Postbox - pošťák pro náročné - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Postbox - pošťák pro náročné

24. června 2010, 00.00 | Ve svém minulém textu jsem představil jednu z cest, kterak spravovat svoji elektronickou poštu. Dalším desktopovým klientem, který tvoří alternativu k jablíčkovskému Mailu, je Postbox. Aplikace vzešla z pod rukou bývalého týmu Thunderbirdu, a v mnoha ohledech je sepjetí s Mozillou rozpoznatelné.

Ve svém minulém textu jsem představil jednu z cest, kterak spravovat svoji elektronickou poštu. Dalším desktopovým klientem, který tvoří alternativu k jablíčkovskému Mailu, je Postbox. Aplikace vzešla z pod rukou bývalého týmu Thunderbirdu, a v mnoha ohledech je sepjetí s Mozillou rozpoznatelné.



Účty a podpisy

Nastavil jsem si přes IMAP svůj Gmail účet s několika účty a hned zkraje řešil podpisy. Zde získává plusové body Postbox, protože právě svobodné vytváření podpisů mi u Mailu přišlo takřka jako nemožné. V případě Postboxu nemáme potíže s různými formáty podpisů, html, s obrázky - vše se velmi dobře a rychle edituje. Mail navíc nezvládá tak flexibilně přepínat mezi jednotlivými účty, které máte integrované pod Gmail.



okno pro vytváření vlastních podpisů

Ovládání hlavního okna

Postbox může odradit značně drobnými písmeny - v toolbaru, v bočních panelech, při vyplňování adresátů či třeba předmětu e-mailu. To vše si, narozdíl od Mailu, nemůžete upravit.



zobrazení hlavního okna

Následující funkce už ale hovoří ve prospěch Postboxu:

Taby, co známe z internetových prohlížečů, a které mnohým scházejí například ve Finderu, Postbox využívá a zefektivňuje proto práci s poštou. Můžete mít snadno dostupné různé složky, lehce mezi nimi přepínat.



detail na lištu s taby

Ještě zajímavější je ale čtveřice ikonek vpravo lišty - Attachments, Images, Links, Contacts. Nemusíte se prodírat e-maily, abyste našly přílohu, o které víte, že jste ji dostali třeba někdy v posledním měsíci. Stačí si zvolit Attachments a máte před sebou výpis všech příloh - dokumentů. Pak lze velmi snadno a rychle daný soubor poslat v novém dopise, použít Quick-Look, uložit na disk. Jestliže jde o obrázek (čili zvolíte Images), jediným kliknutím na patřičnou ikonku v dolní nabídce nahrajete fotografii do iPhota. Při volbě Contacts se před vámi vypíší osoby, které s vámi pomocí elektronické pošty komunikovali v poslední době. A pokud máte sesynchronizovaný svůj adresář s Facebookem, vidíte u jmen mimo jiné i aktuální status. Pravým tlačítkem si navíc otevřete možnosti, mezi nimiž nechybí ani rychlý výpis e-mailů od dané osoby, příloh, obrázků či odkazů, které vám kdy zaslala.

Čtení e-mailů

Při čtení e-mailu máte vpravo sloupec, v němž vidíte fotografii, jméno a další údaje o odesílateli. Postbox vám navíc zobrazí hypertextové odkazy, které odesílatel ve zprávě použil, připojené soubory, obrázky. Výhodou je rychlá dostupnost a přehlednost. I odtud lze, když u odesílatele kliknete například na Attachments, nechat zobrazit všechny přílohy, které vám kdy tento člověk poslal.
Ukládání příloh funguje stejně jako u Mailu, čili stačí přetáhnout a vložit do Finderu. To mi třeba u předchozího recenzovaného programu, MailPlane, schází.
A narozdíl od Mailu umí Postbox zobrazovat e-maily jakožto “vlákno” konverzace. (Ale co do editace jednotlivých e-mailů z konverzace je o něco přívětivější MailPlane.)

Témata

Pokud máte potíže s množstvím e-mailů a toho, abyste se mezi nimi zorientovali, pomůže vám funkce Topics. K dopisům si totiž můžete připojit vámi nadefinované téma, klíčové slovo, podle kterého pak můžete poštu třídit, nebo zkrátka dohledávat. Některá témata si můžete nechat zobrazit v dolní polovině pravého sidebaru, záleží na vašem uvážení.

Dojmy z měsíčního používání Postboxu pochopitelně schází lehkost MailPlane, na druhé straně, pokud pracuji s elektronickou poštu v tak hojné míře, nabízí Postbox hned několik důvodů, proč mu dát šanci. Velmi dobře se v něm hledá - a to podle jakýchkoliv kritérií. Navíc lze nastavit, aby i Spotlight a Finder dokázal najít podle obsažených slov patřičný e-mail. Líbí se mi funkce témat a určitě přehledné zobrazení příloh, obrázků či kontaktů.

Z GUI mám pocity rozporuplnější. Postbox působí na můj vkus docela odměřeným a kovovým dojmem, zatímco ale nabídka (pravé tlačítko myši) má vzhled mnohem příjemnější.

V porovnání s Mailem se u něj lépe nastavuje online/offline přístupnost k dílčím složkám, na druhou stranu nemá Postbox takové vymoženosti jako “Smart Mailbox”.

Vývojáři se chlubí rychlostí, já bych se ale pod toto tvrzení nepodepsal - naopak se mi čas od času stávalo, že se pošta načítala příliš dlouho, nebo dokonce se nechtěl zobrazit obsah složky a přemluvil ji až restart aplikace.

I když to Postbox umí, zatím jsem neměl potřebu využít funkce úkolovníku, co mě zaujalo více, jsou různá rozšíření pro aplikaci. A to především kalendář, který lze synchronizovat s iCalem/Google kalendářem.

Z Postbox můžete také psát statusy na svůj Twitter a Facebook účet a co potěší uživatele GTD metody, program spolupracuje s Things a OmniFocusem.

Jednoznačného vítěze určit nedokáži, možná snad tehdy, když bych rozdělil uživatele na tři skupiny. Ty, kteří s e-maily příliš nepracují, nebo se snaží je vždy rychle vyřídit a mít “inbox zero” (vhodný MailPlane). Ty, kteří s e-maily pracují hodně, dostávají spoustu dopisů denně, archivují je a vracejí se k nim (Postbox). Skupina někde mezi těmito dvěma bude pravděpodobně nejvíce spokojena se základní výbavou Mac OS - a tedy Mailem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: