Finanční ředitel Applu vystoupil na veřejnosti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Finanční ředitel Applu vystoupil na veřejnosti

8. března 2007, 07.00 | Na investorské konferenci Morgan Stanley odpovídal na otázky finanční ředitel Applu, mnoho nového z něj však nevypadlo.

V úterý se v San Franciscu konala investorská konference Morgan Stanley Technology Conference, na níž analytici této obří investiční banky dotazovali zástupce významných technických firem. Vystoupil tam také finanční ředitel Applu Peter Oppenheimer. Odpovídal na otázky kladené analytiky Morgan Stanley a poté dalšími účastníky z publika po skoro 40 minut. Přepis tohoto rozhovoru zveřejnil AppleInsider. Je to hodně dlouhý text, avšak velice rychle zjistíte, že obsahuje množství „slovní vaty“ a velmi málo skutečných novinek. Zde se proto pokusím předložit jeho zestručněný výtah.

Nejprve padly otázky na Apple TV, Oppenheimer tvrdil, že na rozdíl od jiných řešení právě Apple TV umožní vychutnat si digitální životní styl. Zdůraznil jednoduché, přesto elegantní uživatelské rozhraní a vynikající obraz a připomněl Jobsovo tvrzení, že Apple TV je DVD 21. století. To pochopitelně zavedlo řeč na otázky obsahu, tedy na iTunes. Oppenheimer podotkl, že nedávno uzavřeli smlouvu se dvěma dalšími filmovými studii, Paramount a Lionsgate, a na iTunes se teď proti mnohem skrovnějším začátkům nabízí 400 filmů a 350 televizních pořadů. Porovnal to s růstem počtu hudebních skladeb na iTunes a vyjádřil naději, že s filmy bude trend podobný. A Apple TV dovolí vychutnat si tento videoobsah na velké obrazovce.

Samozřejmě dostal dotaz na téma DRM, kde v podstatě jenom zopakoval Jobsův názor, že prodej bez ochran by byl pro zákazníka nejlepší, ale velké nahrávací společnosti to nedovolují. Co se týče případných finančních dopadů zrušení ochran, vyjádřil se vyhýbavě, to by se teprve vidělo. Celkově prý prodej na iTunes roste uspokojivým tempem a zákazníkům poskytují skvělé zážitky. Zatím se přes iTunes prodaly více než 2 miliardy hudebních skladeb, 50 milionů televizních pořadů a 1,3 milionu filmů. Apple hodlá dál investovat do iTunes a do iPodů, myslí si, že poskytuje nejlepší dostupné řešení. Časem by měl přibývat další videoobsah a snad i další smluvní studia.

Poté se řeč stočila na Apple TV a iPhone a strategii jejich uvádění na trh. V případě Apple TV ji prý dodají všem prodejcům, kteří budou mít zájem ji nabízet, Oppenheimer si totiž myslí, že k ocenění jejích možností se musí vidět v provozu. Pokud jde o iPhone, zopakoval pouze to, co již řekl na konferenci Goldman Sachs provozní ředitel Tim Cook, včetně úplně stejných argumentů, proč vybrali Cingular (je prý nejlepší, má hodně zákazníků, provozuje GSM a tak dále). Naprosto stejným způsobem rovněž vyzdvihoval přednosti iPhonu jako revolučního nového zařízení kombinujícího iPod, telefon (s vizuální hlasovou poštou) a internetový terminál.

Na dotazy po marketingové strategii iPhonu naznačil, že Apple příliš nevychází z tradičních marketingových analýz, spíše se snaží přinést zcela nové produkty, jež změní trh novým, předtím netušeným způsobem. Na požadavky zákazníků sice reagovat hodlají, ale chtějí poskytovat nová řešení, na něž předtím nikdo nepomyslel. Jako příklad uvedl Oppenheimer iPod, kterému na počátku nikdo moc nevěřil a nakonec se vyvinul v dnešní veleúspěšnou kombinaci hardwaru a softwaru.

Další téma otevřelo otázku kamenných obchodů Applu. Těm se prý finančně daří velice dobře, zvlášť v prodeji Maců, a Apple do nich hodlá dále investovat; nejstarší obchody budou upraveny tak, aby odpovídaly těm nejnovějším, hlavně s ohledem na nově zaváděné produkty. Vlastně jen v této pasáži padla nějaká konkrétnější čísla – Apple má teď otevřeno 175 obchodů, z toho přibližně 20 se nachází mimo USA. Další obchody se budou otevírat uvážlivým a řízeným tempem. Letos se předpokládá otevření 35 až 40 nových obchodů, z toho asi 10 vně USA. Mimoamerické obchody se nyní nacházejí hlavně v Kanadě, Japonsku a Velké Británii, měly by k nim přibýt ještě další země. Oppenheimer připustil, že obchody mimo USA si nevedou tak dobře, navíc tam musejí být opatrnější s výběrem příslušných nemovitostí.

Pak se debata stočila na otázky finančních výsledků, kde potvrdil, že Apple stále počítá s vysokými maržemi, i když v porovnání s vánoční sezónou se musí předpokládat jisté oslabení. V této souvislosti byla zajímavá malá zmínka, že svůj hudební obchod Apple provozuje těsně nad hranicí rentability. Další směr debaty určila Oppenheimerova poznámka, že očekává pokles prodeje softwaru před uvedením Leoparda. Samozřejmě ihned následovala otázka, jak to tedy s Leopardem bude. Bohužel mnoho konkrétního neřekl, opět zopakoval termín uvedení na jaře s tím, že instalace prý bude tak snadná, že by neměla ohrozit současné prodeje Maců. Pochopitelně nemohla nepřijít otázka na Vistu a její vliv na postavení Applu na trhu.

Oppenheimer uvedl, že za dobu, po níž Microsoft vyvíjel Vistu, vydal Apple pět verzí Mac OS X a Apple podle něj ustavuje zlatý standard operačních systémů. V Applu věří, že mají na trhu již teď lepší operační systém a Leopard rozdíl jenom prohloubí. Vistu nevidí jako skutečnou hrozbu, naopak, může znamenat i příležitost, protože vyšší požadavky Visty na hardware vyžadují, aby si část instalované základny koupila nové PC, čímž vzniká další prostor, v němž se bude uvažovat o přechodu na Macy. Připustil však, že se teprve uvidí, jak to nakonec dopadne.

Tím skončila hlavní část rozhovoru a potom padlo několik dotazů z obecenstva. Na otázku, zda Apple zpřístupní Leoparda pro PC, prohlásil, že žádné takové plány neexistují. Důvodem zpoždění Apple TV prý byl delší čas potřebný k jejímu dokončení, znovu potvrdil čas uvedení v polovině března. Co se týče her, prý spolupracují s řadou herních vývojářů, ale nic konkrétnějšího neřekl.

K dotazům na iPhone potvrdil pouze uvedení v červnu (ne však přesnější den), dotazy k finančním a marketingovým podrobnostem odmítl zodpovědět. Pochopitelně padaly dotazy na rychlejší připojení, Oppenheimer stále hájil jako nejlepší kombinaci EDGE a WiFi a uvedl, že Apple nyní napírá všechny síly k červnovému uvedení iPhonu na trh v USA, na ostatní věci se teď příliš nemyslí. Do Evropy by iPhone chtěli dostat do konce roku, ovšem asi jim na tom zase tolik nezáleží. Znovu zdůraznil, že iPhone je revoluční produkt a měl by mít na trh stejný účinek jako iPod a předtím Mac.

Velký smích vyvolala poznámka jednoho z tazatelů: „Uch, myslím, že vy hoši pořád vyrábíte počítače“. Na následující dotazy k Macům Oppenheimer uvedl, že Apple vyrábí skvělé počítače, zvlášť co se týče přenosných počítačů, a jejich prodej roste i mimo USA (v Evropě a asijsko-pacifické oblasti). Apple chce nadále zvyšovat svůj podíl na trhu počítačů, v USA si nyní mezi domácími přenosnými počítači drží 10 procent a v oblasti školství 15 procent a navíc tam začíná více pronikat i do podnikového a vládního prostředí. Oppenheimer to připisuje bezpečnosti a stabilitě Mac OS X a jeho snadné integraci do podnikových sítí a též přechodu na procesory Intelu. MacBooky si také dobře vedou u mobilních profesionálů z různých oblastí vývoje a výzkumu. K dotazu na Boot Camp zopakoval, že bylo staženo 1,5 milionu jeho kopií a potvrdil zahrnutí Boot Campu 1.0 do Leoparda. Dále ještě výslovně zmínil Parallels jako skvělou možnost pro zákazníky, kteří chtějí provozovat Windows. (Bez ohledu na kvality VMware tak Parallels zřejmě nadále bude „dvorním dodavatelem“ virtualizačních řešení.)

Oppenheimer sice zodpovídal ještě i jiné dotazy, ty se však týkaly úzce finančních otázek, což pro nás zde nemá valného významu.

Na to, jak dlouhý rozhovor to byl, sdělil finanční ředitel Applu docela málo podstatných věcí, ty najdete v předchozích odstavcích. Zarazilo mě, jak byly některé jeho odpovědi podobné, až shodné s vyjádřeními jiných představitelů Applu. Ostatně někteří komentátoři na AppleInsideru to vtipně glosovali – tito lidé zřejmě odpovídají podle předem připraveného skriptu. (Napadají mě ovšem i horší přirovnání, například papouškování výroků Velkého kormidelníka. Kdyby někdo chtěl prohlásit Apple za sektu, na tomhle by získal docela dost argumentů).

Z neurčitých odpovědí však přece jen vyplývá, že Apple nyní vsází především na Apple TV a iPhone. Těžko říci, zda jde o osobní zájem Steva Jobse, ale tento důraz mi připadá až přehnaný. Apple chce samozřejmě zopakovat úspěch iPodu, nejsem si však jist, že zrovna do téhle řeky se dá vstoupit dvakrát. Zvlášť v případě iPhonu vyrážejí na velice nejisté území. A naopak u Maců jeví až přílišné sebeuspokojení, skoro jako by už nebylo třeba na nich dál pracovat. Na druhou stranu, snad nás překvapí Leopard, jakmile dorazí na trh.

Většinu otázek kolem dalšího vývoje Applu zodpoví jedině čas, dosud s určitostí víme pouze to, že chce expandovat ve všech oblastech, do nichž zasahuje. Uvidíme, jestli se mu tento útok na všech frontách povede, zatím se ovšem zdá, že si pro tento zásadní střet přichystal odpovídající výzbroj.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: