Intel kupuje Apple: to nejlepší z obou světů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Intel kupuje Apple: to nejlepší z obou světů

1. dubna 2003, 00.00 | V překvapivém tahu se novým většinovým vlastníkem firmy Apple stává největší mikroprocesorový výrobce, Intel. Jaké procesory najdeme v příštích modelech Maců? Poběží na Macu i Windows?

V šokujícím oznámení, které vyrazilo dech většině analytiků, oznámily firmy Apple a Intel spojení. Jedná se o přátelské převzetí, poté co nabídku Intelu odsouhlasila správní rada společnosti, včetně čerstvě nastoupivšího Ala Gora. Cena celé operace byla oznámena ve výší 20 USD za akcii, což je o 25% vyšší cena, než při uzavření burzy. Za firmu zaplatí Intel hotově, celková hodnota transakce bude kolem 6,8 miliardy dolarů, současní tržní hodnota firmy je 5,1 mld USD.

K překvapivému tahu došlo více-méně náhodou. Když Steve Jobs, jako CEO Pixaru, dojednával kontrakt na koupi nových serverových renderovacích farem, při jednom z obědů s CEO Intelu, Craigem Barettem, si evidentně rozladěný Jobs stěžoval na Motorolu a její dodávky čipů PowerPC, které nedokáží držet krok s rostoucími požadavky klientů a především se stále stoupající náročností operačního systému Mac OS X. Intel naopak má problémy s udáním svých nových 64bitových procesorů Itanium, postavených na architektuře IA-64. A tak se zrodil plán, který pomůže oběma stranám.

Intel do konce roku uvede nové verze Itanium 3, s kódovým označením Madison, které, ač pouze na taktu 1,5 GHz, výkonově drtí většinu konkurentů. Zatímco se doposud prodalo jen několik desítek tisíc čipů na této architektuře, s osazením do Maců se předpokládá prodej minimálně 250 000 kusů za čtvrtletí. I další produkty Intelu najdou své místo - iMacy budou nově osazené čipy Intel Penitum 4 a přenosné produkty budou postavené na nové architektuře Centrino, zahrnující i podporu pro WiFi.

Sám Steve Jobs je celou operací nadšený: "Spolupráce s Intelem je úžasná, no vážně! Zatímco v Motorole nám při jednání ani neuvařili kafe, Intel se o nás skvěle stará! Dokonce nám už dodaly bedny s nálepkami "Intel inside"." Pro uživatele je dobrá správa, že díky novým procesorům výrazně vzroste výkon špičkových konfigurací PowerMaců. Bohužel procesory Itanium výrazně "topí", díky naddimenzovanému výkonu současného chlazení to však podle hardwarového šéfa Jona Rubinsteina nebude zase takový rozdíl : "Ano, Itania opravdu mají vysoký tepelný výkon. Ovšem až uvidíte nový design našich strojů, určitě vám to vadit nebude! Jako obvykle přicházíme první s revolučním nápadem na využití zbytkového tepla - budete šokování! Počkejte, KDO vám prozradil že tam bude kávovar? To mělo být překvapení!".

Jak prohlásil CEO Intelu, Craig Barret, Intel je nadšen že se mu podařilo získat tak významnou společnost do svého majetku a zároveň si zajistit odbyt pro své čipy. "Microsoft nás zklamal - prostě neumějí udělat pořádný operační systém pro naše úžasné 64bitové procesory. Apple také ne, ale zato má perfektní grafické rozhraní. Věříme, že když se jejich grafické oddělení spojí s našimi inženýry, vznikne ten nejúžasnější operační systém na světě!".

V první fázi bude běžet operační systém a všechny aplikace na Intel čipech v emulaci, výkon tedy bude pouze na úrovni shodné s procesory PowerPC G4. Do konce roku 2004 však chtějí vývojáři připravit operační systém, běžící nativně na daných procesorech. Jak pravil marketingový ředitel Apple, Phil Shiller: "Naši uživatelé jsou přece tak úžasně trpěliví, nechceme tento krok příliš uspěchat. Jde nám o opravdovou kvalitu pro naše zákazníky a tak věříme, že další rok zpoždění pochopí. Teprve na nových procesorech Itanium uvidí, JAK jsme to doopravdy chtěli udělat s Mac OS X, nebýt toho, že jsme měli málo vývojářů pro optimalizaci. Ale Aqua se nám opravdu povedla, ne?".

Při tiskové konferenci, ohlašující převzetí firmy, která dokonce na chvíli přerušila válečné vysílání CNN, padly také dotazy na kampaň "Megahertz myths", kterou Apple propagoval své počítače s procesorem Motorola a porovnával je právě s produkty Intelu. První reagoval Steve Jobs: "Opravdu nevím kde Motorola k těm číslům přišla, ale my jsme jim prostě věřili. Vždyť to jsou naši kolegové, tak proč by nám lhali? Netušili jsme, že prohodili jména procesorů a výsledky jsou opačné. Za to se uživatelům upřímně omlouváme". Evidentně spokojený Phil Schiller už jen dodal: "Ale tak kampaň (Megahertz myths) se nám povedla, že?".

Při dotazu na cenovou strategii počítačů Apple s procesorem Intel, Steve Jobs odpověděl: "Ceny jsem nám zdají být naprosto vyvážené, vždyťˇMacy jsou nyní tak levné a dostupné. Uvažujeme dokonce, že je zdražíme, nechceme aby si je kupoval každý, vždyť víte že je potom nestíháme vyrábět. A k tomu, my prostě nemůžeme vyrábět levné počítače. Macy jsou úžasný integrovaný digitální hub, už po vybalení z krabice obsahují všechny potřebné aplikace, a zákazníci si tuto hodnotu samozřejmě uvědomují! A tušíte vůbec, kolik stojí jedna nádrž kerosinu do mého Gulfstreamu V?"

Tiskové agentury zaznamenaly po celém světě velkou řadu kolapsů uživatelů, firma však věří, že i přes tuto redukci uživatelské základny čeká produkty Apple prudký růst.

[Dřív, než skončíte na koronární jednotce i vy, podívejte se prosím na datum vydání tohoto článku...]

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: