Přenositelnost souborů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Přenositelnost souborů

26. června 2007, 10.00 | Jak dostat data z Cubase do ProTools, z Logicu do Nuenda, z GarageBandu do Peaku? Jednoduše řečeno: vůbec to není jednoduché!

Řada muzikantů pracujících ve svých domácích studiích by si přála pokud možno co největší kompatibilitu s profesionálními nahrávacími studii. Měli by tak mnohem snazší cestu k získání poměrně kvalitní nahrávky. Představa je často taková, že si muzikanti nahrají kompletní muziku doma (možná kromě bicích, které se v domácích podmínkách nahrávat moc dobře nedají). Vše by ve svém softwaru přibližně smíchali tak, jak jsou schopní, použili své pluginy, atd. Následně by vzali tento materiál do profesionálního studia, kde by nahrávku “domíchali” a zmasterovali tak, aby vše znělo co nejlépe, pokud možno stejně jako z profesionálního studia. Tento postup má ale celou řadu úskalí.

Kvalitní mikrofony ve studiích nejsou jen tak pro nic za nic.

Kvalita mikrofonů se v nahrávce opravdu projeví. Velkomembránové mikrofony mají věrnější zvuk. Mikrofony specializované pro určité typy nástrojů jsou konstruovány tak, aby co nejvěrněji snímaly nejen základ zvuku, ale i jeho veškeré detaily včetně těch, které si “běžný uživatel” ani neuvědomuje, ale bez nichž je zvuk “nějak divný”. Nemluvě o lampových mikrofonech nebo předzesilovačích, které dávají zvuku jedinečný velice příjemný charakter, který skutečně věrně nevytvoří sebelepší simulace.

Správné umístění mikrofonů je věda.

V řadě případů nestačí pouze postavit mikrofon a začít hrát. Jeho správné umístění je pro výsledný zvuk velice důležité. Velkou roli hraje vzdálenost mikrofonu od zvukového zdroje. Čím blíž je mikrofon ke zdroji, tím bude zvuk “tělnatější”, více basový. Zkrácením vzdálenosti ale zase snižujete poměr mezi přímým signálem a dozvukem. Pokud chcete tedy eliminovat dozvuk nahrávací místnosti (pro nevhodnost prostoru), toto je jedna z možností, ovšem s jinými riziky. Zvuk bude pokaždé jiný, umístíte-li mikrofon (třeba u bubnů) zespodu, svrchu, zboku, nad okraj membrány, nad prostředek, kamkoliv mezi okraj a prostředek, atd. Existuje sice pár rad jak mikrofony umístit, ale jejich přesné umístění (i v řádech centimetrů, někdy dokonce milimetrů) tak, aby sejmuly zvuk opravdu co nejlépe, to není vůbec jednoduché. Správná volba umístění mikrofonů může ušetřit spoustu starostí při mixu. Naopak špatné umístění mikrofonů už nemusíte nikdy v dalších procesech dohnat.

Projekt vytvořený v jedné aplikaci nelze otevřít v jiné.

Pokud tvoříte například v Cubase, uložíte projekt v nativním formátu CPR a přišli byste s takovým souborem do studia, kde pracují v ProTools, rozhodně váš projekt neotevřou (stejné by to bylo pochopitelně i v opačném případě). Každý výrobce (a často i konkrétní software) používá svůj nativní formát a jednotlivé formáty se od sebe liší. Důvod je takový, že každý sekvencer nabízí jiné možnosti (má jiné vlastnosti). A vždy je potřeba tyto specifické vlastnosti nějak uložit. Jak by tedy bylo možné uložit specifickou vlastnost do souboru z jiného sekvenceru, který s touto vlastností vůbec nepočítá? Ostatně, proč by také takovou vlastnost měl ukládat, když ji může zanedbat, a tím třeba dosáhne menší velikosti souboru? A nebo stejnou věc řeší jiným způsobem? Jednoduše – kompatibilita mezi výrobci v žádném případě není. Jediný případ, kdy by taková akce mohla dopadnout dobře, by bylo, kdybyste nahrávali v Cubase a v profesionálním studiu pracovali v Nuendo. Vzhledem k tomu, že se jedná o stejného výrobce, tak Nuendo umí načítat projekty z Cubase. Pokud používáte starší verzi (nebo odlehčenou – LE) stejného softwaru, který mají i ve studiu, pak je kompatibilita často možná. Řada výrobců u svého softwaru zaručuje zpětnou kompatibilitu. Nemusí být však 100%. V opačném případě (tedy že máte novější verzi, než jakou mají ve studiu) je lepší s kompatibilitou nepočítat. Může to náhodou vyjít, ale zaručené to rozhodně není.

Jediná možnost, jak přenést stopy z vašeho studia do profesionálního, tedy je vyexportovat každou stopu samostatně do WAV souborů a ty pak postupně do nového projektu v profesionálním studiu vložit. Samozřejmě se vyplatí exportovat bez efektů a na maximální úroveň hlasitosti (pochopitelně bez zkreslení). Celý mix je sice potom potřeba vytvořit ve studiu znovu, ale výsledek bývá často lepší. Váš domácí mix může být použit jako referenční, aby měl zvukař jasnější představu o tom, jak byste si přáli mix udělat, jestli nepožadujete nějaké specifické přístupy, atd. Doma udělaný mix tedy rozhodně nemusíte házet do koše, ani do žita.

Pluginy použité v jedné aplikaci se nenačtou do druhé.

Jestliže používáte ve svém mixu různé plugin efekty a máte to štěstí, že ve studiu používají stejný sekvencer, dejte si pozor právě na pluginy. Jedná se o další “zásuvné” aplikace. Proto musí být před použitím instalovány, a pokud vaše pluginy ve studiu nainstalované nemají, bude to aplikace při otevírání projektu hlásit a jednotlivé stopy pak budou pochopitelně znít bez použitých efektů. Jediná možnost by tedy byla, nainstalovat vaše pluginy do studia. Ne mnoho zvukařů by ale bylo nadšených.

Efektové jednotky (často hardwarové nebo i pluginy) za vyšší pořizovací ceny znějí lépe než freewarové pluginy.

Jak již bylo naznačeno, exportovat stopy pro přenos do jiné aplikace je vhodné bez efektů. Profesionální studia bývají vybavena kvalitnějšími zařízeními, než jaké jsou v domácích studiích. Troufám si směle říci, že neexistuje žádný freewarový (ani levný) plugin, který by nebylo možné nahradit nějakým profesionálním. Naopak je to horší. Pokud jste přesvědčeni, že “tohle je přesně takový efekt, jaký potřebuji”, nechejte ho pro začátek klidně nahradit ve studiu jiným a poslechněte si (a také se poraďte se zvukařem), jestli výsledek s jiným efektem (nebo možná úplně bez efektu) není lepší. Pokud zjistíte, že se bez vašeho efektu opravdu neobejdete, můžete stopu vyexportovat znovu.

Závěr

Pokud chcete vytvořit opravdu kvalitní nahrávku, věřte profesionálům a udělejte ji od začátku do konce v prověřeném nahrávacím studiu. Jestliže ale musíte šetřit a budete část dělat doma, přiděláte si problémy s přenosem dat. Rozhodně není možné přenést celý projekt z jednoho systému do druhého. Jediná možnost je, vyexportovat nahrávku stopu po stopě a takto ji opět ve studiu načíst. Pak je sice potřeba udělat celý mix znovu, zato ale bude od profesionála, který ví jak postupovat a na co se zaměřit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: