Dvě špatné zprávy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Dvě špatné zprávy

27. února 2007, 09.00 | Uvedení Apple TV na trh se asi opozdí a Apple s dalšími firmami jsou žalovány kvůli patentu na MP3 přehrávače.

Podle nedávných náznaků to vypadalo, že Apple TV dorazí na trh již každým dnem. Avšak nyní přichází studená sprcha v podobě prohlášení, jež zaslala elektronickou poštou agentuře Reuters mluvčí Applu, Lynn Foxová. Uvádí se v něm toto: „Kompletace Apple TV trvá o pár týdnů déle, než jsme předpokládali, a nyní čekáme, že zahájíme dodávky uprostřed března“.

Zpráva přišla znenadání, většina webových obchodů Applu v pondělí stále ještě udávala jako datum dodání konec února (viz třeba tento článek). Také obchod na Apple.cz včera večer zobrazoval toto datum, avšak americký webový obchod již vypisoval nové, zpožděné datum. Lze čekat, že postupně upraví udávané datum dostupnosti i ostatní servery.

Přirozeně okamžitě vypukly debaty o příčině tohoto zpoždění. (Mluvčí Applu vlastně doslova řekla, že jim trvá dlouho Apple TV „zabalit“, ovšem jistě si nikdo nemyslí, že by měli potíže s lepením krabic.) Spekuluje se o všem možném, například o problémech při spolupráci s Vistou, s určitostí však nikdo neví nic. Zpoždění za udávaný termín samozřejmě nepůsobí dobře z reklamního hlediska, avšak bude-li nový termín skutečně dodržen a prodleva se využije k odstranění možných problémů, bude to ku prospěchu věci. Tento odklad též vzbudil obavy, zda nenaznačuje větší zpoždění i pro další očekávané novinky (kupříkladu Leoparda či iPhone), ale Apple TV by se měla zabývat zvláštní divize, tak to snad ostatní projekty neovlivní.

Nakonec zpoždění o dva týdny není tak hrozné, ovšem pro mě osobně to znamená, že jsem přišel o jedno skvělé téma, protože o uvedení Apple TV by se jistě dalo napsat hned několik článků. Nuže, musím počkat a zatím se asi budete muset spokojit s tlumočením výplodů analytiků.

Na rozdíl od omšelých anekdot také druhá zpráva bude špatná. Sděluje, že firmy Apple, Samsung a SanDisk jsou žalovány kvůli patentu na „přenosný, zvuk reprodukující MPEG systém“. Texaská firma MP3 Technologies podala žalobu na tyto tři firmy v texaském městě Marshall. Výběr místa podání podle všeho nebyl náhodný, podobné procesy zde prý probíhají rychle a dosti často ve prospěch žalobce.

Samotný patent se týká „přenosného, zvuk reprodukujícího MPEG systému a metody pro reprodukci zvukových dat komprimovaných metodou MPEG“. Tento patent byl udělen v roce 2006 (!) firmě SigmaTel, MP3 Technologies podle všeho práva na patent koupila buď přímo od SigmaTelu, nebo od nějakého prostředníka.

Při prodeji tohoto patentu SigmaTel prohlásil, že se jedná o tak základní metody pro digitální hudbu, že bez nich těžko půjde nabízet komerčně životaschopný přehrávač. V tom to asi celé vězí, SigmaTel totiž prodává různé čipy a čipové sady výrobcům multimediálních přehrávačů. Apple pro iPody shuffle první generace používal dekódovací procesor právě od SigmaTelu, avšak shuffle druhé generace obsahuje dekodér Samsungu. A koho že nám to žalují? (MP3 Technologies může být pouze kouřovou clonou, anebo se SigmaTel kvůli ostatním zákazníkům nechce do sporu pouštět přímo.)

Na první pohled to celé působí absurdně a řekli byste, že to nejde prohrát, avšak americký patentový a nakonec i soudní systém někdy docházejí k hodně zvláštním závěrům. Přitom ještě stále neutichly dozvuky rozsudku nad Microsoftem, který má zaplatit 1,5 miliardy USD Alcatel-Lucentu za porušení patentových práv týkajících se formátu MP3. K tomu připomíná AppleInsider, že pokud se nepodaří výrok soudu Microsoftu zvrátit, mohl by se Apple stát dalším cílem k získání lehce vydělaných peněz. Nastává tak pro někoho možná až paradoxní situace, kdy přejeme Microsoftu úspěch.

Takovýchto případů neustále přibývá a objevuje se pořád více firem, co se snaží týt jenom z držení patentových práv (jež často koupily od jejich autora, takže samy nic užitečného neprodukují). Vypadá to, že s americkým patentovým právem není něco v pořádku a začíná se stávat spíše brzdou technického rozvoje, což však bude mít přímé důsledky i pro nás, zákazníky po celém světě. Aby to bylo ještě horší, občas se objevují náznaky snah zavádět něco podobného též v Evropě (například nedávná kauza softwarových patentů protlačovaných Evropskou komisí, Evropský parlament to však naštěstí zatím zarazil). Tento trend je rozhodně nezdravý, doufejme, že se vůči němu včas zvedne odpor, ovšem zlomení tlaku právnické lobby bude asi tvrdý oříšek. Až po těchto zkušenostech začnete chápat, proč mají Američané tolik vtipů o právnících. (Typu „Jaká je optimální hmotnost právníka? Pět liber i s urnou.“) Samozřejmě nevyzývám k nějaké proletářské revoluci (s tím máme své draze zaplacené zkušenosti), avšak změny určitě budou potřeba.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: