DRM drama pokračuje - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

DRM drama pokračuje

12. února 2007, 00.00 | Jobsův dopis o DRM vyvolává stále nové reakce z různých stran, samotný Steve Jobs však možná bude čelit další opční nepříjemnosti.

Jak se dalo čekat, reakce na Jobsův dopis se vynořují pořád dál.

Warner Music Group vyslovila zatím asi nejodmítavější stanovisko. Generální ředitel Warner Music, Edgar Bronfman, prohlásil, že Jobsův návrh na zrušení DRM je „zcela bez opodstatnění“. Přímo řekl: „Obhajujeme pokračování používání DRM. Názor, že hudba si nezasluhuje stejnou ochranu jako software, film, videohry nebo jiné duševní vlastnictví prostě proto, že ve fyzickém světě existuje nechráněný tradiční produkt, je zcela bez logiky nebo opodstatnění.“ Tvrdí, že DRM a nekompatibilita služeb a přehrávačů spolu nemusí přímo souviset a že Warner má plné právo chránit svou hudbu proti nelegálnímu kopírování. MacNN k tomu podotýká, že tohle Bronfman pronáší v době, kdy jeho firma zažívá strmý finanční pokles, za poslední čtvrtletí se jim snížily tržby o 74% proti stejné době před rokem. Za příčinu Bronfman veřejně označil nedostatek výrazných alb a „vyzrávání“ trhu. To by samozřejmě mohlo ovlivnit sjednávání nových smluv s Applem ke konci letošního roku, a tak není divu, že finanční tisk spekuluje, zda Jobs této situace nevyužije. Asi není třeba zdůrazňovat, jak „lichotivé“ komentáře na zpravodajských webech si Bronfman za své výroky vysloužil od příznivců Applu (a nejen jich).

Ostatně, tolik zdůrazňovaná jednota velké čtyřky v záležitosti DRM zřejmě začíná dostávat trhliny (nakonec, v naší zemi máme s „nerozbornou jednotou“ a „věčnými časy“ své zkušenosti, že). Zdá se, že nahrávací společnost EMI opravdu zvažuje prodej nechráněné hudby. Informaci přinesl Wall Street Journal (odkaz neudávám, protože bez předplatného si z článku na WSJ přečtete pouze výtah převzatý MacNN). EMI Group PLC podle této zprávy zvažuje prodej celé své hudební nabídky v nechráněném formátu MP3 u několika internetových prodejců. Má se za to, že EMI jednala mimo jiné s firmami RealNetworks, eMusic.com, MusicNet a MTV Networks Viacomu. Lidé obeznámení s celou záležitostí však varovali, že EMI ještě může celou tuto strategii odmítnout dříve, než ji vůbec začne zavádět. V nejbližší době by však mělo padnout definitivní rozhodnutí, zda v přípravě na „otevření“ pokračovat, nebo jestli se vrátit k tradičnímu postoji. Vývoj u EMI teď bude jistě pod bedlivým dozorem médií, snad se brzy dozvíme víc.

Ohlasy na Jobsův dopis shrnuje rovněž AppleInsider. O některých jsem již psal dříve, navíc však zmiňuje další reakce těch, jimž Jobsova slova nestačí a vyzývají ho, aby rovnou konal. Nadace Electronic Frontier Foundation (nadace elektronického pomezí) ho okamžitě po zveřejnění dopisu vybídla, aby „zavedl svůj hudební obchod tam, kam míří jeho slova“ a okamžitě odstranil na iTunes Store DRM ochranu FairPlay ze souborů od nezávislých vydavatelů, které se už nyní prodávají nechráněné na jiných webových službách.

Své řekl též Jon Lech Johansen, známý jako „DVD Jon“ (ano, ten, co prolomil CSS ochranu filmových DVD a pustil se poté do dalších ochran,včetně FairPlay). Tvrdí, že tuto záležitost prozkoumal a došel k názoru, že by iTunes tým Applu dokázal za 2 až 3 dny implementovat řešení, jež by do FairPlay nebalilo obsah, u něhož vydavatel nevyžaduje DRM. Přímo Jobse vyzývá: „Činy mluví hlasitěji než slova, Steve.“

To pochopitelně vyvolalo značně bouřlivé diskuse. Technicky by Apple jistě dokázal rychle začít prodávat část skladeb bez ochrany. Těžko však soudit, jaké by to mělo právní důsledky. Někteří se domnívají, že v současnosti uzavřené smlouvy vyžadují, aby iTunes Store poskytoval všem vydavatelům stejné podmínky, což by tímto přestalo platit (a teoreticky by to mohlo vyvolat i zásah antimonopolních úřadů). Mnozí také připomínají, že Apple klade důraz na jednoduchost, rozdělení nabídky iTunes na skladby s DRM a bez DRM by k ní ale rozhodně nepřispělo. Vypadá to, že se vynořilo další téma, které bude předmětem mnoha debat. Jobs se však zatím od vydání svého dopisu nijak dále nevyjádřil, takže v současnosti jeho postoj neznáme. Mlčení zachovává též Apple, tudíž neznáme ani oficiální stanovisko Applu.

Očividně se další dějství „DRM dramatu“ bude odvíjet na více jevištích a diváci napjatě čekají, jak bude pokračovat. V divadle světa tak běží další zajímavý kus, obávám se však, že by se velký alžbětinec zhrozil, co z jeho jazyku udělali dnešní tiskoví mluvčí a vedoucí pracovníci firem. Možná by ho však potěšila jedna další dramatická zápletka.

Steve Jobs na sebe sice nyní svým dopisem soustředil značnou pozornost, ovšem stále probíhá jeho vyšetřování ohledně akciových opcí a podle nových zpráv se to již netýká jenom Applu. MarketWatch a Wall Street Journal informují, že Jobs pomohl vyjednat zaměstnaneckou smlouvu pro známého režiséra Johna Lassetera u Pixaru, jež zahrnovala udělení většího množství akciových opcí. Podle zpráv měly tyto opce „dobře načasované datum“, vycházelo se z nákupní ceny v době předcházející podepsání smlouvy o více než tři měsíce, kdy se cena akcií pohybovala nejníže. Jobs byl tehdy generálním ředitelem a předsedou správní rady Pixaru, proto tuto smlouvu za Pixar podepisoval on. (Jobs se stal hlavním vlastníkem Pixaru už roku 1986.) V roce 2006 Pixar koupila Walt Disney Company a právě ta zde nyní vede vyšetřování ohledně zacházení s opcemi. Celá záležitost opět budí značnou pozornost, protože Pixar představuje v oblasti animovaných filmů skutečnou legendu (bližší informace najdete například ve Wikipedii). A ve spojení s Jobsem a současným děním okolo opcí to znamená další mediálně zajímavé sousto. Je však třeba připomenout, že samotné antedatování opcí v USA není nelegální, jde o to, jak se to vykáže v účetnictví. Ke slovu teď přijdou právníci a účetní, na jejichž zjištění bude záležet další vývoj. Současné bouřlivé debaty o Jobsovi v této souvislosti proto považuji za mlácení prázdné slámy, dokud nebudou k dispozici závěry expertů, nemá valného smyslu se o tom příliš dohadovat.

Jak záležitosti kolem DRM, tak kolem opcí se jistě budou rozvíjet dál, tohle představení jen tak neskončí. Určitě bude mít ještě mnoho zápletek a sám jsem zvědav, kam to vše dojde. Ale zase tak vážně bych to nebral, vždyť Shakespeare už před víc než čtyřmi stoletími výstižně pravil, že „svět je pouhé jeviště a my herci na něm hrající“. Nakonec ani otázka DRM ochran, ani profesní budoucnosti Steva Jobse o našem životě nerozhodne. A k tomu má čeština též jedno rčení, avšak jeho přílišná jadrnost mě zabraňuje použít ho na tomto serveru, což ovšem jeho platnost nijak nesnižuje. Zachovejme tudíž klid a pobaveně sledujme, co se děje na jevišti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: