani a byly k dispozici opravy. Prave tady je dost velky rozdil v pristupu windoze, unix, macosX komunity a tady se skryva i velke nebezpeci.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: