Apple na nákupech - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple na nákupech

2. července 2002, 00.00 | Apple v poslední době nakupuje jako divý - jenom tento rok převzal 5 společností či jejich produkty. Přinášíme vám kompletní přehled akvizicí Apple od roku 1996, včetně dostupných informací o využití těchto produktů. Zajimá vás za co Apple utrácí? K čemu mu všechny nové technologie budou? A kdo bude další?

Apple v několika posledních měsících zaskočil uživatele řádkou akvizicí společností či technologií - především v oblasti zpracování efektů pro film, poslední "nákup", oznámený včera, se však týkal německé společnosti Emagic, která je výrobcem populárního programu pro zpracování zvuku, Logic. Jelikož je dnešní článek "retro", nejaktuálnější novinky naleznete až na jeho konci.

Vzhledem k tomu, že pouze v letošním roce bylo oznámeno pět převzetí společností či technologií, připravili jsme malý přehled toho, co kdy Apple nakoupil - a vzali jsme to od podlahy, od převzetí NeXTu v roce 1997. Zajímavé je, že (ani za použití literatury, ani internetu) se nám nepodařilo dohledat žádné podobné kroky před tímto datem - což neznamená, že se nic podobného neuskutečnilo. Apple samozřejmě uskutečňoval různé "join-ventures", například projekt Kaleida a podobně, také byl jednu dobu majitelem významné části výrobce procesorů pro Newton, společnosti ARM. Ovšem díky tomu, že Apple v minulosti investoval velmi významné prostředky do R&D (Research&Development - výzkum a vývoj), vytvořil si potřebné technologie "in-house". Můžeme vzpomenout QuickTime a něj navázané další technologie, některé již nyní mrtvé (QT VR, QuickTime Conferencing), QuickDraw 3D (později zavržené na úkor OpenGL), "profi" QuickDraw GX pro předtiskovou přípravu a mnoho dalších technologií, dnes již částečně či zcela zapomenutých. A o kolika zajímavých technologiích jsme nikdy neslyšeli oficiálně - víte například čemu se říkalo StarTrek? (Pro zvědavé - portace Systemu 7 na procesory Intel na počátku 90. let - byl dokončený "proof-of-concept", kdy byl funkční Finder a pár dalších částí systému, aplikace by však vyžadovaly překompilování pro jiný procesor.) Mírně hrůzostrašnou částí historie je celá kapitola ohledně Coplandu...

Změna se dostavila zhruba v období převzetí NeXTu - již předchozí šéf Gil Amelio tvrdě škrtal výdaje, Steve Jobs, poté co převzal otěže, změny (rozuměj škrty) dokončil. A tak padl definitivně mrtev Newton (jeho pohrobkem je technologie pro rozpoznávání Inkwell v Mac OS X Jaguar) a další. Cílem byla efektivita a nízké náklady, takže vývoj se ponechal na jiných - Apple se pouze v pravý čas vydal na nákupy...

Mimochodem, Apple ve své historii měl podle všeho minimálně 4 velmi vážné nabídky na převzetí - Sun (dokonce 2x, poprvé již v roce 1988), IBM, Canon a v roce 1993 se diskutovalo spojení s AT&T.

Seznam je řazen chronologicky.

NeXT

Apple a NeXT oznámily 20. prosince 1996 přátelské převzetí NeXTu za částku lehce převyšující 400 milionů USD (jednání se vedla méně než měsíc!). Důvod byl jasný: vývoj "systému nové generace", označovaný jako Copland, byl nerealizovatelný. Původně Apple vyjednával s firmou Be, vedenou jiným bývalým zaměstnancem Applu (Jean Luc Gassee), ovšem BeOS, přes všechny své kvality, byl čerstvý novorozenec, zatímco NeXTSTEP, resp. OPENSTEP byl lety prověřený systém. Převzetí NeXTu ovlivnilo vývoj Applu v podstatě od základů a je to jeden z klíčových bodů v existenci této společnosti.

Kromě systému Apple získal také WebObjects, skvělý nástroj pro vývoj webových aplikací, a hlavně lidi: kromě Steva Jobse, který se následně stal (nejdříve dočasným) šéfem Applu to je například Ave Tevanian, nyní šéf vývoje software, či Jon Rubinstein, šéf vývoje hardware (který sice nepřišel přímo z NeXTu, ale dříve v něm také pracoval na obdobné pozici).

Výsledky vývoje všichni známe - starý Mac OS je již v podstatě mrtev, Mac OS X prodělává bouřlivý vývoj. Za zmínku stojí, že původně byl nový systém označovaný jako Rhapsody a šlo (zhruba) o OPENSTEP s rozhraním Maca (šedivé platinové rozhraní z Mac OS 8). Ovšem vývojáři by museli vše ZCELA předělat, nebo by se aplikace pro Mac OS pouštěli pod podobnou vrstvou, jako je nyní Classic - proto se strategie OPĚT předělala, Apple vymyslel Carbon (NeXTovými puristy označován za příšernou záležitost), ale Apple to podle všeho zachránilo - vývojáři nemuseli přepisovat všechno, pouze (podle Applu) 30% kódu. Díky zásadním rozdílům v technologiích však často narážíme na rozdíly v chování aplikací, které vyplývají právě z koexistence dvou v podstatě nezávislých API - Carbon a Cocoa. Takže to co funguje v Cocoa aplikacích (například ovládání z klávesnice, lepší navigace v Open/Save dialozích pomocí klávesnice) nefunguje v Carbonu. Naštěstí Apple intenzivně pracuje na sjednocení - už Mac OS X Jaguar je v tomto směru výrazný krok vpřed.

Power Computing

Z hlediska technologického přínosu je tato koupě části společnosti nejasná, do Applu přešli někteří klíčový pracovníci, ovšem znamená defacto ukončení velkého pokusu 90. let na téma "licencování Mac OS dalším výrobcům hardware". Vývojáři platili 50 USD za licenci za systém, ovšem podle propočtů Apple ztrácel na každém takto prodaném stroji několik set dolarů na maržích. Koupě Power Computingu byla oznámená 2. září 1997, Apple za zhruba 110 mil. USD převzal zákaznickou databázi, práva na prodej licencí Mac OS a již zmiňované pracovníky. Power Computing se zavázal Apple nežalovat za porušení dohod.

Macromedia

Od firmy Macromedia Apple 4. dubna 1998 odkoupil neznámou technologii FinalCut pro práci s QuickTime videem. Výsledkem je skvělý program FinalCut Pro a dá se předpokládat, že byla využita i pro iMovie.

Raycer Graphics

V listopadu 1999 Apple převzal společnost Raycer Graphics, které došly peníze investorů (mimo jiné jim byl i Paul Allen z Microsoftu). Tato malá firma pracovala na vysoce výkonných grafických čipech pro 3D, s plnou podporou OpenGL - ovšem nikdy se nemluvilo o vývoji pro Maca a hlavně nikdy neuvedla žádný reálný produkt. Jaké jsou reálné výsledky této koupě netušíme, v počítačích jsou používané čipy od ATi a nVidia - každopádně Apple používá OpenGL jako hlavní grafický engine pro práci s 3D. Dá se jen spekulovat, zda se ještě s výsledky vývoje potkáme, ovšem nejnovější kroky, které směřují do oblasti 3D a zpracování obrazu by mohly podporovat tuto spekulaci.

Astarte

10. dubna 2000 Apple koupil od Astarte technologie pro zpracování DVD - podle všeho se staly základem pro programy DVD Studio Pro a iDVD, uvedené o necelý rok později, 9. ledna 2001.

PowerSchool

Tato firma byla výrobcem webových studentských informačních systémů pro školství, kdy poskytuje učitelům a rodičům nejrůznější informace o škole a studentech, Apple ji převzal 14. března 2001 za 62 mil. USD. Nejnovější verze PowerSchool SIS 3.0 byla uvedena v červnu 2002.

Focal Point System

Apple převzal tuto společnost v dubnu 2001 kvůli produktu FilmLogic. Letos v lednu byl tento produkt uveden exkluzivně pro FinalCut Pro, podrobnosti si můžete přečíst v našem článku.

Casady & Greene

Společnost Casady & Greene přestala k 1. červnu 2001 dodávat oblíbený nástroj pro práci s MP3 soubory, SoundJam. Vývojáři přešli ke společnosti Apple, která na základech SoundJamu vytvořila známý program iTunes - ten je oproti svému předobrazu v mnoha vlastnostech "ořezaný", uživatelé poměrně často vyjadřovali svůj nesouhlas s postupem Applu.

Spruce Technologies

V červenci 2001 Apple koupil firmu Spurce, která se specializovala na tvorbu nástrojů pro DVD - ovšem pro Windows NT, v době převzetí nebyl žádný z jejich produktů dostupný na Maca. Dá se předpokládat, že technologie budou využity v dalších DVD programech od Applu, který má v této oblasti poměrně kvalitního "hráče" v podobě DVD Studio Pro.

2002 - Nothing Real

Letos v únoru Apple potichu převzal tuto společnosti, která vyvíjí kompoziční a efektový program Shake pro filmaře - jedním z aktuálních "trháků", který tento program silně využíval, byl Pán prstenů. Opět, Shake v době převzetí nebyl k dispozici pro Maca, pouze pro Windows, Linux a Irix (SGI). Apple v tomto případě již oznámil bližší podrobnosti: pracuje se na vývoji pro Mac OS X (předváděčky byly na NAB 2002), vývoj pro Irix a Linux bude pokračovat do konce roku 2003, ovšem další chystaná verze bude poslední pro Windows. Kdy se tato verze objeví, není známo. Jednou z doporučovaných alternativ se tak pro uživatele Windows stal konkurenční program RAYZ - ovšem....

Zayante

V dubnu Apple kupuje vývojářskou firmu Zayante, která se specializuje na vývoj čipů a software pro FireWire. Do Apple se tak vrátili někteří ze původních vývojářů této technologie. Přesně využití zatím není jasné, je možné, že Apple chtěl posílit například s příchodem nové verze standardu FireWire, který již není dílem samotného Applu, ale specializovaného konsorcia.

Silicon Grail

Krátce po převzetí Nothing Real koupil Apple od společnosti Silicon Grail jejich technologie a programy Chalice a RAYZ - tedy konkurenta Shaku, který nabízí efekty a barevné korekce pro filmaře. Další obdobný program, Combustion od Descreet, snad už Apple nekoupí... ;). RAYZ běží na Irixu, Linuxu, Windows a Mac OS X.

Prismo

O pár dní později (21. června) Apple kupuje technologie od společnosti Prismo Graphics - nejčastěji se zmiňují DVFonts a program pro speciální efekty India. Pomocí programu India lze vytvářet velmi sofistikované titulky pro filmy - Apple zatím titulky ve FinalCutu řešil pomocí plug-inu od Borise.

Emagic

Posledním soustem je německý Emagic, výrobce programu pro zpracování zvuku Logic. Kromě toho vytváří další hardwarové a softwarové produkty. Logic má podle Applu kolem 200 000 zákazníků, z nichž je zhruba 65% na Macu. Produkty pro Windows přestanou být nabízené od konce září tohoto roku, uvedení verze Logicu 5 Titanium pro Mac OS X se očekává co nejdříve. V oblasti zpracování zvuku je zatím na Mac OS X citelná díra, jak v oblasti software, tak specializovaného hardware (např. vícekanálový zvuk). Společnost bude fungovat samostatně jako plně vlastněná divize Applu.


Jak je vidět, Apple v poslední době nasadil strhující tempo a kupuje jednu technologii za druhou. Jejich přesné využití zatím není zcela jasné, ale Apple se podle všeho snaží etablovat jako plně profesionální nástroj pro filmaře - zatím byly v této pozici počítače od SGI s Irixem, Windows a popularitu získává také Linux. Díky Mac OS X již Apple může nabídnout stabilní systém a díky vlastnímu vývoji software také kompletnější, integrovanější řešení. Na praktické výsledky poslední vlny akvizicí si budeme muset počkat - dá se však předpokládat, že to bude řada nových produktů, jak softwarových, tak hardwarových. Apple se určitě bude snažit obsadit maximum - PowerMacy jako pracovní stanice, servery Xserve jako výpočetní farmy (1U racková architektura zde bude velkou výhodou), Xserve RAID pro ukládání dat... Apple v poslední době prý poměrně často jedná s velkými studii v Holywoodu.

Negativním efektem je, že Apple proti sobě popudí část zákazníků Windows verzí převzatých produktů. Ti asi často přejdou spíš na konkurenční program (například z Logic na Cubase), než na Maca. Dopad těchto následků na image Applu se v tento okamžik nedá odhadnout - uživatele profesionálních programů jako je Shake nebo RAYZ tvoří malá skupina, pokud se však postaví proti Applu, může to mít nedozírné následky. Kromě toho také Apple relativně efektivně likviduje konkurenci v dané oblasti - dostavuje se obvyklý Microsoft efekt...

Jasný je však trend - minimum náročného a často zbytečného vývoje přímo ve firmě, raději koupit již hotový či nadějně vyhlížející produkt. Kdo tedy je další v hledáčku Applu?

Uváděný přehled si nečiní nároky na úplnost v žádném směru, ačkoliv jsme se snažili vyhledat maximum informací. Pokud můžete doplnit libovolné informace, diskuse pod článkem jsou vám otevřené.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

aktuální téma

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 02.07.2002, 12:10
Odpovědí: 0

Skvělý článek. Zrovna včera jsem dostal pocit, že by o akvizicích mohlo být něco řečeno, neboť jejich intenzita a směr je docela zřejmý. Ale o tom ještě jistě bude napsáno dost.
Dle mne Apple sesbíral základní kameny na nějaký profi multimediáně-videový produkt, kterým spolu s HW a OS X zaútočí na pozice Discreetu a podobných produktových celků... Quantelu bohužel ještě ne.

Zaujala mě však jiná věc. Pokud Apple kdy vyvíjel něco nového a svého, byly to často věci výrazně přelomové a tedy občas i nestravitelné trhem. Dost věcí skončilo. Přesto kvituji, že se do toho vývoje pouštěl a pouští. Na druhou stranu je vidět, že díky kapitálu který má, může nakupovat vpodstatě hotové softwary, které jen integruje do svých vizí. Tento programový trend je opravdu spíše strategický ( přesun byznysu na platformu) než objevitelský (hledání nových cest). Moje přání je, aby Apple nezapomínal ani na to objevování. Mám totiž intenzivní dojem, že ve vlastních labech dokáže lépe koncepčně myslet. A tvořit lépe integrované technologie.

Odpovědět na příspěvek

RE: aktuální téma

Autor: claire Muž

Založeno: 02.07.2002, 13:42

jedna vec je, co se deje v labech - a druha, co se deje o par pater vyse v kozenych kreslech a managerskych ofisech

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: aktuální téma

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 02.07.2002, 13:54

No, ja by som to tak strasne nevidel, staci sa kuknut, co boli produkty od Astarte a ako sa chovaju a vyzeraju take iDVD ci dokonca DVD Studio Pro. Su to uple odlisne veci (aj ked zaklad je ten samy)
To plati aj pre FinalCut Pro - v dobe kupenia od Macromedie to bol viacmenej produkt v plienkach, a kam to dotiahol (a iMovie). Takze sa nebojim, zeby po kupe Shake a Rayz Apple vydal v podstate ten samy produkt pod svojim menom. To same sa tyka EMagicu. Apple proste nebude od pociatku vyvijat technologie a jadra - proste pouzije to co je dostupne a na tom postavi svoje produkty - odlisne od konkerencie v jednoduchom ovladani, funkciami, podporou a cenou. Proste zaklad ma, na ktorom moze stavat.
A ze v minulosti ukazali, ze ten zaklad vyuzili setsakra dobre.

Odpovědět na příspěvek

RE: aktuální téma

Autor: HoP Muž

Založeno: 02.07.2002, 15:12

No, quantel na tom ted technologicky neni zrovne nejlip... :-)

Odpovědět na příspěvek

jak je na tom tedy Quantel?

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 02.07.2002, 16:15

No, nevím jak jste na tom s hodnocením v Mirage, rád se nechám zasvětit... Ale příjde mi, že generationQ a jeho nový vlastnosti zas nejni ouplně blbej nápad, i když to spojení s windowsama může být v budoucnu katastrofa. A klienti Q. jsou prostě klienti Q. tam si Apple moc nezazpívá.

Odpovědět na příspěvek

Shake

Autor: HoP Muž

Založeno: 02.07.2002, 15:09
Odpovědí: 0

Tak koupi Nothing Real a zastavenim vyvoje pro PC me fakt nastvali. Shake mel totiz do oznameni tohoto slusnou sanci prosadit se u nas ve firme. Ted to vypada spis na produkty discreet logic... At se s tim jabkouni treba udavej... Smrdi to jako mrkvosoft... Nevim jestli si to Apple uvedomuje, ale "filmova" nebo spis postprodukcni branze je hodne konzervativni, takze prosadit se v teto branzi je ukol na nekolik dlouhych let. Takze tak za pet let muzem zacit diskutovat jestli se jim to povedlo. Takovejch uz tu bylo...

Odpovědět na příspěvek

RE: Shake

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 02.07.2002, 17:29

Pokial viem, tak v highend filmovej branzi sa pouziva SGI Irix a MacOS. Windows minimalne. Mimochodom, co robis na strankach zameranych na Mac?
Ono aj o FinalCute sa toho nahovorilo, ze medzi profikmi nema sancu, a vidis.
To same DVD Studio
Bud si isty, ze kombinacia kompozicneho softu od Apple (nebude to priamo Shake!/XServe/MacOS X a cena bude nieco, co oslovi. Napr. v ILM sa na kompoziciu pouzivaju vyslovene Macy (Commotion, Discreet)

Odpovědět na příspěvek

trochu vychladni...:)

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 02.07.2002, 19:17

O vindowsech tu moc řeč není... Ačkoliv mám FCP rád, přecijen v 2k rozlišení a více, zatím figurují spíše velké střižny, linuxové farmy, nebo ten Q. Setrvačnost na nich bude ještě nějaký čas, i kdyby je nějakej budoucí Apple-Systém "překonával" ve všech parametrech. Stejnětak před DVD Studiem nebyla nicota, ale pouze 10x dražší programy které toho uměly zhruba podobně nebo míň, navíc za obrovskýho úsilí operátorů.

No, dočkejme času. Ostatní také nezůstávají na místě.

Odpovědět na příspěvek

Co se NeXTu tyce...

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 03.07.2002, 03:23
Odpovědí: 0

Mozna ze konecna jednani o koupi (smlouva) se vedla mesic, ale jinak to cely muselo trvat o dost dyl, rek bych mesice. Pokud me ovsem pamet neklame. Hodne dlouho se o tom mluvilo a konecna jednani byla pomerne rychla hlavne diky Jobsovi. Ono taky ostatne mesic neni zas takova vecnost - podivejte se, jak rychle prodali IPB:)

Odpovědět na příspěvek

RE: Co se NeXTu tyce...

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 03.07.2002, 03:46

Rozhovory s Be probihaly od srpna 96, ale nikam nevedly. Be bylo nedokonale a pritom drahe. pred diskuvzdanim (nekdy pravdepodobne v druhe dekade listopadu zavolal Jobs ameliovi, aby mu rozmluvil Be. 25. listopadu je prvni schuzka mezi clovekem z NeXTu a Hancock - tehdy jeste o licencovani OPENSTEPu. 2. prosince je schuzka Jobse a vedeni Applu - Jobs stanul na pude Applu po 11 letech. Prevzeti bylo oznameno 20. prosince, ukonceno bylo 4. unora 1997. Zdroj Apple Confidental

Odpovědět na příspěvek

Apple a Micro

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 03.07.2002, 03:32
Odpovědí: 0

Apple se uz dlouho chova jako Microsoft. Gates (Micro) nikdy dohromady nic neudelali, mam takovej pocit, ze ani DOS nebyl tak uplne jejich dilo. Velmi podstatne casti Windows jsou zkoupene. Jak to amme na macovi? Snad vsechny iAplikace (akorat u iPhota si nejsu jistej), pak tu mame zaklad systemu, kterej je bud free, NeXT nebo koupenej a co nam jeste zbyva? File manager, kterej vypada jako Greg's Browser, kterej je starsi nez moje babicka:) Jestli si nekdo mysli, ze velky spolecnosti jsou nak prevratne tvurci, tak se seredne myli...

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple a Micro

Autor: ushneek Muž

Založeno: 03.07.2002, 08:11

No vidiš, a přeci je mezi OS X a Win diametrální rozdíl - krást a kupovat mohli všichni stejně. V Micro sedí prostě nějak jinak zaměřený lidi a produkujou hnusnej File manager XP s nemožnym rozhraním. U Apple jim na tom snad ještě trochu záleží a do jisté míry reagujou na přání a tužby uživatelů. A udělat kvalitní GUI je myslím sakra tvůrčí práce.

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple a Micro - a nakupy...

Autor: si Muž

Založeno: 11.03.2003, 21:55

Kdyz jsem si tak odskocil do "nakupu", pripadalo mi to jako ze kdyz chce Apple upoutat pozornost nejakeho vyvojare, musi mu skoupit jeho vlastni firmu pod zadkem...

Nejaky vykup byvalych vlastnich lidi, nejvetsi pozornost se venuje zase "legrackam" - snad aby se ukazalo to az krecovite "jine mysleni" - a ja stale nemuzu ani lamat v realnem case, o postscriptovani a destilaci nemluve (prave probiha a tak mam hafo casu na browseni a podobne, ovsem radsi bych byl uz davno v prachu) - PC to umi s postscriptem cca 4x rychleji...

Ono se toho opakuje vic a nevim, jestli lepe - z neuspesneho (black)boxu je (cristal)box, zarivy - a krehky... - a video/animace uz zivilo treba Amigu - a ta mela skutecne super OS - stanici na Kavcich horach stacilo 6 MB pooomaaleee RAMky (a aplikaci, naprosto skvelych, na tom chodily mraky, a ne jen v par studiich, ale hlavne doma u vice ci mene normalnich lidi) a skoncila smutne. Ze by proto, ze nemela dost zajimavej file manager?

Dnes se vyvojari, kterym nejde az tak o penize, vetsinou dostatecne vyradi na Linuxu, a "ti ostatni", rozumej vsichni ostatni, se venuji tomu, na cem se da vydelat - a vydela se na tom, co se proda, o co je zajem, a to jsou financne nenarocne stroje na praci do kazdeho kanclu a vykonne (a dostupne) stroje na hrani na doma, cili PC a pak jeste konzole - prednostne ty, ktere umi i neco jineho, nez hry, prodaji se jich miliony a stoji par tisicovek.

Pro perspektivni platformy pak programuje i spousta lidi, ktere si nemusite primo uvazat za nohu ke stolu...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: