Blýská se na lepší časy v oblasti patentů? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Blýská se na lepší časy v oblasti patentů?

28. února 2007, 10.00 | Na konferenci Tech Policy Summit se otázka patentové reformy stala jedním z klíčových témat, což vzbuzuje jisté naděje.

Ve svém včerejším článku jsem se dotkl problémů patentového systému USA, jež nakonec doléhají i na nás. Soudě podle reakcí čtenářů nejsem s tímto názorem osamocen a reakce čtenářů anglofonních zpravodajských serverů vyznívají také dosti jednoznačně.

Příhodně k tématu se objevil na Macworldu článek naznačující, že se v USA tomuto problému začali věnovat již i vlivní lidé z technického průmyslu, což přináší určitou naději, že by se skutečně něco mohlo pohnout.

Ve dnech 26. a 27. února se v kalifornském San Jose konala konference Tech Policy Summit, na níž se sešli vedoucí pracovníci technických firem z Křemíkového údolí, investoři, právní experti, vedoucí činitelé nevládních organizací, politici a zástupci amerických regulačních orgánů, aby debatovali o vlivu (americké) politiky na rozvoj a vývoj technického průmyslu, celkem asi 300 lidí. Konference byla jen pro zvané a též zúčastnění novináři pocházeli z těch nejrenomovanějších periodik (typu Wall Street Journal).

Probírala se tam samozřejmě spousta různých témat, ale jedním z velice sledovaných byla právě patentová reforma. Macworld z jednání vybral následující postřehy:

Vedoucí pracovníci technických firem tlačí na to, aby Kongres reformoval způsob, jímž se vydávají patenty, což by mělo vést ke zrychlení patentového řízení a také k zajištění jejich legitimity. V Kongresu se o tom debatovalo už vloni, avšak patentová reforma neprošla. Jedním z hlavních opatření by mělo být najmutí dalších patentových specialistů pro federální patentový úřad U.S. Patent and Trademark Office, který podle jednoho z kritiků má nyní až 1 milion nevyřízených žádostí.

Další, pro nás – lid počítačový, asi nejdůležitější opatření by mělo ztížit získání patentu takzvaným patentovým “otrapům“, kteří získají patent a poté žalují jinou firmu za jeho porušování a přinutí ji zaplatit často dost vysoké „výpalné“, jen aby vůbec mohla pokračovat ve svém podnikání.

A konečně se reforma snaží zvýšit kvalitu patentů, s poukazem na případy, kdy se vydávají patenty na věci, jež vůbec nejsou jedinečné. S tím souvisí také návrh na postup dodatečné revize již udělených patentů. Vedoucí patentového úřadu Deborah Platt Majorasová ve svém proslovu možnost dodatečných revizí podpořila.

Stávající patentový systém tvrdě zkritizoval Mark Lemley, profesor právních věd na Stanford University Law School. Prohlásil, že patenty nejsou motorem inovace, ale její překážkou. Připomněl, že každý zná příklady hloupých patentů jako je třeba laserové pero na cvičení koček. (Seznam mnoha dalších absurdních patentů najdete například tady.)

Problém patentové legislativy však podle něj vězí hlouběji, protože často jedna firma využívá patentových práv proti jiné firmě a může ji dotlačit třeba až k zastavení výroby. Tím si obvykle vynutí mimosoudní finanční vyrovnání, jehož výše může překročit i skutečnou cenu patentu.

Někteří účastníci konference si též stěžovali na pomalost schvalování patentů, třeba zástupce dodavatele podnikových informačních systémů SAP, Tim Crean uvedl, že museli na schválení jedné své žádosti čekat 44 měsíců. Na to reagoval jeden z pracovníků patentového úřadu tím, že plánují najmout pro rok 2008 dalších 1200 patentových specialistů a snaží se zvýšit podíl žádostí podaných elektronicky, přičemž už dnes jich takto přijímají polovinu. Mimochodem za minulý rok úřad schválil 350000 patentů, což též o něčem svědčí.

Ovšem současně tam vystoupili i odpůrci rychlé patentové reformy, kteří chtějí, aby Kongres postupoval opatrně. Nedávno se ustavila skupina nazvaná Innovation Alliance (Inovační sdružení), jež si dalo za cíl chránit právě ty firmy, které si patentují různé technologie, ale nevyrábí je. Jinými slovy, přes líbivý název jde o obyčejné lobbystické sdružení patentových vyděračů.

Avšak také některé firmy se skutečnými produkty vzdorují změně patentové politiky. Na konferenci v tomto duchu vystoupil Taraneh Maghame, viceprezident firmy Tessera, jež vyvíjí technologie pouzdření čipů a licence na ně prodává výrobcům čipů jako je Intel. Uvedl, že omezení možností firem na obranu patentových práv by mohlo poškodit legitimní snahy o patentovou ochranu některých firem a připomněl, že ne celý průmysl patentovou reformu podporuje.

Z výše uvedeného plyne, že si neudržitelnost situace začíná uvědomovat dost lidí. A účastníci Tech Policy Summitu rozhodně patří k těm, kdo skutečně mohou hodně věcí ovlivnit. Zároveň ovšem jasně vidíte, že půjde o souboj mnoha různých skupin s protichůdnými zájmy a bude záležet na tom, kdo koho přetlačí. Lze však předpokládat, že velké firmy, k nimž dnes Apple patří, budou spíše na straně reformy, protože stávající stav jim škodí. Co se týče firem žijících ze skutečného duševního vlastnictví, pro ty se snad nějaké řešení najde. Asi nikdo nebude upírat například ARM právo na licenční poplatky za její procesory, které vyvíjí (a jež mimo jiné tvoří srdce a mozek iPhonu), avšak firmy vytvořené jen pro vymáhání patentových nároků budou chybět málokomu. Zároveň se ovšem ukazuje, že americká legislativa a byrokracie jsou stejně těžkopádné jako ta česká či eurounijní. Parkinsonovy zákony prostě platí pro všechny úřady bez rozdílu. V americkém prostředí to však ještě okořeňují všudypřítomní právníci, jimž současný stav vyhovuje, a tak asi budou bojovat za jeho zachování, dokud nedosáhnou optimální hmotnosti.

Uvidíme, kam se to bude vyvíjet dál. Historie sice příliš nenasvědčuje, že by někdy zvítězil zdravý rozum, ale doufat můžeme. Přece jen představa, že se zprávy z počítačového průmyslu smrsknou na přehled soudních jednání, není právě lákavá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: