Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 2. díl - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 2. díl

3. prosince 2003, 00.00 | Tentokrát se zaměříme na možnosti nastavení sítě a připojení k internetu pod Mac OS X Panther. Nová verze systému opět přináší nové možnosti, ovšem také změny, které nemusí být vždy úplně ideální.

Možnosti síťového propojení se pod Pantherem opět rozrostly - uživatelé mají k dispozici více možností, jak počítače propojovat i jaké protokoly používat. Bohužel některé služby a funkce jsou trochu méně přehledné, než by bylo vhodné. Dneska se podíváme na nastavení siťových služeb, příště na sdílení v praxi - jak připojování na jiné počítače, tak sdílení obsahu našeho počítače.

Nastavení sítě

Klíčovým místem je samozřejmě panel Network v System Preferences. Zde se dají provádět všechna základní nastavení síťových služeb, které jsou k dispozici. Kromě toho je v Pantheru přepracovaná aplikace Internet Connect, jejiž použití je dle mého soukromého názoru hlavním zdrojem nekonzistence a zmatku.

Po otevření Network obvykle uvidíte panel "Network Status", který jasně a přehledně zobrazuje jednotlivá síťová rozhraní - standardně to bude ethernet a modem, pokud si nějaké rozhraní přidáte sami, objeví se zde také. Barevná tečka informuje o stavu spojení - zelená, že je rozhraní "up", tedy komunikuje s okolním světem, oranžová, že je sice rozhraní správně nastavené, ale ne někde nějaký problém (obvykle u ethernetu) a červená, že rozhraní není aktivní. Kromě toho se přehledně ukazují také s jakými parametry je dané rozhraní nastavené, případně jakou IP adresu má a podobně. Rozhodně jednoznačně pozitivní rozšíření možností tohoto panelu. Bohužel, jak si ukážeme později, dá se i zde narazit na drobné nekonzistentnosti.

Pokud používáte například přenosný počítač nebo více experimentujete s nastavením sítě pro různé podmínky, oceníte službu "Location", která dovoluje vytvořit různé sady nastavení sítě - například pro práci, doma, KFC (kam chodíte na wifi - AirPort - připojení zdarma) a podobně.

Nejčastější asi bude připojení pomocí ethernetového rozhraní, ať již na lokální síti, nebo přes některou z broadband služeb, jako je ADSL nebo kabelový internet (mimochodem, s ADSL má Panther zatím potíže, díky tipu od jednoho z uživatelů máme pravděpodobně řešení, musíme ho však otestovat a popsat). Nastavení ethernetu je tradičně snadné, možná vás zaujme položka IPv6, ale to je jen Mac OS X připravený na nástup další generace IP protokolu, což v praxi ještě chvíli potrvá. Kromě standardního nastavení je možné zapnout AppleTalk či nastavit PPPoE (což asi u nás poskytovatelé obvykle nepoužívají), případně nastavit proxy servery pro různé služby. Panther také dovoluje upravovat nastavení síťové karty, jako je rychlost spojení, half/full duplex (mimochodem, také vám na UPC nefunguje nastavení s full duplexem? modem Elsa - uvítám zkušenosti).

Pokud toužíte po tom, vidět na síti Macy s Mac OS 9, je nutné zapnout AppleTalk NEJEN zde, ale také v aplikaci Directory Access v /Applications/Utilities. Proč tomu tak je, bůh suď, každopádně pokud nezapnete obojí, uvidíte jen Macy, které mají Mac OS X 10.2 a novější a tedy využívají na distribuci informací již ne AppleTalk, ale Rendezvous (jde o DISTRIBUCI informací o tom, který počítač je nasdílený, pro sdílení samotné se stále používá klasický AFP protokol).

Analogické je připojení přes AirPort, tedy bezdrátový ethernet, a to bez ohledu na to, zda používáte klasickou "pomalou" verzi 802.11b, nebo rychlý AirPort Extreme (802.11g). Zde je kromě standardního nastavení sítě také potřeba zvolit, ke které síti se připojíte.

Ještě než se vrhneme na ostatní, trochu komplexnější způsoby připojení, rád bych upozornil, že v Pantheru je již standardně zabudované síťování pomocí FireWire - lze tedy počítače propojit standardním FireWire kabelem a poté propojit na úrovni TCP/IP - osobně jsem nezkoušel, zajímavé by asi bylo, zda bude fungovat zapojení více počítačů do jednoho FireWire hubu... V praxi bude asi častější využití například propojení dvou počítačů, přičemž jeden je připojený na internet a toto připojení bude sdílet i druhému počítači.

Další způsoby připojení jsou již v podstatě "on-demand" - přes modem, mobilní telefon (Bluetooth připojení) či například VPN.

Připojení přes pevnou linku a mobilní telefon přes Bluetooth (případně přes sériový nebo USB kabel) je v podstatě totožné - základem je nastavení PPP, tedy kam se budeme připojovat. Pokud uživatel nevyužívá záměrně připojení s pevnou IP adresou, ponechá se nastavení TCP/IP na PPP, o vše se postará poskytovatel. Kromě PPP nastavení je nutné také zvolit, jaký modemový skript se použije, v tomto směru je trošku škoda, že ačkoliv Apple nabízí snadné připojení přes mobilní telefon s GPRS, žádné skripty pro mobilní telefony s GPRS standardně nedodává.

V tomto okamžiku je nutné se uvědomit existenci aplikace Internet Connect. Ta slouží k navázání spojení přes modem, Bluetooth modem a také pro navázání VPN spojení. Za standardních podmínek ukazuje pro dané rozhraní to nastavení (jedná se o parametry PPP), které byly zadané v panelu Network. Ovšem aby bylo možné snadno vytvářet nová připojení (například na různé ISP při připojení přes modem), je možné vytvářet nová PPP nastavení v aplikaci Internet Connect. A zde je podle mého názoru trochu logický kámen úrazu - zatímco výchozí nastavení zadané v panelu Network je možné editovat jen v tomto panelu, všechna ostatní nastavení je možné zadávat, upravovat a mazat pro změnu jen v Internet Connect. K tomu změny, které zde uživatel provede, se neodrážejí do panelu "Network Status", o kterém jsme mluvili na začátku. Takže pokud například si v Network nastavím jako přípojný bod GPRS APN internet.t-mobile.cz a v Internet Connect si vytvořím druhé nastavení, které bude se připojovat na internet.eurotel.cz, Network Status mi bude vytrvale (i když například z menu vyvolám připojení) tvrdit, ze se snažím připojovat k internet.t-mobile.cz. K tomu je možné přímo v Internet Connect měnit i skript modemu, ale to už je jen drobnost.

Více mi vadí určitá nejasnost v nastavování - buď by mělo být veškeré nastavování prováděné jen z jednoho místa (Network) a Internet Connect by měl sloužit pouze k navázání spojení, nebo by mel panel Network sloužit u "on-demand" (není to jen dial up, ale i VPN) spojení jenom k nastavení fyzických parametrů a Internet Connect k nastavení parametrů pro poskytovatele - daná situace, kdy v každém programu jde něco, a část jde v obou, ale vždy za jiných podmínek, je mírně řečeno matoucí. Je pravděpodobné, že uživatelé si na tuto dvojakost zvyknou, ovšem je poměrně zbytečná, pokud by byla tato část lépe navržená logicky - v ideálním případě asi naprostým oddělením nastavení fyzického (modem) a ppp.

K tomu pouze v Internet Connect lze vytvořit VPN spojení (které probíhá nad již běžícím internetovým spojením), ovšem toto vytvořené VPN spojení se ihned objeví také v panelu Network (kde lze nastavovat některé jeho parametry), a pouze v Network ho lze smazat. VPN spojení je nyní možné vytvořit buď jako PPTP spojení nebo L2TP přes IPSec.

.Mac

Změnami prošel také panel .Mac, který se v minulosti jmenoval Internet. Nyní se týká už pouze a jen nastavení služeb .Mac, ostatní nastavení, která jsme si zvykli zde hledat, jsou nyní přímo v jednotlivých aplikacích. Týká se to především nastavení výchozího prohlížeče. mailového a FTP programu (standardní FTP je Finder, což není.... ideání). Bohužel zatím ne všechny aplikace mají v sobě toto rozhraní, takže například nastavit Camino jako výchozí prohlížeč lze... v Safari. Ovšem pomoci si lze i prográmkem MisFox od autora prohlížeče iCab, který dovolí nejen nastavit výchozí prohlížeče, ale také pomocné aplikace pro různé protokoly a přiřazení koncovek různým aplikacím (file mapping). Toto rozhraní bohužel v OS X chybí už od první verze, ačkoliv devítka ho měla poměrně propracované.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Díky za MisFox

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 03.12.2003, 13:22
Odpovědí: 0

Díky za ten tip na MisFox! To je něco, co naprosto nepochopitelně v OSX chybí a co určitě potřebuje prakticky každý... Fakt díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Díky za MisFox

Autor: Jirka Muž

Založeno: 03.12.2003, 15:16

ano, ano, ... konečně !!! - něco, čím bych mohl nastavit file mapping jsem začal v systému hledat asi 20 minut po první instalaci OSX (něco víc než rok zpět) a dodnes jsem to nenašel :-)

opravdu díííky!!

Odpovědět na příspěvek

ADSL

Autor: ushneek Muž

Založeno: 03.12.2003, 13:30
Odpovědí: 0

Mě zajímá to ADSL. Doufal jsem, že po upuštění od dashboardu bude spojení prosté. Navíc to chci provést přes AirPort, takže kdy budete testovat? Dík.

Odpovědět na příspěvek

RE: ADSL

Autor: nut Muž

Založeno: 03.12.2003, 14:30

Osobne s ADSL a Pantherem zadny problem nevidim. Nastaveni je stejne jako u OSX 10.2 ... Mam skrze Ethernet Hub propojene 3 pocitace do site. 1 Mac Panther + 1 OS 9.1 a 1 x OS 8.6. Vsechny muzou byt pripojene na internet pres modem Alcatel a zaroven se navzajem vidi. Modem pouzivam jako router. Nicmene na DashBoardu se logovat samozrejme musim.

Odpovědět na příspěvek

RE: ADSL

Autor: honza Muž

Založeno: 03.12.2003, 14:37

i ja nemel s ADSL problem - taky ho mam jako router - bez jakyhokoliv nastavovani v OSX to slape

Odpovědět na příspěvek

RE: ADSL

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 03.12.2003, 15:22

Odpoved si davate sami - pouzivate router. Ovsem poblem je v okamziku, kdy VPN sestavuje primo Panther (alespon tak jsem to zatim pochopil).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ADSL

Autor: Pavel Muž

Založeno: 03.12.2003, 18:13

přesně !! použití modemu s routrem je nejlepší řešení !! sám jsem koupil přímo od telecomu modem se 4 portovým routrem za cenu 3 900,-. Další výhoda je v tom,že se neplátí nájem modemu a routeru což je měsíčně 650,- č ,tak že za půl roku jsme na svým :o) V případě použití modemu z routerem se ji nemusí nic !! v Pantherovi nastavvat.
Byl jsem informován o tom, že se dá do starších modemů dodaných před zářím 2003 nahrát nový firmware a vše jede. Nahrání firmware však nepřipouští smluvní podmínky. V případě ,žs se upgrade nezdaří, stane se z toho drahá záležitost :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ADSL

Autor: zzen Muž

Založeno: 03.12.2003, 22:37

Nechci zacit flamewar, ale za 3900 se da poridit 4portovy modem+router s web konfiguraci a Wi-Fi pristupem. 4portovy modem+router s web konfiguraci bez Wi-Fi se da poridit uz za 2300 - viz napr. www.in512.cz/cenik/. Osobne muzu ten Well CE-84R plne doporucit - funguje s OS X hned po vybaleni (ale urcite neni jediny).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ADSL

Autor: Pavel Muž

Založeno: 04.12.2003, 02:04

ale ta cena je bohužel jen při nové aktivaci :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ADSL

Autor: Pavel Muž

Založeno: 04.12.2003, 02:08

http://www.cbezdrat.cz/ad
sl/router/well.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ADSL

Autor: Milanek Muž

Založeno: 03.12.2003, 23:10

Staci zmenit dva byty v pameti modemu... nemusi se nic nahravat. A da se to opet vratit. Pak to slape jako hodinky, ale stejne neni nad to, pouzivat jako router AirPort Base Station :-)

Odpovědět na příspěvek

ADSL na Slovensku

Autor: Juraj Muž

Založeno: 04.12.2003, 08:06

Chlapi,ako to mate v Cechah? Mate na vyber rychlosti, obmedzenie dat, flat rate a podobne? Len v kratkosti: V Slovenskej Socialistickej Republike mame vsetky tieto moznosti s tym,ze linka stoji liter bez 20%dph + pausal za data od nejakych 400,-SKK.Dokopy teda 1600 bez dane.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ADSL

Autor: ushneek Muž

Založeno: 04.12.2003, 08:19

takže mi stačí nějakej pitomoučkej modem bez routování, bez fírevólů s ethernetovou šňůrkou, kterou bodnu do Base Station (máme tu druhou generaci, není to Extreme) a nastavit ji na manual ethernet?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ADSL

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 05.12.2003, 10:20

Nechcem byt hnidopich, ale routing <> NAT, kt. oni na 99% pouzivaju :).

Odpovědět na příspěvek

WIFI

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 03.12.2003, 15:24
Odpovědí: 0

"KFC (kam chodíte na wifi - AirPort - připojení zdarma) a podobně."
Můžete prosím podrobněji popsat (nebo odkázat na nějaký článek), jak nastavit Wifi v 10.3 a kde všude se k němu dá připojit?
Díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: WIFI

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 03.12.2003, 15:36

Nastavit se obvykle nemusi nic, stac zvolit nastave pres DHCP a vybrat si do ktere se ma pocitac prihlasit. seznam wifi bodu najdete na marigold.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: WIFI

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 03.12.2003, 15:56

Jo, to je ono. Diky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: WIFI

Autor: Jana Muž

Založeno: 16.03.2004, 04:23

"oranžová, že je sice rozhraní správně nastavené, ale je někde nějaký problém (obvykle u ethernetu) "
...tak to se mi presne stalo... mohl by jste vysvetlit,o jaky problem se muze jednat? Pripojuji se do podnikove site,kde vsechny PC jsou Wintel 98,samozrejme krom meho PB.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: WIFI

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 16.03.2004, 10:11

Bez znalosti te site to nelze takhle od stolu rict... predtim vse fungovalo?

Odpovědět na příspěvek

RE: WIFI

Autor: Taniny Muž

Založeno: 04.12.2003, 11:51

Zaregistruj se nejdrive na www.telecom.cz/wifi, dostanes heslo a username. Pak jdi do KFC (seznam na telecom.cz nebo marigold.cz), klikni nahore na ikonu AirPortu, zvol turn on, Airport si sam najde dostupnou sit (v tomto pripade telecom), pust si Safari, ktere te automaticky zaloguje na prihlasovaci stranku telecomu, zadej jmeno a heslo a vesele do toho. Muj soukromy poznatek: obcas to pada, nech si stranku zmensenou a pro surfovani pouzivej nove okno Safari.

Odpovědět na příspěvek

OSX.3 a CCC-záloha systému

Autor: Luboš Muž

Založeno: 03.12.2003, 17:05
Odpovědí: 0

Zdravím, má někdo zkušenost s clonováním/zálohován
m X.3 systému pomocí programu Clone Carbon Copy? V závěru klonování a před konverzí ASR se to ukončí v nepoužitelné podobě s hláškou:
rm: /Volumes/CCCmountpoint/:D
evice Busy. Na netu jsem zjistil, že ty potíže nemám sám...

Díky za případnou radu

Luboš

Odpovědět na příspěvek

OSX.3 a Carbon Copy Cloner

Autor: Luboš Muž

Založeno: 03.12.2003, 18:47
Odpovědí: 0

Zdravím, má někdo zkušenost s klonováním/zálohován
m X.3 systému pomocí programu Carbon Copy Cloner? V závěru klonování a před konverzí ASR se to ukončí v nepoužitelné podobě s hláškou:
rm: /Volumes/CCCmountpoint/:D
evice Busy. Na netu jsem zjistil, že ty potíže nemám sám...

Díky za případnou radu

Luboš

Odpovědět na příspěvek

nejde bootovat

Autor: jremen Muž

Založeno: 04.12.2003, 08:57
Odpovědí: 0

Omluvam sa predom za otazku mimo Panthera, ale kedze som si ho chcel prednedavnom kupit a nainstalovat, kladiem si otazku ci sa budu hromadit problemy s OS X aj nadalej, pretoze mne sa len hromadia a hromadia. Takze,
mam problem, z nicoho nic mi prestala bootovat G4, nejde naboototovat pri starte, ani zo systemoveho CD, ani z druheho hardu, kde je Clasic 9.2. Neroztocia sa ani hardy, ani DVD mechanika. Po vybrati baterky a naslednom zapnuti po 10 minutach system nabehne, roztocie sa hardy, DVD. Vsetko O. K., po vypnuti zacne vsetko dookola. Neviete co to moze robit? System na jednom harde OS 10.2.6, na druhom 9.2. Baterku som meral, ma mat 3.6 V ma 3.0.
Neviete co to moze byt, stretol sa s tym niekto? Dakujem za kazdu radu.
Jozef Remen-senior

Odpovědět na příspěvek

RE: nejde bootovat

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 04.12.2003, 11:35

Zkuste reset PRAM (při restartu (tyto klávesy je nutné držet ještě před startovním zvukem) držet Apple+Alt+P+R).

Pavel

Odpovědět na příspěvek

proc pod os x nejde porno, kdyz pod devitkou slo?

Autor: brw Muž

Založeno: 04.12.2003, 10:26
Odpovědí: 0

hezky den,
rad bych se zde zeptal na jednu, pro me, palcivou otazku: proc neprehraju pod os x video cd? nebo prehraju? a jak? m-player? ten sem zkousel.. quicktime to nezvladne a pritom pod devitkou to v nem sviha jak drak!

Odpovědět na příspěvek

RE: proc pod os x nejde porno, kdyz pod devitkou slo?

Autor: t Muž

Založeno: 04.12.2003, 10:39

Video CD prehrava VLC (video lan client) freeware

Odpovědět na příspěvek

???

Autor: Joska Muž

Založeno: 05.12.2003, 14:17
Odpovědí: 0

http://www.mujmac.cz/art/
hw/superapple_vtech.html?
fall=1

Odpovědět na příspěvek

Proč zmizí panel s datumem?

Autor: petr Muž

Založeno: 25.02.2004, 11:56
Odpovědí: 0

Když se pod Pantherem připojim k nějákému serveru začne blikat nebo úplně zmizí panel s datumem a klávesnicí. Netuší někdo, jak to vyřešit?

díky petr

Odpovědět na příspěvek

Šíření signálu Wifi připojení

Autor: Karolina Muž

Založeno: 14.05.2006, 16:04
Odpovědí: 0

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jaký dosah mívá Wifi připojení a brání-li šíření signálu např. zdi? Abych byla přesnější, náhodou jsem měla mac os x u kamaráda doma, přičemž se mi automaticky připojil přes Wifi připojení z nedalekého kasina, ale síla signálu dost kolísala. Zajímá mě tedy, je-li možné udělat něco, aby signál Wifi připojení, když už se jednou objeví zůstal a neztrácel se, resp. udělat něco pro jeho jeho lepší příjem.
V případě, je-li možná odpověď a má otázka není úplně nesmyslná, předem za odpověď děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Šíření signálu Wifi připojení

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 14.05.2006, 17:54

Standardně není problém využívat wi-fi v rámci bytu či kanceláře. Pokud chytáte wi-fi z jiné budovy, pomůže často chodit s notebookem po místnosti a hledat místo, kde je signál nejsilnější, což je spíše nouzové řešení. Pro zlepšení by mohla pomoci pravděpodobně externí anténa (myslím, že jsou firmy, které ji nabízejí). Ještě zkontrolujte, zda máte nainstalovanou poslední verzi AirPort updatu, jedna z předchozích verzí kvalitu Wi-fi zlepšovala celkem radikálním způsobem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Šíření signálu Wifi připojení

Autor: Karolina Muž

Založeno: 18.05.2006, 14:39

Děkuji za odpověď. AirPort jsem updatovala - uvidíme, co to udělá, kdyžtak se poohlédnu po externí anténě.

Odpovědět na příspěvek

RE: Šíření signálu Wifi připojení

Autor: mara Muž

Založeno: 23.06.2006, 16:40

Ano pokud mas konektor na externi antenu , tak je mozne prijem zvysit antenou, nutno vsak podotknout ze to ze jsi zmerila nejaky sygnal, neznamena ze je mozne se k nemu pripojit. To uz pak zalezi na zabezpeceni jejich vysilace ...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: