Prostředí X11 a Mac OS X - Fink v drobnohledu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Prostředí X11 a Mac OS X - Fink v drobnohledu

8. dubna 2005, 00.00 | V jednom z předchozích dílů o X11, respektive Finku, jsme si popsali základní použití tohoto vynikajícího nástroje pro distribuci různých aplikací (a nejenom nich). Rozhodně jsme však nepokryli všechny funkce, možnosti a nastavení. O tom bude následující díl.

V jednom z předchozích dílů o X11, respektive Finku, jsme si popsali základní použití tohoto vynikajícího nástroje pro distribuci různých aplikací (a nejenom nich). Rozhodně jsme však nepokryli všechny funkce, možnosti a nastavení. O tom bude následující díl.

Před úplným začátkem - následující popis je určen pro distribuci Finku na Mac OS X ve verzi. 10.3.x, nikoliv pro Darwin OS. Některé popisované části jsou však identické pro oba systémy, žádný rozdíl ve funkčnosti neexistuje, pouze distribuce pro Mac OS X obsahuje i grafického klienta.

Systémové požadavky

Fink je možno provozovat na Mac OS X ve verzi 10.1 až 10.3, avšak POZOR - každý desetinkový update (např. Jaguar, Panther) znamená jinou verzi Finku. Doporučuji na webových stránkách projektu stáhnout tu verzi, která odpovídá vámi provozovanému operačnímu systému. Když už používáte pro získání nových aplikací servery typu www.versiontracker.com, přesvědčte se, že zvolená verze odpovídá OS.

Další nutností pro správný chod Finku jsou nainstalované Developer Tools, které jsou součástí distribuce Mac OS X. Je ale možné nainstalovat pouze GCC či jiný C/C++ kompilátor a Perl, to je v podstatě vše, co Fink potřebuje v ohledu nástrojů pro kompilaci zdrojového kódu.

Instalací jsem se zabýval jedním z předchozích dílů tohoto seriálu, její jednoduchostí není nutné se zabývat. Je však vhodné udržovat si Fink v poslední verzi, neboť jeho autoři neustále přidávají nové a nové programy. Jak toho dosáhnout si řekneme dále.

Za prvé se ujistěte, že máte v menu Fink -> Preferences -> záložka Commander zaškrtnuto "Check for updates every ? days". Otazník samozřejmě nahradíme počtem dnů, po jejichž uplynutí se Fink pokusí najít novou verzi. Pakliže tak nechcete učinit, můžete tak učinit manuálně vybráním menu Fink -> Check for updates.

Nejdůležitější příkazy v ohledu aktuálnosti distribučních balíčků jsou schovány pod menu Source -> Selfupdate, dále pak Selfupdate-rsync a Selfupdate-cvs. Z uživatelského pohledu jsou to stejné funkce - automatizuje proces upgradu nejenom Finku, ale také i jeho obsah. Liší se ale ve způsobu, jak instalace upgradu docílíme. Vývojáři budou asi vědět, co znamená CVS a rsync, pro běžného uživatele je důležité vědět toto - používejte Selfupdate. Když to nefunguje, zkuste Selfupdate-rsync. Selfupdate-cvs je vhodné pro ty, kteří o CVS něco ví a chtějí opravdu ty nejposlednější verze distribučních balíčků.

Fink instaluje software dvěma způsoby - buď ze zdrojového kódu nebo přímo již zkompilovaný (česky "hotový") software. Ve většině případů se setkáte s tou první a v praxi na čas náročnější cestou. A jak to zjistíte? Buď je aktivní ikona "Install binary" v toolbaru ("poličce") - to pak můžete instalovat již hotový program - anebo není, a to se pak musí vše zkompilovat.

Menu Source obsahuje následující příkazy:

  1. Install - je tou nejpoužívanější funkcí - vše potřebné stáhne, nakonfiguruje, zkompiluje a i nainstaluje. Stačí jen označit to, co chcete v tabulce a vybrat tento příkaz. Fink se o ostatní postará sám, popřípadě vás vyzve k zodpovězení nějaké otázky, především pakliže existují různé možnosti v instalaci.

  2. Reinstall - používá se v případech, kdy jste omylem smazali nějaký program, změnili původní konfiguraci či udělali něco podobně nerozvážného. Fink ukládá jednotlivé distribuční balíčky, které jste již nainstalovali, nemusíte tedy nic nového stahovat.

  3. Build - upřímně řečeno,nejste-li zběhlí v příkazové řádce a OpenSource software, raději tento příkaz nepoužívejte. Tento příkaz pouze zkompiluje distribuční balíček zdrojového kódu, ale nic nenainstaluje. U klasických Mac OS X aplikací můžeme používat software hned, jak se zkompiluje, u OpenSource řešení tomu tak častokrát není. Většinou je třeba jednotlivé složky programu zkopírovat do různých částí operačního systému - toho docílíme výběrem příkazu Install.

  4. Rebuild - podobně jako Build zkompiluje distribuční balíček, ale ignoruje jakékoliv již stažené balíčky příslušného softwaru. Tento příkaz je především používán aktivními vývojáři projektu Fink, opět v praxi nic pro běžného uživatele.

  5. Fetch - pouze stáhne balíček vybraného programu, a to i v případě, že jej už máme na svém počítači.

  6. Remove - konečně jsme se dostali k něčemu praktickému... tento příkaz odstraní vybraný software z počítače. Distribuční balíček ovšem stále zůstane na svém místě, jen program zmizí. Jestliže si to později rozmyslíte, viz funkce Reinstall.

Teď si uvědomuji, že tu používám termíny, které nemusí být každému jasné. V krátkosti:

  • zdrojový kód - soubor, který obsahuje text v jazyce, který je kompilátor schopen přeložit takovým způsobem, aby mu počítač "rozuměl" a mohl vykonávat funkce v něm popsané

  • kompilace = překlad textu napsaného v jazyce, který je čitelný pro člověka, do kódu, který je čitelný pro počítač

  • distribuční balíček = různé množství souborů zdrojového kódu a dalších souborů, např. obrázky, jejichž kompilací se vytvoří funkční software, velmi často obsahuje popis, jak provést správně kompilaci, jak jej nainstalovat a také dokumentaci samotného programu

Zpět ale k dalším zákoutím Finku. Výše uvedené příkazy je také možné provádět za pomocí příkazové řádky, určitě jej ocení ti, kteří na Mac OS X přešli z jiných operačních systémů typu Unix. A to hned dvěma způsoby - buď vyberete v FinkCommanderu menu Source -> Run in Terminal -> jedna z funkcí viz výše. Nebo rovnou spustíte Terminál (cesta je /Applications/Utilities/Terminal.app) a následně pak fink s příslušnými parametry, viz fink -h.

Tímto bychom pokryli většinu funkcí Finku. Když se zamyslím nad stručným popisem tohoto vynikajícího produktu, napadá mě následující - to, co z běžného uživatele MacOS X udělá i uživatele OpenSource softwaru, a to ve velkém. Stačí jen chtít, nebát se neznámých věcí a mít Fink.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Laicky dotaz

Autor: ED Muž

Založeno: 08.04.2005, 08:42
Odpovědí: 0

Proc to vyvojari tech programu nedotahnou do konce? Je to proto, ze je to nejake pravidlo? ( tim myslim proc si to kazdy kompiluje sam, kdyz by se to mohlo zkompilovat jednou pro vsechny a autor by mel kontroju, ze to je zkompilovane spravne).

Odpovědět na příspěvek

RE: Laicky dotaz

Autor: petiar Muž

Založeno: 08.04.2005, 09:00

Nie som veľký odborník, ale mám taký (vo)dojem, že tu ide o multiplatformnosť aplikácií. Teda že si tie zdrojáky môžeš skompilovať prakticky na akejkoľvek platforme. Ak sa mýlim, prosím, opravte ma. ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Laicky dotaz

Autor: Gandalf Muž

Založeno: 08.04.2005, 10:26

V podstate jde o multiplatformost aplikací, jen ten důvod je trochu více obecný. Jde zde o to, že zdrojový kód lze překompilovat nejen přesně pro danou řadu procesoru, ale i přesně pro konkrétní typ. Například většina linuxových distribucí stále ještě používá balíčky s označením i386, které teoreticky běhají od počítačů s procesory 386 až po poslední Pentia.


Každý typ procesoru však má vlastní optimalizaci, jako třeba G4 s AltiVecem. Pokud se tedy překompiluje kód s příslušnými parametry, výsledkem je optimalizovaný kód pro opravdu aktuální procesor, místo kódu pro "obecnou" specifikaci. To má za následek vyšší výkon aplikace - alespoň teoreticky.:-)
No a pak je tady ta záležitost o vlastních parametrech kompilátoru a tedy "vlastní" optimalizaci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Laicky dotaz

Autor: ED Muž

Založeno: 08.04.2005, 11:23

To znamena ze komercni aplikace tak jak je znam, tedy ty co instaluju jak je obvykle, nejsou otimalizovane ? Nebo je tam nejake "univerzalni reseni" Omlouvam se ale v tomhle jsem opravdu laik ale zajima mne to.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Laicky dotaz

Autor: Jirka Muž

Založeno: 08.04.2005, 11:34

ano, univerzalni balik pro platformu (trebas i386) bude mene vykonny nez kdyz si ho zkompilujes 'na miru' trebas pro nejaky Athlon64 od AMD. A komercni aplikace musi behat vsude proto je co nejuniverzalnejsi ale i nejpomalejsi.

Ovsem predstav si ten bordel kdyby sis musel kupovat komercni aplikaci (treba Photoshop CS) a byl by jiny na kazdy procesor, na kazkou desku, na kazdou grafickou kartu....a programatori kteri to pisou by asi zesileli...takze se o vetsinu veci 'postara' operacni system. Ale stejne plati, ze kompilovana aplikace s vyuzitim ruznych features toho konkretniho stroje nebo architektury bude rychlejsi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Laicky dotaz

Autor: BoodOk Muž

Založeno: 08.04.2005, 12:01

Otazka take je, co myslis optimalizaci? Optimalizace pametove narocnosti, rychlosti behu, bezpecnosti kodu (napr. kontrola preteceni bufferu aj.)? Ty si proste pri komilaci vzdy zvolis co je pro tebe lepsi (alespon teoreticky). Tedy mas-li 1G RAM, ale pomaly procesor, nicmene je to stroj, ktery je vystaven do internetu v roli serveru, budes kompilovat s optimalizaci na rychlost behu a bezpecnost vysledneho kodu. Uz je to jasnejsi?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Laicky dotaz

Autor: ED Muž

Založeno: 08.04.2005, 12:15

TAkze vzdy nejake kompromisy....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Laicky dotaz

Autor: BoodOk Muž

Založeno: 08.04.2005, 15:35

Jako v zivote :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Laicky dotaz

Autor: Honza Muž

Založeno: 08.04.2005, 15:45

Alternativne muzes vzit binarni balik (u vetsiny veci ve Finku je par verzi za aktualnimi zdrojaky). Tyto baliky udrzuji dobrovolnici a kompiluji je tak aby fungovaly s vetsinou stroju.

Odpovědět na příspěvek

Mimo tema

Autor: Jirka Muž

Založeno: 08.04.2005, 09:10
Odpovědí: 0

"Na příští týden máme slíbený rozhovor se zástupcem společnosti CDS a jeho vyjádření k nastalé situaci kolem domény Apple.cz."
Pokud se nepletu, tak je dnes patek a slibovany rozhovor nikde. Takze to dopadlo jako vetsina slibu "slavne" CDS.

Odpovědět na příspěvek

RE: Laicky dotaz

Autor: mEcaDO Muž

Založeno: 08.04.2005, 09:22
Odpovědí: 0

Myslim si, ze se programi kompiluji vzdy na danem pocitaci, s tim, ze se kontroluje stav pocitace a stav jednotlivych soucasti systemu. Ruzne programy pro svuj chod vyzaduji hromadu dalsich podpurnych aplikaci, ktere jsou ale sdilene (knihovny) pro dalsi aplikace. Takze kdyby to pokazde autor stahnul do jednoho baliku, tak by se to tlouklo. Takhle si kompilator zjisti co ma a nema a podle potreby si to stahne z netu.

Odpovědět na příspěvek

priklad

Autor: kolo Muž

Založeno: 09.04.2005, 15:28
Odpovědí: 0

cau ten clanek je dobrej ale chtelo by to mozna dat k dobru nejakej priklad na konkretnim programu...anebo pripadne udelat rovnou nejaky moovicko z toho co se deje a link na stahnuti, nemusela by to byt zadna super kvalita, par pixelu na par pixelu by stacilo, a urcite by to bylo hned jasnejsi nez jen text, cus kolo

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: